Tmavomodrý festival slaví čtvrtstoletí

Tmavomodrý festival slaví čtvrtstoletí

Píseň Tmavomodrý svět dala název festivalu určenému primárně zrakově postiženým dětem a mládeži. Mezinárodní festival mladých hudebníků se letos uskuteční již po pětadvacáté. Každoročně na něj přijíždí do Brna téměř  dvě stě účastníků s různými vadami zraku.

Tmavomodrý festival se uskuteční od 14. – 17. května 2014 v Sále Břetislava Bakaly a bude mít několik vrcholů. Před samotným zahájením festivalu je pro vás připraven benefiční koncert VUS Ondráš, z jehož výtěžku bude financován pobyt mladých hudebníků z ČR i zahraničí na festivalu. Koncert proběhne 14. května od 19hod. ve Velkém sále Břetislava Bakaly a vystoupí na něm soubor hudebních nástrojů společně s dívčím sborem.

V den zahájení festivalu 15.5.2014 bude od 13 hod. v Sále Břetislava Bakaly připravena konference pro odbornou veřejnost „Od kolébky k aktivnímu stáří“, kterou připravuje Tyflocentrum Brno, o.p.s., a která představí možnosti péče o těžce zrakově postižené v Jihomoravském kraji. Blok přednášek určený zejména pro oční lékaře, pracovníky kontaktních míst úřadů práce, optiky, nebo pedagogy a studenty sociálních škol, bude trvat do 16 hod. 

Po slavnostním zahájení v prostorách Sálu Břetislava Bakaly 15. května od 17 hod., bude v 19:30 hod. následovat společný koncert houslisty Jaroslava Svěceného a kytaristy Vladislava Bláhy v Besedním domě. Nejdůležitější událost festivalu proběhne v pátek 16. května, kdy se na podiu Sálu B. Bakaly představí účastníci festivalu se svým programem zahrnujícím sborový zpěv, sólová, instrumentální a pěvecká vystoupení i kapely. Hudební přehlídka začíná od 13 hod. a trvá cca do 18 hod. Po přehlídce bude od 19 hod. následovat koncert nevidomého klavíristy a pedagoga Konzervatoře Brno Antona Mészárose.

V průběhu pátečního vystoupení bude v prostorách Sálu Břetislava Bakaly a na venkovním prostranství probíhat zároveň výstava kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, s možností si některé z nich vyzkoušet, prezentace škol vodicích pejsků a jarmark výrobků dílny HapAteliér. Tento doprovodný program bude možné navštívit ještě také v sobotu 17. května. Festival zakončí 17. května v 15 hod. premiéra představení Scapinova šibalství Divadélka FORTEL.

Koncert Hvězdy ve tmě 2013, foto archiv festivalu

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více