Začíná prodej vstupenek na jubilejní festival Janáček Brno 2026

Začíná prodej vstupenek na jubilejní festival Janáček Brno 2026

Festival Janáček Brno 2026 vstupuje do svého jubilejního 10. ročníku s mimořádně ambiciózní dramaturgií. Jejím středobodem je kompletní uvedení operního díla Leoše Janáčka – od raných kompozic až po vrcholné opusy. Takto ucelená prezentace skladatelova odkazu je ve světovém měřítku unikátní a podtrhuje jedinečné postavení festivalu mezi mezinárodními hudebními akcemi. Dramaturgie jubilejního ročníku nese motto „Kořeny“, které reflektuje inspirační zdroje Janáčkovy tvorby – lidovou a duchovní hudbu – a jejich přesah do soudobé tvorby i konfrontaci s díly dalších skladatelů.

Mezi největší hvězdy festivalu patří Corinne Winters, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka, Bella Adamova, Ivo Kahánek a řada dalších špičkových interpretů. Po dlouhých letech se v Brně představí Česká filharmonie (poprvé v rámci programu festivalu Janáček Brno), znovu se vrátí Bamberští symfonikové (Bamberger Symphoniker) a poprvé festival přivítá Bavorskou státní operu (Bayerische Staatsoper), která uvede Janáčkovu Káťu Kabanovou v režii Krzysztofa Warlikowského.

Národní divadlo Brno nabídne v rámci festivalu kompletní inscenace všech Janáčkových oper, které soubor Janáčkovy opery NdB nastudoval od roku 2014 až dosud. Na jejich vzniku se podíleli režiséři Robert Carsen, David Radok, Jiří Heřman či Martin Glaser. K brněnským inscenacím jsou přizvány světoznámé orchestry a přední dirigenti: Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil, Marko Ivanović či nový šéfdirigent Janáčkovy opery NdB Robert Kružík.

V rámci festivalu se zároveň odehrají dvě ojedinělé site-specific premiéry Janáčkových oper – Počátek románu (režie Marek Řihák, aula rektorátu VUT) a Šárka (režie Jiří Heřman, Besední dům). V tomto případě půjde o koncertní verzi z roku 1888, ve které se představí hvězdný klavírista Julius Drake a jeden z nejlepších tenoristů současnosti – Nicky Spence v hlavní roli Ctirada.

Festival uvede mimořádně také taneční představení baletu NdB3, které bylo součástí programu českého pavilonu na Expo 2025 v Japonsku. Tradičně se představí také mladá generace umělců – studenti Hudební fakulty JAMU a Konzervatoře Brno – a vítěz 31. ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v kategorii smyčcové kvarteto, švýcarský soubor Arola Quartet. Festival opět rozezní i výjimečné prostory brněnských vil a nově také vodojemy na Žlutém kopci, kde proběhnou dvě jedinečné produkce vázané na genius loci tohoto místa.

Pro zájemce je dostatek preview akcí, který nabídne ochutnávku programu ještě před samotným začátkem festivalu. Předprodej vstupenek na dosud nejrozsáhlejší ročník festivalu Janáček Brno – čítající na 56 produkcí pro více jak 30 000 diváků – začíná. Kompletní program a více informací naleznete na janacek-brno.cz. Informace k doprovodnému programu a aktuality budeme průběžně doplňovat.

9. ročník festivalu Janáček Brno získal nominaci na prestižní cenu International Opera Awards 2025 v kategorii nejlepší festival roku. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 13. listopadu 2025 v Aténách v sídle Greek National Opera – Stavros Niarchos Hall.

Foto Marek Olbrzymek

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Pozoruhodný program nabídl koncert Filharmonie Brno v čele s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem konaný ve čtvrtek 6. listopadu v Besedním domě, který spojil tvorbu dvou soudobých skladatelů zemí bývalého sovětského svazu. Na koncertu vystoupili arménský barytonista Aksel Daveyan, violista Julián Veverica, bicista Lukáš Krejčí a rakouský sbor Hard-Chor Linz pod vedením sbormistra Alexandera Kolleravíce

Brněnský rodák, klavírista a generální ředitel České filharmonie David Mareček vystupuje společně s violoncellistou Václavem Petrem na koncertním turné v Jižní Koreji. Duo během prvního listopadového týdne představuje český repertoár na prestižních pódiích, mimo jiné v Seogwipo Arts Center, Yongin Poeun Art Hall a Daegu Concert House.  více

Linie chrámových koncertů tělesa Ensemble Opera Diversa si klade za cíl přinášet soudobou duchovní hudbu do patřičných prostor. V této dramaturgické linii zaznělo za patnáct let mnoho světových a českých premiér. I podzimní úterní večer 4. listopadu nebyl výjimkou – posluchačům nabídl pod taktovkou dirigentky Gabriely Tardonové tři pozoruhodné kompozice, které rozezněly prostory kostela blahoslavené Marie Restituty na Lesné.  více

Městské divadlo Brno uvedlo světovou premiéru muzikálu Winton, který se pokusil převést do jevištní podoby příběh muže, který bez okázalosti a bez očekávání slávy zachránil 669 dětí před holokaustem. Nový titul hudebního divadla vznikl ze spolupráce skladatele a brněnského klavíristy Daniela Kyzlinka a libretisty Luďka Kašparovského. Režie novinky se ujal Petr Gazdík. Při prvním uvedení v hledišti dokonce usedli potomci zachráněných, „Nickyho rodina“, i syn sira Nicholase Wintona.  více

Na Světový den měst (31. října 2025) jmenovala generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulay 58 měst, která se stávají novými členy Sítě kreativních měst UNESCO (UCCN). Tato města nyní spojuje závazek prosazovat kreativitu v různých kulturních oblastech jako hnací sílu udržitelného rozvoje. Brno je městem hudby UNESCO od roku 2017.  více

Nejčtenější