Filharmonie Brno míří do Indie, čekají ji koncerty s tamním skladatelem Ilaiyaraajou

28. květen 2026, 1:00

Filharmonie Brno míří do Indie, čekají ji koncerty s tamním skladatelem Ilaiyaraajou

Poprvé ve své sedmdesátileté historii míří Filharmonie Brno do Indie. Orchestr tam odehraje dva mimořádné koncerty po boku jedné z největších osobností indické hudby – skladatele, dirigenta a hudebního vizionáře Ilaiyaraaji. Šestaosmdesát hudebníků zamíří na letiště ve Vídni už dnes ráno, odkud poletí do Dillí.

„Dirigent Mikel Toms, se kterým často spolupracujeme a který nás na turné povede, nás upozornil na specifika indického publika. Lidé jsou prý velmi srdeční, živí ale nepříliš pozorní posluchači,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že v tomto případě se dají navíc očekávat bouřlivé reakce, protože koncertům bude přítomen autor.

Indický skladatel Ilaiyaraaja patří k nejvýznamnějším osobnostem asijské filmové hudby a je v Indii doslova kultovní postavou. Za svou více než padesátiletou kariéru vytvořil hudbu k více než patnácti stovkám filmů, složil tisíce skladeb a zásadně ovlivnil podobu jihoindické filmové i orchestrální hudby. Je držitelem nejvyšších indických státních vyznamenání Padma Bhushan a Padma Vibhushan a jako první indický filmový skladatel uvedl vlastní plnohodnotnou symfonii v Londýně. 

Program propojí evropskou symfonickou tradici s bohatostí indické melodiky a filmové hudby. Večer otevře předehra Karneval Antonína Dvořáka, následovaná orchestrální tvorbou Ilaiyaraaji včetně skladeb Valiant Symphony, Three in One, Unfinished Symphony nebo Symphonic Fantasy

První koncert orchestr odehraje 30. května ve městě Chennai, jehož Jawaharlal Nehru Indoor Stadium má kapacitu osm tisíc posluchačů. Na druhý večer 2. června, se hudebníci přesunou do Prestige Centre for Performing Arts v Bangalore. „Je zajímavé, že právě z města Bangalore pochází většina členu velmi početné indické komunity v Brně,“ podotkla Kučerová. Orchestr se do Brna vrátí 4. června.

Foto archiv FB

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Býti kvartetem – téma 31. ročníku festivalu Concentus Moraviae přináší do moravských měst čtyřčlenná uskupení smyčcového i nesmyčcového obsazení. Do Boskovic zavítal vokální soubor Graindelavoix s uměleckým vedoucím Björnem Schmelzerem, který na festival přijel se svým ansámblem již potřetí. Tento multidisciplinární soubor se sídlem v Antverpách se věnuje především provádění středověké polyfonie. Je známý pro svůj nekonvenční přístup k historickému chápání polyfonní praxe a zakládá si na neotřelém pojetí estetické interpretace.  více

Tématem 31. ročníku festivalu Concentus Moraviae je Býti kvartetem. Symbolickou čtyřkou provází celá dramaturgie festivalu a na včerejším koncertě v Mikulově tomu nebylo jinak. Kritiky oceňovaný český soubor Pavel Haas Quartet zaměřující se na východoevropské mistry komorní hudby se stal rezidenčním souborem letošního festivalu. Pro pondělní koncert připravil program soustředěný na Antonína Dvořáka (1841–1904) a jeho přátelství s Johannesem Brahmsem (1833–1897). Předchozí nedělní večer (31. května) přednesli v Kurdějově výběr pěti kusů ze sbírky Cypřiše pro smyčcové kvarteto, B 152 a s Borisem Giltburgem – špičkovým klavíristou mezinárodního významu a se širokým repertoárem – provedli Brahmsův první klavírní kvartet. Následující koncert na zámku Mikulov byl volným navázáním programu, kdy zaznělo zbývajících sedm částí z Dvořákové sbírky a od Johannese Brahmse jeho poslední Klavírní kvartet č. 3 c moll, op. 60více

Do čtvrté dekády existence vstoupil ve čtvrtek 29. května festival Concentus Moraviae, jehož XXXI. ročník byl slavnostně zahájen v Historickém sále zámku ve Slavkově u Brna. Právě tento vstup se promítl i do tématu letošního ročníku: Býti kvartetem. Jak už samotné motto napovídá, programy koncertů se soustředí zejména na hudbu pro kvarteta, někdy samotná, jindy obohacená o další muzikanty. Ačkoliv největší podíl mají jednoznačně kvarteta smyčcová, na programu letošního ročníku najdeme například i koncerty klarinetového, vokálního, bicího či violoncellového kvarteta. Zahajovací koncert byl ale každopádně svěřen „zlaté klasice“ a v podání Pavel Haas Quartetu (Veronika Jarůšková a Marek Zwiebel – housle, Šimon Truszka – viola a Peter Jarůšek – violoncello) zazněla díla Vítězslavy Kaprálové a Antonína Dvořáka. Není náhodou, že slavnostní zahájení bylo svěřeno právě tomuto tělesu. Soubor Pavel Haas Quartet je letošním rezidenčním souborem festivalu.  více

Měřítkem jakéhokoli ocenění v umění se stal filmový Oscar. V hudebním průmyslu jsou jeho paralelou Gramophone Awards, kterých má letošní rezidenční soubor festivalu Concentus Moraviae ve vitrínce hned pět. Zůstaneme-li v hollywoodských přirovnáních: Pavel Haas Quartet se už pěkných pár let drží na prvních příčkách kvartetního celosvětového A-listu. Vystupuje v nejvěhlasnějších koncertních síních včetně Wigmore Hall v Londýně, Philharmonie a Konzerthaus v Berlíně, Musikverein ve Vídni či Carnegie Hall v New Yorku. BBC Music Magazine PHQ zařadil mezi deset nejlepších smyčcových kvartet všech dob. Cenami ověnčené nahrávky jim exkluzivně vydává domácí legendární label Supraphon. PHQ zůstává věrný i festivalu Concentus Moraviae, kam se jako rezidenční soubor vrací po deseti letech. Rozhovor poskytl violoncellista Peter Jarůšek, který je letos zároveň jedním z festivalových dramaturgů.  více

Na průřez německou barokní tvorbou lákal cyklus Rajhradské barokní večery 2026 při druhém, májovém koncertu. Soubor Castello in Aria rozezněl v neděli 24. května prostory kapitulární kaple benediktinského opatství v Rajhradě skladbami Johanna Rosenmüllera, Heinricha Schütze a Johanna Sebastiana Bacha. Umělecký vedoucí souboru a hráč na cembalo a pozitiv Vít Bébar před každým číslem krátce představil kompozici i skladatele.  více

Nejčtenější