V kostele sv. Janů u Minoritů se uskuteční finále 14. sezony koncertního cyklu „Bacha na Mozarta!“. Pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila a v podání souboru SILENTIUM! ensemble zazní unikátní díla z kroměřížského archivu. Tato mimořádná událost je pro brněnské publikum zároveň exkluzivní příležitostí slyšet program těsně před jeho studiovým nahráváním pro vydavatelství Supraphon.
Za realizací ambiciózního projektu stojí více než roční intenzivní práce týmu muzikologů a interpretů pod vedením kurátorky Dr. Kateřiny Fajtlové. Notové materiály z kroměřížského zámeckého archivu musely projít složitým procesem odborné spartace a kritické revize. Brněnští posluchači tak v novodobé světové premiéře uslyší mimo jiné Vejvanovského monumentální kompozici Missa orientalis či skladby Giovanniho Felice Sancese a Philippa Jakoba Rittlera, které v moderní historii dosud nikdy nezazněly. Koncert proběhne 8. června v 19:00 v kostele sv. Janů u Minoritů.
„V barokním repertoáru máme obrovskou svobodu. Noty jsou pro nás v podstatě vodítkem, které nám určuje hudební tok a proud,“ přibližuje proces nastudování dirigent Tomáš Netopil. Na pódiu se sejde impozantní aparát čítající 34 špičkových umělců – 16 členů vokálního ansámblu a 18členný barokní orchestr hrající na dobové nástroje (theorby, violy da gamba, cinky či barokní trombony). Netopil je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Pražských symfoniků (FOK), patří ke světové dirigentské špičce. Poté, co dekádu vedl operu a filharmonii v německém Essenu (2013–2023) a působil jako hlavní hostující dirigent České filharmonie, nastoupil na post šéfdirigenta FOK. Pravidelně hostuje ve Vídeňské státní opeře, Berlínské státní opeře, Lyric Opeře v Chicagu či v Národním divadle v Tokiu. Je zakladatelem Letní hudební akademie Kroměříž a držitelem prestižních cen z Frankfurtu i amerického Aspenu. Systematicky se věnuje oživování barokního odkazu a spolupracuje s ansámbly jako Concentus Musicus Wien či Collegium 1704.
Nadcházející koncert v Brně je vyvrcholením 14. sezony cyklu „Bacha na Mozarta!“, který je na Moravě ojedinělou platformou pro špičkovou a autentickou interpretaci staré hudby. Pořadatelé však již nyní myslí na budoucnost. Zároveň s finálovým koncertem startuje předprodej abonentek na jubilejní 15. sezonu, která slibuje mimořádné umělecké zážitky.
Největším magnetem nadcházejícího ročníku bude hned v říjnu exkluzivní Korunovační koncert v katedrále sv. Petra a Pavla, který bude řídit světová pěvecká a dirigentská legenda –kontratenorista Andreas Scholl. Program 15. sezony dále nabídne například monografický portrét Baldassare Galuppiho nebo pokračování úspěšné spolupráce s Tomášem Netopilem u projektu Z kroměřížského archivu II.
„Závěr čtrnácté sezony je pro nás oslavou, ale spuštění prodeje té patnácté je jasným signálem, že chceme brněnskému publiku i nadále přinášet umělecké projekty té nejvyšší evropské úrovně,“ uvádí Tereza Válková, umělecká vedoucí SILENTIUM! ensemble.










Zatím nebyl přidán žádný komentář..