Pivec – Novák – Kováč, The Trio of OZ featuring Rachel Z and Omar Hakim (USA)

10.4.2013, 19:30

Pivec – Novák – Kováč

Ondřej Pivec – Hammond organ, Martin Novák – bicí, Klaudius Kováč – piano, Fender Rhodes

„It‘s About Time“ je název nahrávky, kterou v New Yorku v roce 2010 natočili Najponk, Ondřej Pivec a Gregory Hutchinson. Ondřej Pivec už v New Yorku žije několik let (v současné době je hudebním ředitelem kostela v brooklynském Coney Island) a protože se v Česku tak málo vyskytuje, nenašla se zatím žádná příležitost k živému provedení téhle podařené desky. O to vzácnější je tedy šance si Ondřeje Pivce po letech zase poslechnout a zrovna s tímto repertoárem. Vzhledem ke svému vytížení v newyorských kostelech má tak málo času, že si nemůže ani dovolit přijet na rozsáhlejší turné…
Pro své jediné vystoupení v ČR v prvním pololetí letošního roku si Ondřej Pivec přizval výtečné sekundanty, aby oživil netradiční trio v instrumentaci hammond organ, (fender)piano a bicí. Bubeník Martin Novák je Pivcovým kamarádem ještě z dob jeho tovaryšských let v jazzové Praze (roce 2002 se stal členem Tria Romana Pokorného společně právě s Ondřejem Pivcem) a kromě vzájemného přátelství a respektu je spojuje i nezměrná muzikálnost. Zcela opačným příkladem je slovenský pianista Klaudius Kováč. Ne, že by nebyl muzikální, naopak. Klaudius se ovšem s Ondřejem ještě nikdy osobně nesetkal, jejich společný koncert bude proto jejich premiérou po všech směrech. Takový je ale jazz. Pokud hudebníci v kapele mluví stejným jazykem a znají standardní repertoár, sejdou se a hrají. Tihle tři navíc hrají skvěle.
První setkání s inspirativním hudebníkem bývají velmi stimulativní a dá se proto očekávat, že i setkání dvou mistrů kláves bude mít podobné parametry. Klaudius Kováč je totiž jednou z nejvýraznějších současných osobností slovenské jazzového klavíru. Jeho aktivní koncertní činnost sahá od samostatného sólového recitálu přes různá jazzová seskupení až po účinkování v bigbandu Gustava Broma. Od roku 1998 je členem Nothing but Swing tria a pro svůj stylový jazzový projev je vyhledávaným doprovodným hráčem. Aktivně spolupracuje i s kvartetem Mila Suchomela a jinými významnými osobnostmi z oblasti jazzu. K jeho oblíbeným projektům patří i koncertní program pro dva akustické klavíry, ve kterém nejčastěji spolupracuje s Ondrejem Krajňákem.
Ale zpět k lídrovi projektu. Ondřej Pivec se v životě řídí jednoduchými pravidly. Nejzřetelněji je to vidět na jeho přístupu k hudbě. „Hrát komplikovanou a těžko srozumitelnou hudbu mě nikdy moc nelákalo a neoslovovalo,“ vysvětluje. “Mám rád, když je publikum napojeno na to, co se děje na pódiu. Je to jako všechno ostatní v životě – oboustranná výměna energie. To ovšem není moc možné, pokud tomu, co hrajete, není rozumět.“ Pivec nás už víc než deset let přesvědčuje o tom, že jeho hudba srozumitelná je.

The Trio of OZ featuring Rachel Z and Omar Hakim (USA)

Omar Hakim – bicí, Rachel Z – piano, Solomon Dorsey/Luques Curtis – kontrabas

Trio of Oz, jež založili Omar Hakim a Rachel Z, fúzuje rock, jazz a jam do lákavé hudební koláže. Rozsáhlé loňské turné po celém světě dostalo Trio of Oz do povědomí velkého počtu fanoušků, jimž nabídlo sofistikovanou, ale zároveň posluchačsky přístupnou hudbu.
Legendární bubeník Omar Hakim (jeho služeb využívali například Weather Report, Miles Davis, David Bowie, Sting a další) a laureátka ceny Grammy, pianistka Rachel Z (hrála a aranžovala pro Wayne Shortera, Stanleyho Clarka či Petera Gabriela) se sešli v roce 2010, aby založili kapelu, která jim umožní realizovat společné hudební představy. Jejich eponymní debutové CD pochválili nadšení recenzenti a Jazziz Magazine jej dokonce vyhlásil jako nejlepší jazzové CD roku.
Hakimovy brzké hudební úspěchy mu zajistily luxusní angažmá a v průběhu osmdesátých let měl příležitost zahrát si na památných nahrávkách s umělci jako byli Miles Davis (Tutu, Music from Siesta), Dire Straits (Brother in Arms, Money for Nothing) a Sting (Dream of Blue Turtles, a populární „Rockumentary“ film Bring on the Night). Přestože byl zavalen prací, dokázal si v roce 1989 najít čas na natočení prvního sólového alba, Rhythm Deep, které mu vyneslo jeho první nominaci na Grammy. V devadesátých letech absolvoval početná turné s Lionelem Ritchiem a celých osm let strávil na cestách s popovou superstar Madonnou. Byl také zakládajícím členem kapely Jazz Super Band “Urban Knights”, společně s Ramsey Lewisem, Groverem Washingtonem Jr. a basistou Victorem Baileym.
Rachel Z vystudovala New England Conservatory a už při studiu profesionálně vystupovala v Bostonu a okolí s Bobem Mosesem, Miroslavem Vitoušem a Georgem Garzonem. V letech 1988 – 1996 se zviditelnila členstvím v klasické fusion kapele Steps Ahead a do tohoto období spadá i spolupráce s Al Di Meolou, Larrym Coryellem, kapelou Special EFX a Angelou Bofill a začátek plodného spojení s vibrafonistou a producentem Mikem Mainierim.
Její umělecká symbióza s legendárním saxofonistou Wayne Shorterem vyvrcholila v devadesátých letech, kdy přes dva roky aranžovala Shorterovy kompozice na jeho comebackovém albu High Life. Aranžmá využívala syntetizovaného orchestrálního rámce, jež pomohl vykrystalizovat Shorterově hudební vizi. CD získalo Grammy za nejlepší současné jazzové album. V roce 1996 spatřil světlo světa i nahrávací debut Rachel Z na labelu NYC Records A Room of One’s Own, které dedikovala umělkyním, které sehráli významnou roli v jejím životě. O dva roky později Rachel vydala album na zásadním labelu GRP Love is the Power. Album nabídlo hip-hopový groove prokvetlý barevnými klavírními melodiemi a básněmi o hledání věčné lásky a moudrosti prostřednictvím hudby.
Třetí a poslední člen tria, basista Solomon Dorsey (alternuje ho fenomenální Luques Curtis), nedávno dostudoval New School for Jazz and Contemporary Music. Do kapely přináší svěží a výbušnou atmosféru. V jeho hudebnickém životopise se vyjímají angažmá v projektech, které iniciovali Stevie Wonder, Bobby Watson, Maurice Brown, Krystle Warren and the Faculty nebo Madeline Peyroux.
Trio of Oz bere diváky na kouzelnou projížďku prostřednictvím neopakovatelných aranží rockových a popových fláků z dílny kapel a skladatelů, mezi nimiž nechybí The Killers, Depeche Mode, Death Cab for Cutie, The Police, Duke Ellington, Wayne Shorter, Joni Mitchel, Peter Gabriel, Coldplay, Bjork a mnoho dalších. Trio of Oz předchází pověst virtuózního ansámblu, který ovšem klade hlavní důraz na groove, soul a feeling. Trio of Oz si užije fanoušek rocku, jazzu i jambandu.