„Brno – město hudby“ přináší přímý přenos koncertu Magdaleny Kožené

Ve středu 4. září 2013 pořádá portál Brno – město hudby ve spolupráci s Filharmonií Brno výjimečný koncert mezzosopranistky Magdaleny Kožené v Besedním domě. Na tomto slavnostním Koncertu pro Brno naši mezinárodně nejúspěšnější pěvkyni doprovodí varhanní virtuos Christian Schmitt. Na koncertě zazní díla Henryho Purcella, Hugo Wolfa, Franze Schuberta, Antonína Dvořáka a Georgese Bizeta. Jako speciální host večera vystoupí s díly Tomáse Luise de Victoria, Johannese Brahmse a Petra Ebena pěvecký sbor Filharmonie Brno Kantiléna, v jehož řadách Kožená začínala se zpěvem a jehož vývoj stále sleduje: „Kantiléna je mojí srdeční záležitostí. Sbor mi dal nejen hudební základy, ale i řadu nezapomenutelných zážitků. V jeho řadách jsem také získala přátele na celý život.“

Umělkyně, která se těší světovému renomé a patří mezi nejžádanější operní hvězdy současnosti, je proslulá svým vřelým vztahem k Brnu. Zářijové vystoupení svému rodnému městu také proto věnuje a vzdá se honoráře. „Cítím se v Besedním domě jako doma,“ svěřila se Kožená před třemi lety, kdy naposledy vystoupila v Brně, a to se souborem Collegium 1704 pod taktovkou Andrei Marcona. Tento rok si pro milované brněnské publikum přichystala speciální překvapení, které plánuje odtajnit až na pódiu: „Nebudu nic konkrétního prozrazovat předem, ale můžu naznačit, že půjde o událost spojenou s Brnem a jeho hudebním životem.“

Jelikož jediný akusticky vhodný sál ve městě je Besední dům s omezeným počtem míst a zájem o koncert mnohokrát překročil kapacitu sálu, rozhodli jsme se realizovat na portále Brno – město hudby PŘÍMÝ PŘENOS Z KONCERTU, který můžete sledovat ZDE 4. září od 19:00 hodin.

V této souvislosti se přímo nabízí připomenout letitou a pro brněnský hudební život naprosto zásadní otázku výstavby důstojného kulturního stánku odpovídajícího potřebám Brna. Vznik Janáčkova kulturního centra dlouhodobě podporují významné kulturní instituce a osobnosti, mezi které patří i Magdalena Kožená: „Velice ráda bych do Brna pozvala řadu svých hudebních kolegů z celého světa, ale bohužel jim v Brně nemůžeme nabídnout akusticky či kapacitně vyhovující sál. Pevně věřím, že si to představitelé Brna uvědomí a konečně se podaří projekt důstojného hudebního stánku realizovat.“

Program Koncertu pro Brno:

Tomás Luis de Victoria (1548–1611)
O sacrum convivium / Svatá hostino

Ave Maria B 68, op. 19b / Zdrávas Maria

Georges Bizet (1838–1875)
Agnus Dei / Beránku Boží

www.mestohudby.cz, www.filharmonie-brno.cz, www.kozena.cz, www.christianschmitt.info, www.kantilena.cz