Kafka Band: Amerika

30.5.2019, 20:30

AMERIKA. Brněnská premiéra audiovizuálního projektu inspirovaného dalším nedokončeným románem Franze Kafky. Kongeniální spojení hudby, slova a obrazu. Kafka Band v něm opouští poloakustický koncept předchozího Zámku a častěji používá elektroniku. Odlidštěnou atmosféru Ameriky 20. let dotváří velkoplošné projekce VJ Clada.

 

15. března vyjde album Amerika (Indie Scope), které vzniklo jako původní hudba ke stejnojmennému divadelnímu představení Jaroslava Rudiše a Alexandera Riemenschneidera (pro Theater Bremen), v němž kapela živě vystupuje. Německým křtem desky 18. března v Brémách odstartuje kapela jarní česko-německé turné.

 

 

Dle Rudišových slov se fanoušci dočkají výrazného posunu ve zvuku skupiny. "Opustili jsme koncept poloakustického projektu a více pracujeme s elektronikou. Album je také výrazně písničkovější než Zámek. Silné téma Ameriky je moderní, chladná, odlidštěná společnost, kde nikdo nemůže spoléhat na soucit." Proto je zvuk „chladnější, strojovější, větší prostor mají syntetizátory, ale také vocodery a elektronické bicí," dodává kapelník Dušan Neuwerth. To beze zbytku potvrzuje eponymní singl, který kapela vydala v lednu.

 

 

Kafka Band je literárně-hudební projekt, který vznikl v roce 2013 inspirován komiksovou adaptací nedokončeného románu Franze Kafky Zámek (autorů Jaromíra 99 a amerického scenáristy Davida Z. Mairowitze). Jaromír 99 aJaroslav Rudiš (spoluautoři kultovního komiksu Alois Nebel) tehdy přizvali přední české hudebníky ze skupin Umakart, Priessnitz, Tata Bojs a Lesní zvěř, aby se s nimi podíleli na albu a divadelním inscenaci Das Schloss(2014). Projekt skupina představila nejen v Německu a České republice, ale i v Holandsku, Rakousku, Polsku, Švýcarsku, na Slovensku nebo Ukrajině.

 

 

Kafka Band jsou: K., Jaroslav Rudiš, Jaromír Švejdík (Jaromír 99), Dušan Neuwerth, Libor Palucha, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. Hostující člen: VJ Clad.