Jaga Jazzist (NO)

22.11.2023, 20:00

Je prakticky nemožné popsat nesčetné hudební vlivy a inspirace, které se promítají do repertoáru Jaga Jazzist, aniž by se člověk dostal do víru žánrového pomatení. Zvukový rozsah a rozmanitost skladeb této norské kapely je skutečně nebývalá.

 

Kapelu Jaga Jazzist založili v roce 1994 v malém městě Tønsburg sourozenci Horntvethovi. A i když nejmladšímu Larsovi bylo tehdy pouhých čtrnáct let, záhy se stal hlavním skladatelským hlasem kapely, byť se na podobě skladeb významnou měrou i nadále podíleli jeho starší sourozenci – bratr Martin a sestra Line.

Kapela vydala svůj debut Grete Stitz v roce 1996 a okamžitě upoutala pozornost fanoušků, hudebních kolegů, producentů i majitelů podniků v srdci norské hudební scény. „Byli jsme docela bizarní skupina a Grete Stitz všichni vnímali jako velmi zvláštní album. Začali jsme hrát více koncertů v Oslu, většinou v malých klubech,“ ohlíží se multiinstrumentalista Lars. Následovalo osmadvacetiminutové čtyřskladbové EP Magazine, na němž se začal naplno projevovat hlas Jaga, jehož textovou šíři, filmový zvuk, niterný lyrismus a nástrojovou pestrost propojoval Larsův kompoziční rukopis. Přelomovým momentem se pro kapelu stal podpis smlouvy s vydavatelstvím Ninja Tune v roce 2002 a následné vydání dlouhohrajícího singlu A Livingroom Hush. Ten se setkal s mezinárodním ohlasem. „Ninja Tune nám pomohlo dostat se do celého světa. Najednou jsme hráli v Japonsku, koncertovali v dalších místech, kde jsme nikdy dřív nebyli a chodily na nás mraky lidí,“ vzpomíná bubeník Martin.