JazzFestBrno: Chris Potter Trio

18.10.2021, 19:30

Technicky možná nejvyspělejší saxofonista současnosti a bez přehánění kultovní postava mezi jazzovými saxofonisty.

 

Chris Potter není v Brně poprvé, svou premiéru si odbyl v kapele Unity Band Pata Methenyho, jejíž koncert v roce 2012 ozdobil svou dynamickou hrou, v roce 2017 pak představil vlastní kvarteto. Vedle práce pro jiné kapelníky se totiž již dávno vyprofiloval jako uznávaný skladatel a lídr, podle mnohých jeden z předních jazzmanů své generace.

Potter se narodil počátkem sedmdesátých let a formovala jej tedy především léta osmdesátá a devadesátá, kdy prožíval revival hlavně straight-ahead jazz. Jeho zázračné začátky v kapele Reda Rodneyho jsou jazzovým fanouškům známy, ovšem byly to především tovaryšské roky v letech devadesátých, které mu zajistily pevné místo na slunci. Na dobře vystavěné základy začal v další dekádě projektovat mnohem komplikovanější stavbu především pod vlivem svých dalších zaměstnavatelů Davea Douglase a Davea Hollanda. Je víc než jisté, že právě Holland ovlivnil Potterův skladatelský naturel natolik, že jej v Potterově tvorbě můžeme slyšet dodnes. Sám to ostatně potvrdil před lety v rozhovoru pro časopis Harmonie: „Lichá metra mě vlastně zajímala už poměrně dlouho, ale fakt, že mohu být v Daveově kapele, rozhodně zprostředkoval moje častější setkávání s nimi a potažmo i intenzivnější přemýšlení o nich.“

Chris Potter je jedním z nejzaměstnanějších jazzmanů současnosti. V triové sestavě se v Brně představí vůbec poprvé a my si tak můžeme užít další z jeho mnoha hudebních tváří.