JazzFestBrno: Karel Růžička Quartet

15.11.2021, 19:30

Saxofonista Karel Růžička žije přes dvacet let v New Yorku. Na svoji domovinu ale nezanevřel a pravidelně se do Česka vrací. Jeho koncerty vynikají na první dojem nezkrotitelnou energií. Růžička však vždy drží otěže večera pevně ve svých rukou.

 

Karlovi Růžičkovi se podařilo něco, co jen hrstce jeho krajanům před ním. Plně se etabloval na newyorské jazzové scéně. Nic ale není hned. Karel jako mladý talent zazářil v 90. letech minulého století na jazzové scéně v Česku. Do povědomí se dostal už svým debutovým albem You Know What I Mean, úspěch slavila i deska Flight, kterou natočil se svým otcem stejného jména, pianistou. Pak se rozhodl zkusit štěstí v New Yorku, a jelikož mu šel svým talentem a úsilím naproti, neztratil se. Ba naopak. Vybudoval si zde hudební kariéru jako vyhledávaný spoluhráč a pedagog. Vystupoval s mnoha muzikanty, jako jsou George Benson, Dean Brown, Mike Stern, Ravi Coltrane, Hiram Bullock a mnoho dalších.

V roce 2018 vydal Růžička po dlouhých čtrnácti letech autorské album, a že dokáže kvalitu nabídnout nejen v pozici sidemana, ale i jako skladatel a kapelník, potvrdila mimo jiné nominace na cenu Anděl, kterou si s deskou Grace & Gratitude vysloužil. Ostatně kontrabasista John Patitucci, klavírista Jon Cowherd a bubeník Nate Smith Růžičkovi vytvořili vpravdě „all stars“ tým. Do Brna přiletí s Karlem Růžičkou zpoza Velké louže bubeník Clarence Penn. Kvarteto pak dotvoří polský pianista Piotr Wyleżoł a kontrabasista Tomáš Baroš.