JFB 2022: Koncert Katedry jazzu Jamu

27.4.2022, 19:30
Katedra jazzu Janáčkovy akademie múzických umění se už přes deset let chlubí nejen vynikajícím pedagogickým sborem, ale především talentovanými studenty. Ti dostávají prostor také během již tradičního festivalového koncertu.
 
Jazzová interpretace na HF JAMU představuje prvně otevřený obor svého druhu na tuzemské akademii. Jazzové vzdělávání má v Evropě tradici nepříliš dlouhou, avšak procházející nejbouřlivějšími změnami v přístupu. Průkopníkem jazzové edukace u nás je právě brněnská Katedra jazzové interpretace JAMU. V rámci republiky nabízí nejširší škálu oborů, nyní již zcela bez instrumentálního omezení. Své zkušenosti předávají studentům osobnosti české i slovenské jazzové scény, mimo jiné David Dorůžka, Lubomír Šrámek, Jiří Slavík, Jiří Levíček, Cyrille Oswald, Marián Ševčík, Jan Jirucha, Juraj Bartoš či Matúš Jakabčic. Posledně jmenovaný se před časem vyznal: „Na Katedře jazzové interpretace JAMU se sešel skvělý kolektiv pedagogů. Hned bych šel k některým z nich studovat ten segment jazzu, který zvládají lépe než já. Kdybych já měl ve věku našich studentů takové možnosti, byl bych šťastný. JAMU je jedna z mých srdcových záležitostí.“
Během už osmého prezentačního koncertu katedry v rámci festivalu se představí hned několik kapel. Neznalý posluchač by si možná představil anonymní studentský šraml, ve skutečnosti však jde o vyspělé jazzové soubory často prezentující autorskou hudbu svých členů.