JFB 2022: Mike Stern & Bill Evans Band

18.5.2022, 19:30
Jako nadějní mladíci se potkali v kapele Milese Davise. Už tehdy mezi nimi přeskočila muzikantská jiskra. Kytarista Mike Stern a saxofonista Bill Evans ji nakonec rozdmýchali do zářícího plamene v podobě vlastní kapely, pohybující se mistrně mezi jazzrockem a soulem.
Mikea Sterna a Billa Evanse pojí historie, která sahá až do roku 1981. Bill Evans hrál už tehdy u Milese Davise. Legendární trumpetista se tou dobou poohlížel po kytaristovi a na názor se zeptal i Evanse. Ten mu navrhl právě Mikea Sterna, který ho zaujal v kapele Billyho Cobhama. Stern a Evans pak u Milese Davise působili společně další tři roky, než se jejich cesty zase rozešly.
Evansovy další kroky vedly do Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina. Hrával i s Herbiem Hancockem či Mickem Jaggerem. Dnes má na svém kontě téměř tři desítky sólových alb, ocenění Grammy a mnoho dalších cen. Především však pokračuje v tom, co jej baví odedávna – v objevování nekonečné škály hudebních žánrů. Mike Stern se od dob působení u Davise vypracoval v jednoho z nejlepších jazzových kytaristů planety. Ani po více než čtyřiceti letech na scéně nepřestává udivovat impozantní technikou a dokonalou směsí bebopového umu, spalující rockové intenzity a osobité lyriky.
V roce 2013, tedy po dvaatřiceti letech, se Stern a Evans rozhodli znovu společně vstoupit na pódium a vytvořit Mike Stern / Bill Evans Band. V něm po jejich boku v současnosti působí baskytarista Gary Grainger a bubeník Dennis Chambers. Stejně jako kdysi kapela Milese Davise i Mike Stern / Bill Evans Band stojí na třech pilířích – vášni, dynamice a vzrušení.