Slavnosti synkop 2022

26.6.2022, 17:00
Jeden dlouhý večer, jedno místo, tři pódia, a na nich nepřetržitý proud toho nejzajímavějšího z domácí jazzové scény. To jsou Slavnosti synkop, na nichž v premiérovém ročníku vystoupí mimo jiné Dan Bárta, David Dorůžka či Vertigo.
Synkopa v hudbě je rytmicko-metrický útvar, který ozvláštňuje pravidelný průběh hudební fráze, říkají modré knihy hudební teorie. Synkopa je zároveň medicinské označení pro epizodu krátké poruchy vědomí. Obě definice se protínají v hudbě jazzové – synkopa je vedle swingu charakteristickým znakem jazzu už od jeho raných forem a krátkou ztrátu vědomí vám může přinést stav transu, který můžete zažít jak při vytváření, tak při konzumaci hudby. Slavnosti synkop jsou nový festival ve festivalu, který je zaměřen na domácí scénu a její mezinárodní spolupráce. Každý rok tak bude na třech pódiích divadla Husa na provázku nabízet to nejlepší ze zdejšího jazzu a příbuzných žánrů.
Letošní obsazení láká mimo jiné na nový projekt Dana Bárty s triem Roberta Balzara a hostujícím Kornélem Fekete Kovácsem, který vznikl u příležitosti televizní verze JazzFestu Brno na podzim roku 2020. U příležitosti televizního natáčení (v roce 2021) se zformoval i projekt Ballard – Dorůžka – Wyleżoł, jenž je vyústěním dlouholeté snahy spojit dohromady český fenomén jazzové kytary Davida Dorůžku s nenapodobitelným bubeníkem Jeffem Ballardem, jehož známe třeba z tria Brada Mehldaua. Trojici doplňuje pianista (a v této kapele i basista) Piotr Wyleżoł, našim posluchačům též dobře známý z kapel Karla Růžičky Jr. nebo Sisy Michalidesové. Své nové kapely představí i Ondřej Štveráček, Luboš Soukup nebo Tomáš Liška, speciální festivalové vystoupení nabídne trio Brunner-Foukalová-Křišťan, kapela Point of Few s hostujícím Janem Uvírou nebo 20. výročí slavící kapela Vertigo. Prostor dostane i nastupující generace ve formě komorního vystoupení kapely Treetop. A protože večer začíná už v 17 hodin a potáhne se prakticky do půlnoci, je jisté, že synkop zazní opravdu požehnaně.