Free Tenors: Sokal-Štveráček-Wiesinger (CZ/AUT)

11.4.2013, 19:30

Harry Sokal – saxofon, Bernhard Wiesinger – saxofon, Ondrej Štverácek – saxofon, Tomáš Baroš – kotrabas, Marián Ševcík – bicí

Harry Sokal nahlédl po otevření hranic v roce 1989 jako jeden z prvních rakouských jazzmanů přes řeku Moravu a Dyji a záhy tam našel jedny z nejinspirativnějších hudebníků tohoto žánru, bubeníka Mariána Ševčíka a basistu Tomáše Baroše. Právě tento rytmický tandem patří mezi to nejlepší, co jazzu dala střední Evropa. Všechny zatím zmíněné muzikanty spojuje nekompromisní tah na branku, jazzový instinkt a záliba v rytmu. Harry Sokal ovšem hledá inspiraci nejen v rytmické sekci, rád se nechá inspirovat i svými kolegy ve zbrani, saxofonisty.
Právě tak vznikla extenze původního tria na nepříliš obvyklou kvintetní sestavu se třemi tenory v první linii. Sousloví „tři tenoři“ je možná trochu zprofanováno notoricky známým projektem špičkových operních zpěváků, jisté paralely však nabízí. Kapela Free Tenors je přece také spojením tří ojedinělých hlasů, tří zvukových barev, tří přístupů k expresi a improvizaci… Přestože trojice Sokal, Štveráček a Wiesinger hraje na stejný instrument, každý z nich má osobitý zvuk. Navíc je spojuje touha hledat něco nového a nekonvenčního, prostě něco, co tady ještě nebylo. Kapela Free Tenors je tedy pevný svazek tří rozdílných charakterů, trojice bravurních hráčů, kteří se navzájem inspirují, hecují a obohacují.
Harry Sokal (zásadní člen souborů Vienna Art Orchestra či Art Farmer Quintet) je z trojice určitě nejznámější, vždyť je to jeden z nejvýraznejších saxofonistů z celé Evropy! Ke spolupráci na projektu Free Tenors si přivzal dva mladší kolegy z rakouské a české jazzové scény, Bernharda Wiesingera a Ondřeje Štveráčka. Bernhard je aktivní na poli jazzu i jeho fúzí s folklórem. Popularitu si získává především jeho ojedinělý projekt Miss Moravia, jež mísí jazz, moravský a slovenský folklór i populární písně z českého prostředí. Ondřej se realizuje především v „hard core“ jazzových projektech a je dobře znám nejen svojí oddaností odkazu Johna Coltranea, ale i nefalšovaným jazzovým srdcem.
Při poslechu tří saxofonových tenorů se nejednomu posluchači vybaví poutavé konverzace největších světových mistrů saxofonu Michaela Breckera, Davea Liebmana a Joe Lovana. Free Tenors nabízejí podobnou konverzaci se středoevropským jazzovým akcentem.