MARÍA DE BUENOS AIRES

23.5.2023, 18:00

Divadelní svět Brno 2023

Hudební skladatel a virtuosní bandeonista Ástor Piazzolla napsal operitu María de Buenos Aires na libreto uruguayského básníka Horacia Ferrera již v roce 1968. Od té doby byla uváděna ve světě jako scénické dílo a rovněž jako koncertní provedení s tanečními vstupy. Inscenace v sedmnácti obrazech je vlastně alegorií argentinského tanga a města Buenos Aires, kde se tento podmanivý a vášnivý tanec zrodil. Tanec chudiny z předměstí a přístavů, nevěstinců a zaplivaných pajzlů. Příběh vypráví osud dívky Maríi z chudého předměstí Buenos Aieres, která se narodila „s kletbou na jazyku v den, kdy byl Pánbůh opilý“. Miluje tango, ale nespoutaný život ji semele. Stane se prostitutkou a projde si veškerou špínou jihoamerického předměstí až k násilné smrti, po níž se dostane do pekla, aby se znovu zrodila. Alegorie města, které ji zrodilo, zahubilo i vzkřísilo.

Lenka Vagnerová vytvořila představení, ve kterém se nemísí jen různé žánry. Inscenace se pohybuje na pomezí činohry, opery a současného tance a nabízí koktejl dynamické režie, typického choreografického stylu Vagnerové, nabitého energií a expresí, španělského i českého básnivého, až surreálního textu, zpěvu a živé hudby. Herci i tanečníci suverénně překračují hranice svých žánrů a vytvářejí věrohodné postavy s výkony přirozeně přecházejícími z herectví k tanci, fyzickému divadlu a zpěvu. A nesmíme zapomenout ani na skvělý výkon hlavní představitelky Maríe – Kateřiny Marie Fialové. Ta, jakoby se pro tuto roli přímo narodila.

Taneční inscenace Lenky Vagnerové vyvolává svou výrazovou syrovostí protichůdné reakce, rozhodně ale po zhlédnutí představení neodejdete „s prázdnou“.

Inscenace není vhodná pro diváky do 15 let.
Inscenace se hraje ve španělském originále s českými titulky.
Představení je bez přestávky.