Giacomo Puccini I Tosca

19.5.2022, 19:00

Inspirací se pro režiséra Jiřího Heřmana stala jedna z nejslavnějších sopranistek světa Maria Callas a její životní příběh. Jak daleko může člověk zajít v obětování sebe sama. Je obětování z lásky vysvobo­zující? Pokud je smyslem života člověka láska, dokáže žít i bez ní?

 Tosca – slavná zpěvačka, ale také žena a milenka, která během jediné noci ztratí vše. Maria Callas – jedna z nejslavnějších operních pěvkyň světa, ale také žena a milenka, která se odřekla všeho pro umění, aby se nakonec vzdala umění kvůli nikdy nenaplněné lásce. Dva osudy, které se prolnou v jednom okamžiku…

Tosca je opera, která definitivně potvrdila Pucciniho pověst nepřekonatelného tvůrce působivých a efektních melodií. A také tvůrce velkého dramatu. Vznik opery nebyl snadný, tvůrci pochybovali, zda volba námětu s politickým pozadím z napoleonských válek byla šťastná, ale premiéra v římském Teatro Costanzi v lednu roku 1900 dala za pravdu dramatickému instinktu skladatele. Publikum, ač zpočátku šokováno realističností a brutalitou některých scén, tuto operu plnou nádherné a emotivní hudby rychle přijalo za svou.