Mário Radačovský I Coco Chanel

10.6.2024, 19:00

Příběh vizionářské kreativity, která změnila způsob ženského oblékání. Coco Chanel jako nebojácnost, dravost a risk, stejně jako vkus, filozofie a značka. Současný balet Mária Radačovského o ženě, která zásadně ovlivnila svět módy.

Druhá, jarní premiéra sezony 2023/2024, završuje desetileté působení uměleckého šéfa Mária Radačovského v čele souboru Baletu NdB. Jako choreograf se v minulosti s oblibou věnoval celovečerním titulům inspirovaným životem a tvorbou velkých osobností lidských kulturních dějin. Můžeme připomenout tituly baletů Warhol, Beethoven, Michelangelo.

Nyní jeho tvůrčí pozornost uchvátila výjimečná žena, která změnou šatníku moderní ženy převrátila svět módy vzhůru nohama. Její cesta na vrchol, jak to u výjimečných lidí bývá, byla bolavá, trnitá, ale pro choreografa Mária Radačovského nejdůležitější slovíčko charakteristiky je, že byla opravdová, skutečná. V dnešním světě se často vzdáváme bez boje, protože je to snazší, komfortnější. Mnohá naše rozhodnutí jsou odsouvána, protože vzbuzují nutnost sebezapření. Jenže cesta za úspěchem nezná zkratky. A příběh Coco Chanel může sloužit za příklad a je důkazem, jak důležitý je faktor výdrže odhodlání a jasného směřování jít si za svým cílem a být schopen pro úspěch obětovat a podřídit mu téměř všechno.

Stejně jako u Beethovena i u Coco Chanel je choreograf fascinován dosahem jejího vlivu a významu, její schopností proměnit svůj obor takovým způsobem, že vnímáme s nadsázkou svět módy před a po Chanel. Tak jako na většině svých inscenací bude Mário Radačovský spolupracovat se svým osvědčeným slovenským výtvarnickým týmem. Autorem scény bude Marek Hollý a lákavou výzvu kostýmní výpravy v duchu Coco Chanel přijala Ľudmila Várossová.