OTRAS: Kysucký postindustriál (SK)

22.7.2022, 19:00
Zásadní slovenská alternativní rocková skupina vznikla původně jako duo Varso & Fujak (členů skupiny Teória Odrazu) v roce 1994, rok na to už jako trio s baskytaristou Jožom Hruškom, resp. později s Martinom Baculákom. Obnovila se po více než 20ti letech v původní sestavě, rozšířené o hudebního producenta Davida Šubíka (ex-Zloději uší).
Koncert je spojený s projekcí krátkometrážního filmu Kristiána Grupača "Otváram dvere a neviem, čo sa s nimi deje", který je inspirován albem 0TRASu "Kysucký postindustriál" (1998), který vyšel minulý rok v reedici (Vlna 2021) a osudy kytaristy a zpěváka Petra "Varsa" Varsavika (hrají: Tomáš Vravník, Jana Oľhová, Miro Noga, Vladimír Obšil a další)
Peter "Varso" Varsavik - zpěv, řev, kytara
Julo Fujaka - bicí, hlas
Jožo Hruška - baskytara
David Šubík - klávesy a elektronika
 
Peter „Varso“ Varsavik – přední slovenský kytarista a autor působící v různých alternativních skupinách (Teória odrazu, Otras, tEóRia OtraSu, Zloději uší, Šramot). Jeho sólová vystoupení a perfomance patřila na přelomu 20. a 21. století k najzajímavějším počinům naší experimentální a nekonvenční hudby. Kromě titulů výše zmíněných uskupení vydal i celou řadu sólových alb.
Julo Fujak – skladatel současné nekonvenční hudby, multiinstrumentalista, estetik, autor mnoha úspešných intermediálně-hudebních projektů u nás i v zahraničí. Spolupracoval s významnými osobnostmi medzinárodní scény (The California EAR Unit, Palinckx, Franz Hautzinger, Zsolt Sorés, Amy Knoles) a české a slovenské hudební kultury (Vladimír Merta,, Mikoláš Chadima, Marián Varga, Milan Adamačiak). Dlouhodobě se věnuje tvorbě a propagaci alternativní a experimentální hudby u nás jako hudební autor, ale i jako teoretik na poli hudební estetiky semiotiky, zároveň organizuje už více než dvacet let cykly a festivaly těchto hudební žánrů v Nitře (Hermovo ucho, PostmutArt fest).
Jožo Hruška - bezpražcový baskytarista skupin Otras a Krakatoa, jedna z ústředních postav turzovské hudební scény 90. let.
David Šubík – renomovaný hudebník, multiinstrumentalista a intermediální umělec z okruhu umělců Skleněná louka v Brně. Spoluzakladatel skupin Morodochium, Zloději uší a autor mnoha experimentálních a hudebně-intermediálních děl u nás i v zahraničí.