Pěvecký sbor Masarykovy univerzity

15.10.2016, 16:00

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity

L. Janáček – In nomine Jesu, Exaudi Deus, Zdrávas Maria, Mše Es dur, Otčenáš;
P. Eben – Pražské Te Deum 1989
varhanní skladby: L. Janáček – Varyto, Adagio I, Adagio II;
P. Eben – Versetti

sbormistr: Michal Vajda

Janáček to nejsou jen opery, velkou část jeho díla tvoří sborová díla, která si svou krásou a dramatičností nezadají s žádnou z Janáčkových vrcholných oper. Proto vám v rámci festivalu přinášíme pět jedinečných sborových koncertů. Janáčkova tvorba se všemi prolíná, jako spojovací niť a představí jeho skladby od těch raných, přes velmi zřídka uváděná díla liturgická až po vrcholné mužské sbory jako jsou např. Maryčka Magdonova, Kantor Halfar, 70 000 nebo Potulný šílenec v podání vynikajících sborových těles.

Janáček se sborovou tvorbou poprvé setkal již jako chlapec v klášteře na Starém Brně a není proto divu, že duchovní sbory jsou důležitou částí jeho uměleckého odkazu. Přestože pozdější Janáčkova díla již nejsou vázána k liturgickým účelům a například skladba Otče náš byla napsána pro divadelní jeviště, vždy v sobě nesla hlubokou křesťanskou myšlenku a duchovní přesah.

                S Janáčkovou duchovní tvorbou se na festivalu představí sbor reprezentující dlouholetou brněnskou tradici sborového univerzitního zpěvu. Pěvecký sbor Masarykovy univerzity byl založen v roce 2004 a od počátku v jeho čele stojí sbormistr Michal Vajda. Za dobu své existence se trvale umístil v povědomí nejen brněnských posluchačů. Uskutečnil řadu koncertů v ČR i v zahraničí a zúčastnil se mnoha domácích i zahraničních sborových festivalů, na kterých získal jen ta nejvyšší ocenění (Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena, Mezinárodní festival a soutěž pěveckých sborů B. Martinů, Montreux Choral Festival 2008, Mezinárodní festival akademických sborů IFAS aj.). V letech 2007 a 2010 bylo těleso oceněno Unií českých pěveckých sborů jako Sbor roku. Sbor pravidelně spolupracuje s českými orchestry na provádění velkých oratorních a kantátových děl (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Štátná filharmónia Košice, Komorní Filharmonie Pardubice ad.). Soubor Janáčkovy opery NdB sbor v sezoně 2014/15 přizval k nastudování inscenace opery Hry o Marii Bohuslava Martinů a v sezoně 2016/17 bude spolupráce pokračovat nastudováním opery soudobé finské skladatelky Kaiji Saariaho Láska na dálku. Janáčkovu duchovní tvorbu na koncertě obohatí kompozice jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů 2. poloviny 20. století Petra Ebena (1929–2007).