Maraton hudby Brno letos už posedmé rozezní ulice města

Multižánrový festival nabídne v polovině srpna desítky koncertů v centru Brna. Hrát se bude na náměstích, v ulicích i v koncertních sálech. Letošní novinkou programu je post rezidenčního umělce; první se této role zhostí fenomenální multi-instrumentalistka Anna Fusek. Festival představí i oblíbené buskerské pokoje Kateřiny Šedé, letos rozšířené o skleník Johanna Gregora Mendela.

Návštěvníci festivalu se tento rok mohou těšit na jednoho vybraného umělce, který se představí v různých hudebních polohách. Prvním rezidenčním umělcem Maratonu hudby Brno se stane skvělá multi-instrumentalistka Anna Fusek, jež patří mezi evropskou špičku v oblasti klasické hudby, ale zároveň se věnuje i přesahovým žánrům. Vystoupí například s úspěšným projektem nazvaným „Kosmologie hrušky“, v němž originálně propojuje starou hudbu s jazzem, improvizací a soudobou tvorbou. V „Mozart meets Morley“ představí sonáty W. A. Mozarta prolnuté fantaziemi pro dva hlasy renesančního anglického skladatele Thomase Morleyho. Ve spolupráci s temperamentním italským loutnistou <Gianlucou Geremiou představí program s názvem „Brief tales for two“. Svoji rezidenci Anna Fusek završí vystoupením v rytmu brazilské hudby se skupinou Aqua Verde a zpěvačkou Simonou Gatto, kteří se na festivalu představí v české premiéře. „Naším cílem je návštěvníkům poskytovat jedinečné hudební zážitky. Dlouhodobě zvyšujeme hudební kvalitu festivalu. Angažování Anny Fusek na post rezidenční umělkyně je dalším příspěvkem k tomuto našemu snažení ,“ dodává ředitel festivalu David Dittrich. Sedmý ročník Maratonu hudby Brno proběhne od 11. do 14. srpna 2022 v centru Brna.

Jedinečnou atmosféru festivalu vytváří vystoupení pouličních muzikantů v unikátních pokojících rozestavěných po celém středu města. Tento hudebně-vizuální projekt s názvem Bezuliční busking připravuje známá brněnská výtvarnice Kateřina Šedá. Letošní novinkou je pokoj věnovaný 200. výročí narození předního přírodovědce Johanna Gregora Mendela. „Rozhodli jsme se jeden pokoj věnovat právě této osobnosti. A protože Mendel prováděl své experimenty s křížením rostlin ve skleníku, tak právě skleník se letos stane součástí bezuličního buskingu,“ vysvětluje autorka pokoje Kateřina Šedá. Kromě něj se návštěvníci mohou těšit na dětský pokoj, kuchyni, obývák a koupelnu.

Festival dlouhodobě klade důraz na world music a příbuzné žánry. Dramaturg world music scény Milan Tesař připravil exkluzivní večer – na pódiu vystoupí ženský vokální soubor Saucējas z Lotyšska, jihoitalské akustické trio La Cantiga de la Serena a polská skupina Warsaw Village Band, jejichž nejnovější bylo album druhou nejlepší světovou nahrávkou za celý rok 2021. Scéna vznikla ve spolupráci s hudebním žebříčkem World Music Charts Europe.

Na festivalu dále vystoupí například rumunská dechová hudba Fanfare Ciocărlia, maďarští Botos Family, slovenský <Michal Noga Band, polský MØW Band, Ester Kočičková se svým Moody Cat Band, kapela AG Flek, známé romské uskupení Kalé, kapela Soul Ožil, Antikvartet Dušana Vančury nebo Barbary Maria Willi s přáteli. 

Kreativní brněnský soubor Hausopera představí poslední z trilogie oper spjatých s významnými funkcionalistickými památkami Brna. Dějištěm opery „Věčná slečna bledá aneb Operní nejistota pro široké masy“ bude Zemanova kavárna. Mezi oblíbené scény patří i Nekonečné varhany v Jezuitském kostele, Pianoštafeta v Alfa pasáži nebo ZUŠ Open.

Umělecký soubor Blackout Paradox přiveze novo-cirkusové představení Nautilus. V něm pomoci stínohry a akrobacie přenese diváky do světa vědeckofantastické literatury. Vystoupení připravil Maraton společně s partnerským festivalem Na prknech, dlažbě i trávě. Tento divadelní festival pod širým nebem nabídne program především pro děti, ale i pro dospělé. Představením Nautilus Maraton hudby Brno skončí a Na prknech, dlažbě i trávě začne.

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá a kvalitní brněnská hudební nabídka, kterou také festival cíleně představuje. V této souvislosti se bude festival věnovat i spolupráci s brněnskými kreativními průmysly a ekologii. Vstupenky na koncerty návštěvníci zakoupí v síti GoOut. Vybraná představení a buskerskou linku festivalu mohou zájemci navštívit zdarma.

Maraton hudby Brno/ foto archiv festivalu

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Poslední letošní orchestrální koncert Ensemblu Opera Diversa, uvedený pod názvem Double Concerto, kladl důraz na speciální vztah mezi tímto souborem a slovenským, v Brně působícím houslistou Milanem Paľou (*1982). Toto propojení bylo na úterním koncertu v Domě umění zdůrazněno nejen v obvyklé rovině interpretační, ale Paľa se tentokrát publiku představil v trojroli houslisty, violisty a skladatele. Orchestr pod vedením Mariána Lejavy, který se souborem navázal spolupráci po roční odmlce, provedl světovou premiéru Paľova koncertu pro housle a smyčce Ossth (2019).  více

Poslední operní premiérou Národního divadla Brno uvedenou v tomto roce se stal titul Hurvínek prodává nevěstu, který vznikl v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Premiéra pokračuje v tematickém zaměření spojeném s rokem české hudby a odehrála se 24. listopadu ve velkém sále divadla Reduta.  více

Čtvrtečním koncertem s titulem Bruckneriana odstartovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese abonentní řadu Filharmonie v divadle I. Orchestr provedl skladby Antona Brucknera a Stanisława Skrowaczewského, polsko-amerického dirigenta a skladatele, který se Brucknerovu dílu celoživotně věnoval. Před publikum nastoupili hráči s karmínovými šerpami s nápisem Hraju forte!, čímž se připojili k iniciativě Nenechme kulturu utichnout, která upozorňuje na podfinancování kultury a staví se proti vládnímu plánu investovat v příštím roce do kultury pouhých 0,64 % státního rozpočtu a vzdaluje se tak čím dál více svému slibu vydávat alespoň jedno procento.  více

Nejnovější produkcí Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stala Korunovace Poppey italského skladatele přelomu renesance a baroka Claudia Monteverdiho a libretisty Giovanniho Francesca Busenella. Tato Monteverdiho poslední opera měla premiéru v roce 1643 při benátském karnevalu a je jednou z prvních oper, které námět čerpaly z reálných historických událostí. V Divadle na Orlí mělo nové nastudování, v režii Vladimíra Johna, který poněkud upravil obsazení a několik rolí sloučil, premiéry 18. a 19. listopadu 2023. V hlavních rolích během první reprízy 21. listopadu vystoupili Jana Tajovská Krajčovičová (Agripina), Zuzana Jeřábková (Nerone), Zuzana Badárová (Poppea), Anna Zedníčková (Ottavia), Laura Uhorskaiová (Ottone), Václav Jeřábek (Seneca), Michael Robotka (Arnalta), Pavel Valenta (Lucano, Nutrice, 1. voják, 1. Senekův žák), Vladislav Agamuradov (Liberto, Console, 2. voják, 2. Senekův žák), Denis Zjatik (Mercurio, Littore, Tribuno, 3. Senekův žák), Nela Drozdová (Fortuna, Valleto), Veronika Zaplatilová (Virtu, Drusilla) a Petra Burgetová (Amore, Damigella).  více

Britská skupina The Beatles je širokou veřejností i mnohými hudebními kritiky považována za jednu z nejúspěšnějších, nejvlivnějších a nejpokrokovějších kapel všech dob. Zájem o jejich hudbu neochabuje ani po více než půl století od rozpadu legendy a vydání posledního alba Let It Be v roce 1970. Což mj. potvrzuje výběr písní na novém albu kytaristy, pedagoga a publicisty Milana Bátora, který na svoje nově vzniklé LP I Beatles nahrál osmnáct písní této čtyřky v úpravě pro sólovou kytaru z pera italského kytaristy a skladatele Maria Gangiho. Brněnský křest alba proběhl v pondělí 20. 11. ve vile Löw-Beer, tedy týden po křtu ostravském.  více

Nejčtenější