Dnešní koncert Filharmonie Brno s názvem Paľa hraje Schnittkeho vysílá živě rozhlas

Během dnešního koncertu zazní světová premiéra díla Tigrana Mansurjana, které vzniklo na objednávku Filharmonie Brno. Mimořádné koncerty s názvem Paľa hraje Schnittkeho měly zaznít tento týden v Besedním domě, kvůli současným omezením se tak ale nestane. Projekt bude tedy dnes živě vysílat Český rozhlas Vltava a přebírat evropské rozhlasové stanice v rámci prestižní řady EBU. Dirigentské taktovky se ujme Alexander Liebreich.

Všechny tři připravované skladby spojuje výrazný spirituální rozměr. První dvě navíc přátelství obou autorů, věnování legendárnímu ruskému houslistovi Olegu Kaganovi a to, že jsou ohlasem dvou významných momentů uplynulé sezony. Prvním z nich bylo památné provedení české premiéry Requiem arménského autora Tigrana Mansurjana za jeho osobní účasti. „Po oba večery sklidilo naprosto mimořádný ohlas publika a recenzentů, a tak se Mansurjan na žádost Filharmonie Brno rozhodl vytvořit orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei, který zkomponoval v roce 2006 jako kvartet pro klavír, klarinet, housle a violoncello. V orchestrální podobě tedy dílo zazní ve světové premiéře,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Druhým nezapomenutelným momentem uplynulé sezony se stal neuvěřitelný záskok Milana Paľy, který dokázal v poslední chvíli zastoupit nemocného sólistu a za pár hodin nastudoval virtuozní Houslový koncert C dur Antonína Vranického. Tímto výkonem si řekl o to, aby byl pozván do naší další sezony. Posluchači se tak mohou těšit na jeho interpretaci Houslového koncertu č. 3 Alfreda Schnittkeho. „Síla provedení mě po čase stráveném při přípravě tohoto díla přinutila prožít silný vnitřní otřes, bez kterého není možné přiblížit se uchopení duše díla. Myslím, že je potřebné odkrýt psychologickou rozervanost koncertu, jeho křehkost a hlavně smutek, který je patrný v každém jeho okamžiku,“ přiblížil Pala, jak vnímá skladbu autora, který je v Brně zaveden tak pevně jako snad žádný jiný světový skladatel jeho generace.

Večer uzavře Symfonie č. 5 D dur „Reformační“ Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Ten začal dílo psát k oslavám třístého výročí vyhlášení Lutherova evangelického vyznáni v Augsburku. Bral svoji lutheránskou víru velmi vážně a byl si při svém mimořádném všeobecném vzdělání vědom, jak výrazně proměnila reformace směr evropských dějin. „Předešlá dvě díla tato symfonie velmi vhodně doplňuje. Nejen hudebně, ale i svým spirituálním rozměrem,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Koncert vede Alexander Liebreich, který loni dirigoval v Brně Mansurjanovo Requiem a s brněnskou filharmonií spolupracuje v každé sezoně. Přímý přenos z Besedního domu začíná dnes, tedy 29. ledna na Českém rozhlase Vltava v 19:00.

Milana Paľa/ foto Julian Veverica