Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc říjen

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc říjen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně. V neposlední řadě také zve na aktuální Brněnský kulturní parlament.

Milí přátelé,

uhaste svou žízeň po kultuře a přijďte 3. 11. na Brněnský kulturní parlament. Je to jedinečná šance, jak se zapojit do přípravy kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Budeme debatovat, plánovat a brainstormovat!

V mezičase se na Odboru kultury vyhodnocují podané žádosti o dotace na rok 2022. Letos přišlo 334 žádostí a oproti předchozím rokům se značně zvýšil počet žádostí podaných v posledních dvou dnech, což se projevilo na chybovosti. Buďte proto připravení, pokud Vás Odbor kultury vyzve k opravě nebo doplnění žádosti.

Během října byl v souladu se schválenou Strategií a Akčním plánem kultury Radou města schválen záměr nového dotačního programu pro poskytování dotací v oblasti významných kulturních akcí. Dotační program vznikal participativně za přispění kulturní veřejnosti a zapracování připomínek samotných pořadatelů. Program bude vyhlášen v červnu 2022 pro roky následující, aby se pořadatelé i noví hodnotitelé stihli na novinku připravit.

Těším se s Vámi na viděnou v listopadu na XIII. BKP, kde si o novinkách v brněnské kultuře můžeme popovídat osobně.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Brno kandiduje na Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Každé přihlášené město musí mít svoje téma, proto se vás ptáme: Jaká témata jsou podle vás pro Brno důležitá? Čím je Brno výjimečné? Co může dát světu? Pošlete nám svoje nápady a dostanete příležitost je prezentovat na Brněnském kulturním parlamentu, který se bude konat 3. 11. 2021 v KUMSTu. Výstup pošlete nejpozději do 25. 10. 2021 na e-mail kultura@brno.cz.  
ČÍST VÍCE

S přípravou kandidatury Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury 2028 pomůže tým zahraničních poradců. Nadja Luisa Grizzo, Prof. Hanns-Dietrich Schmidt a Neil Peterson se podíleli na vedení celkem deseti vítězných kandidatur na titul Evropské hlavní město kultury.
ČÍST VÍCE

Jak je to vlastně s těmi zelenými kužely, co mají vypouštět vodní mlhu na Dominikánském náměstí? Přijďte se podívat do Urban centra na výstavu návrhů ze soutěže o vodní prvek a dozvíte se více jak o vítězi, tak o všech přihlášených návrzích.
ČÍST VÍCE

K poslednímu září skončila možnost podat na Odbor kultury MMB žádost o dotaci. Letos přišlo v oblasti kultury 334 žádostí, jejichž formální kontrola skončila 17. 10. 2021. Rekordní počet žádostí přišel v oblasti hudby, která dominuje každoročně. Oproti předchozím rokům se značně zvýšil počet žádostí podaných v posledních dvou dnech, což se projevilo v chybovosti (až dvě třetiny podaných žádostí). První kolo hodnocení odbornými komisemi začíná tento týden a potrvá do prosince. Schvalování žádostí Zastupitelstvem města Brna proběhne na začátku března 2022. Výsledky pak budou neprodleně zveřejněny na dotace.brno.cz/schvalenedotace.
ČÍST VÍCE

Jste příjemcem dotace na rok 2021 a ve vašem projektu/činnosti došlo k nějaké změně oproti schválené žádosti? Nezapomeňte si na Odbor kultury podat žádost o změnu , dle smluvních podmínek. Čas máte do 1. 11. 2021.
ČÍST VÍCE

Na našem webu Plug & Play najdete vše, co potřebujete vědět o pořádání kulturních akcí ve veřejném prostoru města Brna. Nutnou součástí je ohlášení akce úřadu městské části. Pro několik vybraných (pilotních) lokalit si na webu můžete oznámení vyřídit jednoduše on-line a nově se k nim přidaly i lokality z městské části Brno-střed. 
ČÍST VÍCE

Gratulujeme Knihovně Jiřího Mahena, p. o., která získala ocenění Knihovna roku 2021 v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ za projekt Knihovna na Křižovatce. Tato pobočka byla zrekonstruována díky vítězství v soutěži o Participativní rozpočet statutárního města Brna Dáme na vás
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

V Brně je letní kulturní scéna v plném proudu. Dejte o svojí akci vědět a přidejte ji do mapy brněnské kultury. Stačí vyplnit jednoduchý formulář.  
ČÍST VÍCE

Podívejte se na aktuální přehled výzev z programů Kreativní Evropa – Kultura. Na výběr je z těchto okruhů: projekty evropské spolupráce, literární překlady, evropské sítě a evropské platformy. Kancelář Kreativní Evropa Kultura pro vás připravila navíc sérii pravidelných online konzultací. Od 12. 7. do 30. 8. vám bude pravidelně každé pondělí mezi 14 a 15 hod. k dispozici někdo z týmu Kanceláře Kreativní Evropa pro zodpovězení vašich dotazů.  
ČÍST VÍCE

26. 7. 2021 končí 2. výzva Fondů EHP a Norska – Posilování kapacit oborových zastřešujících asociací, sítí a platforem. Přihlásit se můžete i do výzvy Současné umění, zde je čas do konce srpna.  
ČÍST VÍCE

Evropský inovační a technologický institut (EIT) zahájil nový Strategický program inovací na období 2021–2027. Jednou z hlavních novinek je založení znalostního a inovačního společenství zaměřeného na kulturní a kreativní odvětví a průmysl. V říjnu letošního roku bude spuštěna výzva týkající se tohoto nového znalostního a inovačního společenství. Více informací o nadcházející výzvě, o hodnoticích kritériích či o fungující platformě pro vytváření sítí najdete na oficiálním webu EIT.  
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Festival Prototyp propojuje umění, vědu a technologie. Letos nás čeká módní performance, audiovizuální show, umělecká expozice, odborné přednášky a workshopy. Už tento víkend na výstavišti.

DANCE BRNO 2021 je taneční festival zaměřený na prezentaci a tvorbu profesionálních baletních souborů českých divadelních domů.  Od 18. do 23. 10. festival uvede šest představení hostů v Mahenově a Janáčkově divadle.

47. ročník mezinárodního festivalu Ekofilm nabízí projekce desítek filmů z celého světa, besedy a diskuze s předními environmentalisty i filmovými tvůrci, programy pro školy, zážitkové programy i koncerty. Letos se koná 20. až 23.10.

Vašulka Kitchen uvede 26. 10. prezentaci amerického multimediálního umělce a teoretika Josepha Nechvatala. Nechvatal se od 80. let zabývá propojováním tradičního média malby s novými médii, například digitální animací, umělou inteligencí nebo počítačovými viry.

Mezinárodní jazzový festival Groove Brno probíhá až do 10. 11. Koncerty jazzu si můžete přijít poslechnout do Sono centra nebo Metro Music Baru.

Vodojemy na Žlutém kopci jsou technickou památkou a unikátním industriálním prostorem. Navštívit je a zažít jejich tajemnou atmosféru můžete díky TIC Brno. Mrkněte i na další prohlídky z projektu Brno Industrial.

Už jste navštívili virtuální galerii na Zelňáku? Výstava portrétních fotografií OSOBNOSTI VI. je dalším ročníkem projektu, který se zabývá fotodokumentací, archivací a vystavováním portrétních fotografií významných osobností z řad umělců, vědců, spisovatelů, hudebníků, dramatiků, válečných veteránů z České republiky nebo zahraničních osobností s ČR spojenou.

Od 16. do 24. 10. se v Brně koná FEST IN 2021: festival integrované tvorbyDivadlo Barka uvede hravá i vážná témata, představení pro děti i dospělé. Vystoupí nevidomí, vozíčkáři a lidé s mentálním hendikepem.

Přijďte oslavit vydání knihy kurátora Ondřeje Navrátila – Řečiště a vlna: České umění a environmentální problematika na počátku 21. století. Publikace je věnována tématu radikálních proměn životního prostředí a především jeho reflexím v českém umění prvních dvou dekád našeho století. Křest knihy se uskuteční ve středu 20. 10. 2021 v 18 hodin v galerii OFF/FORMAT.

Výstavu fotografií a obrazů světoznámého umělce Jana Saudka můžete navštívit v Galerii Graciano na Veselé 39. Výstava potrvá od 5.11. do 5.12. 2021.

Brno/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Nejčtenější