Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc říjen

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc říjen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně. V neposlední řadě také zve na aktuální Brněnský kulturní parlament.

Milí přátelé,

uhaste svou žízeň po kultuře a přijďte 3. 11. na Brněnský kulturní parlament. Je to jedinečná šance, jak se zapojit do přípravy kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Budeme debatovat, plánovat a brainstormovat!

V mezičase se na Odboru kultury vyhodnocují podané žádosti o dotace na rok 2022. Letos přišlo 334 žádostí a oproti předchozím rokům se značně zvýšil počet žádostí podaných v posledních dvou dnech, což se projevilo na chybovosti. Buďte proto připravení, pokud Vás Odbor kultury vyzve k opravě nebo doplnění žádosti.

Během října byl v souladu se schválenou Strategií a Akčním plánem kultury Radou města schválen záměr nového dotačního programu pro poskytování dotací v oblasti významných kulturních akcí. Dotační program vznikal participativně za přispění kulturní veřejnosti a zapracování připomínek samotných pořadatelů. Program bude vyhlášen v červnu 2022 pro roky následující, aby se pořadatelé i noví hodnotitelé stihli na novinku připravit.

Těším se s Vámi na viděnou v listopadu na XIII. BKP, kde si o novinkách v brněnské kultuře můžeme popovídat osobně.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Brno kandiduje na Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Každé přihlášené město musí mít svoje téma, proto se vás ptáme: Jaká témata jsou podle vás pro Brno důležitá? Čím je Brno výjimečné? Co může dát světu? Pošlete nám svoje nápady a dostanete příležitost je prezentovat na Brněnském kulturním parlamentu, který se bude konat 3. 11. 2021 v KUMSTu. Výstup pošlete nejpozději do 25. 10. 2021 na e-mail kultura@brno.cz.  
ČÍST VÍCE

S přípravou kandidatury Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury 2028 pomůže tým zahraničních poradců. Nadja Luisa Grizzo, Prof. Hanns-Dietrich Schmidt a Neil Peterson se podíleli na vedení celkem deseti vítězných kandidatur na titul Evropské hlavní město kultury.
ČÍST VÍCE

Jak je to vlastně s těmi zelenými kužely, co mají vypouštět vodní mlhu na Dominikánském náměstí? Přijďte se podívat do Urban centra na výstavu návrhů ze soutěže o vodní prvek a dozvíte se více jak o vítězi, tak o všech přihlášených návrzích.
ČÍST VÍCE

K poslednímu září skončila možnost podat na Odbor kultury MMB žádost o dotaci. Letos přišlo v oblasti kultury 334 žádostí, jejichž formální kontrola skončila 17. 10. 2021. Rekordní počet žádostí přišel v oblasti hudby, která dominuje každoročně. Oproti předchozím rokům se značně zvýšil počet žádostí podaných v posledních dvou dnech, což se projevilo v chybovosti (až dvě třetiny podaných žádostí). První kolo hodnocení odbornými komisemi začíná tento týden a potrvá do prosince. Schvalování žádostí Zastupitelstvem města Brna proběhne na začátku března 2022. Výsledky pak budou neprodleně zveřejněny na dotace.brno.cz/schvalenedotace.
ČÍST VÍCE

Jste příjemcem dotace na rok 2021 a ve vašem projektu/činnosti došlo k nějaké změně oproti schválené žádosti? Nezapomeňte si na Odbor kultury podat žádost o změnu , dle smluvních podmínek. Čas máte do 1. 11. 2021.
ČÍST VÍCE

Na našem webu Plug & Play najdete vše, co potřebujete vědět o pořádání kulturních akcí ve veřejném prostoru města Brna. Nutnou součástí je ohlášení akce úřadu městské části. Pro několik vybraných (pilotních) lokalit si na webu můžete oznámení vyřídit jednoduše on-line a nově se k nim přidaly i lokality z městské části Brno-střed. 
ČÍST VÍCE

Gratulujeme Knihovně Jiřího Mahena, p. o., která získala ocenění Knihovna roku 2021 v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ za projekt Knihovna na Křižovatce. Tato pobočka byla zrekonstruována díky vítězství v soutěži o Participativní rozpočet statutárního města Brna Dáme na vás
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

V Brně je letní kulturní scéna v plném proudu. Dejte o svojí akci vědět a přidejte ji do mapy brněnské kultury. Stačí vyplnit jednoduchý formulář.  
ČÍST VÍCE

Podívejte se na aktuální přehled výzev z programů Kreativní Evropa – Kultura. Na výběr je z těchto okruhů: projekty evropské spolupráce, literární překlady, evropské sítě a evropské platformy. Kancelář Kreativní Evropa Kultura pro vás připravila navíc sérii pravidelných online konzultací. Od 12. 7. do 30. 8. vám bude pravidelně každé pondělí mezi 14 a 15 hod. k dispozici někdo z týmu Kanceláře Kreativní Evropa pro zodpovězení vašich dotazů.  
ČÍST VÍCE

26. 7. 2021 končí 2. výzva Fondů EHP a Norska – Posilování kapacit oborových zastřešujících asociací, sítí a platforem. Přihlásit se můžete i do výzvy Současné umění, zde je čas do konce srpna.  
ČÍST VÍCE

Evropský inovační a technologický institut (EIT) zahájil nový Strategický program inovací na období 2021–2027. Jednou z hlavních novinek je založení znalostního a inovačního společenství zaměřeného na kulturní a kreativní odvětví a průmysl. V říjnu letošního roku bude spuštěna výzva týkající se tohoto nového znalostního a inovačního společenství. Více informací o nadcházející výzvě, o hodnoticích kritériích či o fungující platformě pro vytváření sítí najdete na oficiálním webu EIT.  
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Festival Prototyp propojuje umění, vědu a technologie. Letos nás čeká módní performance, audiovizuální show, umělecká expozice, odborné přednášky a workshopy. Už tento víkend na výstavišti.

DANCE BRNO 2021 je taneční festival zaměřený na prezentaci a tvorbu profesionálních baletních souborů českých divadelních domů.  Od 18. do 23. 10. festival uvede šest představení hostů v Mahenově a Janáčkově divadle.

47. ročník mezinárodního festivalu Ekofilm nabízí projekce desítek filmů z celého světa, besedy a diskuze s předními environmentalisty i filmovými tvůrci, programy pro školy, zážitkové programy i koncerty. Letos se koná 20. až 23.10.

Vašulka Kitchen uvede 26. 10. prezentaci amerického multimediálního umělce a teoretika Josepha Nechvatala. Nechvatal se od 80. let zabývá propojováním tradičního média malby s novými médii, například digitální animací, umělou inteligencí nebo počítačovými viry.

Mezinárodní jazzový festival Groove Brno probíhá až do 10. 11. Koncerty jazzu si můžete přijít poslechnout do Sono centra nebo Metro Music Baru.

Vodojemy na Žlutém kopci jsou technickou památkou a unikátním industriálním prostorem. Navštívit je a zažít jejich tajemnou atmosféru můžete díky TIC Brno. Mrkněte i na další prohlídky z projektu Brno Industrial.

Už jste navštívili virtuální galerii na Zelňáku? Výstava portrétních fotografií OSOBNOSTI VI. je dalším ročníkem projektu, který se zabývá fotodokumentací, archivací a vystavováním portrétních fotografií významných osobností z řad umělců, vědců, spisovatelů, hudebníků, dramatiků, válečných veteránů z České republiky nebo zahraničních osobností s ČR spojenou.

Od 16. do 24. 10. se v Brně koná FEST IN 2021: festival integrované tvorbyDivadlo Barka uvede hravá i vážná témata, představení pro děti i dospělé. Vystoupí nevidomí, vozíčkáři a lidé s mentálním hendikepem.

Přijďte oslavit vydání knihy kurátora Ondřeje Navrátila – Řečiště a vlna: České umění a environmentální problematika na počátku 21. století. Publikace je věnována tématu radikálních proměn životního prostředí a především jeho reflexím v českém umění prvních dvou dekád našeho století. Křest knihy se uskuteční ve středu 20. 10. 2021 v 18 hodin v galerii OFF/FORMAT.

Výstavu fotografií a obrazů světoznámého umělce Jana Saudka můžete navštívit v Galerii Graciano na Veselé 39. Výstava potrvá od 5.11. do 5.12. 2021.

Brno/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Arménský jazzový pianista Tigran Hamasyan se dlouho věnoval buď vlastní tvorbě, nebo inspiraci arménským folklorem. Až na svém desátém albu StandArt se rozhodl pracovat s jazzovými standardy, skladbami, které fungují u většiny jazzových hudebníků jako základní průprava a jako materiál, na kterém se shodnou hráči z celého světa při společném jamování. Své aktuální album pianista představí v pátek 24. března 2023 v brněnském Sono Centru v rámci festivalu JazzFestBrno.  více

Po americkém turné Filharmonie Brno vedená šéfdirigentem Dennisem Russel Daviesem připravila minifestival tří propojených večerů s názvem Dialogy. Každý z těchto večerů nabízel ojedinělou dramaturgii s mimořádným repertoárem. Částečně se vázal ke zmiňovanému turné (např. koncert Z Ameriky do Česka). Závěrečný koncert trilogie, který se konal v pátek 10. března v Janáčkově divadle, nabídl domácímu publiku monumentální orchestrální díla z per skladatelů Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Celý koncert v přímém přenosu vysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.  více

La Cantiga de la Serena je trio z jižní Itálie, které se zaměřuje na hudbu Středomoří, chápaného jako most mezi Západem a Východem. Repertoár souboru tvoří středověké tance a písně, písně duchovní včetně poutnických, středověké světské písně i písně sefardských židů, kteří museli na konci 15. století opustit dnešní Španělsko a Portugalsko. V roce 2021 skupina vydala své třetí a zatím nejnovější album La Mar a v létě 2022 vystoupila v Brně na festivalu Maraton Hudby. Koncert si můžete připomenout i díky tomuto rozhovoru. Na naše otázky odpovídají Fabrizio Piepoli, který zpívá a hraje na italskou chitarru battente, dále Giorgia Santoro, hráčka na nejrůznější druhy fléten a píšťal včetně indické bansuri nebo irské tin whistle, a také na keltskou harfu. A konečně třetím členem je Adolfo La Volpe, který hraje na arabskou loutnu, na klasickou kytaru nebo irské buzuki.  více

Koncert s podtitulem „Soudružnost, spolupráce, podvratnost a pořádná bitka na konec“ v režii souboru Brno Contemporary orchestra (BCO) nabídl pozoruhodný program soudobé hudby. Jednalo se o tři české a jednu světovou premiéru, které zazněly v Besedním domě 27. února pod taktovkou kmenového dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr koncertního sálu nebyl náhodný. Besední dům letos slaví 150 let od otevření a těleso uspořádalo výroční, komunitní koncert k důležitému jubileu.  více

Loňské album Morytáty a romance brněnského písničkáře a televizního dramaturga Ivo Cicvárka boduje ve výročních anketách nejen v čistě folkovém žánru. Ivo svůj velký projekt natočil se svou přejmenovanou kapelou, které nyní říká Živo, a s řadou hostů. V rozhovoru vysvětluje, co se skrývá za jednotlivými písněmi výpravného alba, a hovoří také o svých dalších plánech.  více

Nejčtenější