Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc únor 2024

14. únor 2024, 1:00

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc únor 2024

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milé příznivkyně a milí příznivci brněnské kultury,

Aristokratka ve varu už pár týdnů baví se šarmem a s ořechovkou diváky v kinech. Ale hlavně potvrzuje, že jižní Morava i Brno se staly filmaři vyhledávanými destinacemi

a že sem hlavně díky systematické činnosti Jihomoravského filmového fondu častěji míří 

i početné štáby připravující celovečerní hrané filmy, které pak navíc působí jako pozvánka pro další tvůrce… Od svého vzniku v roce 2018 podpořil JFF, pokud správně počítám, přes sedm desítek snímků, které znamenají rovněž přínos pro regionální ekonomiku. 

Pro letošní rok tak za Brno putuje do fondu příspěvek ve výši 8 milionů korun

a nepochybuji o tom, že vložené peníze se městu a jižní Moravě opět zúročí. Když mluvíme o penězích, určitě vám také neušlo, že lednová rada doporučila ke schválení zastupitelům dotace do kultury v celkové částce přesahující 30 milionů korun. Více než dvě třetiny z toho tvoří víceleté granty především na organizaci velkých festivalů. Jednoleté dotace by měly získat organizátoři Mendel festivalu a Mezinárodního folklorního festivalu Brno. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na podporu státních příspěvkových organizací, protože svými aktivitami neodmyslitelně dotvářejí kulturní tvář Brna.

A na závěr ještě připomínka: vrcholí přípravy na dubnové XVIII. Brněnské kulturní fórum

s tématem Edukace. Nezapomeňte se tedy prosím zaregistrovat.

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

XVIII. brněnské kulturní fórum: EDUKACE

Přípravy na XVIII. Brněnské kulturní fórum, které se uskuteční 16. 04. 2024 na Ústavu hudební vědy FF MU, jsou v plném proudu. Tématem bude tentokrát Edukace.  Společně otevřeme konverzaci o vzdělávání v kultuře a kreativních odvětvích, a to v oblastech vdělávání ve školním prostředí, vzdělávání pracovníků v kulturním a kreativním sektoru a vzdělávání publika. Inspirujeme se také příklady dobré praxe. V dopoledním programu se můžete těšit na debatování u kulatých stolů, které se budou věnovat zmiňovaným oblastem a tématům. Odpolední program pak bude otevčené fórum a ukážeme si příklady dobré praxe. A možná bude i kulturní překvapení!  Zaregistrovat se na osmnáctý ročník Brněnského kulturního fóra a jednotlivé kulaté stoly se můžete ZDE.

Katalog kulturně-vzdělávacích institucí 
V rámci XVIII. Brněnského kulturního fóra zaměřeného na téma Edukace připravujeme přehledný katalog vzdělávacích institucí činných v oblasti vzdělávání v kultuře a kulturně kreativních odvětvích, a to jak prostřednictvím formálního, tak i neformálního vzdělávání. Máte zájem zviditelnit vlastní vzdělávací činnost? Jak na to zjistíte na našem webu Kultura Brno.

Dar pro Jihomoravský filmový fond

Město Brno a Jihomoravský kraj spolu pro podporu rozvoje místního audiovizuálního průmyslu zřizují Jihomoravský filmový fond. Ze stany města Brna fond dostal pro letošní rok 8 mil. Kč na podporu audiovizuální tvorby v regionu. Zde se můžete podívat jaké seriálové, filmové nebo dokumentární snímky už fond podpořil. Podrobnější informace o nich pak najdete tady.

Rezidenční program pro ilustrátory KREILU

Na lednovém zasedání Zastupitelstva města Brna byl schválen náš nový rezidenční program Rezidence KREILU, který podpoří kulturní a uměleckou výměnu mezi Francií a Českou republikou, a to v rámci rezidenčních pobytů pro ilustrátory v Brně a Francii. Podpora ilustrátorů má dlouhou tradici v České republice a je strategickým krokem pro rozvoj umělecké scény a podporu
literatury.

Zapojte svou organizaci do projektu Rodičovské vouchery

Momentálně v Brně běží projekt Rodičovské vouchery, jehož cílem je pomoci rodinám financovat mimoškolní aktivity pro děti. Během roku budou moci rodiče využít prostřednictvím BrnoID 4 000 korun ve formě kreditů na uhrazení části nákladů za kroužky, které jsou organizovány ve školním roce. Tyto kredity mohou být posléze převedeny na organizaci zapojenou do projektu. Nyní máte možnost zapojit do tohoto projektu svou kulturní organizaci s programem pro děti a mládež od 6 do 18 let. Pro příjemce dotací od města Brna je zapojení se do projektu od letošního roku povinné.

Dotazy k Rodičovských voucherům zasílejte na: rodicovskevouchery@mailbrno.cz

ČÍST VÍCE

Gratulace!

Na podzim roku 2023 podpořilo město Brno darem Nadační fond Josefů K., který pomáhá nastupující generaci mladých tvůrců a tvůrkyň s jejich debutovými uměleckými projekty. Jedním z těchto projektů je i film Bohyně – cesty osudu Dominiky Práškové, kterému se v letošním roce podařilo zvítězit na prestižním Oniros Film Awards v New Yorku v kategorii Best fantasy film. 

ČÍST VÍCE

Socha Marie Restituty Kafkové už má svůj sokl

Na konci ledna jsme absolvovali kontrolní den v obci Moutnice, kde se jsme měli možnost vidět aktuální zpracování soklu sochy Marie Restituty Kafkové,  která bude umístěna v parku v Brně-Husovicích. Tento sokl bude symbolizovat násilně přerušenou cestu jejího života, jež byl naplněný láskou a službou. Na soklu jsou její slova, která pronesla před popravou: „Jdu k slavnosti: Pro Krista jsem žila, pro Krista umírám! 

Pokud vás zajímá vás jak bude vypadat finální podoba díla vítězného návrhu ak. soch. Radima Hankeho a ellement architects s.r.o., podívejte se na Katalog soutěžních návrhů.

Pocta Elišce Rejčce na Starém Brně 

Zbývají poslední dva týdny do odevzdání návrhů do architektonicko-výtvarné soutěže Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně. Součástí návrhu by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by celé umělecké dílo harmonicky podpořila.

Přihlásit soutěžní návrh je možné do 1. března 2024.

Podmínky soutěže

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

 

Open Call  –  Festival UPROSTŘED 2024

TIC BRNO společně s organizací Kávéeska připravuje od června do srpna multižánrový festival, jehož cílem je oživení veřejného prostoru v centru města uměním. Nosíte v hlavě ideu, jak ozvláštnit městské centrum, ale potřebujete pomoci s realizací? Do 28. února máte možnost přihlásit svou uměleckou intervenci, site specific projekt či pop up event a stát se součástí festivalu UPROSTŘED 2024. 

ČÍST VÍCE

Open Call – Rezidence Vašulka Kitchen Brno + BAiR  

Brno Artists in Residence a Vašulka Kitchen Brno společně vypsali rezidenční program pro aktivní umělce a umělkyně či teoretiky a teoretičky v oblasti  nových médií.  Rezidence se uskuteční v podzimním období od 16. září do 16. listopadu 2024. Přihlášku můžete podat do 1. března 2024.

ČÍST VÍCE

Výzva Kreativní evropa: Perform Europe 

Perform Europe je program financování, který nabízí 2,1 milionu eur na mezinárodní spolupráci v oblasti scénických umění. Jedná se o výzvu k vytváření partnerství a účinných kreativních nápadů, které mohou přinést skutečnou změnu a zaměřit se alespoň na jednu z priorit programu Perform Europe jimiž jsou začleňování, rozmanitost a boj proti změně klimatu.  

Každá žádost musí obsahovat alespoň jedno dílo scénického umění. 

Pokud máte inovativní nápad, který rezonuje s prioritami a tématy programu Perform Europe, využijte možnost přihlásit se do výzvy do 31. března 2024.

ČÍST VÍCE

Přednáška: Vývoj her – umění, řemeslo i business

Knihovna Jiřího Mahena pořádá přednášku Jiřího Chmelíka z Katedry vizuální informatiky FI MU o hrách a především jejich vývoji. Co to vlastně znamená vytvářet hry? Dá se to naučit? Dá se tím uživit? A jak je možné, že tolik zajímavých her vzniká právě v Brně?

Počítačové hry už nějakou dobu nejsou jen pro zábavu, umí zajistit i kariéru.
O světě herního průmyslu, kontaktech s herními studii, tvorbě virtuálních světů a brněnské herní komunitě bude řeč během večera i se členy KVI FI MU. 

Bezplatná přednáška proběhne 19. února v 17:00 ve velkém sále Ústřední knihovny.

ČÍST VÍCE 

Přednáška: Jak 3D tisk pomáhá a mění svět k lepšímu

Ve velkém sále Ústřední knihovny Jiřího Mahena proběhne 15. února bezplatná přednáška zástupců firmy Prusa Research o populárním oboru 3D tisku. K čemu používá 3D tisk např. Formule 1, Volkswagen nebo CERN?
Na přednášce bude možnost nahlédnout "do kuchyně" firmy Prusa Research, seznámit se se základy 3D tisku, jeho pozoruhodnou historií, technologií a principy. 

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Uměleckoprůmyslové Muzeum srdečně zve na vernisáž Lexová&Smetana: Out of the Blue, která se uskuteční ve čtvrtek 29. 2. 2024 v 18.00. Součástí večera bude slavnostní vyhlášení finálových trojic Cen Czech Grand Design 2023.

ČÍST VÍCE

Přijďte 14. února na rande s TICem na věž Staré radnice, do Labyrintu pod Zelným trhem nebo do Kina CIT. A klidně sami. Je to jen na vás, koho milujete.

ČÍST VÍCE

Brněnské Infame Radio pořádá od 1.– 3. března festival plný skvělé hudby, workshopů a panelových diskuzí. Prostory festivalu poskytne kreativní hub KUMST, ve kterém aktuálně probíhá měsíc věnovaný rozhlasovému a podcastovému průmyslu. Druhá část festivalu proběhne v Káznici na Cejlu.

ČÍST VÍCE

Galerie mladých zve 13. února na vernisáž výstavy 2x ročně chce to přezout umělkyně Markéty Soukupové jejíž instalace maleb a objektů navazuje na její předchozí výstavní cykly tematizující fyzickou práci a odpočinek, ale také nejisté životní podmínky, kterým námezdní pracující každodenně čelí. 

ČÍST VÍCE

V Besedním domě se 28. února uskuteční koncert Christian Sands Quartet. Christian Sands dokáže na jedné straně meandrovat harmoniemi, na straně druhé klidně bourat hudební překážky nebo roztáčet kapelovou souhru jako lopatky turbín, která bude vévodit repertoáru pro tento koncert.

ČÍST VÍCE

Ateliér herních médií FaVU VUT zve na první ročník festivalu Lektvar, který si klade za cíl zasadit studentské hry do širšího kontextu umělecké scény a kreativních průmyslů. První ročník představí téma barev v celém spektru jejich využití, ať už v autorském či všeobecném herním vývoji. 

ČÍST VÍCE

Fait Gallery zahájí 21. února vernisáží rovnou dvě nové výstavy, Marian Palla / malé nekonečno a Habima Fuchs / Matter in Eternity. 

ČÍST VÍCE

Nenechte si ujít českou premiéru inscenace Tento pokoj se nedá sníst.  Dramatizace slovenského bestselleru Tenhle pokoj se nedá sníst uvede 17. února Divadlo Kam jdeš? 

ČÍST VÍCE

Zelný trh/ foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Po Smetanově Daliborovi dorazila v pátek 5. dubna na prkna Janáčkova divadla další z oper velikánů české národní hudby – pohádková Rusalka Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Kvapila. V režii Davida Radoka, který dílo uchopil předně jako vážnou dramatickou a symbolickou operu, z níž mj. zcela vyškrtl komické postavy Hajného a Kuchtíka. Scénografie se rovněž ujal Radok, přičemž vycházel z konceptu Rusalky scénografa Larse-Ake Thessmana uvedené při inscenaci v operním domě GöteborgsOperan roku 2012. Kostýmy navrhla Zuzana Ježková, choreografii připravila Andrea Miltnerová a světelného designu se ujal Přemysl Janda. V pěveckých rolích se představili Jana Šrejma Kačírková (Rusalka), Peter Berger (Princ), Jan Šťáva (Vodník), Eliška Gattringerová (Cizí kněžna), Václava Krejčí Housková (Ježibaba), Tadeáš Hoza (Lovec) a Doubravka SoučkováIvana Pavlů a Monika Jägerová (trojice žínek). Sbor vedl Pavel Koňárek a hudebního nastudování a premiérového uvedení se chopil dirigent Marko Ivanovićvíce

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby bylo uvedení úctyhodného počtu skladeb, které zazněly ve světové premiéře. Jednou z těchto kompozic představovalo také Niedzielne rano (Nedělní ráno) skladatele Martina Smolky (*1959), které vzniklo na objednávku festivalu a v podání Cappelly Mariany. Ve složení Barbora Kabátková – soprán, Daniela Čermáková – alt, Vojtěch Semerád – tenor/umělecký vedoucí, Tomáš Lajtkep – tenor a Tomáš Šelc – baryton. Skladba zazněla v pátek 5. dubna v kostele sv. Augustina. Smolkovo dílo bylo doplněno chorálem a kompozicemi ze 13.–16. století.  více

Nejčtenější