Dnes začíná Moravia Music Fest

Dnes začíná Moravia Music Fest

Jubilejní 10. ročník festivalu hostí Maceo Parkera, Ernieho Wattse, Jeffa Lorbera, The Puppini Sisters, Vojtěcha Dyka & B-SIDE BAND a mnohé další.

Program 10. ročníku festivalu se dělí na tři části. První z nich je tzv. „best of“, tedy významní zahraniční hosté, kteří již v minulosti na akci vystoupili. V čele této sekce vystoupí světový král funky Maceo Parker a americký saxofonista Ernie Watts. Českou scénu zastupuje Vojtěch Dyk a B-SIDE BAND spolu s dámským vokálním triem z Velké Británie The Puppini Sisters. Druhým pilířem festivalu jsou originálně vytvořené programy pro letošní ročník a projekty pro velké hudební obsazení. V rámci této části festivalu vystoupí Roman Dragoun s komorním orchestrem, který je kombinací již zmíněného B-SIDE BANDu, členů Filharmonie Brno a zpěváků Czech Ensemble Baroque Choir.

Poslední linii festivalu tvoří „čerstvá krev“, tedy talentovaní umělci, kteří jsou novým přínosem pro jazzový žánr. Většina z těch českých, kteří letos vystoupí, působí převážně v zahraničí. Vystoupí například Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet. Talentovaný klávesista a skladatel si v zaoceánské kolébce jazzu vysloužil již druhou cenu Grammy díky spolupráci s americkým zpěvákem Gregory Porterem.

Jubilejní 10. ročník festivalu bude probíhat od 16. října do 19. prosince 2017.

PROGRAM FESTIVALU:

16. 10. Metro Music Bar - Ondřej Štveráček quartet feat. Gene Jackson (CZ/USA) (přední český saxofonista působící převážně v zahraničí v kombinaci se „specialistou na rytmus“ bubeníkem Genem Jacksonem, který koncertuje s takovými jmény, jako jsou Herbie Hancock, Diane Reeves, Terence Blanchard, Christian McBride, Joe Lovano nebo George Coleman)

22. 10. Metro Music Bar - Šmoldas Nussbaum Anderson (CZ/USA) (český kytarista a zároveň stoupající hvězda evropského jazzu v kombinaci s o generaci staršími a zkušenými kolegy se svojí již druhou společnou deskou „On the move“)

11. Sono centrum - Vojtěch Dyk & The Puppini Sisters (UK) & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu - unikátní spojení jednoho z nejvyhledávanějších českých zpěváků, profesionálního a velice úspěšného brněnského big bandu v kombinaci s okouzlujícím dámským vokálním triem, jež je známé např. ze spolupráce s Michaelem Bubblém)

8. 11. Metro Music Bar - Jeff Lorber Fusion (USA) (pianista, skladatel a bandleader s nominací na Grammy se svojí „muzikantskou fúzí“, lze se těšit na vítěze Grammy, basskytaristu a zakladatele The Yellowjackets Jimmyho Haslipa, prvotřídního bubeníka Lionela Cordewa, saxofonistu Andyho Snitzera a nejnovější album s názvem Prototype)

10.11. Metro Music Bar – PT Gazell (USA) (harmonikář s nezaměnitelným stylem hrající na vlastní modely tohoto sofistikovaného instrumentu se svým kvartetem v aranžích jedinečného výběru songů v kombinaci s originálními improvizacemi)

13. 11. Metro Music Bar - Trialog (Petr Beneš, Štěpánka Balcarová, Petr Kořínek – originální spojení tří osobností současné české jazzové scény, všichni tři jsou navíc pedagogy na Konzervatoři Jaroslava Ježka)

14. 11. Sono centrum - Maceo Parker (USA) (funkový a souljazzový saxofonista, kterému věk rozhodně není na podiu překážkou, dlouholetý sólista Jamese Browna, spolupracoval s Princem, který ho nazval "učitelem" a hostoval s žánrově odlišnými bandy jako například s rapovou skupinou De La Soul nebo Red Hot Chilli Peppers)

16.11. Metro Music Bar – Ondřej Pivec Organic Quartet (jazzman hrající na hammondovy varhany a nejrůznější druhy klávesových nástrojů, aktuálně má na svém kontě 2 ceny Grammy, které mu přinesla spolupráce spolupráce s americkým zpěvákem Gregory Porterem, vystupuje rovněž s takovými světovými jmény, jak je Andra Day, Kennedy Administration nebo proslulým newyorkským rapovým uskupením Wu-Tang Clan)

21. 11. Metro Music Bar – The Ernie Watts Quartet (USA) (světově proslulý saxofonista, jenž se podílel na nespočtu úspěšných nahrávek i tour světových hvězd, vedle spoluprací s jazzmany jako Paul Anka, Charlie Haden nebo Kurt Elling či Stanley Clarke můžeme rovněž jmenovat Franka Zappu či Rolling Stones)

2. 12. Sono centrum - Roman Dragoun s komorním a vokálním ansámblem (v produkci festivalu - český pianista, zpěvák a hudební skladatel známý jako člen rockových kapel jako Progres 2 nebo Futurum, natočil již několik sólových alb, která okouzlují posluchače především nádhernými niternými texty, tentokrát se společně s hostem Michalem Žáčkem objeví na podiu se speciálně sestaveným orchestrem a osmičleným vokálním ansámblem)

19. 12. Metro Music Bar – Jiří Levíček & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu - speciální jazzový program s pianistou Jiřím Levíčkem, sólistou a autorem většiny programu koncertu, který složil originálně pro B-SIDE BAND, část programu bude věnovaná i skladbám legendárních brněnských autorů i moderním jazzovým kompozicím Jakuba Červenky, jedná se o závěrečný koncert festivalu)

Maceo Parker/ foto archiv umělce

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Ondřej Štveráček QUARTET feat. Gene Jackson

16.10.2017, 20:30 / Metro Music Bar

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více