Dnes začíná Moravia Music Fest

Dnes začíná Moravia Music Fest

Jubilejní 10. ročník festivalu hostí Maceo Parkera, Ernieho Wattse, Jeffa Lorbera, The Puppini Sisters, Vojtěcha Dyka & B-SIDE BAND a mnohé další.

Program 10. ročníku festivalu se dělí na tři části. První z nich je tzv. „best of“, tedy významní zahraniční hosté, kteří již v minulosti na akci vystoupili. V čele této sekce vystoupí světový král funky Maceo Parker a americký saxofonista Ernie Watts. Českou scénu zastupuje Vojtěch Dyk a B-SIDE BAND spolu s dámským vokálním triem z Velké Británie The Puppini Sisters. Druhým pilířem festivalu jsou originálně vytvořené programy pro letošní ročník a projekty pro velké hudební obsazení. V rámci této části festivalu vystoupí Roman Dragoun s komorním orchestrem, který je kombinací již zmíněného B-SIDE BANDu, členů Filharmonie Brno a zpěváků Czech Ensemble Baroque Choir.

Poslední linii festivalu tvoří „čerstvá krev“, tedy talentovaní umělci, kteří jsou novým přínosem pro jazzový žánr. Většina z těch českých, kteří letos vystoupí, působí převážně v zahraničí. Vystoupí například Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet. Talentovaný klávesista a skladatel si v zaoceánské kolébce jazzu vysloužil již druhou cenu Grammy díky spolupráci s americkým zpěvákem Gregory Porterem.

Jubilejní 10. ročník festivalu bude probíhat od 16. října do 19. prosince 2017.

PROGRAM FESTIVALU:

16. 10. Metro Music Bar - Ondřej Štveráček quartet feat. Gene Jackson (CZ/USA) (přední český saxofonista působící převážně v zahraničí v kombinaci se „specialistou na rytmus“ bubeníkem Genem Jacksonem, který koncertuje s takovými jmény, jako jsou Herbie Hancock, Diane Reeves, Terence Blanchard, Christian McBride, Joe Lovano nebo George Coleman)

22. 10. Metro Music Bar - Šmoldas Nussbaum Anderson (CZ/USA) (český kytarista a zároveň stoupající hvězda evropského jazzu v kombinaci s o generaci staršími a zkušenými kolegy se svojí již druhou společnou deskou „On the move“)

11. Sono centrum - Vojtěch Dyk & The Puppini Sisters (UK) & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu - unikátní spojení jednoho z nejvyhledávanějších českých zpěváků, profesionálního a velice úspěšného brněnského big bandu v kombinaci s okouzlujícím dámským vokálním triem, jež je známé např. ze spolupráce s Michaelem Bubblém)

8. 11. Metro Music Bar - Jeff Lorber Fusion (USA) (pianista, skladatel a bandleader s nominací na Grammy se svojí „muzikantskou fúzí“, lze se těšit na vítěze Grammy, basskytaristu a zakladatele The Yellowjackets Jimmyho Haslipa, prvotřídního bubeníka Lionela Cordewa, saxofonistu Andyho Snitzera a nejnovější album s názvem Prototype)

10.11. Metro Music Bar – PT Gazell (USA) (harmonikář s nezaměnitelným stylem hrající na vlastní modely tohoto sofistikovaného instrumentu se svým kvartetem v aranžích jedinečného výběru songů v kombinaci s originálními improvizacemi)

13. 11. Metro Music Bar - Trialog (Petr Beneš, Štěpánka Balcarová, Petr Kořínek – originální spojení tří osobností současné české jazzové scény, všichni tři jsou navíc pedagogy na Konzervatoři Jaroslava Ježka)

14. 11. Sono centrum - Maceo Parker (USA) (funkový a souljazzový saxofonista, kterému věk rozhodně není na podiu překážkou, dlouholetý sólista Jamese Browna, spolupracoval s Princem, který ho nazval "učitelem" a hostoval s žánrově odlišnými bandy jako například s rapovou skupinou De La Soul nebo Red Hot Chilli Peppers)

16.11. Metro Music Bar – Ondřej Pivec Organic Quartet (jazzman hrající na hammondovy varhany a nejrůznější druhy klávesových nástrojů, aktuálně má na svém kontě 2 ceny Grammy, které mu přinesla spolupráce spolupráce s americkým zpěvákem Gregory Porterem, vystupuje rovněž s takovými světovými jmény, jak je Andra Day, Kennedy Administration nebo proslulým newyorkským rapovým uskupením Wu-Tang Clan)

21. 11. Metro Music Bar – The Ernie Watts Quartet (USA) (světově proslulý saxofonista, jenž se podílel na nespočtu úspěšných nahrávek i tour světových hvězd, vedle spoluprací s jazzmany jako Paul Anka, Charlie Haden nebo Kurt Elling či Stanley Clarke můžeme rovněž jmenovat Franka Zappu či Rolling Stones)

2. 12. Sono centrum - Roman Dragoun s komorním a vokálním ansámblem (v produkci festivalu - český pianista, zpěvák a hudební skladatel známý jako člen rockových kapel jako Progres 2 nebo Futurum, natočil již několik sólových alb, která okouzlují posluchače především nádhernými niternými texty, tentokrát se společně s hostem Michalem Žáčkem objeví na podiu se speciálně sestaveným orchestrem a osmičleným vokálním ansámblem)

19. 12. Metro Music Bar – Jiří Levíček & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu - speciální jazzový program s pianistou Jiřím Levíčkem, sólistou a autorem většiny programu koncertu, který složil originálně pro B-SIDE BAND, část programu bude věnovaná i skladbám legendárních brněnských autorů i moderním jazzovým kompozicím Jakuba Červenky, jedná se o závěrečný koncert festivalu)

Maceo Parker/ foto archiv umělce

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Ondřej Štveráček QUARTET feat. Gene Jackson

16.10.2017, 20:30 / Metro Music Bar

Prorok větru je multižánrový projekt flétnistky Martiny Komínkové. Vytvořila ho v Itálii a po italské premiéře se s ním poprvé představí ve svém domovském Brně. Česká premiéra proběhne v brněnském Divadle na Orlí v neděli 3. listopadu. Večerní představení od 19.00 je vyprodané, ale stále je možné zakoupit lístky na odpolední představení ve 14.00.  více

Ještě večer před závěrečným koncertem festivalu Moravský podzim pořadatelé uspořádali mimořádný koncert k poctě gruzínského hudebního skladatele Giji Kančeliho, který zesnul 2. října 2019. Provedení skladby Amao omi zajistily vokální kvinteto Ensemble Frizzante, smíšený pěvecký sbor VUT v Brně Vox Juvenalis a Saxofonové kvarteto Moravia pod vedením sbormistra Jana Ocetka.  více

Brno prožilo víkend přímo nabitý folklorem. Sobotní jubilující Poľanu vystřídal v neděli VUS Ondráš. Měli jsme tak možnost porovnat dva diametrálně odlišné přístupy k lidovému materiálu. Sobotní autentika se v neděli proměnila ve výrazový tanec s folklorním akcentem. Vojenský umělecký soubor svým novým programem s názvem kRok za kRokem oslavil v Janáčkově divadle pětašedesáté výročí.  více

Netradiční a unikátní představení měli možnost zhlédnout včera večer diváci festivalu Moravský podzim, tentokrát nezvykle v Mahenově divadle. Na jeden z posledních koncertů letošního padesátého ročníku zavítal soubor Geneva Camerata, známý pro své inovativní a tvůrčí projekty, z nichž jedním byl také v Brně uvedený Tanec slunce. Orchestr vedený Davidem Greilsammerem a doplněný tanečníkem Martím Corberou v něm pohybově ovládl celé jeviště i hlediště v choreografii, které její jedinečnou náplň a nápad vložil choreograf Juan Kruz Díaz de Garaio Esnaola.  více

Hudební festival Moravský podzim bere svůj jubilejní 50. ročník vážně – kromě již ikonického díla Einstein na pláži Philipa Glasse, které zaznělo na slavnostním zahájení, nebo povedené české premiéry Le Dîner Ondřeje Adámka, se program festivalu může pyšnit také neméně zajímavou komorní tvorbou polsko-ruského skladatele Mieczysława Weinberga. V pondělí 7. a v neděli 13. října zaznělo v Besedním domě všech šest jeho Sonát pro housle a klavírSonáta pro sólové housle a Sonáta pro klavír, to vše v podání houslisty Milana Paľy a klavíristy Ladislava Fančoviče.  více