Dnes začíná Moravia Music Fest

Dnes začíná Moravia Music Fest

Jubilejní 10. ročník festivalu hostí Maceo Parkera, Ernieho Wattse, Jeffa Lorbera, The Puppini Sisters, Vojtěcha Dyka & B-SIDE BAND a mnohé další.

Program 10. ročníku festivalu se dělí na tři části. První z nich je tzv. „best of“, tedy významní zahraniční hosté, kteří již v minulosti na akci vystoupili. V čele této sekce vystoupí světový král funky Maceo Parker a americký saxofonista Ernie Watts. Českou scénu zastupuje Vojtěch Dyk a B-SIDE BAND spolu s dámským vokálním triem z Velké Británie The Puppini Sisters. Druhým pilířem festivalu jsou originálně vytvořené programy pro letošní ročník a projekty pro velké hudební obsazení. V rámci této části festivalu vystoupí Roman Dragoun s komorním orchestrem, který je kombinací již zmíněného B-SIDE BANDu, členů Filharmonie Brno a zpěváků Czech Ensemble Baroque Choir.

Poslední linii festivalu tvoří „čerstvá krev“, tedy talentovaní umělci, kteří jsou novým přínosem pro jazzový žánr. Většina z těch českých, kteří letos vystoupí, působí převážně v zahraničí. Vystoupí například Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet. Talentovaný klávesista a skladatel si v zaoceánské kolébce jazzu vysloužil již druhou cenu Grammy díky spolupráci s americkým zpěvákem Gregory Porterem.

Jubilejní 10. ročník festivalu bude probíhat od 16. října do 19. prosince 2017.

PROGRAM FESTIVALU:

16. 10. Metro Music Bar - Ondřej Štveráček quartet feat. Gene Jackson (CZ/USA) (přední český saxofonista působící převážně v zahraničí v kombinaci se „specialistou na rytmus“ bubeníkem Genem Jacksonem, který koncertuje s takovými jmény, jako jsou Herbie Hancock, Diane Reeves, Terence Blanchard, Christian McBride, Joe Lovano nebo George Coleman)

22. 10. Metro Music Bar - Šmoldas Nussbaum Anderson (CZ/USA) (český kytarista a zároveň stoupající hvězda evropského jazzu v kombinaci s o generaci staršími a zkušenými kolegy se svojí již druhou společnou deskou „On the move“)

11. Sono centrum - Vojtěch Dyk & The Puppini Sisters (UK) & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu - unikátní spojení jednoho z nejvyhledávanějších českých zpěváků, profesionálního a velice úspěšného brněnského big bandu v kombinaci s okouzlujícím dámským vokálním triem, jež je známé např. ze spolupráce s Michaelem Bubblém)

8. 11. Metro Music Bar - Jeff Lorber Fusion (USA) (pianista, skladatel a bandleader s nominací na Grammy se svojí „muzikantskou fúzí“, lze se těšit na vítěze Grammy, basskytaristu a zakladatele The Yellowjackets Jimmyho Haslipa, prvotřídního bubeníka Lionela Cordewa, saxofonistu Andyho Snitzera a nejnovější album s názvem Prototype)

10.11. Metro Music Bar – PT Gazell (USA) (harmonikář s nezaměnitelným stylem hrající na vlastní modely tohoto sofistikovaného instrumentu se svým kvartetem v aranžích jedinečného výběru songů v kombinaci s originálními improvizacemi)

13. 11. Metro Music Bar - Trialog (Petr Beneš, Štěpánka Balcarová, Petr Kořínek – originální spojení tří osobností současné české jazzové scény, všichni tři jsou navíc pedagogy na Konzervatoři Jaroslava Ježka)

14. 11. Sono centrum - Maceo Parker (USA) (funkový a souljazzový saxofonista, kterému věk rozhodně není na podiu překážkou, dlouholetý sólista Jamese Browna, spolupracoval s Princem, který ho nazval "učitelem" a hostoval s žánrově odlišnými bandy jako například s rapovou skupinou De La Soul nebo Red Hot Chilli Peppers)

16.11. Metro Music Bar – Ondřej Pivec Organic Quartet (jazzman hrající na hammondovy varhany a nejrůznější druhy klávesových nástrojů, aktuálně má na svém kontě 2 ceny Grammy, které mu přinesla spolupráce spolupráce s americkým zpěvákem Gregory Porterem, vystupuje rovněž s takovými světovými jmény, jak je Andra Day, Kennedy Administration nebo proslulým newyorkským rapovým uskupením Wu-Tang Clan)

21. 11. Metro Music Bar – The Ernie Watts Quartet (USA) (světově proslulý saxofonista, jenž se podílel na nespočtu úspěšných nahrávek i tour světových hvězd, vedle spoluprací s jazzmany jako Paul Anka, Charlie Haden nebo Kurt Elling či Stanley Clarke můžeme rovněž jmenovat Franka Zappu či Rolling Stones)

2. 12. Sono centrum - Roman Dragoun s komorním a vokálním ansámblem (v produkci festivalu - český pianista, zpěvák a hudební skladatel známý jako člen rockových kapel jako Progres 2 nebo Futurum, natočil již několik sólových alb, která okouzlují posluchače především nádhernými niternými texty, tentokrát se společně s hostem Michalem Žáčkem objeví na podiu se speciálně sestaveným orchestrem a osmičleným vokálním ansámblem)

19. 12. Metro Music Bar – Jiří Levíček & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu - speciální jazzový program s pianistou Jiřím Levíčkem, sólistou a autorem většiny programu koncertu, který složil originálně pro B-SIDE BAND, část programu bude věnovaná i skladbám legendárních brněnských autorů i moderním jazzovým kompozicím Jakuba Červenky, jedná se o závěrečný koncert festivalu)

Maceo Parker/ foto archiv umělce

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Ondřej Štveráček QUARTET feat. Gene Jackson

16.10.2017, 20:30 / Metro Music Bar

Brněnská rocková skupina Kulturní úderka v čele se zpěvákem a kytaristou Štěpánem Dokoupilem tentokrát své fanoušky nenechala čekat příliš dlouho. Zatímco mezi jejím prvním a druhým albem byla patnáctiletá pauza, novinka Black Metall vyšla necelé dva roky po předchozím albu Sarajevská Katarzija. S názvem nového alba je třeba zacházet opatrně. S black metalem coby hudebním žánrem totiž Úderka nic společného neměla a nemá. Stále máme co do činění nikoli s metalem, ale s poměrně syrovým rockem, který ovšem v některých momentech příjemně zjemňují klávesy Omera Blentiče, případně trubka hostujícího Jana Kozelka.  více

Kulturní život se pokusil v nerovném boji s virovým přízrakem a vládními nařízeními přesunout do sterilního a „životu bezpečného“ prostředí sociálních sítí. Hudební instituce se v nejtemnějších měsících předháněly v uvádění záznamů památných koncertů a významné operní domy vysílaly do světa divácky nejúspěšnější představení.  více

Brněnský hudebník, zpěvák, skladatel, producent a frontman skupiny Květy Martin Evžen Kyšperský vymyslel nový projekt. Nazval jej Dula a vydal s ním debutové album Uran. Na magnetofonové kazetě ve sběratelském nákladu pouhých 50 kusů. Kdo však kazetu s kresbou z pozůstalosti Martinovy přítelkyně Alenky Černé nesežene, nemusí zoufat. Dula je k dispozici samozřejmě také digitálně.  více

V Křišťálovém sále Staré radnice pořádalo hudební těleso Ensemble Opera Diversa svůj poslední předprázdninový koncert. Tentokrát však nevystoupili kmenoví hudebníci ansámblu, ale klavíristka Kristýna Znamenáčková, s jejíž energickou a technicky brilantní hrou se posluchači jmenovaného souboru mohli seznámit již na zatím posledním albu tělesa titulovaném prostě Jan Novák, Vol. 3. Náplní úterního koncertu však nebyla tvorba Jana Nováka – Kristýna Znamenáčková představila díla přecházející od impresionistických nálad, přes dravé jazzové rytmy až k vycizelovanému hudebnímu jazyku 60. let. Pojítkem autorů se stala hudebními směry a nápady přetékající Paříž – právě zde se setkali Ježek s Martinů, Mompou a Koechlin.  více

Těsně před vypuknutím koronavirové krize vydala brněnská skupina Plum Dumplings nové album. Na rozdíl od oficiálního debutu L’épitaphe des papillons (2014), nazpívaného francouzsky, skupina tentokrát vsadila na české texty. Hovoříme se zpěvačkou, která si říká Adéla Polka.  více