Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.
Vážené příznivkyně, vážení příznivci brněnské kultury,
nejrůznější formy vzdělávání v kultuře a v kreativních odvětvích z mnoha úhlů pohledu.
To je hlavní téma v pořadí již XVIII. brněnského kulturního fóra, které nás čeká příští týden. Věřím, že jste se už všichni zaregistrovali a že se 16. dubna uvidíme, tentokrát na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Naopak ve dnech minulých jste zřejmě všichni sledovali výsledky dvou výběrových řízení, která rozhodla o tom, kdo bude v příštích letech stát v čele Centra experimentálního divadla (CED) a brněnského Domu umění. Zatímco v prvním případě došlo ke střídání stráží a šéfem CED se namísto Miroslava Oščatky stane Jan Búrik, ředitelkou Domu umění nadále zůstává Terezie Petišková. Svým průběhem si však oba konkurzy byly velmi podobné, přihlásily se – kromě dosavadních ředitelů – další výrazné, erudované osobnosti a definitivní verdikt byl vždycky velmi těsný. Potvrzuje to, že nastavené trendy směřování obou institucí jsou velmi kvalitní a je na čem stavět do budoucna. V každém případě bych chtěla ještě jednou poděkovat panu Oščatkovi za nasazení, s nímž spravoval CED a mimo jiné ho provedl i složitou dobou covidu. Jeho nástupci panu Búrikovi a staronové ředitelce paní Petiškové pak přeji hodně energie a sil při naplňování jejich koncepcí a vizí, jak zlepšit fungování svěřených organizací, a to ve vztahu k veřejnosti, ale i vlastním zaměstnancům.
Markéta Vaňková
primátorka města Brna
OD NÁS PRO VÁS
Seznamte se s programem XVIII. brněnského kulturního fóra
Brněnské kulturní fórum se uskuteční již16. dubna 2024 na Ústavu hudební vědy, Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Osmnácté setkání kulturního fóra se zaměří na vzdělávání v kultuře a kreativních odvětvích, konkrétně na oblast vzdělávání ve školním prostředí, vzdělávání pracovníků v kulturním a kreativním sektoru a vzdělávání publika.
Rozvíjejte s námi brněnskou kulturní a kreativní scénu
Strategie kultury a kreativních odvětví je platná do roku 2025, a tak je nejvyšší čas ji nejen evaluovat, ale začít i s tvorbou nové, navazující. K tomu ovšem potřebujeme i vás! Nechceme tvořit kulturní politiku tzv. od zeleného stolu, ale vaše podněty, názory a připomínky jsou pro nás klíčové. Zveme vás na setkání advokačních skupin pro jednotlivé kulturní a kreativní oblasti, které představují jedinečnou příležitost k diskusi o tom, co vás v souvislosti s naším městem ve vztahu k vámi preferované oblasti zajímá, kde je prostor pro změnu, inovaci nebo další rozvoj. Diskuse povedou k nastavení konkrétních kroků pro budoucí léta.
Registrace na nejbližší setkání:
19. 4. 2024 – Výtvarné umění, fotografie, design a architektura
6. 5. 2024 – Tanec
21. 5. 2024 – Hudba a hudební kluby
Jak nám jde plnění Strategie kultury a kreativních odvětví?
Zveřejnili jsme pro vás informativní zprávu o plnění Akčního plánu č.2 Strategie kultury a kreativních odvětví za rok 2023. Najdete v ní shrnutí všeho, co se v minulém roce ze strategického hlediska v kultuře i kreativě dělo, řada aktivit je doplněná i o odkazy na konkrétní výstupy.
Nominace na hodnotitele či hodnotitelky dotací v kultuře lze podávat ještě do konce týdne
Víte o někom, kdo má o brněnské kulturní scéně dobrý přehled a měl by určitě sedět v hodnoticí komisi dotací pro toto odvětví? Už jen pár dní zbývá do konce termínu pro nominování hodnotitelů a hodnotitelek. Nezapomeňte tedy do pátku 12. dubna 2024 poslat své návrhy na kandidátky a kandidáty, a to na základě následujícíchpodmínek.
Na přelomu dubna a května (24. 4. – 19. 5. 2024) pak proběhne hlasování o složení hodnoticích komisí. O nominovaných kandidátech se bude hlasovat prostřednictvím full účtu na BrnoID.
Navrženo v Brně
Kreativní Brno v únoru spustilo nový projektNavrženo v Brně, který je i součástí Akčního plánu č. 2 Strategie kultury a kreativních odvětví pro roky 2023—2025. Je to mapová aplikace, která sdružuje lokální značky a slouží tak nejen k propagaci místních umělců a kreativců, ale i jako jejich databáze, ať už chcete vybrat dárek, vzpomínku na Brno, nebo dodavatele konkrétního zboží pro svou firmu. Za vznikem projektu Navrženo v Brně stojí Odbor strategického rozvoje a spolupráce, konkrétně kolegyně Sarah Mito, se kterou jsme o projektu a jeho vzniku připravilirozhovor. Najdete ho na našem webu kultura.brno.cz.
Pobočka Knihovny Jiřího Mahena v Kohoutovicích září novotou
Přestřižení pásky, přípitek, květiny a poděkování – tak vypadalo slavnostní otevření zrekonstruované pobočky Knihovny Jiřího Mahena (KJM) v Brně-Kohoutovicích, která tak opět slouží veřejnosti. Jedna z největších poboček KJM je bezbariérová a propojená s terasou nacházející se v zahradě s dětským hřištěm. V patře umístěnou klubovnu s interaktivní tabulí je možné využívat pro veřejné akce a vzdělávací programy, například pro místní školy a školky, s nimiž knihovna aktivně spolupracuje.
Výsledky výběrových řízení na funkce ředitele/ředitelky Centra experimentálního divadla a Domu umění města Brna
Na přelomu března a dubna proběhla dvě výběrová řízení na funkci ředitele/ředitelky příspěvkových organizací, Centra experimentálního divadla a Domu umění města Brna.
Novým ředitelem Centra experimentálního divadla je Jan Búrik.
Ve funkci ředitelky Domu umění města Brna byla potvrzena Terzie Petišková.
Známe nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce
Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně pořádané ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Radní města Brna akceptovali doporučení poroty. Sledujte náš facebookový profilSochařské Brno, kde se brzy dozvíte o chystané výstavě všech 34 soutěžních návrhů a budete si moct prohlédnout jejich katalog.
PŘÍLEŽITOSTI
Konference w♀men in art
Zóna nezávislého umění CO.LABS pořádá 17.–18. dubna druhý ročník konference w♀men in art věnující se podpoře žen v umění. Tématem druhého ročníku je mateřství/rodičovství. Těšit se můžete na sdílení příkladů dobré praxe v ČR i ze zahraničí, workshopy, semináře a sdílení osobních „skills“. Konference je určena pro všechny ženy, muže, rodiče aktivní i pasivní, stávající i budoucí. w♀men in art si klade za cíl propojení českých a zahraničních expertů/tek s odbornou veřejností, ale také propojení institucí/organizací ze zřizované, nezřizované i soukromé sféry působících v oblasti kulturního a kreativního sektoru.
Kreativní vouchery pomůžou s tvorbou hraných, dokumentárních a animovaných audiovizuálních děl
Cílem výzvy, na kterou bylo alokováno 200 mil. Kč, je pomoci malým a středním podnikům, které v oblasti profesionální audiovizuální tvorby budují nová odvětví s inovativním a kreativním potenciálem, s adaptací na změny vyvolané krizí způsobenou pandemií covidu-19, a to prostřednictvím propojení s nově vznikajícími kreativními sektory. Žadatelé mohou být profesionálové z oborů spojených s AVD (např. scenárista, kameraman, střihač, ale i grafik, hudební skladatel či fotograf).
Výzva byla spuštěna na začátku dubna a běží do 31. 7. 2024 s obdobím realizace do 30. 6. 2025.
Symposium: Umění | Hudba | Management
Kreativní hub KUMST a Hudební fakulta JAMU pořádají Symposium: Umění | Hudba | Management, na kterém se můžete těšit na program zaměřený na digitalizaci, práci s publikem, řízení orchestrů nebo téma udržitelnosti v umění. V rámci Symposia proběhnou přednášky, diskuze nebo prezentace případových studií. Konference je určena nejen pro studenty a pedagogy oborů hudební management a hudební produkce, ale také pro všechny milovníky hudby a další kulturní nadšence.
Nominujte na cenu Premia Bohemica za rok 2024
Moravská zemská knihovna na základě pověření ministrem kultury ČR vyhlašuje přijímání nominací na cenu Premia Bohemica za rok 2024. Cena je udělována za významný přínos bohemistice v zahraniční. Nominováni mohou být jak zahraniční bohemisté či bohemistky, tak překladatelé a překladatelky, kteří se ve své zemi ve výrazné míře zasloužili o propagaci české literatury a kultury.
Konference Folklor's not dead chce osvěžit mizející tradice
V neděli 14. dubna se v kreativním hubu KUMST uskuteční druhý ročník konference Folklor's not dead, což je projekt Nadace Veronica a Jihomoravské komunitní nadace ve spolupráci s česko-americkou umělkyní Sonyou Darrow. Podporuje živý folklor a hledá cesty, jak mizející tradice osvěžit tak, aby byly součástí každodenního života, zachraňuje odložené všední a pracovní kroje z Podluží, kterým hledá nový život a majitele, a spojuje folklor s ochranou přírody a krajiny. Na konferenci bude možné diskutovat o tom, kam kráčí folklor v 21. století a co pro nás znamená – znamená-li pro nás vůbec něco. Jak silné je naše pouto s místem, kde žijeme? Jak dnes prvky lidové kultury provázat se současností, aby nám dávaly smysl? A jak můžeme folklor znovu propojit s přírodou a krajinou?
Konference Čerstvý vítr 2.0: Podcasty o výtvarném umění
Konference, která se uskuteční 25.–26. dubna v Uměleckoprůmyslovém muzeu, je věnována českému podcastingu se zaměřením na kulturu, speciálně pak na vizuální umění a jeho institucionální a společenské kontexty. Je určena odborné i laické veřejnosti, tedy podcasterkám a podcasterům, posluchačstvu i všem zájemcům o kulturu.
AKCE V BRNĚ
Od 22. do 28. dubna máte možnost navštívit letošní ročník festivalu výtvarného umění Brno Art Week. Brněnská muzea, galerie, knihovny a školy zabývající se výtvarným uměním již čtrnáct let společně představují širokou škálu výstavních i doprovodných programů a nebude tomu jinak ani letos.
Od 16. do 20. dubna jste zváni na mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, který tradičně pořádají studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Tématem letošního, 34. ročníku je Bouře/The Storm.
Zavítejte na mezinárodní výstavu Beyond The Sound, která probíhá v rámci Faun festivalu v Domě umění. Výstava představuje současný přístup ke specifické a živé umělecké oblasti tzv. zvukového umění. Každý z vybraných umělců reprezentuje rozdílný přístup ve využití zvuku jako komunikačního média.
Odstartoval letošní cyklus AutenTICké prohlídky JARO V BRNĚ, který nabízí neuvěřitelných 60 termínů a kde si na své přijdou nejen chodci, ale i běžci, nově cyklisté, a dokonce i ti, co si raději poslechnou informace hezky vsedě.
Melancholie jemných kytar a citlivého vokálu ztracená v šumění oceánu. Duo britských písničkářů Seafret se vrací 23. dubna na Flédu s novým materiálem.
Nestihli jste FAMUFEST a rádi byste viděli tvorbu studentů FAMU na plátně? Přijďte se podívat na Ozvěny letošního 40. ročníku FAMUFESTu v Brně 12. dubna v Lumos cafe a 13. dubna v Kině Art.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..