Maraton hudby Brno začíná už ve čtvrtek. Slibuje hudbu na každém kroku

Největší brněnský letní festival hudby začíná již tento čtvrtek. Během čtyř dnů se v rámci Maratonu hudby Brno odehraje víc než 250 koncertů, hudba rozezní ulice, náměstí i netradiční prostory města. Centrum Brna se tak promění v jedno velké pódium plné kvalitních hudebních produkcí. Součástí bude i program ZUŠ Open, festival Na prknech, dlažbě a trávě, nový Maraton Street Food Festival a mezinárodní konference UNESCO „Meet Music“.

„Letošní ročník festivalu představí opravdu jedinečný program plný hudebních premiér a novinek, které připravil tým dramaturgických osobností. Je mi upřímně líto, že to nezažiju jako běžný návštěvník, abych si vše užila,” říká s nadsázkou manažerka festivalu Eliška Kratěnová. Pestrý program složený z řady hudebních žánrů je rozprostřen na téměř třicet pódií napříč historickým centrem města. „Kdo se bude o víkendu pohybovat v centru Brna, nemá prostě šanci hudbu minout,” doplňuje Kratěnová. Festival Maraton hudby Brno proběhne od 12. do 15. srpna 2021 v centru Brna.

V novém spojení s kapelou Květy se v Brně poprvé představí Lenka Dusilová – nabídnou společný program „ŘEKA live“ vycházející z nejnovějšího alba interpretky, na kterém se textařsky podílel i leader Květů Martin E. Kyšperský. S písničkářským projektem vystoupí v rodném městě v premiéře i Tomáš Matonoha. Vynikající zpěvačka Dasha připravila ve spolupráci se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet speciálně pro Maraton hudby nový program „Ellaboration“. Svůj temperament a energii návštěvníkům předvede jazzová zpěvačka Juwana Jenkins. Pravý balkánský rej zažijí posluchači s rumunskou dechovou kapelou Fanfara Transilvania a DJi Malalata. Humor v hudbě publiku nabídnou Ondřej Gregor Brzobohatý a Ondřej Brousek ve svém kultovním „Souboji klavírů“. Unikátní fúzi folkloru a elektronického jazzu představí koncert Hrubé Hudby, nebude chybět ani představení opery Lazebník sevillský

Festival nově spolupracuje s evropskou hitparádou World Music Charts Europe a dramaturgem Milanem Tesařem. Společně připravili další festivalovou novinku – exkluzivní world music scénu. Na ní vystoupí vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, belgická kapela Spilar a mistr bosenského folku Damir Imamović, květnový vítěz v kategorii „The best of Europe Award“ prestižního britského hudebního magazínu Songlines.

Maraton hudby Brno by nebyl úplný bez Bezuličního buskingu. Dnes už legendární hudební pokoje jejich autorka Kateřina Šedá letos obohatila o ordinaci praktického lékaře, srozumitelnou poctu všem lékařům za jejich nasazení v protipandemickém boji. V malebných pokojících vystoupí například famózní pouliční kytarista Mariusz Goli, velice oblíbené Crazy Accordeon Trio z Polska, ze Slovenska opět přijede nepřehlédnutelné duo T-Bee Girls, brněnské buskery zastoupí mj. nadějný mladičký písničkář Sam Rychtar.

Maraton hudby Brno přivítá desítky dalších interpretů nejrůznějších žánrů. Hudbu královského nástroje – varhan – si zájemci poslechnou v jezuitském kostele v rámci Nekonečných varhan. Součástí programu je již tradiční Pianoštafeta v Alfapasáži. Žáci a studenti dostanou prostor na Muzikálové scéně nebo ZUŠ Open scéně, která část programu přesunula právě na Maraton hudby.

Na své si přijdou i milovníci divadla. Partnerský festival Na prknech, dlažbě a trávě pořádaný TIC BRNO nabídne hraniční divadelní formy s důrazem na novocirkusovou linku. Ve čtyřech dnech a na dvou pódiích se uskuteční dvacet divadelních představení a několik koncertů. Oba festivaly zahájí ve čtvrtek vystoupení souboru Cirk La Putyka.

Maraton hudby Brno se letos postará i o výtečné jídlo. Osmnáct vyhlášených brněnských bister a restaurací v centru Brna v rámci zbrusu nového Maraton Street Food Festivalu připraví kromě svého tradičního menu jedno festivalové jídlo, které si zájemci budou moci vychutnat nejen přímo v daném podniku, ale především ve formě take away. Pohodlně tak stihnou vybrané koncerty a přitom se kvalitně nají.

Protože Brno už pět let nese prestižní titul kreativní město hudby, který mu udělilo UNESCO v rámci celosvětové Sítě kreativních měst, nebude na Maratonu hudby chybět ani UNESCO stage - z Hannoveru dorazí kytarový bard a písničkář Robby Ballhouse, z polských Katowic přijede kytarista a proslulý evropský busker Mariusz Goli a Kajetan Borowski Trio & Julia Kant ze stejného města pak obohatí maratonskou Jazz and Blues stage. Během letošního Maratonu proběhne i kulatý stůl nazvaný Meet Music.

Maraton nabízí kvalitní hudbu mnoha žánrů, představuje skvělé interprety a díky členství Brna v síti kreativních měst přijíždějí i zajímaví hudebníci z ostatních hudebních měst. Rozšiřujeme si tak pohled na svět, nejen ten hudební. S tím velmi úzce souvisí i naše konference o hudebním vzdělávání Meet Music,“ vysvětluje zakladatel festivalu David Dittrich, který je zároveň koordinátorem členství Brna v síti kreativních měst. U kulatého stolu bude letos dvanáct zástupců šesti států diskutovat o moderním a atraktivním přístupu k hudební výuce využívajícím i tuzemské zkušenosti s unikátním systémem tzv. zušek.

Foto archiv festivalu

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější