Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Festival nevidomých a slabozrakých dětí a mládeže vstupuje do 30. ročníku. Z původně hudební přehlídky zrakově handicapovaných dětí se stal několikadenní mezinárodní festival, který přibližuje „tmavomodrou“ realitu široké veřejnosti.

Zakladatelkou festivalu je brněnská oční lékařka Zdenka Kafková, jež našla stěžejní spolupracovnici v Šárce Tryhukové († 2017) z tehdejšího TIC BRNO, který od té chvíle převzal zodpovědnost za organizaci na svá bedra. Společně tvořily srdce přípravné skupiny, díky níž letos může Tmavomodrý festival oslavit 30. výročí. Další klíčovou osobností za festivalem je Hana Bubeníčková z Tyflocentra, které doplňuje festival o doprovodný program technického rázu. Vedle vodících psů jsou to dnes právě technologie, které usnadňují život zrakově handicapovaným. Z této synergie postupně vyplynul formát události, který se skládá z hudební přehlídky nevidomých a slabozrakých muzikantů, odborných seminářů pojednávajících o životních výzvách nevidomých a slabozrakých,technologickém vývoji v oboru a zážitkového dne pro širokou veřejnost, kde dochází k propojování obou komunit.

Letos jsou čtyři tmavomodré dny rozděleny na veřejný čtvrtek a pátek, v sobotu a neděli už program počítá jen s nevidomými a slabozrakými. Festival najde své letošní místo na Kraví hoře, i když si příležitostně odskočí i do centra. Návštěvníci se můžou těšit na workshopy, hudební přehlídku, konferenci, benefiční koncert a vrcholnou zábavu slibuje tančírek pod hvězdným nebem s Malalatou. Zároveň to bude historicky poslední příležitost zajít „na kafe“ do kavárny POTMĚ, která následně plánuje ukončit svůj provoz.

Program:

16. května 2019

park Kraví hora

16.00 kavárna POTMĚ

Jedinečná kavárna, kde se role vidoucích a nevidomých lidí proměňuje. Ve zcela zatemněném prostoru vás usadí i obslouží nevidomý personál s příslibem nápoje, jaký jste ještě neviděli. Výtěžek z útraty bude připsán na účet Světlušky na pomoc dětem a dospělým se zrakovým postižením.

19.30 tančírek pod hvězdným nebem

DJské duo Malalata si postupně získává renomé nejen v Evropě ale i dále ve světě. Na Kraví hoře naservíruje pořádný nášup vlastní fůze balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae, který každého posluchače rázem promění v tanečníka.

17. května 2019

Pražákův palác, Moravská galerie v Brně

9:00 workshop pro nevidomé a slabozraké

Experimentální grafika a tvorba hapticky různorodých matric odkazuje na aktuální výstavu Vladimíra Boudníka.

Digitárium Hvězdárny a planetária Brno

9:00 konference „Od kolébky po aktivní stáří“

Pořádá TyfloCentrum Brno, o.p.s., pro zájemce z oblasti sociálních služeb, školství, služeb zaměstnanosti, zdravotnictví, volného času, samosprávy i z řad veřejnosti. Představí se organizace Jihomoravského kraje, které poskytují služby osobám s těžkým zrakovým postižením a ukáží možnosti spolupráce a zkvalitňování systému této péče.

Park Kraví hora

11:00 Tmavomodrý den

Seznamte se s překážkami, jež nevidomí a slabozrací překonávají v každodenním životě. Jak se třídí oblečení podle barev, párují ponožky, nalévá pití do sklenice nebo podepisuje? Vyzkoušejte si hry pro nevidomé, nakupte originální výrobky dílny HapAteliér a smekněte před vodícím psem, který ukáže svůj výcvik.

11:00 kavárna POTMĚ

14:00 přehlídka dětských hudebních souborů a zpěváků se zrakovým handicapem

18:00 benefiční koncert skupiny Golden Delicious

Výtěžek dobrovolného vstupného půjde nadačnímu fondu Světluška

18. a 19. května 2019

Agora 2019 – odborná vzdělávací akce o informačních a komunikačních technologiích pro zrakově postižené. Pořádá Středisko Teirersiás Masarykovy univerzity.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Včerejší podvečer na piazzettě Janáčkova divadla se nesl ve znamení koncertu k zahájení sezóny 2019/2020 Národního divadla Brno (NdB). Propagace akce zajistila hudebnímu večeru to nejdůležitější – stovky diváků, kteří hojně zaplnili celé prostranství. Nelze opomenout opravdu široké věkové rozpětí, které je zejména na své spodní hranici (zatím ještě v kočárcích) tolik potřebné pro budoucí kulturu.   více

Konec září bude v nedaleké slovenské Bratislavě patřit world music. Široké veřejnosti i pozvaným zahraničním delegátům se představí přední kapely žánru ze Slovenska, na konferenci se bude hovořit o folkloru i jazzu, na programu budou koncerty světových hvězd i workshopy pro hudebníky a jejich manažery. Ředitelka festivalu Jarmila Vlčková zve na toto setkání i muzikanty z Brna a okolí. Účast na konferenci je zdarma, stačí se zaregistrovat na stránkách World Music Festivalu Bratislava.  více

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.  více