Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Festival nevidomých a slabozrakých dětí a mládeže vstupuje do 30. ročníku. Z původně hudební přehlídky zrakově handicapovaných dětí se stal několikadenní mezinárodní festival, který přibližuje „tmavomodrou“ realitu široké veřejnosti.

Zakladatelkou festivalu je brněnská oční lékařka Zdenka Kafková, jež našla stěžejní spolupracovnici v Šárce Tryhukové († 2017) z tehdejšího TIC BRNO, který od té chvíle převzal zodpovědnost za organizaci na svá bedra. Společně tvořily srdce přípravné skupiny, díky níž letos může Tmavomodrý festival oslavit 30. výročí. Další klíčovou osobností za festivalem je Hana Bubeníčková z Tyflocentra, které doplňuje festival o doprovodný program technického rázu. Vedle vodících psů jsou to dnes právě technologie, které usnadňují život zrakově handicapovaným. Z této synergie postupně vyplynul formát události, který se skládá z hudební přehlídky nevidomých a slabozrakých muzikantů, odborných seminářů pojednávajících o životních výzvách nevidomých a slabozrakých,technologickém vývoji v oboru a zážitkového dne pro širokou veřejnost, kde dochází k propojování obou komunit.

Letos jsou čtyři tmavomodré dny rozděleny na veřejný čtvrtek a pátek, v sobotu a neděli už program počítá jen s nevidomými a slabozrakými. Festival najde své letošní místo na Kraví hoře, i když si příležitostně odskočí i do centra. Návštěvníci se můžou těšit na workshopy, hudební přehlídku, konferenci, benefiční koncert a vrcholnou zábavu slibuje tančírek pod hvězdným nebem s Malalatou. Zároveň to bude historicky poslední příležitost zajít „na kafe“ do kavárny POTMĚ, která následně plánuje ukončit svůj provoz.

Program:

16. května 2019

park Kraví hora

16.00 kavárna POTMĚ

Jedinečná kavárna, kde se role vidoucích a nevidomých lidí proměňuje. Ve zcela zatemněném prostoru vás usadí i obslouží nevidomý personál s příslibem nápoje, jaký jste ještě neviděli. Výtěžek z útraty bude připsán na účet Světlušky na pomoc dětem a dospělým se zrakovým postižením.

19.30 tančírek pod hvězdným nebem

DJské duo Malalata si postupně získává renomé nejen v Evropě ale i dále ve světě. Na Kraví hoře naservíruje pořádný nášup vlastní fůze balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae, který každého posluchače rázem promění v tanečníka.

17. května 2019

Pražákův palác, Moravská galerie v Brně

9:00 workshop pro nevidomé a slabozraké

Experimentální grafika a tvorba hapticky různorodých matric odkazuje na aktuální výstavu Vladimíra Boudníka.

Digitárium Hvězdárny a planetária Brno

9:00 konference „Od kolébky po aktivní stáří“

Pořádá TyfloCentrum Brno, o.p.s., pro zájemce z oblasti sociálních služeb, školství, služeb zaměstnanosti, zdravotnictví, volného času, samosprávy i z řad veřejnosti. Představí se organizace Jihomoravského kraje, které poskytují služby osobám s těžkým zrakovým postižením a ukáží možnosti spolupráce a zkvalitňování systému této péče.

Park Kraví hora

11:00 Tmavomodrý den

Seznamte se s překážkami, jež nevidomí a slabozrací překonávají v každodenním životě. Jak se třídí oblečení podle barev, párují ponožky, nalévá pití do sklenice nebo podepisuje? Vyzkoušejte si hry pro nevidomé, nakupte originální výrobky dílny HapAteliér a smekněte před vodícím psem, který ukáže svůj výcvik.

11:00 kavárna POTMĚ

14:00 přehlídka dětských hudebních souborů a zpěváků se zrakovým handicapem

18:00 benefiční koncert skupiny Golden Delicious

Výtěžek dobrovolného vstupného půjde nadačnímu fondu Světluška

18. a 19. května 2019

Agora 2019 – odborná vzdělávací akce o informačních a komunikačních technologiích pro zrakově postižené. Pořádá Středisko Teirersiás Masarykovy univerzity.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Exkurz do hudby tří, částečně ovšem čtyř století připravila divákům Filharmonie Brno při pátém koncertu abonentní řady Filharmonie doma. Ve čtvrtek 25. dubna v Besedním domě provedla pod vedením dirigenta Takeshiho Moriuchiho skladby Maurice Ravela, Roberta Schumanna, Johna Adamse a Wolfganga Amadea Mozarta. Při interpretaci Schumannova písňového cyklu Láska a život ženy, který dal celému koncertu název, orchestr doplnila mezzosopranistka Markéta Cukrovávíce

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Nejčtenější