Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Festival nevidomých a slabozrakých dětí a mládeže vstupuje do 30. ročníku. Z původně hudební přehlídky zrakově handicapovaných dětí se stal několikadenní mezinárodní festival, který přibližuje „tmavomodrou“ realitu široké veřejnosti.

Zakladatelkou festivalu je brněnská oční lékařka Zdenka Kafková, jež našla stěžejní spolupracovnici v Šárce Tryhukové († 2017) z tehdejšího TIC BRNO, který od té chvíle převzal zodpovědnost za organizaci na svá bedra. Společně tvořily srdce přípravné skupiny, díky níž letos může Tmavomodrý festival oslavit 30. výročí. Další klíčovou osobností za festivalem je Hana Bubeníčková z Tyflocentra, které doplňuje festival o doprovodný program technického rázu. Vedle vodících psů jsou to dnes právě technologie, které usnadňují život zrakově handicapovaným. Z této synergie postupně vyplynul formát události, který se skládá z hudební přehlídky nevidomých a slabozrakých muzikantů, odborných seminářů pojednávajících o životních výzvách nevidomých a slabozrakých,technologickém vývoji v oboru a zážitkového dne pro širokou veřejnost, kde dochází k propojování obou komunit.

Letos jsou čtyři tmavomodré dny rozděleny na veřejný čtvrtek a pátek, v sobotu a neděli už program počítá jen s nevidomými a slabozrakými. Festival najde své letošní místo na Kraví hoře, i když si příležitostně odskočí i do centra. Návštěvníci se můžou těšit na workshopy, hudební přehlídku, konferenci, benefiční koncert a vrcholnou zábavu slibuje tančírek pod hvězdným nebem s Malalatou. Zároveň to bude historicky poslední příležitost zajít „na kafe“ do kavárny POTMĚ, která následně plánuje ukončit svůj provoz.

Program:

16. května 2019

park Kraví hora

16.00 kavárna POTMĚ

Jedinečná kavárna, kde se role vidoucích a nevidomých lidí proměňuje. Ve zcela zatemněném prostoru vás usadí i obslouží nevidomý personál s příslibem nápoje, jaký jste ještě neviděli. Výtěžek z útraty bude připsán na účet Světlušky na pomoc dětem a dospělým se zrakovým postižením.

19.30 tančírek pod hvězdným nebem

DJské duo Malalata si postupně získává renomé nejen v Evropě ale i dále ve světě. Na Kraví hoře naservíruje pořádný nášup vlastní fůze balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae, který každého posluchače rázem promění v tanečníka.

17. května 2019

Pražákův palác, Moravská galerie v Brně

9:00 workshop pro nevidomé a slabozraké

Experimentální grafika a tvorba hapticky různorodých matric odkazuje na aktuální výstavu Vladimíra Boudníka.

Digitárium Hvězdárny a planetária Brno

9:00 konference „Od kolébky po aktivní stáří“

Pořádá TyfloCentrum Brno, o.p.s., pro zájemce z oblasti sociálních služeb, školství, služeb zaměstnanosti, zdravotnictví, volného času, samosprávy i z řad veřejnosti. Představí se organizace Jihomoravského kraje, které poskytují služby osobám s těžkým zrakovým postižením a ukáží možnosti spolupráce a zkvalitňování systému této péče.

Park Kraví hora

11:00 Tmavomodrý den

Seznamte se s překážkami, jež nevidomí a slabozrací překonávají v každodenním životě. Jak se třídí oblečení podle barev, párují ponožky, nalévá pití do sklenice nebo podepisuje? Vyzkoušejte si hry pro nevidomé, nakupte originální výrobky dílny HapAteliér a smekněte před vodícím psem, který ukáže svůj výcvik.

11:00 kavárna POTMĚ

14:00 přehlídka dětských hudebních souborů a zpěváků se zrakovým handicapem

18:00 benefiční koncert skupiny Golden Delicious

Výtěžek dobrovolného vstupného půjde nadačnímu fondu Světluška

18. a 19. května 2019

Agora 2019 – odborná vzdělávací akce o informačních a komunikačních technologiích pro zrakově postižené. Pořádá Středisko Teirersiás Masarykovy univerzity.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Jurovi Hradilovi se před několika lety stal zázrak. Tento vyznavač elektronické nu jazzové alternativy přijel do zvlněné karpatské krajiny kamsi na pomezí Moravy a Slovenska a uslyšel píseň, jednu, dvě, stovky. Nebyla to rozostřená ozvěna starých časů, ale jasný tón horňácké písničky.  více

Třetí koncert abonentního cyklu Filharmonie Brno Doma I nazvaný Z Nové Říše do světa včera představil v Besedním domě tvorbu autorů, které pojí společný původ v Nové Říši i skutečnost, že jsou jejich díla v koncertních sálech dosud uváděna velmi zřídka. Jako klíčový bod vzácného programu se měl podle původního plánu představit koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička – role sólového houslisty a hráčského středobodu večera se však po ohlášení Vodičkovy indispozice s předstihem pouhých dvou dní ujal houslový virtuos Milan Paľa. Skladby novoříšských rodáků Jana Nováka a Antonína a Pavla Vranických řídil stálý dirigent Janáčkovy opery Robert Kružík.  více

Původně mělo jít o třetí část projektu YM, v jehož rámci jednotliví členové skupiny Květy natáčejí sólové desky různých žánrů a kolegové z kapely je doprovázejí. Po Lorenzových hoších Martina Kyšperského ve stylu country a po elektronickém Japonci Aleše Pilgra vyšlo žánrově těžko zařaditelné Solárium Ondřeje Kyase. Jako sólová deska, s epizodní účastí Aleše Pilgra a bez hráčského vkladu Martina Kyšperského.  více

Malý hudební klub Ponava V Brně je již několik let znám svou velmi kvalitní hudební produkcí. Místy se v jeho rozmanitém programu objevují také folklorní projekty. Ve čtvrtek zde vystoupilo duo známého multiinstrumentalisty Mariana Friedla a lašské zpěvačky Sabriny Pasičnyk.  více

Zatímco brněnskému jazzovému publiku je trumpetista Jiří Kotača znám především jako kapelník progresivního big bandu Cotatcha Orchestra, na svém prvním CD se představuje s jinou formací. Švédského kytaristu Alfa Carlssona poznal při studiích v Nizozemsku, znovu se potkali a kapelu založili při Alfově turistické cestě do Česka. Na společný výlet za hudbou pak pozvali dva velmi talentované slovenské hráče, bubeníka Kristiána Kuruce a kontrabasistu Petera Kormana, který je ostatně členem Kotačova big bandu. Mezinárodní formace hraje Kotačovy i Carlssonovy autorské skladby a inspiruje se více či méně také moravským, slovenským a především skandinávským folklorem. Album dostalo název Journeys, protože kolem cest – za hudbou, za poznáním i do nitra duší – se život nejen této kapely točí především.  více