Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Tmavomodrý festival oslaví 30. výročí

Festival nevidomých a slabozrakých dětí a mládeže vstupuje do 30. ročníku. Z původně hudební přehlídky zrakově handicapovaných dětí se stal několikadenní mezinárodní festival, který přibližuje „tmavomodrou“ realitu široké veřejnosti.

Zakladatelkou festivalu je brněnská oční lékařka Zdenka Kafková, jež našla stěžejní spolupracovnici v Šárce Tryhukové († 2017) z tehdejšího TIC BRNO, který od té chvíle převzal zodpovědnost za organizaci na svá bedra. Společně tvořily srdce přípravné skupiny, díky níž letos může Tmavomodrý festival oslavit 30. výročí. Další klíčovou osobností za festivalem je Hana Bubeníčková z Tyflocentra, které doplňuje festival o doprovodný program technického rázu. Vedle vodících psů jsou to dnes právě technologie, které usnadňují život zrakově handicapovaným. Z této synergie postupně vyplynul formát události, který se skládá z hudební přehlídky nevidomých a slabozrakých muzikantů, odborných seminářů pojednávajících o životních výzvách nevidomých a slabozrakých,technologickém vývoji v oboru a zážitkového dne pro širokou veřejnost, kde dochází k propojování obou komunit.

Letos jsou čtyři tmavomodré dny rozděleny na veřejný čtvrtek a pátek, v sobotu a neděli už program počítá jen s nevidomými a slabozrakými. Festival najde své letošní místo na Kraví hoře, i když si příležitostně odskočí i do centra. Návštěvníci se můžou těšit na workshopy, hudební přehlídku, konferenci, benefiční koncert a vrcholnou zábavu slibuje tančírek pod hvězdným nebem s Malalatou. Zároveň to bude historicky poslední příležitost zajít „na kafe“ do kavárny POTMĚ, která následně plánuje ukončit svůj provoz.

Program:

16. května 2019

park Kraví hora

16.00 kavárna POTMĚ

Jedinečná kavárna, kde se role vidoucích a nevidomých lidí proměňuje. Ve zcela zatemněném prostoru vás usadí i obslouží nevidomý personál s příslibem nápoje, jaký jste ještě neviděli. Výtěžek z útraty bude připsán na účet Světlušky na pomoc dětem a dospělým se zrakovým postižením.

19.30 tančírek pod hvězdným nebem

DJské duo Malalata si postupně získává renomé nejen v Evropě ale i dále ve světě. Na Kraví hoře naservíruje pořádný nášup vlastní fůze balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae, který každého posluchače rázem promění v tanečníka.

17. května 2019

Pražákův palác, Moravská galerie v Brně

9:00 workshop pro nevidomé a slabozraké

Experimentální grafika a tvorba hapticky různorodých matric odkazuje na aktuální výstavu Vladimíra Boudníka.

Digitárium Hvězdárny a planetária Brno

9:00 konference „Od kolébky po aktivní stáří“

Pořádá TyfloCentrum Brno, o.p.s., pro zájemce z oblasti sociálních služeb, školství, služeb zaměstnanosti, zdravotnictví, volného času, samosprávy i z řad veřejnosti. Představí se organizace Jihomoravského kraje, které poskytují služby osobám s těžkým zrakovým postižením a ukáží možnosti spolupráce a zkvalitňování systému této péče.

Park Kraví hora

11:00 Tmavomodrý den

Seznamte se s překážkami, jež nevidomí a slabozrací překonávají v každodenním životě. Jak se třídí oblečení podle barev, párují ponožky, nalévá pití do sklenice nebo podepisuje? Vyzkoušejte si hry pro nevidomé, nakupte originální výrobky dílny HapAteliér a smekněte před vodícím psem, který ukáže svůj výcvik.

11:00 kavárna POTMĚ

14:00 přehlídka dětských hudebních souborů a zpěváků se zrakovým handicapem

18:00 benefiční koncert skupiny Golden Delicious

Výtěžek dobrovolného vstupného půjde nadačnímu fondu Světluška

18. a 19. května 2019

Agora 2019 – odborná vzdělávací akce o informačních a komunikačních technologiích pro zrakově postižené. Pořádá Středisko Teirersiás Masarykovy univerzity.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Jedním z hudebníků, kteří se představí na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v rámci speciálního programu Harfy nad Oslavou, bude kolumbijský harfeník Edmar Castañeda. V Náměšti bude mít také sólový recitál v rámci večera nazvaného O duši s lehkostí i naléhavostí. V telefonickém rozhovoru – volali jsme mu do New Yorku, kde žije – jsme s Edmarem Castañedou hovořili například o harfě sestrojené speciálně podle jeho představ nebo o jeho spolupráci s českou zpěvačkou Martou Töpferovou.  více

Třetí večer Olomouckých barokních slavností o víkendu nabídnul obnovenou premiéru hned tří samostatných hudebních celků. Znovuobjevený cembalový koncert, melodram Kázání na svatého Jána Pavla a oratorium Františka Antonína Míči uvedl soubor Ensemble Damian v dobové interpretaci a netradičně také každé dílo předvedl v jiném prostoru jezuitského konviktu.  více

Olomoucké barokní slavnosti začaly. Ve zdejším jezuitském konviktu otevřela jejich 7. ročník novodobá premiéra serenaty Il tribunale di Giove rakouského hudebního skladatele Karla Ditterse von Dittersdorfa. Dílo bylo poprvé uvedeno při oslavách narozenin pruského krále Fridricha II. Velikého 27. ledna 1775 a po vratislavské repríze roku 1777 upadlo v zapomnění. Tento neblahý osud se rozhodlo zvrátit hudební těleso Ensemble Damian, které v čele s uměleckým vedoucím ansámblu a režisérem Tomášem Hanzlíkem se dílo pokusilo přivést zpět k životu. V sólových rolích vystoupili Leandro Lafont (Osud, Apollon), Kristýna Vylíčilová (Génius Evropy, Minerva), Lucie Kaňková (Čas, Štěstěna), Monika Jägerová (Jupiter) a Jakub Rousek (Mars). Kostýmy i scénu navrhl režisér Hanzlík.  více

Festival Slunce ve Strážnici se bude letos konat už podvacáté. Především milovníci folkové muziky a klasického bigbítu mají v kalendáři poznačený termín 12. a 13. července. O historii festivalu, o jeho vrcholných momentech i těžkostech a také o tom, čím bude jiný letošní ročník, jsme hovořili s ředitelem Festivalu Slunce Pavlem Kopřivou.  více

Konec prvního prázdninového týdne se nesl ve znamení oslav. Na 7. července totiž připadá narození Aleny Veselé, významné brněnské varhanice a profesorky JAMU, která v tento den oslavila úctyhodných 96 let. Koncert uspořádaný právě k tomuto jubileu byl zároveň finální položkou 39. ročníku Brněnského varhanního festivalu a jako oslava narozenin zakladatelky (a nyní patronky celé přehlídky) má již v jeho programu pevné postavení.  více