64. sezona Filharmonie Brno: Světové a české premiéry, oslavy výročí L. van Beethovena a další

64. sezona Filharmonie Brno: Světové a české premiéry, oslavy výročí L. van Beethovena a další

Dvě světové a tři české premiéry, 250 let od narození Ludwiga van Beethovena, kombinace starších a soudobých děl jako Schumann – Vasks, Brahms – Nejtek nebo Mendelssohn – Rautavaara. To je nadcházející 64. filharmonická sezona, která v Brně uvítá také čerstvou držitelku Grammy Laurie Anderson.

Právě výročí 250 let od narození Ludwiga van Beethovena představuje jedno z klíčových témat nové sezony. „Světoznámá klavíristka Elizabeth Leonskaja zahraje ve dvou týdnech všech pět Beethovenových klavírních koncertů. Unikátním počinem je také uvedení všech jeho violoncellových sonát a variací v podání našich cellistů za klavírního doprovodu šéfdirigenta. Ve dvou koncertech během jedné únorové neděle,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Šéfdirigent Dennis Russell Davies povede také Devátou s Ódou na radost. Tou filharmonie vykročí do beethovenovského roku 2020 a po bezmála třech letech se vrátí na podium Janáčkova divadla. Orchestr se vrací do Janáčkova divadla s pěti koncerty – Novoročním a po dvou večerech v březnu a dubnu. Na polovinu března jsou připraveny Musorgského Obrázky z výstavy v orchestraci Maurice Ravela, Fresky Piera della Francesca Bohuslava Martinů a Hindemithova symfonie Malíř Mathis. „Fresky Martinů uvedeme s vizualizací připravenou ve spolupráci s proslulým festivalem Ars Electronica, půjde vlastně o světovou premiéru. Využijeme přitom nejmodernější technologie v umění,“ doplnil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Při třetím koncertě v divadle zazní jedna z nejniternějších symfonií v historii hudby - Mahlerova Devátá.

Na programu sezony je také monumentální oratorium Lenora Antonína Rejchy, jež se – stejně jako Beethoven, se kterým se přátelil – narodil v roce 1770, takže i v jeho případě filharmonie připomene významné jubileum. „Lenora je velký hudební obraz pro sóla, sbor a orchestr na text balady Gottfrieda Augusta Bürgera. Jedná se o strhující velké dílo námětově totožné s erbenovskými Svatebními košilemi. Kvůli odvážnému tématu ho vídeňská cenzura v době jeho vzniku zakázala navzdory Beethovenově přímluvě. V sólových partech se představí mj. sopranistky Martina Janková, Pavla Vykopalová či barytonista Jiří Brückler,“ informoval Davies.

Mimořádný zážitek slibují také dva koncerty čerstvé držitelky Grammy Laurie Anderson, která v Besedním domě představí v české premiéře svoje orchestrální dílo Amelia sestávající z meditativní hudby s recitovanými texty Amelie Earhartové, americké letkyně a první ženy, která překonala Atlantický oceán a při přeletu Tichého oceánu v roce 1937 beze stopy zmizela. „Rád bych ještě upozornil na světovou premiéru skladby Michala Nejtka, která vzniká na naši objednávku, Schnittkeho velmi sugestivní první violoncellový koncert s Mattem Haimovitzem jako sólistou, Tüürovu poctu Beethovenovi v podobě skladby Phantasma, která zazní v české premiéře, nebo na Rautavaarův Cantus Arcticus, koncert pro ptáky a orchestr,“ vyzdvihl z programu Mikeš.

Kromě domovského Brna se filharmonie představí na tuzemských festivalech i zahraničních pódiích. Již tradičně na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě nebo na Smetanově Litomyšli, spolu s Plastic People of the Universe ve Valdštejnské zahradě či na Hudebním fóru Hradec Králové. S šéfdirigentem vyjede do lineckého Brucknerhausu, vídeňského Konzerthausu nebo na Rheingau Musik Festival v Německu, v srpnu má před sebou velký open-air koncert v Berlíně.

Prodej stávajícím abonentům začíná 20. května. Svá místa ve všech abonentních cyklech mají rezervována do 14. června. Od 10. června začíná prodej Sezony na míru a jednotlivých vstupenek. Letos poprvé si mohou noví abonenti koupit předplatné také on-line a to hned od 20. května, mohou vybírat z těch míst, která nejsou rezervována pro stávající abonenty. Nově bude také spuštěný on-line prodej Sezony na míru. Abonenti z Janáčkova divadla mají rezervovaná svá místa z 61. sezony také do 14. června.

Laurie Anderson/ Noah Greenberg

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více