Brněnské Vánoce budou plné hudby

Brněnské Vánoce budou plné hudby

Zimní festival Brněnské Vánoce letos slibuje „Ještě více gastronomie, ještě více hudby!“. Vánoční program bude probíhat na 4 náměstích, 1 nádvoří a několika dvorcích. Festival zahájí slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody.

„Brněnské Vánoce jsou fenoménem, který láká do centra Brna nejen turisty, ale především je místem setkávání nás všech Brňanů. Tak jako tyto svátky spojují rodiny, propojují Brněnské Vánoce postupně i celé Brno. Kromě organizátorů TIC BRNO a Brna-střed se do jednotlivých aktivit totiž zapojují i další instituce, jako například letos Fakulta architektury VUT se svými architektonickými betlémy nebo Hvězdárna a planetárium Brno se Svátkem světla,” řekla Markéta Vaňková, primátorka města Brna. Svátek světla se bude slavit v předvečer zimního slunovratu, dne, kdy Slunce umírá a svět se nakrátko ocitá bez ochrany před zlem, tedy 21. prosince na Kraví hoře. Světelnou audioinstalaci, jakýsi ochranný štít nad Brnem, připravuje Hvězdárna a planetárium Brno a studio VISUALOVE. Brněnské Vánoce začnou 24. listopadu a potrvají až do 23. prosince 2023. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody a oficiální zahájení Brněnských Vánoc proběhne 24. listopadu v 17:00.

Brněnské Vánoce jsou hlavní událostí zimní sezóny a svou délkou a rozsahem nemají v Brně obdoby. „Máme v Brně moderní festival, který zachovává lokální specifika a tradice. Spolupracujeme na něm proto s místními dodavateli, gastropodniky, umělci i dalšími institucemi,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO a k novinkám dodala: „Velký důraz klademe na kvalitní gastronomii. Navázali jsme na náš dlouholetý projekt Gourmet Brno a s podniky přišli s konceptem Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice. V netradičním duchu se vám otevře také několik dvorků v centru. Jako každý rok nebude chybět ani nový vizuální styl, tentokrát hravý a barevný, který si užijete navíc v rozšířené realitě! Komunikační kampaň Brněnských Vánoc směřuje nejen do České republiky, ale také do zahraničí. Brno si už několik let buduje silnou pozici prvotřídní evropské vánoční destinace.”

Přípravy na adventní období začnou tradičně převozem vánočního stromu z Bílovic nad Svitavou na náměstí Svobody. Jedli bělokorou, která vyrostla do výšky 18 metrů a při usazení bude čnít 16 metrů nad náměstí, můžete přijít vyprovodit na její cestě ve čtvrtek 16. listopadu od 16:00 k Myslivně Lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou.

Právě v bílovickém polesí se začal psát již 99 let starý příběh vánočního stromu na náměstí Svobody, který byl v roce 1924 prvním veřejným vánočním stromem u nás a pravděpodobně ve střední Evropě. Dodnes se přiváží přímo z okolních lesů a daruje jej Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Po celý advent pod ním najdete pokladničku Českého červeného kříže na pomoc dětem, právě jim totiž strom pomáhá od doby zakladatele této tradice, spisovatele Rudolfa Těsnohlídka.

Letos se bude opravdu na co dívat. Barevný a hravý vizuální styl Brněnských Vánoc navrhla Vendula Pucharová Kramářová ve spolupráci s kreativní agenturou Aetna. „Vendula vystudovala brněnskou FaVU a její tvorba se inspiruje hlavně přírodou a folklorními motivy. Ve vzoru se objevují rozkrojená jablka, pomeranče, perníky i další cukroví uspořádané okolo centrálního kapra nebo vánočky. Tento originální “artwork“ dostává zároveň použitými výtvarnými motivy do popředí gastronomickou stránku svátků,” vysvětluje Michal Rožek, dlouholetý idea maker agentury. Tyto vzory se objeví nejen na tradičních suvenýrech (čokolády, mentolky, přívěsky, plecháčky, plátěnky), ale i v ulicích města na plakátech. A právě do ulic Brna musíte vyrazit, abyste objevili další vizuální zážitek – rozšířenou realitu. Stačí od 17. listopadu najít v centru plakát s QR kódem a po jeho načtení se vám zobrazí zábavné animace doprovázené speciálními hudebními znělkami.

Brněnské Vánoce mají historicky poprvé svou vlastní hudební znělku, a to hned v několika hudebních stylech. Jejími autory jsou Tomáš Kelar z kultovní brněnské skupiny Midi Lidi a umělecký ředitel hudebního festivalu POP MESSE a hudebník, producent a multimediální umělec Ondřej Mikula.

Každé brněnské náměstí má svou specifickou atmosférou. Na náměstí Svobody kromě vánočního stromu najdete zimní bar, designovou konzumační zónu na kašně a projíždějící vánoční tramvaj. Slibuje také ještě více programu – každý den zde od 15:00 zazní pořady pro děti nebo zahrají a zazpívají samy děti, od 17:00 a 19:00 vás čekají dva koncerty, a večer uzavřou hudební mixy vytvořené speciálně pro toto místo. Každou sobotu bude navíc jeden koncert věnován folklorním uskupením – tato aktivita Kanceláře pro Brno město hudby UNESCO si klade za cíl seznamovat s lokální bohatou hudební amatérskou scénou a příští rok bude věnován právě folklóru.

Denně ožije kulturním programem také Zelný trh, který ve svých více než 100 stáncích nabízí tradiční a řemeslné výrobky. Na klidnější Dominikánské náměstí se vydejte obdivovat obrovský dřevěný Halouzkův betlém se sochami v životní velikosti. V sobotu 2. 12. se zde můžete setkat přímo s jeho autorem a zúčastnit se workshopu vyřezávání a komentované prohlídky betlému. Vyzdobeno bude i Moravské náměstí, u Jošta najdete dětský kolotoč a kruhový bar. Do nově zrekonstruovaného parku se vrátí velké vyhlídkové kolo a poprvé i kluziště. Část stánků na Moraváku bude věnována dobročinným organizacím.

foto Michal Růžička

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Poslední letošní orchestrální koncert Ensemblu Opera Diversa, uvedený pod názvem Double Concerto, kladl důraz na speciální vztah mezi tímto souborem a slovenským, v Brně působícím houslistou Milanem Paľou (*1982). Toto propojení bylo na úterním koncertu v Domě umění zdůrazněno nejen v obvyklé rovině interpretační, ale Paľa se tentokrát publiku představil v trojroli houslisty, violisty a skladatele. Orchestr pod vedením Mariána Lejavy, který se souborem navázal spolupráci po roční odmlce, provedl světovou premiéru Paľova koncertu pro housle a smyčce Ossth (2019).  více

Poslední operní premiérou Národního divadla Brno uvedenou v tomto roce se stal titul Hurvínek prodává nevěstu, který vznikl v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Premiéra pokračuje v tematickém zaměření spojeném s rokem české hudby a odehrála se 24. listopadu ve velkém sále divadla Reduta.  více

Čtvrtečním koncertem s titulem Bruckneriana odstartovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese abonentní řadu Filharmonie v divadle I. Orchestr provedl skladby Antona Brucknera a Stanisława Skrowaczewského, polsko-amerického dirigenta a skladatele, který se Brucknerovu dílu celoživotně věnoval. Před publikum nastoupili hráči s karmínovými šerpami s nápisem Hraju forte!, čímž se připojili k iniciativě Nenechme kulturu utichnout, která upozorňuje na podfinancování kultury a staví se proti vládnímu plánu investovat v příštím roce do kultury pouhých 0,64 % státního rozpočtu a vzdaluje se tak čím dál více svému slibu vydávat alespoň jedno procento.  více

Nejnovější produkcí Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stala Korunovace Poppey italského skladatele přelomu renesance a baroka Claudia Monteverdiho a libretisty Giovanniho Francesca Busenella. Tato Monteverdiho poslední opera měla premiéru v roce 1643 při benátském karnevalu a je jednou z prvních oper, které námět čerpaly z reálných historických událostí. V Divadle na Orlí mělo nové nastudování, v režii Vladimíra Johna, který poněkud upravil obsazení a několik rolí sloučil, premiéry 18. a 19. listopadu 2023. V hlavních rolích během první reprízy 21. listopadu vystoupili Jana Tajovská Krajčovičová (Agripina), Zuzana Jeřábková (Nerone), Zuzana Badárová (Poppea), Anna Zedníčková (Ottavia), Laura Uhorskaiová (Ottone), Václav Jeřábek (Seneca), Michael Robotka (Arnalta), Pavel Valenta (Lucano, Nutrice, 1. voják, 1. Senekův žák), Vladislav Agamuradov (Liberto, Console, 2. voják, 2. Senekův žák), Denis Zjatik (Mercurio, Littore, Tribuno, 3. Senekův žák), Nela Drozdová (Fortuna, Valleto), Veronika Zaplatilová (Virtu, Drusilla) a Petra Burgetová (Amore, Damigella).  více

Britská skupina The Beatles je širokou veřejností i mnohými hudebními kritiky považována za jednu z nejúspěšnějších, nejvlivnějších a nejpokrokovějších kapel všech dob. Zájem o jejich hudbu neochabuje ani po více než půl století od rozpadu legendy a vydání posledního alba Let It Be v roce 1970. Což mj. potvrzuje výběr písní na novém albu kytaristy, pedagoga a publicisty Milana Bátora, který na svoje nově vzniklé LP I Beatles nahrál osmnáct písní této čtyřky v úpravě pro sólovou kytaru z pera italského kytaristy a skladatele Maria Gangiho. Brněnský křest alba proběhl v pondělí 20. 11. ve vile Löw-Beer, tedy týden po křtu ostravském.  více

Nejčtenější