Brněnské Vánoce budou plné hudby

Brněnské Vánoce budou plné hudby

Zimní festival Brněnské Vánoce letos slibuje „Ještě více gastronomie, ještě více hudby!“. Vánoční program bude probíhat na 4 náměstích, 1 nádvoří a několika dvorcích. Festival zahájí slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody.

„Brněnské Vánoce jsou fenoménem, který láká do centra Brna nejen turisty, ale především je místem setkávání nás všech Brňanů. Tak jako tyto svátky spojují rodiny, propojují Brněnské Vánoce postupně i celé Brno. Kromě organizátorů TIC BRNO a Brna-střed se do jednotlivých aktivit totiž zapojují i další instituce, jako například letos Fakulta architektury VUT se svými architektonickými betlémy nebo Hvězdárna a planetárium Brno se Svátkem světla,” řekla Markéta Vaňková, primátorka města Brna. Svátek světla se bude slavit v předvečer zimního slunovratu, dne, kdy Slunce umírá a svět se nakrátko ocitá bez ochrany před zlem, tedy 21. prosince na Kraví hoře. Světelnou audioinstalaci, jakýsi ochranný štít nad Brnem, připravuje Hvězdárna a planetárium Brno a studio VISUALOVE. Brněnské Vánoce začnou 24. listopadu a potrvají až do 23. prosince 2023. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody a oficiální zahájení Brněnských Vánoc proběhne 24. listopadu v 17:00.

Brněnské Vánoce jsou hlavní událostí zimní sezóny a svou délkou a rozsahem nemají v Brně obdoby. „Máme v Brně moderní festival, který zachovává lokální specifika a tradice. Spolupracujeme na něm proto s místními dodavateli, gastropodniky, umělci i dalšími institucemi,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO a k novinkám dodala: „Velký důraz klademe na kvalitní gastronomii. Navázali jsme na náš dlouholetý projekt Gourmet Brno a s podniky přišli s konceptem Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice. V netradičním duchu se vám otevře také několik dvorků v centru. Jako každý rok nebude chybět ani nový vizuální styl, tentokrát hravý a barevný, který si užijete navíc v rozšířené realitě! Komunikační kampaň Brněnských Vánoc směřuje nejen do České republiky, ale také do zahraničí. Brno si už několik let buduje silnou pozici prvotřídní evropské vánoční destinace.”

Přípravy na adventní období začnou tradičně převozem vánočního stromu z Bílovic nad Svitavou na náměstí Svobody. Jedli bělokorou, která vyrostla do výšky 18 metrů a při usazení bude čnít 16 metrů nad náměstí, můžete přijít vyprovodit na její cestě ve čtvrtek 16. listopadu od 16:00 k Myslivně Lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou.

Právě v bílovickém polesí se začal psát již 99 let starý příběh vánočního stromu na náměstí Svobody, který byl v roce 1924 prvním veřejným vánočním stromem u nás a pravděpodobně ve střední Evropě. Dodnes se přiváží přímo z okolních lesů a daruje jej Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Po celý advent pod ním najdete pokladničku Českého červeného kříže na pomoc dětem, právě jim totiž strom pomáhá od doby zakladatele této tradice, spisovatele Rudolfa Těsnohlídka.

Letos se bude opravdu na co dívat. Barevný a hravý vizuální styl Brněnských Vánoc navrhla Vendula Pucharová Kramářová ve spolupráci s kreativní agenturou Aetna. „Vendula vystudovala brněnskou FaVU a její tvorba se inspiruje hlavně přírodou a folklorními motivy. Ve vzoru se objevují rozkrojená jablka, pomeranče, perníky i další cukroví uspořádané okolo centrálního kapra nebo vánočky. Tento originální “artwork“ dostává zároveň použitými výtvarnými motivy do popředí gastronomickou stránku svátků,” vysvětluje Michal Rožek, dlouholetý idea maker agentury. Tyto vzory se objeví nejen na tradičních suvenýrech (čokolády, mentolky, přívěsky, plecháčky, plátěnky), ale i v ulicích města na plakátech. A právě do ulic Brna musíte vyrazit, abyste objevili další vizuální zážitek – rozšířenou realitu. Stačí od 17. listopadu najít v centru plakát s QR kódem a po jeho načtení se vám zobrazí zábavné animace doprovázené speciálními hudebními znělkami.

Brněnské Vánoce mají historicky poprvé svou vlastní hudební znělku, a to hned v několika hudebních stylech. Jejími autory jsou Tomáš Kelar z kultovní brněnské skupiny Midi Lidi a umělecký ředitel hudebního festivalu POP MESSE a hudebník, producent a multimediální umělec Ondřej Mikula.

Každé brněnské náměstí má svou specifickou atmosférou. Na náměstí Svobody kromě vánočního stromu najdete zimní bar, designovou konzumační zónu na kašně a projíždějící vánoční tramvaj. Slibuje také ještě více programu – každý den zde od 15:00 zazní pořady pro děti nebo zahrají a zazpívají samy děti, od 17:00 a 19:00 vás čekají dva koncerty, a večer uzavřou hudební mixy vytvořené speciálně pro toto místo. Každou sobotu bude navíc jeden koncert věnován folklorním uskupením – tato aktivita Kanceláře pro Brno město hudby UNESCO si klade za cíl seznamovat s lokální bohatou hudební amatérskou scénou a příští rok bude věnován právě folklóru.

Denně ožije kulturním programem také Zelný trh, který ve svých více než 100 stáncích nabízí tradiční a řemeslné výrobky. Na klidnější Dominikánské náměstí se vydejte obdivovat obrovský dřevěný Halouzkův betlém se sochami v životní velikosti. V sobotu 2. 12. se zde můžete setkat přímo s jeho autorem a zúčastnit se workshopu vyřezávání a komentované prohlídky betlému. Vyzdobeno bude i Moravské náměstí, u Jošta najdete dětský kolotoč a kruhový bar. Do nově zrekonstruovaného parku se vrátí velké vyhlídkové kolo a poprvé i kluziště. Část stánků na Moraváku bude věnována dobročinným organizacím.

foto Michal Růžička

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Když se hovoří o českém funku, je nemožné nezmínit osobnost producenta, klávesisty a zpěváka Romana Holého, který je neodmyslitelně spjat jak s mnoha hudebními projekty, tak se současnou populární hudební scénou. V současné době živě vystupuje především s kapelami Monkey Business a J.A.R., bez kterých si lze český funk jen stěží představit. Obě kapely vystoupily v rámci Gregoryfestu 2024 ve čtvrtek 13. června v Amfiteátru Starý pivovar v brněnských Řečkovicích.  více

Nejčtenější