Cenu Gustava Broma získal bývalý člen slavného orchestru

23. březen 2015, 5:10

Cenu Gustava Broma získal bývalý člen slavného orchestru

Někdejší člen Orchestru Gustava Broma a stále aktivní hudebník Zdeněk Novák obdržel ve svých sedmasedmdesáti letech ocenění za celoživotní přínos českému jazzu.

Počátkem letošního roku již po osmnácté proběhla anketa o Cenu Gustava Broma 2015. Jejím vyhlašovatelem je od počátku Český rozhlas Brno a hlavní zásluhu na vzniku má již zesnulý hudební redaktor brněnského rozhlasu Max Wittmann. Mezi oceněnými osobnostmi v minulosti nalezneme jména jako Jaromír Hnilička, Lubomír Dorůžka, Svatopluk Košvanec, Jiří Stivín a další. Loňským držitelem Ceny Gustava Broma se stal pianista a skladatel Emil Viklický.

V letošním ročníku byly osloveny přes čtyři desítky publicistů, hudebníků, redaktorů, dramaturgů a hudebních producentů z České i Slovenské republiky, z nichž 32 poslalo své nominace do uzávěrky. Vítězem se stal hudebník, aranžér a hudební režisér, bývalý člen Orchestru Gustava Broma Zdeněk Novák (1938). Zvuk jeho saxofonu lze slyšet na nahrávkách z nejslavnější éry Bromova orchestru, jako hudební režisér a aranžér se podílel na vzniku ohromného počtu nahrávek, mnoho mladších muzikantů mu vděčí za řadu užitečných rad. Ještě dnes přispívá k vysokým interpretačním kvalitám brněnského B-Side Bandu.

Na druhém místě se umístil Jan Konopásek (1942), legendární muzikant a skladatel, spoluhráč Karla Velebného z počátku 60. let, který posléze emigroval do Německa a do Spojených států amerických. Tam působil v těch nejvyhlášenějších jazzových orchestrech, za všechny jmenujme tělesa Stana Kentona a Woody Hermana. Třetí nejvyšší počet hlasů získal vibrafonista a skladatel Karel Velebný, jedna z velkých postav české jazzové historie. Na čtvrtém místě se umístil významný slovenský trombonista František (Fero) Karnok. Poslední dva jmenovaní již nejsou mezi námi, ale je vidět, že jejich hudební poselství stále žije. Mezi dalšími osobnostmi se objevili hudebníci Matúš Jakabčic a Pavel Klikar, zpěvačka Jana Koubková, publicista Vladimír Kouřil a hudební vydavatel Petr Ostrouchov. Zde je nutno říci, že kdokoli se objeví v nominacích, zaslouží si uznání, protože Cena Gustava Broma je oceněním za celoživotní přínos či dlouholetou významnou činnost na poli českého a slovenského jazzu.

Cenu Gustava Broma 2015 předá ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý na koncertu Rozhlasového Bigbandu Gustava Broma, který se uskuteční 30. března od 19:30 v rámci festivalu Jazzfest Brno a bude věnován 75. výročí založení tohoto legendárního tělesa. Na koncertě vystoupí jako hosté zpěváci Kevin Mahogany a Peter Lipa.

Foto Radek Kudrna

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..
Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více