Echoes of JazzFestBrno: John Scofield, Dhafer Youssef a Richard Galliano

13. září 2016, 13:00

Echoes of JazzFestBrno: John Scofield, Dhafer Youssef a Richard Galliano

Listopadová série koncertů Echoes of JazzFestBrno představí amerického jazzového kytaristu a hudebního skladatele Johna Scofielda, tuniského zpěváka a hráče na arabskou loutnu Dhafera Youssefa a akordeonistu Richarda Galliana, který vystoupí společně s brněnskými filharmoniky.

Sérii Echoes of JazzFestBrno zahájí v Sono Centru americký kytarista John Scofield, druhý koncert obstará na stejném místě tuniský hudebník Dhafer Youssef a na zakončení v podobě společného koncertu Richarda Galliana a Filharmonie Brno se mohou diváci těšit v sále Besedního domu. „Pro velký zájem o tuto hudební událost jsme pro jeden večer připravili hned dva koncerty. První začíná v 18:30, druhý pak ve 21:00,“ zve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Plán koncertů:

2. listopadu 2016 John Scofield v Sono Centru

8. listopadu 2016  Dhafer Youssef v Sono Centru

16. listopadu 2016 Richard Galliano a Filharmonie Brno v Besedním domě

Držitel Grammy John Scofield v Brně představí skladby z připravovaného alba. „Aktuální repertoár Scofieldova kvarteta tvoří nejzásadnější skladby americké country, samozřejmě v jedinečně přetvořených verzích. Po Scofieldově boku se navíc představí vynikající sidemani – varhaník Larry Goldings, baskytarista Steve Swallow a oblíbený bubeník Bill Stewart. Věkový průměr kapely je sice téměř 60 let, ale tihle staří psi jsou v nejlepší formě,“ přibližuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Tuniský zpěvák a hráč na arabskou loutnu oud Dhafer Youssef vystoupil před pár lety na tuzemském festivalu Colours of Ostrava. V Brně představí očekávanou desku Diwan of Beauty and Odd, kterou natočil s mladými talenty newyorského jazzu v čele s Aaronem Parksem, Ambrose Akinmusireem a Markem Guilianou.

Virtuos akordeonu a bandoneonu, skladatel, pohybující se na pomezí jazzu a klasiky Richard Galliano je v současné době jediným akordeonistou s nahrávací smlouvou s prestižním labelem Deutsche Grammophon. V rámci série Echoes of JazzFestBrno zahraje 16. listopadu v Besedním domě. „Jeho spolupráce s Filharmonií Brno je opravdovou událostí, plánovaný program nazvaný Klasika & Tango sestává z repertoáru Astora Piazzoly, Antonia Vivaldiho a W. A. Mozarta,“ představuje společný koncert ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Richard Galliano/ foto archiv Filharmonie Brno

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více