Festival ošklivé hudby: avantgardní jazz a improvizace

Festival ošklivé hudby: avantgardní jazz a improvizace

Druhý ročník festivalu proběhne v prostorách klubu Industra. Program nabízí brněnské kapely spolu s norským skladatelem a trumpetistou Didrikem Ingvaldsenem nebo americkým kontrabasistou a  improvizátorem Georgem Cremaschim.

Festival je setkáním hudebníků, kteří ve svých kompozicích hojně využívají prvky soudobé hudby, minimalismu a improvizace. Spojují tak klasickou, experimentální, avantgardní a jazzovou hudbu v jeden celek. Akce proběhne 18. června od 19:00 v brněnském klubu Industra.

Na festivalu se představí čeští i zahraniční umělci. Brněnskou scénu zastoupí například Lucie Vítková. Její tvorba se zaměřuje  především na kompozici a improvizaci. V posledních dvou letech se ve své kompoziční tvorbě věnuje sonifikaci (skladby jsou založené na abstraktních modelech vytvořených podle fyzických objektů). V improvizaci  se její zájem upíná ke kombinaci zvuku a pohybu. Dalším místním umělcem bude saxofonista Pavel Zlámal, který vystoupí v duu s Georgem Cremaschim - kontrabas. Společně představí skladbu COAX, brněnského soudobého skladatele Petera Grahama.

Brněnský improvizátor Ivan Palacký předvede skladbu Zahlédnu tu holku pro improvizaci na amplifikovaný pletací stroj Dopleta 180.

Dalším z účinkujících bude Didrik Ingvaldsen, norský trumpetista a leader kapely kapely NOCZ, jejíž členem je i Radim Hanousek - zakladatel a hlavní organizátor Festivalu ošklivé hudby. Ingvaldsen zde vystoupí se svým sólo programem.

Sdružení skladatelů soudobé hudby Dunami Ensemble připravilo pro festival několik premiérových skladeb. Repository n.1 od Michala Indráka a Vrh kostek nikdy nezruší náhodu od Františka Chaloupky.  Nové skladby také  představí uskupení Dust in the Groove. Festival doprovodí světelnou instalací Matyáš Dlab stejně jako v minulém roce.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Festival ošklivé hudby 2

18.6.2015, 19:00 / Industra

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více