Hry o Marii. Čtyři příběhy o křesťanství a humanismu

20. březen 2015, 5:41

Hry o Marii. Čtyři příběhy o křesťanství a humanismu

Tři pěvecké sbory, přes dvě stovky účinkujícíh a pouhá čtyři představení. Národní divadlo Brno připravilo před Velikonocemi novou inscenaci opery Bohuslava Martinů Hry o Marii.

Do Brna se vrací opera Bohuslava Martinů Hry o Marii, která zde měla před 80 lety světovou premiéru. Dílo se skládá ze čtyř příběhů a spojuje zdánlivě nesourodé texty. Libreto je niternou výpovědí o vnitřním boji mezi dobrem a zlem, trestu a odpuštění. Jde o syntézu několika pramenů čerpajících z Bible, legend, starofrancouzského textu i středověkých miráklů. Různorodé náměty poskytly skladateli možnost využití skutečně širokého spektra výrazových hudebních a divadelních prostředků – od působivých sborových scén, přes lidové písně, tanec až po mluvené slovo.

Jako režisér se poprvé představí nový ředitel Janáčkovy opery Jiří Heřman, hudební nastudování má v rukou Jakub Klecker. Principála a průvodce celým příběhem ztvární Daniel Bambas, člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech. V hlavních rolích se představí sólisté Národního divadla Brno v čele s Terezou Merklovou Kyzlinkovou, Pavlou Vykopalovou, Danielou Šedrlovou-Strakovou, Igorem Loškárem a hosty Janáčkovy opery Svatoplukem SememAlžbětou Poláčkovou. Premiéra se uskuteční 27. března v 19.00 hod. v Janáčkově divadle.

Padesát let práce v roli sbormistra Janáčkovy opery oslaví nastudováním sborových částí Her o Marii Josef Pančík. Pod jeho vedením spojily své síly tři brněnské sbory – Sbor Janáčkovy opery, Pěvecký sbor Masarykovy univerzity a Dětský sbor Brno.

Diváci mají také možnost navštívit neformální besedu s inscenátory nazvanou Čaj o páté. Ta proběhne 21. března 2015 v 17.00 hod. v restauraci Bohéma. Interaktivní setkání s operou Hry o Marii se koná v dva dny po premiéře, 29. března 2015 v 16.00 hod. na jevišti Janáčkova divadla.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Hry o Marii

27.3.2015, 19:00 / Janáčkovo divadlo

Black and White

28.3.2015, 17:00 / Mahenovo divadlo

Interaktivní setkání s operou Hry o Marii

29.3.2015, 16:00 / Janáčkovo divadlo

Aida

31.3.2015, 19:00 / Janáčkovo divadlo

Game Over

1.4.2015, 19:00 / Mahenovo divadlo

Labutí jezero

8.4.2015, 19:00 / Janáčkovo divadlo

Čarokraj

10.4.2015, 18:00 / Janáčkovo divadlo

Čarokraj

11.4.2015, 14:00 / Janáčkovo divadlo

Čarokraj

11.4.2015, 18:00 / Janáčkovo divadlo

Carmen

12.4.2015, 17:00 / Janáčkovo divadloPro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více