Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

přinášíme Vám čerstvou sadu novinek nejen z Odboru kultury, ale také přehled o pomoci Ukrajině. Jak jistě víte, po vypuknutí válečného konfliktu se brněnská kulturní scéna opět rychle mobilizovala. Stejně jako město začala s okamžitou pomocí jak uprchlicím a uprchlíkům, kteří v těchto dnech přicházejí do Brna, tak se sběrem materiální pomoci přímo na Ukrajinu. Chtěl bych moc poděkovat Vám všem, kteří lidem z Ukrajiny jakýmkoliv způsobem pomáháte v této šílené době. Jsem na Vás všechny moc hrdý!

Brno společně se svými partnery chystá několik dlouhodobých kulturních projektů zaměřených na Ukrajinu, o kterých Vás budeme prostřednictvím našich obvyklých kanálů průběžně informovat. Všechny zprávy v newsletteru týkající se Ukrajiny jsme pro přehlednost označili vlaječkou.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Víme, kam Brňáci a Brňačky nejčastěji chodí za kulturou

Od listopadu do ledna jsme od vás sbírali podněty do pocitové mapy. Ptali jsme se, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Do mapy jste zaznačili úžasných 23 288 bodů! Mapa bude důležitým podkladem pro přípravu konceptu kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury.
ČÍST VÍCE

Znáte někoho, kdo by mohl být ideální hodnotitel či hodnotitelka žádostí o dotace v oblasti kultury?

Hledáme experty a expertky v oblasti brněnské kultury. Pošlete nám nominace na externí členy a členky hodnoticích komisí pro dotační programy na období 2023-2024. Návrhy přijímáme do 1. 4., následně proběhne hlasování na Brno iD.
ČÍST VÍCE

O pomoci Ukrajině přehledně a jednotně

Na novém webu Brno přináší souhrn nejdůležitějších informací, které se týkají ubytování uprchlých z Ukrajiny a další možnosti pomoci. Na webových stránkách ukrajina.brno.cz se také sdružují brněnské památky, kulturní a volnočasové instituce a sportoviště, které se rozhodly poskytnout ukrajinským uprchlíkům vstupy za symbolickou cenu.
ČÍST VÍCE

Sociologický průzkum přiblížil pohled místních na brněnskou kulturu

V rámci sociologického šetření jsme zrealizovali skupinové diskuse na téma vnímání a užívání brněnské kultury obyvateli a obyvatelkami města. Pěti skupinových diskusí se zúčastnilo celkem 30 zástupců a zástupkyň rozličných segmentů brněnské populace jak z hlediska věku, tak ekonomické aktivity. Navazovat bude rozsáhlý průzkum, který se zaměří například i na potřeby našich příspěvkových organizací.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Nový newsletter Kulturou za Ukrajinu

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) se rozhodl vyjádřit solidaritu a zároveň pomoci lidem zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině. Prostřednictvím newsletteru chtějí informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách Ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem.
ČÍST VÍCE

Facebooková skupina nabízí pracovní příležitosti pro lidi z Ukrajiny

Cílem stránky Ukrainian Artists Support je shromažďovat zahraniční příležitosti pro umělce a umělkyně prchající před válkou.
ČÍST VÍCE

Kde vzít prachy – crowdfunding

Jak na crowdfunding vám v Kumstu poví Dana Paděrová z platformy Hithit. V přednášce s navazující debatou poradí, jak založit úspěšnou kampaň a na co si dát pozor při její tvorbě. Její zkušenosti podpoří úspěšným příběhem Josef Rozehnal z NAHAKU, věnující se tvorbě užitého designu pomocí upcyklace, kterému se podařilo přes Hithit vysbírat půl milionu korun.
ČÍST VÍCE

Výzvy pro projekty evropské spolupráce

Uzávěrka výzvy Kreativní Evropy je posunuta na 5. 5. Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel vyzývá kulturní organizace ke spolupráci s ukrajinskými partnery.
ČÍST VÍCE

Výzva na podporu evropských literárních překladů

Výzva Oběh evropských literárních děl na podporu projektů zaměřených na překlad, vydávání, distribuci a propagaci evropských beletristických děl je určena především nakladatelům. Zvláštní pozornost je věnována roli překladatelů s překladatelek a zapojení mladých čtenářů a čtenářek. Uzávěrka výzvy je 31. 5.
ČÍST VÍCE

Open call pro performerky, které se nebojí vzít veřejný prostor útokem

Blížící se festival TANEC PRAHA hledá tanečnice do site-specific projektu City Horses švédských autorek Anny Kallblad a Heleny Bystrom.
ČÍST VÍCE

Showcase mladých českých interpretů 2022

Showcase klasické hudby, který organizuje SoundCzech společně s HAMU a Dvořákovou Prahou, přijímá přihlášky do konce března 2022. Účelem projektu je prezentace mladých českých umělců a umělkyň, souborů a skladatelů vybraným expertům – tedy pozvaným zástupcům agentur, festivalů, orchestrů a médií z ČR a zahraničí.
ČÍST VÍCE

Culture of Solidarity Fund pro Ukrajinu

Evropská kulturní nadace chce finančně podpořit kulturní iniciativy, které uprostřed nepokojů a krize posilují evropskou solidaritu a myšlenku Evropy jako sdíleného veřejného prostoru. Přihlaste se o podporu, nebo do fondu naopak přispějte.
ČÍST VÍCE

Výzva Knižní lázně 2022

Knižní lázně otevírají přihlášky pro malá a střední nakladatelství, knihkupectví a doprovodný program. Třetí ročník knižního festivalu v Mariánských Lázních se uskuteční od 29. do 31. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Také Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem se letos přidává k oslavám Roku české hudby. V Janáčkově divadle se včera uskutečnil koncert věnovaný vokálně-instrumentálním dílům dvou exilových skladatelů rozdílných epoch – Antonína Rejchy (1770–1836) a Jana Nováka (1921–1984). V rámci večera se představili Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra FialyMartina Janková (soprán), Pavla Vykopalová (mezzosoprán), Aleš Briscein (tenor) a Jiří Brückler (bas).  více

Pondělním koncertem Africa calls Europe byl v sále Konventu Milosrdných bratří zahájen XXI. ročník cyklu Barbara Maria Willi uvádí... Jak název večera napovídá, divákům bylo předvedeno propojení evropských a (nejen) afrických vlivů. O tento zajímavý dramaturgický počin se postaralo londýnské flétnové kvarteto i Flautisti ve složení Jitka KonečnáDoris KitzmantelIlona Veselovská a Monika Wimberger Devátá, ke kterému se v několika skladbách připojil perkusionista Jakub Kupčík. V první polovině večera nejdříve zazněla díla z renesanční a barokní epochy, ve druhé pak kompozice soudobých autorů.  více

Roky končící číslicí čtyři mají pro českou hudbu zásadní význam – kromě předních představitelů klasické hudby, ze kterých lze jmenovat Leoše Janáčka, Josefa Suka či Antonína Dvořáka, slaví svá jubilea také zásadní autoři české nonartificiální hudby jako například Jiří Šlitr či Karel Kryl. Tím nejzásadnějším výročím, které však letošek připadá, je bezesporu 200 let od narození zakladatele moderní české hudby Bedřicha Smetany. Národní divadlo Brno se tedy oslavy spojené s Rokem české hudby rozhodlo v projektu Smetana200 zahájit uvedením nové inscenace Smetanova Dalibora v koprodukci s Welsh National Opera. Představení režíroval David Pountney, jehož práce může být brněnským milovníkům opery známa například z inscenace Z mrtvého domu, která se uskutečnila v rámci festivalu Janáček Brno 2018. O hudební nastudování Dalibora se postaral Tomáš Hanus, který provedení při premiérovém uvedení v pátek 2. února rovněž řídil. Scénu navrhl Robert Innes Hopkins, kostýmy připravila Marie-Jeanne Lecca a světelného designu se ujal Fabrice Kebour. Postavy Smetanovy opery ztvárnili Tomasz Konieczny (Vladislav, král český), Peter Berger (Dalibor z Kozojed), Csilla Boross (Milada), Daniel Kfelíř (velitel stráže Budivoj), David Szendiuch (žalářník Beneš), Ondřej Koplík (Vítek), Jana Šrejma Kačírková (Jitka) a Petr Karas (soudce).  více

Podívat se na jednu z brněnských ikon nezvyklou optikou se snaží nová hudební inscenace Cabaret Janáček. Hudebního génia a inovátora v žánrově neobvyklém projektu propojili arthub Tamuza a Cabaret des Pechés, na jehož komorním jevišti se před diváky u stolků odehrál hodinový průřez Janáčkovým životem s nejznámějšími úryvky z jeho děl. A to vše za se děje za asistence mima, tří pěvců (lyrický a dramatický soprán s barytonem) s pianistkou a vše je navrch hned natřikrát alternováno.  více

Jako romantický muzikál podle bestselleru Johanny Spyri inzeruje Městské divadlo Brno svoji poslední novinku Heidi. Česká premiéra známého „příběhu děvčátka z hor“ ale dopadla všelijak. Nová hudební inscenace je totiž už ve svém originálním muzikálovém zpracování barvotiskovým kýčem, z jehož přeslazené schematičnosti málem až rozbolí zuby. Lineární režie Stanislava Moši tyto sladkobolné valéry v hudebním díle dvou německojazyčných autorů, skladatele a textaře Michaela Schanzeho a scenáristy Hanse Dietera Schreeba, při jeho prvním tuzemském uvedení ještě podtrhla.  více

Nejčtenější