Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

přinášíme Vám čerstvou sadu novinek nejen z Odboru kultury, ale také přehled o pomoci Ukrajině. Jak jistě víte, po vypuknutí válečného konfliktu se brněnská kulturní scéna opět rychle mobilizovala. Stejně jako město začala s okamžitou pomocí jak uprchlicím a uprchlíkům, kteří v těchto dnech přicházejí do Brna, tak se sběrem materiální pomoci přímo na Ukrajinu. Chtěl bych moc poděkovat Vám všem, kteří lidem z Ukrajiny jakýmkoliv způsobem pomáháte v této šílené době. Jsem na Vás všechny moc hrdý!

Brno společně se svými partnery chystá několik dlouhodobých kulturních projektů zaměřených na Ukrajinu, o kterých Vás budeme prostřednictvím našich obvyklých kanálů průběžně informovat. Všechny zprávy v newsletteru týkající se Ukrajiny jsme pro přehlednost označili vlaječkou.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Víme, kam Brňáci a Brňačky nejčastěji chodí za kulturou

Od listopadu do ledna jsme od vás sbírali podněty do pocitové mapy. Ptali jsme se, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Do mapy jste zaznačili úžasných 23 288 bodů! Mapa bude důležitým podkladem pro přípravu konceptu kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury.
ČÍST VÍCE

Znáte někoho, kdo by mohl být ideální hodnotitel či hodnotitelka žádostí o dotace v oblasti kultury?

Hledáme experty a expertky v oblasti brněnské kultury. Pošlete nám nominace na externí členy a členky hodnoticích komisí pro dotační programy na období 2023-2024. Návrhy přijímáme do 1. 4., následně proběhne hlasování na Brno iD.
ČÍST VÍCE

O pomoci Ukrajině přehledně a jednotně

Na novém webu Brno přináší souhrn nejdůležitějších informací, které se týkají ubytování uprchlých z Ukrajiny a další možnosti pomoci. Na webových stránkách ukrajina.brno.cz se také sdružují brněnské památky, kulturní a volnočasové instituce a sportoviště, které se rozhodly poskytnout ukrajinským uprchlíkům vstupy za symbolickou cenu.
ČÍST VÍCE

Sociologický průzkum přiblížil pohled místních na brněnskou kulturu

V rámci sociologického šetření jsme zrealizovali skupinové diskuse na téma vnímání a užívání brněnské kultury obyvateli a obyvatelkami města. Pěti skupinových diskusí se zúčastnilo celkem 30 zástupců a zástupkyň rozličných segmentů brněnské populace jak z hlediska věku, tak ekonomické aktivity. Navazovat bude rozsáhlý průzkum, který se zaměří například i na potřeby našich příspěvkových organizací.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Nový newsletter Kulturou za Ukrajinu

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) se rozhodl vyjádřit solidaritu a zároveň pomoci lidem zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině. Prostřednictvím newsletteru chtějí informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách Ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem.
ČÍST VÍCE

Facebooková skupina nabízí pracovní příležitosti pro lidi z Ukrajiny

Cílem stránky Ukrainian Artists Support je shromažďovat zahraniční příležitosti pro umělce a umělkyně prchající před válkou.
ČÍST VÍCE

Kde vzít prachy – crowdfunding

Jak na crowdfunding vám v Kumstu poví Dana Paděrová z platformy Hithit. V přednášce s navazující debatou poradí, jak založit úspěšnou kampaň a na co si dát pozor při její tvorbě. Její zkušenosti podpoří úspěšným příběhem Josef Rozehnal z NAHAKU, věnující se tvorbě užitého designu pomocí upcyklace, kterému se podařilo přes Hithit vysbírat půl milionu korun.
ČÍST VÍCE

Výzvy pro projekty evropské spolupráce

Uzávěrka výzvy Kreativní Evropy je posunuta na 5. 5. Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel vyzývá kulturní organizace ke spolupráci s ukrajinskými partnery.
ČÍST VÍCE

Výzva na podporu evropských literárních překladů

Výzva Oběh evropských literárních děl na podporu projektů zaměřených na překlad, vydávání, distribuci a propagaci evropských beletristických děl je určena především nakladatelům. Zvláštní pozornost je věnována roli překladatelů s překladatelek a zapojení mladých čtenářů a čtenářek. Uzávěrka výzvy je 31. 5.
ČÍST VÍCE

Open call pro performerky, které se nebojí vzít veřejný prostor útokem

Blížící se festival TANEC PRAHA hledá tanečnice do site-specific projektu City Horses švédských autorek Anny Kallblad a Heleny Bystrom.
ČÍST VÍCE

Showcase mladých českých interpretů 2022

Showcase klasické hudby, který organizuje SoundCzech společně s HAMU a Dvořákovou Prahou, přijímá přihlášky do konce března 2022. Účelem projektu je prezentace mladých českých umělců a umělkyň, souborů a skladatelů vybraným expertům – tedy pozvaným zástupcům agentur, festivalů, orchestrů a médií z ČR a zahraničí.
ČÍST VÍCE

Culture of Solidarity Fund pro Ukrajinu

Evropská kulturní nadace chce finančně podpořit kulturní iniciativy, které uprostřed nepokojů a krize posilují evropskou solidaritu a myšlenku Evropy jako sdíleného veřejného prostoru. Přihlaste se o podporu, nebo do fondu naopak přispějte.
ČÍST VÍCE

Výzva Knižní lázně 2022

Knižní lázně otevírají přihlášky pro malá a střední nakladatelství, knihkupectví a doprovodný program. Třetí ročník knižního festivalu v Mariánských Lázních se uskuteční od 29. do 31. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Ostravská rodačka Nikol Bóková byla dlouho považována za jedinečný talent v oboru vážné hudby. V devíti letech si jako sólová klavíristka zahrála s Janáčkovou filharmonií a studium na konzervatoři a následně na JAMU bylo tedy samozřejmostí. Ale už během studií hudební klasiky se formoval a postupně projevovalo další její nadání a to kompoziční. Spolu se svým triem (Nikol Bóková-klavír, Martin Kocián-kontrabas, Michal Wierzgoń-bicí) nahrála v roce 2019 debutové autorské album Inner Place a ihned se prosadila mezi českou (a vlastně i evropskou) jazzovou elitu. Během covidu následovaly další dva projekty – Unravel (2020) pro stejnou jmenovanou sestavu a loňský Prometheus natočený s mimořádným nasazením v pozoruhodné studiové sestavě. Z ní a z několika následných koncertů (mimo jiné v rámci JazzFestu Brno vloni na podzim) vykrystalizovalo také zcela logické rozšíření jejího tria o univerzálního a empatického kytaristu Davida Dorůžku, Vznikl Nikol Bóková Quartet. V této sestavě se rodilo i nejnovější autorské album Elements, s nímž se pro Nikol a jejího partnera a spolutvůrce Jana Valu otevírá nová tvůrčí etapa.  více

Do prostor atria Filozofické fakulty Masarykovy univerzity na ulici Arne Nováka zavítal 22. června soubor Ensemble Opera Diversa s programem Tance v zahradách, který navázal na loni započatou sérii projektů pod širým nebem. Jako sólisté vystoupili fagotista Pavel Horák a hráč na marimbu Martin Švec. Koncert řídil dirigent Patrik Červák, který před smyčcovým orchestrem Ensemble Opera Diversa stanul vůbec poprvé.  více

Opatství na starém Brně, kde až do své smrti působil Gregor Johann Mendel, skrývá za svými zdmi několik krásných zákoutí. Jedním z nich je i Rajský dvůr, do kterého se vchází nenápadným vchodem vedle Baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Ve čtvrtek 16. června tento starobylý prostor s kamennými zdmi hostil úvodní koncert projektu Brno a jeho chrámy. Zahrála na něm Horňácká muzika Petra Mičky a jedinečným způsobem tuto akci zahájila.  více

Dnes, tedy v pátek 17. června, vystoupí v Brně v rámci festivalu Ibérica katalánská písničkářka Magalí Sare. Její aktuální album Eponja je v červnu 2022 na šestém místě prestižního žebříčku World Music Charts Europe, který sestavuje 45 evropských rozhlasových publicistů z alb z celého světa. Jako pozvánku na koncert vám přinášíme recenzi tohoto alba.  více

Po prvním úspěšném koncertu rezidenčního souboru festivalu Concentus Moraviae na zámku ve Slavkově se těleso vedené houslistou Pavlem Fischerem rozšířilo o klavíristku Katyu Apekishevu. V této sestavě v neděli 12. června ve Velkém sále mikulovského zámku představilo mnohým neznámou tvář hudebního jazyka maďarského skladatele Bély Bartóka v podobě jeho Klavírního kvintetu C dur. Spolu s Fischerem a Apekishevou vystoupili také houslistka Markéta Janoušková, violista Diede Verpoest a violoncellista Erich Oskar Hüttervíce

Nejčtenější