Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

přinášíme Vám čerstvou sadu novinek nejen z Odboru kultury, ale také přehled o pomoci Ukrajině. Jak jistě víte, po vypuknutí válečného konfliktu se brněnská kulturní scéna opět rychle mobilizovala. Stejně jako město začala s okamžitou pomocí jak uprchlicím a uprchlíkům, kteří v těchto dnech přicházejí do Brna, tak se sběrem materiální pomoci přímo na Ukrajinu. Chtěl bych moc poděkovat Vám všem, kteří lidem z Ukrajiny jakýmkoliv způsobem pomáháte v této šílené době. Jsem na Vás všechny moc hrdý!

Brno společně se svými partnery chystá několik dlouhodobých kulturních projektů zaměřených na Ukrajinu, o kterých Vás budeme prostřednictvím našich obvyklých kanálů průběžně informovat. Všechny zprávy v newsletteru týkající se Ukrajiny jsme pro přehlednost označili vlaječkou.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Víme, kam Brňáci a Brňačky nejčastěji chodí za kulturou

Od listopadu do ledna jsme od vás sbírali podněty do pocitové mapy. Ptali jsme se, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Do mapy jste zaznačili úžasných 23 288 bodů! Mapa bude důležitým podkladem pro přípravu konceptu kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury.
ČÍST VÍCE

Znáte někoho, kdo by mohl být ideální hodnotitel či hodnotitelka žádostí o dotace v oblasti kultury?

Hledáme experty a expertky v oblasti brněnské kultury. Pošlete nám nominace na externí členy a členky hodnoticích komisí pro dotační programy na období 2023-2024. Návrhy přijímáme do 1. 4., následně proběhne hlasování na Brno iD.
ČÍST VÍCE

O pomoci Ukrajině přehledně a jednotně

Na novém webu Brno přináší souhrn nejdůležitějších informací, které se týkají ubytování uprchlých z Ukrajiny a další možnosti pomoci. Na webových stránkách ukrajina.brno.cz se také sdružují brněnské památky, kulturní a volnočasové instituce a sportoviště, které se rozhodly poskytnout ukrajinským uprchlíkům vstupy za symbolickou cenu.
ČÍST VÍCE

Sociologický průzkum přiblížil pohled místních na brněnskou kulturu

V rámci sociologického šetření jsme zrealizovali skupinové diskuse na téma vnímání a užívání brněnské kultury obyvateli a obyvatelkami města. Pěti skupinových diskusí se zúčastnilo celkem 30 zástupců a zástupkyň rozličných segmentů brněnské populace jak z hlediska věku, tak ekonomické aktivity. Navazovat bude rozsáhlý průzkum, který se zaměří například i na potřeby našich příspěvkových organizací.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Nový newsletter Kulturou za Ukrajinu

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) se rozhodl vyjádřit solidaritu a zároveň pomoci lidem zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině. Prostřednictvím newsletteru chtějí informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách Ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem.
ČÍST VÍCE

Facebooková skupina nabízí pracovní příležitosti pro lidi z Ukrajiny

Cílem stránky Ukrainian Artists Support je shromažďovat zahraniční příležitosti pro umělce a umělkyně prchající před válkou.
ČÍST VÍCE

Kde vzít prachy – crowdfunding

Jak na crowdfunding vám v Kumstu poví Dana Paděrová z platformy Hithit. V přednášce s navazující debatou poradí, jak založit úspěšnou kampaň a na co si dát pozor při její tvorbě. Její zkušenosti podpoří úspěšným příběhem Josef Rozehnal z NAHAKU, věnující se tvorbě užitého designu pomocí upcyklace, kterému se podařilo přes Hithit vysbírat půl milionu korun.
ČÍST VÍCE

Výzvy pro projekty evropské spolupráce

Uzávěrka výzvy Kreativní Evropy je posunuta na 5. 5. Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel vyzývá kulturní organizace ke spolupráci s ukrajinskými partnery.
ČÍST VÍCE

Výzva na podporu evropských literárních překladů

Výzva Oběh evropských literárních děl na podporu projektů zaměřených na překlad, vydávání, distribuci a propagaci evropských beletristických děl je určena především nakladatelům. Zvláštní pozornost je věnována roli překladatelů s překladatelek a zapojení mladých čtenářů a čtenářek. Uzávěrka výzvy je 31. 5.
ČÍST VÍCE

Open call pro performerky, které se nebojí vzít veřejný prostor útokem

Blížící se festival TANEC PRAHA hledá tanečnice do site-specific projektu City Horses švédských autorek Anny Kallblad a Heleny Bystrom.
ČÍST VÍCE

Showcase mladých českých interpretů 2022

Showcase klasické hudby, který organizuje SoundCzech společně s HAMU a Dvořákovou Prahou, přijímá přihlášky do konce března 2022. Účelem projektu je prezentace mladých českých umělců a umělkyň, souborů a skladatelů vybraným expertům – tedy pozvaným zástupcům agentur, festivalů, orchestrů a médií z ČR a zahraničí.
ČÍST VÍCE

Culture of Solidarity Fund pro Ukrajinu

Evropská kulturní nadace chce finančně podpořit kulturní iniciativy, které uprostřed nepokojů a krize posilují evropskou solidaritu a myšlenku Evropy jako sdíleného veřejného prostoru. Přihlaste se o podporu, nebo do fondu naopak přispějte.
ČÍST VÍCE

Výzva Knižní lázně 2022

Knižní lázně otevírají přihlášky pro malá a střední nakladatelství, knihkupectví a doprovodný program. Třetí ročník knižního festivalu v Mariánských Lázních se uskuteční od 29. do 31. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Soubor Ensemble Opera Diversa brněnským posluchačům již několikrát představil skladby Davida Matthewse (*1943), dokonce se ve většině případu jednalo o světové či české premiéry. Ke skladatelovu letošnímu jubileu přispělo jmenované těleso, respektive jeho komorní odnož Diversa Quartet v čele s dramaturgem Jiřím Čevelou koncertem 20. září v prostorách Vily Löw–Beer. Programu sestavenému z děl skladatelů, kteří jsou úzce spojeni s osobností Davida Matthewse, včetně jeho autorské skladby, předcházela hodinová beseda za přítomnosti samotného skladatele. Matthews je skladatel britského původu s dlouholetými vazbami na brněnský okruh skladatelů a muzikologů. Kromě účasti na tzv. bytových seminářích v osmdesátých letech ho pojí také přátelství s několika osobnostmi jako je skladatel, pedagog a hobojista Pavel Zemek Novák (*1957).  více

V pondělí 18. září se v Rytířském sále Nové radnice uskutečnilo velmi neobyčejné přijetí: primátorka Markéta Vaňková iniciovala setkání více než třech desítek sbormistryň a sbormistrů, kterým tak při příležitosti projektu Rok sborů vyjádřila dík za jejich soustavný přínos k obohacování brněnské hudební scény a za mimořádnou péči o kulturní život našeho města. Fakt, že se v Brně můžeme pyšnit stovkou aktivních pěveckých sborů fungujícími napříč generacemi a profesemi, s sebou totiž nepřináší pouze velké množství koncertů či kultivaci talentů. Aktivní sborová komunita znamená pro město také početnou skupinu lidí věnujících volný čas společné tvůrčí činnosti a v neposlední řadě právě sboristé tvoří i poučené publikum pravidelně navštěvující ostatní kulturní akce.  více

Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Davisem a Českým filharmonickým sborem Brno vkročila 14. září v Janáčkově divadle do nové 68. sezony. Nadcházející koncertní sezona 2023/2024 nabídne pestrou paletu koncertních cyklů. Mnohé z večerů jsou v rámci oslav roku české hudby (2024) věnovány právě českým skladatelům a jejich (nejen) hudebnímu odkazu. Filharmonie ale také pořádá nebo se podílí na významných mezinárodních festivalech jako je například Moravský podzim, který začne prvního října. Těleso si pro svůj zahajovací koncert vybralo monumentální vokální dílo Gustava Mahlera – jeho druhou symfonii s podtitulem Vzkříšenívíce

Již nezvyklý podtitul „XI. ročník hudebních a divadelních slavností předtím, než…“ dával tušit, že jedenáctý ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti bude něčím výjimečný. Jen málokdo však nejspíše věděl, že závěrečný koncert 11. ročníku festivalu bude také jeho posledním večerem vůbec. Koncert souboru Societas Incognitorum pod uměleckým vedením Eduarda Tomaštíka, který se odehrál v sobotu 9. září v olomouckému kostele Panny Marie Sněžné, totiž uzavřel nejen letošní festivalovou řadu, ale také celou jedenáctiletou historii Olomouckých barokních slavností. V úvodní řeči však zazněl také příslib, že Volantes Orchestra (rezidenční orchestr festivalu) bude ve své činnosti nadále pokračovat. Jeho činnost by mohla určitým způsobem zaplnit tuto nově vzniklou díru na olomouckém festivalovém trhu.  více

Vlaky jako symbol odjezdu, příjezdu a návratu byly hlavním tématem druhého ročníku Mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST, který se konal na přelomu srpna a září. Čtyřdenní program v sobě propojil historické události židovských spoluobčanů odvezených z Brna do koncentračních táborů za druhé světové války s novodobými příběhy Ukrajinců, kteří do jmenovaného města před válkou utekli. Jako připomínka těchto událostí byl při zahájení festivalu na brněnském hlavním nádraží odhalen Památník zmizelých a na vybraných brněnských náměstích si mohou občané až do konce září prohlédnout výstavu Příběhy z Ukrajiny. Závěrečný koncert v režii Škampova kvarteta s podtitulem Vlaky konaný v neděli 3. září v Besedním domě byl pomyslnou tečkou za festivalem, při níž se hudebně i historicky umocnila otázka opouštění a návratů.  více

Nejčtenější