Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

přinášíme Vám čerstvou sadu novinek nejen z Odboru kultury, ale také přehled o pomoci Ukrajině. Jak jistě víte, po vypuknutí válečného konfliktu se brněnská kulturní scéna opět rychle mobilizovala. Stejně jako město začala s okamžitou pomocí jak uprchlicím a uprchlíkům, kteří v těchto dnech přicházejí do Brna, tak se sběrem materiální pomoci přímo na Ukrajinu. Chtěl bych moc poděkovat Vám všem, kteří lidem z Ukrajiny jakýmkoliv způsobem pomáháte v této šílené době. Jsem na Vás všechny moc hrdý!

Brno společně se svými partnery chystá několik dlouhodobých kulturních projektů zaměřených na Ukrajinu, o kterých Vás budeme prostřednictvím našich obvyklých kanálů průběžně informovat. Všechny zprávy v newsletteru týkající se Ukrajiny jsme pro přehlednost označili vlaječkou.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Víme, kam Brňáci a Brňačky nejčastěji chodí za kulturou

Od listopadu do ledna jsme od vás sbírali podněty do pocitové mapy. Ptali jsme se, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Do mapy jste zaznačili úžasných 23 288 bodů! Mapa bude důležitým podkladem pro přípravu konceptu kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury.
ČÍST VÍCE

Znáte někoho, kdo by mohl být ideální hodnotitel či hodnotitelka žádostí o dotace v oblasti kultury?

Hledáme experty a expertky v oblasti brněnské kultury. Pošlete nám nominace na externí členy a členky hodnoticích komisí pro dotační programy na období 2023-2024. Návrhy přijímáme do 1. 4., následně proběhne hlasování na Brno iD.
ČÍST VÍCE

O pomoci Ukrajině přehledně a jednotně

Na novém webu Brno přináší souhrn nejdůležitějších informací, které se týkají ubytování uprchlých z Ukrajiny a další možnosti pomoci. Na webových stránkách ukrajina.brno.cz se také sdružují brněnské památky, kulturní a volnočasové instituce a sportoviště, které se rozhodly poskytnout ukrajinským uprchlíkům vstupy za symbolickou cenu.
ČÍST VÍCE

Sociologický průzkum přiblížil pohled místních na brněnskou kulturu

V rámci sociologického šetření jsme zrealizovali skupinové diskuse na téma vnímání a užívání brněnské kultury obyvateli a obyvatelkami města. Pěti skupinových diskusí se zúčastnilo celkem 30 zástupců a zástupkyň rozličných segmentů brněnské populace jak z hlediska věku, tak ekonomické aktivity. Navazovat bude rozsáhlý průzkum, který se zaměří například i na potřeby našich příspěvkových organizací.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Nový newsletter Kulturou za Ukrajinu

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) se rozhodl vyjádřit solidaritu a zároveň pomoci lidem zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině. Prostřednictvím newsletteru chtějí informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách Ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem.
ČÍST VÍCE

Facebooková skupina nabízí pracovní příležitosti pro lidi z Ukrajiny

Cílem stránky Ukrainian Artists Support je shromažďovat zahraniční příležitosti pro umělce a umělkyně prchající před válkou.
ČÍST VÍCE

Kde vzít prachy – crowdfunding

Jak na crowdfunding vám v Kumstu poví Dana Paděrová z platformy Hithit. V přednášce s navazující debatou poradí, jak založit úspěšnou kampaň a na co si dát pozor při její tvorbě. Její zkušenosti podpoří úspěšným příběhem Josef Rozehnal z NAHAKU, věnující se tvorbě užitého designu pomocí upcyklace, kterému se podařilo přes Hithit vysbírat půl milionu korun.
ČÍST VÍCE

Výzvy pro projekty evropské spolupráce

Uzávěrka výzvy Kreativní Evropy je posunuta na 5. 5. Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel vyzývá kulturní organizace ke spolupráci s ukrajinskými partnery.
ČÍST VÍCE

Výzva na podporu evropských literárních překladů

Výzva Oběh evropských literárních děl na podporu projektů zaměřených na překlad, vydávání, distribuci a propagaci evropských beletristických děl je určena především nakladatelům. Zvláštní pozornost je věnována roli překladatelů s překladatelek a zapojení mladých čtenářů a čtenářek. Uzávěrka výzvy je 31. 5.
ČÍST VÍCE

Open call pro performerky, které se nebojí vzít veřejný prostor útokem

Blížící se festival TANEC PRAHA hledá tanečnice do site-specific projektu City Horses švédských autorek Anny Kallblad a Heleny Bystrom.
ČÍST VÍCE

Showcase mladých českých interpretů 2022

Showcase klasické hudby, který organizuje SoundCzech společně s HAMU a Dvořákovou Prahou, přijímá přihlášky do konce března 2022. Účelem projektu je prezentace mladých českých umělců a umělkyň, souborů a skladatelů vybraným expertům – tedy pozvaným zástupcům agentur, festivalů, orchestrů a médií z ČR a zahraničí.
ČÍST VÍCE

Culture of Solidarity Fund pro Ukrajinu

Evropská kulturní nadace chce finančně podpořit kulturní iniciativy, které uprostřed nepokojů a krize posilují evropskou solidaritu a myšlenku Evropy jako sdíleného veřejného prostoru. Přihlaste se o podporu, nebo do fondu naopak přispějte.
ČÍST VÍCE

Výzva Knižní lázně 2022

Knižní lázně otevírají přihlášky pro malá a střední nakladatelství, knihkupectví a doprovodný program. Třetí ročník knižního festivalu v Mariánských Lázních se uskuteční od 29. do 31. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější