Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

přinášíme Vám čerstvou sadu novinek nejen z Odboru kultury, ale také přehled o pomoci Ukrajině. Jak jistě víte, po vypuknutí válečného konfliktu se brněnská kulturní scéna opět rychle mobilizovala. Stejně jako město začala s okamžitou pomocí jak uprchlicím a uprchlíkům, kteří v těchto dnech přicházejí do Brna, tak se sběrem materiální pomoci přímo na Ukrajinu. Chtěl bych moc poděkovat Vám všem, kteří lidem z Ukrajiny jakýmkoliv způsobem pomáháte v této šílené době. Jsem na Vás všechny moc hrdý!

Brno společně se svými partnery chystá několik dlouhodobých kulturních projektů zaměřených na Ukrajinu, o kterých Vás budeme prostřednictvím našich obvyklých kanálů průběžně informovat. Všechny zprávy v newsletteru týkající se Ukrajiny jsme pro přehlednost označili vlaječkou.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Víme, kam Brňáci a Brňačky nejčastěji chodí za kulturou

Od listopadu do ledna jsme od vás sbírali podněty do pocitové mapy. Ptali jsme se, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Do mapy jste zaznačili úžasných 23 288 bodů! Mapa bude důležitým podkladem pro přípravu konceptu kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury.
ČÍST VÍCE

Znáte někoho, kdo by mohl být ideální hodnotitel či hodnotitelka žádostí o dotace v oblasti kultury?

Hledáme experty a expertky v oblasti brněnské kultury. Pošlete nám nominace na externí členy a členky hodnoticích komisí pro dotační programy na období 2023-2024. Návrhy přijímáme do 1. 4., následně proběhne hlasování na Brno iD.
ČÍST VÍCE

O pomoci Ukrajině přehledně a jednotně

Na novém webu Brno přináší souhrn nejdůležitějších informací, které se týkají ubytování uprchlých z Ukrajiny a další možnosti pomoci. Na webových stránkách ukrajina.brno.cz se také sdružují brněnské památky, kulturní a volnočasové instituce a sportoviště, které se rozhodly poskytnout ukrajinským uprchlíkům vstupy za symbolickou cenu.
ČÍST VÍCE

Sociologický průzkum přiblížil pohled místních na brněnskou kulturu

V rámci sociologického šetření jsme zrealizovali skupinové diskuse na téma vnímání a užívání brněnské kultury obyvateli a obyvatelkami města. Pěti skupinových diskusí se zúčastnilo celkem 30 zástupců a zástupkyň rozličných segmentů brněnské populace jak z hlediska věku, tak ekonomické aktivity. Navazovat bude rozsáhlý průzkum, který se zaměří například i na potřeby našich příspěvkových organizací.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Nový newsletter Kulturou za Ukrajinu

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) se rozhodl vyjádřit solidaritu a zároveň pomoci lidem zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině. Prostřednictvím newsletteru chtějí informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách Ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem.
ČÍST VÍCE

Facebooková skupina nabízí pracovní příležitosti pro lidi z Ukrajiny

Cílem stránky Ukrainian Artists Support je shromažďovat zahraniční příležitosti pro umělce a umělkyně prchající před válkou.
ČÍST VÍCE

Kde vzít prachy – crowdfunding

Jak na crowdfunding vám v Kumstu poví Dana Paděrová z platformy Hithit. V přednášce s navazující debatou poradí, jak založit úspěšnou kampaň a na co si dát pozor při její tvorbě. Její zkušenosti podpoří úspěšným příběhem Josef Rozehnal z NAHAKU, věnující se tvorbě užitého designu pomocí upcyklace, kterému se podařilo přes Hithit vysbírat půl milionu korun.
ČÍST VÍCE

Výzvy pro projekty evropské spolupráce

Uzávěrka výzvy Kreativní Evropy je posunuta na 5. 5. Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel vyzývá kulturní organizace ke spolupráci s ukrajinskými partnery.
ČÍST VÍCE

Výzva na podporu evropských literárních překladů

Výzva Oběh evropských literárních děl na podporu projektů zaměřených na překlad, vydávání, distribuci a propagaci evropských beletristických děl je určena především nakladatelům. Zvláštní pozornost je věnována roli překladatelů s překladatelek a zapojení mladých čtenářů a čtenářek. Uzávěrka výzvy je 31. 5.
ČÍST VÍCE

Open call pro performerky, které se nebojí vzít veřejný prostor útokem

Blížící se festival TANEC PRAHA hledá tanečnice do site-specific projektu City Horses švédských autorek Anny Kallblad a Heleny Bystrom.
ČÍST VÍCE

Showcase mladých českých interpretů 2022

Showcase klasické hudby, který organizuje SoundCzech společně s HAMU a Dvořákovou Prahou, přijímá přihlášky do konce března 2022. Účelem projektu je prezentace mladých českých umělců a umělkyň, souborů a skladatelů vybraným expertům – tedy pozvaným zástupcům agentur, festivalů, orchestrů a médií z ČR a zahraničí.
ČÍST VÍCE

Culture of Solidarity Fund pro Ukrajinu

Evropská kulturní nadace chce finančně podpořit kulturní iniciativy, které uprostřed nepokojů a krize posilují evropskou solidaritu a myšlenku Evropy jako sdíleného veřejného prostoru. Přihlaste se o podporu, nebo do fondu naopak přispějte.
ČÍST VÍCE

Výzva Knižní lázně 2022

Knižní lázně otevírají přihlášky pro malá a střední nakladatelství, knihkupectví a doprovodný program. Třetí ročník knižního festivalu v Mariánských Lázních se uskuteční od 29. do 31. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Závěr postní doby ústí do pašijového týdne s připomínkou Kristova utrpení, jehož motiv byl také hlavní dramaturgickou myšlenkou koncertu Ensemble Opera Diversa s názvem Lamento. Středeční večer 29. března patřil dílům věnujícím se lamentacím českých a britských skladatelů. Příhodně si těleso pro tento koncert zvolilo prostor barokního sálu Konventu Milosrdných bratří, který postní atmosféru umocňoval.  více

Arménský jazzový pianista Tigran Hamasyan se dlouho věnoval buď vlastní tvorbě, nebo inspiraci arménským folklorem. Až na svém desátém albu StandArt se rozhodl pracovat s jazzovými standardy, skladbami, které fungují u většiny jazzových hudebníků jako základní průprava a jako materiál, na kterém se shodnou hráči z celého světa při společném jamování. Své aktuální album pianista představí v pátek 24. března 2023 v brněnském Sono Centru v rámci festivalu JazzFestBrno.  více

Po americkém turné Filharmonie Brno vedená šéfdirigentem Dennisem Russel Daviesem připravila minifestival tří propojených večerů s názvem Dialogy. Každý z těchto večerů nabízel ojedinělou dramaturgii s mimořádným repertoárem. Částečně se vázal ke zmiňovanému turné (např. koncert Z Ameriky do Česka). Závěrečný koncert trilogie, který se konal v pátek 10. března v Janáčkově divadle, nabídl domácímu publiku monumentální orchestrální díla z per skladatelů Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Celý koncert v přímém přenosu vysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.  více

La Cantiga de la Serena je trio z jižní Itálie, které se zaměřuje na hudbu Středomoří, chápaného jako most mezi Západem a Východem. Repertoár souboru tvoří středověké tance a písně, písně duchovní včetně poutnických, středověké světské písně i písně sefardských židů, kteří museli na konci 15. století opustit dnešní Španělsko a Portugalsko. V roce 2021 skupina vydala své třetí a zatím nejnovější album La Mar a v létě 2022 vystoupila v Brně na festivalu Maraton Hudby. Koncert si můžete připomenout i díky tomuto rozhovoru. Na naše otázky odpovídají Fabrizio Piepoli, který zpívá a hraje na italskou chitarru battente, dále Giorgia Santoro, hráčka na nejrůznější druhy fléten a píšťal včetně indické bansuri nebo irské tin whistle, a také na keltskou harfu. A konečně třetím členem je Adolfo La Volpe, který hraje na arabskou loutnu, na klasickou kytaru nebo irské buzuki.  více

Koncert s podtitulem „Soudružnost, spolupráce, podvratnost a pořádná bitka na konec“ v režii souboru Brno Contemporary orchestra (BCO) nabídl pozoruhodný program soudobé hudby. Jednalo se o tři české a jednu světovou premiéru, které zazněly v Besedním domě 27. února pod taktovkou kmenového dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr koncertního sálu nebyl náhodný. Besední dům letos slaví 150 let od otevření a těleso uspořádalo výroční, komunitní koncert k důležitému jubileu.  více

Nejčtenější