Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc červenec

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc červenec

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

pokud se pohybujete v brněnských ulicích, asi jste už zaznamenali, že léto v Brně je jeden velký festival. Akcí všeho druhu je na různých místech po městě tolik, že člověk občas neví kam dřív. Abychom lidem orientaci v kulturní nabídce usnadnili, připravili jsme pro Vás mnohovrstvou mapu Kam za kulturou, která je součástí našeho nového webu kultura.brno.cz. Zatím se jedná o testovací provoz webové aplikace, pomocí níž postupně mapujeme veškeré kulturní organizace a místa včetně užitečných informací k jejich návštěvě. Budeme rádi, když nám napíšete svoje poznatky a zpětnou vazbu při jejím používání, abychom ji mohli v příštích verzích ještě pořádně vymazlit.

Nemalou ambicí celého projektu je zmapovat veškeré kulturní dění ve městě, včetně informací o všech probíhajících a plánovaných akcích. Reagujeme tak na dlouhodobou poptávku po tom, aby obyvatel či návštěvník města měl veškerou nabídku přehledně vždy po ruce na jednom místě. V následujících měsících budeme činit další podpůrné kroky k motivování pořadatelů a pořadatelek kulturních akcí a zanášet je pomocí jednoduchého formuláře na našem webu. Na příští rok plánujeme zainvestovat do mobilní aplikace pro co největší uživatelské pohodlí.

V červencovém newsletteru pro Vás vybíráme to nejzajímavější, co se v našem městě nyní v kultuře děje. Sám trávím celé léto v Brně a okolí, takže pokud se chystáte za kulturou, určitě se brzy potkáme i osobně.

Buďte zdrávi.
Váš radní pro kulturu, Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Představujeme nový web Odboru kultury Magistrátu města Brna. Mrkněte, co všechno děláme pro to, aby bylo Brno kulturní město!  
ČÍST VÍCE

Součástí webu je i mapa brněnské kultury. Nová aplikace Kam za kulturou umí například vyfiltrovat různé typy kulturních organizací, jako jsou divadla, kina, kreativní huby, muzea, památky, galerie apod. U každé z nich rovnou najdete informace, které se vám budou hodit k jejich návštěvě. Pokud jste pořadatelé či pořadatelky aktuálně probíhající akce, můžete ji do mapy sami vložit pomocí formuláře.  
ČÍST VÍCE

Připravili jsme k připomínkování nový dotační program pro významné kulturní akce, který je určený zejména pro akce festivalového typu. Cílem programu je především ztransparentnit individuální dotace a aplikovat jednotná hodnoticí kritéria. Celý dokument najdete na webu kulturního parlamentu. Konstruktivní komentáře nám, prosím, pište pod text návrhu do 31. 7. 2021. 
ČÍST VÍCE

V oblasti kultury příští rok rozdělíme téměř 36 miliónů korun. Poskytování dotací se bude i tentokrát dělit do devíti oblastí. O jednoleté dotace na rok 2022 si budou moci zájemci a zájemkyně požádat od poloviny srpna do konce září. Letos pro vás nově chystáme i brožuru a video, které usnadní orientaci v dotačních programech, podmínkách a pravidlech.  
ČÍST VÍCE

Naším projektem Plug & Play chceme podpořit tvorbu sousedských komunit a oživit městské části mimo centrum města. Pomocí webu si lze snadno vyřídit potřebná povolení k pořádání kulturní akce. Napadá vás, která lokalita by na webu neměla chybět? Dejte nám vědět na e-mail kultura@brno.cz
ČÍST VÍCE

Dvanáctý Brněnský kulturní parlament na téma Kultura ve veřejném prostoru se uskutečnil 15. 6. v prostoru outdoor stage nezávislé kultury Error 404. Nestihli jste setkání? Zápis i videozáznam jsou dostupné na webu kulturního parlamentu.  ČÍST VÍCE

COVID

Ministerstvo průmyslu a obchodu s Ministerstvem kultury zveřejnilo novou výzvu 3.4 z programu COVID – Kultura, která podpoří kulturní památky. Výzva se týká hradů, zámků, skanzenů, archeoparků a jiných nestátních kulturních památek, v nichž se platí vstupné. Žádosti bude možné podávat od 17. 6. do 13. 8. 2021.  
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury aktualizovalo plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce. Na změnách se domluvilo s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.  
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

V Brně je letní kulturní scéna v plném proudu. Dejte o svojí akci vědět a přidejte ji do mapy brněnské kultury. Stačí vyplnit jednoduchý formulář.  
ČÍST VÍCE

Podívejte se na aktuální přehled výzev z programů Kreativní Evropa – Kultura. Na výběr je z těchto okruhů: projekty evropské spolupráce, literární překlady, evropské sítě a evropské platformy. Kancelář Kreativní Evropa Kultura pro vás připravila navíc sérii pravidelných online konzultací. Od 12. 7. do 30. 8. vám bude pravidelně každé pondělí mezi 14 a 15 hod. k dispozici někdo z týmu Kanceláře Kreativní Evropa pro zodpovězení vašich dotazů.  
ČÍST VÍCE

26. 7. 2021 končí 2. výzva Fondů EHP a Norska – Posilování kapacit oborových zastřešujících asociací, sítí a platforem. Přihlásit se můžete i do výzvy Současné umění, zde je čas do konce srpna.  
ČÍST VÍCE

Evropský inovační a technologický institut (EIT) zahájil nový Strategický program inovací na období 2021–2027. Jednou z hlavních novinek je založení znalostního a inovačního společenství zaměřeného na kulturní a kreativní odvětví a průmysl. V říjnu letošního roku bude spuštěna výzva týkající se tohoto nového znalostního a inovačního společenství. Více informací o nadcházející výzvě, o hodnoticích kritériích či o fungující platformě pro vytváření sítí najdete na oficiálním webu EIT.  
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Staňte se součástí experimentu s lidovým kurátorstvím. Nový projekt Brno Art Delivery doručuje zájemcům boxy naplněné uměním místních výtvarníků a výtvarnic. Adresáti díla vybalí u sebe doma a na 10 dnů se stanete kurátorem nebo kurátorkou vlastní bytové galerie.

Minulý týden otevřela letní scénu Industra Stage v prostorách Nové zbrojovky. Svá představení zde uvede například Divadlo FesteDivadlo DNO nebo ProART.

Přijďte oslavit narozeniny Gregora Johanna Mendela. Nenechte si už tento víkend ujít šestý ročník jedinečného Mendel Festivalu spojujícího vědu, víru a zábavu.

V plném proudu je Léto na Špilberku. Kromě tradičních Shakespearovských slavností je na výběr z mnoha koncertů, divadelních představení nebo letního kina. Program najdete v kalendáři akcí.

Mezinárodní kytarový festival nás letos čeká první týden v srpnu. Festival zahájí Noc Flamenca na Biskupském dvoře v Brně, kde vystoupí nejlepší z představitelů flamenca – ikonický tanečník Isaac de los Reyes spolu s Antonio Sánchezem.

Celé léto probíhá v ulicích města multižánrový festival Brno živě. Vstup na festival je zdarma, ale pořadatelé se rozhodli podpořit lidi z oblasti na Hodonínsku a Břeclavsku, které postihla přírodní katastrofa. Virtuální vstupenku v libovolné hodnotě můžete zakoupit přes smsticket. Veškeré vybrané peníze poputují lidem z obcí na jižní Moravě.

Divadlo, koncerty, letní plenérové workshopy, výtvarné instalace – domácí produkce i dovoz. Každý den máte možnost stát se na pár hodin součástí živé kultury na letní scéně divadla BuranTeatr Error 404. Jejich outdoor stage funguje jako podpora nezávislých tvůrců a hlavně živého umění.

Café Práh nastartovala bohatý letní program. Na velký výběr openair akcí se podívejte na jejich webu. Těšit se můžeme na spoustu koncertů, divadelních představení a projekcí.

Šestý ročník multižánrového festivalu Meeting Brno se uskuteční od 26. 7. do 1. 8. a jeho mottem bude Pravda vítězí? Přinese téma proměnlivosti narativů, rozdílných úhlů pohledu na dějinné události či osobnosti v různých generacích a společenských skupinách, jakož i ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií.

Pestrý program nabízí jazzový a bluesový klub MusicLab. Koncerty a představení pořádají během celého léta u hudební fakulty Janáčkovy Akademie.

Postpost gallery je nezávislý prostor prezentace současného umění v podchodu kavárny Spolek. Aktuálně můžete navštívit výstavu Natália Drevenáková, pokračovat se bude 2. 8. vernisáží výstavy Maciej Bohdanowicz: Vítejte v ráji.

Brno/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Opera je mnohými lidmi vcelku právem považována za jednu z nejvýše postavených forem artificiální tvorby. Není se ostatně čemu divit – nejenže v sobě snoubí hudbu i divadlo, ale pro mnohé skladatele představuje zvládnutí celého operního aparátu nejvyšší možnou kompoziční metu. Lze ale i pochopit, že někomu může operní tvorba připadat vzdálená a cizí, odtržená, přespříliš „vyumělkovaná“, zbytečně závažná a někdy snad až lartpourlartistická. Projekt Hausopera se snaží tuto strnulou krásu opery přenést do každodenního života a ušít operu konkrétnímu prostoru na míru. V říjnu 2018 tak zaznělo Poslední polo, první opera projektu, v lázních na Rašínově ulici a dnes – tedy ve dnech 17., 18. a 19. září – zavedly opery Věčná slečna bledá a Hra o Malinu posluchače do Zemanovy kavárny a cukrárny, dále do pasáže Alfa před Knihkupectví Michala Ženíška. Kostýmy u obou děl navrhla Zuzana Rusínová a scénografii Tomáš Rusín. Light design Věčné slečny bledé vytvořila Barbora JágrováPavla Beranová pak navrhla light design u Hry o Malinu. Oba tituly režíroval Jiří Nekvasilvíce

Violoncellovým recitálem zahájil Spolek přátel hudby při Filharmonii Brno koncertní sezónu 2021/2022. První abonentní večer představil v sále Besedního domu Baladu d moll op. 3 č. 1 a Serenádu A dur op. 3 č. 2 Josefa Suka, Pohádku Leoše Janáčka, Klid op. 68 č. 5 a Rondo op. 94 Antonína Dvořáka a Sonátu A dur Césara Francka. Skladby nastudovali violoncellistka Michaela Fukačová a klavírista David Mareček. Koncert byl součástí společného turné obou umělců s názvem Můj hudební domov pořádaného hudebního agenturou C.E.M.A. Kromě Brna tak program putuje také do Hradce Králové, Prahy a Karlových Varů. Dříve, než hudebníci nastoupili na pódium, přivítala posluchače předsedkyně Spolku přátel hudby a osobnost brněnského hudebního života Alena Veselá, doprovázena klarinetistou Filharmonie Brno Emilem Drápelou. Společně pokřtili Drápelovu novou publikaci Jak se žije v orchestru s podtitulem Nevážené fejetony o vážné hudběvíce

Českou premiéru broadwayského muzikálového hitu Pretty Woman včera zažili návštěvníci Městského divadla Brno. Inscenace v režii Stanislava Moši v tomto divadelním zpracování slavného filmového trháku zdůraznila jeho přednosti. Do přestávky se divák v tomto příběhu o novodobé Popelce ponejvíce královsky směje a baví, ve druhé půli je potom rýsovaná zejména jímavost a lyričnost celého titulu.  více

Dvě soboty po sobě měli návštěvníci festivalu Olomoucké barokní slavnosti možnost poslechnout si díla méně známých autorů, jejichž hudba nejenže v mnoha ohledech výrazně překonávala dobový standard, ale jejichž osudy byly s Olomoucí navíc úzce spjaty.  více

Divadelní provoz se zřejmě konečně vrací do starých kolejí. Baletní sekce Národního divadla Brno svoji sezónu zahájila  premiérou vzpomínkového titulu Stabat Mater, který měl v Mahenově divadle uctít a připomenout Pavla Šmoka. Jeden z nejvýznamnějších českých choreografů, který nejenže navrhnul množství nezapomenutelných a oceňovaných choreografií, ale také spoluutvářel českou baletní scénu jako takovou, se stal zdrojem inspirace řady současných umělců. Celý program sestával ze Zjasněné noci (Verklärte Nacht) Arnolda Schönberga, Tria g moll Bedřicha Smetany a první části oratoria Stabat Mater Antonína Dvořáka. Během večera se představili sólisté Kristýna KmentováUladzimir IvanouPetr HosBarbora BielkováSarah DadonovaPeter LerantKlaudia RadačovskáArthur Abram a sbor Baletu NdBvíce