Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc květen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury,

z dnešního zpravodaje bych rád vypíchl dvě informace. V prvé řadě je to pozvání na XIV. Brněnské kulturní fórum, což je stejná akce, kterou jste dříve znali jako kulturní parlament. Tentokrát se zaměříme na přesahy kultury, o kterých se pobavíme 7. 6. v Industře v areálu Nové Zbrojovky. Na setkání jsme si pozvali odborníky a odbornice z evropských hlavních měst kultury, jako je třeba TartuTrenčín nebo Eleusis. Po skončení hlavního programu vás moc rádi uvidíme na teambuildingu brněnské kulturní scény, který můžete pojmout formou networkingu a přitom s námi něco dobrého ugrilovat nebo si zahrát pétanque.

Nepřehlédněte také výsledky hlasování o členech a členkách hodnoticích komisí pro dotace v kultuře. Děkujeme všem zúčastněným!

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

XIV. Brněnské kulturní fórum bude na téma přesahy kultury

Zveme vás na čtrnácté setkání fóra (dříve parlamentu), které se zaměří na prolínání kultury s dalšími oblastmi, jako je třeba ekologie, sociální koheze, zdraví nebo data. Tato témata jsou zásadní pro kandidaturu Brno 2028, a tak nebudou chybět zahraniční hosté a hostky, odborníci a odbornice s příklady z evropských hlavních měst kultury. Nepřijdete ani o tradiční prezentaci novinek Odboru kultury, prostor pro diskusi a večerní grilovačku!
ČÍST VÍCE

Známe výsledky hlasování o hodnotitelích dotací

Od dubna do května se brněnská veřejnost mohla zapojit do výběru členů a členek hodnoticích komisí pro poskytování dotací v oblasti kultury. Vaše hlasy rozhodly o tom, kdo zasedne v komisích a bude se podílet na přidělování dotací pro brněnskou kulturu. Výsledné složení hodnoticích komisí projedná Rada města Brna v červnu.
ČÍST VÍCE

Brno 2028 zve na jarní akce

V rámci příprav kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028 probíhá v květnu a červnu několik uměleckých akcí. Tyto projekty vám přiblíží aktivity a témata, která s kandidaturou Brno 2028 a jejím konceptem úzce souvisí. Na festivalu Open House Brno si nenechte ujít prohlídku Bílého domu, na které se seznámíte s jeho historií. Mezinárodní přehlídka Káznice Exposition představí multimediální projekt francouzského umělce v Kasematech Muzea města Brna na hradě Špilberk. Co jste ještě neviděli? Open Studios vám již podesáté otevřou dveře do ateliérů brněnských umělců a celý tento festival zahájí diskuse na téma Umělci a sběratelé. Pište si tedy do kalendáře:

A protože se toho v rámci příprav Brno Evropské hlavní město kultury 2028 děje víc a víc, můžete vše průběžně sledovat na Facebooku a Instagramu a také díky newsletteru. Pokud vás zajímá, s čím Brno do kandidatury jde, jak přípravy pokračují i jak se zapojit, přihlaste se k jeho odběru zde.

Máte nápad, jak oslavit narození G. J. Mendela?

Získejte grant na aktivity spojené s oslavami 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, které si letos v Brně připomínáme. Finanční podporu ve výši až 50 tis. Kč můžete získat třeba na projekt v oblasti gastronomie, humoru, streetartu nebo i na vydání publikace.
ČÍST VÍC

Kreativci mohou opět získat finanční příspěvek od města

Díky platformě Kreativní Brno se místní tvůrci mohou znovu přihlásit do dotačního programu. V pořadí druhá výzva má za cíl podpořit podnikání a rozvoj brněnských kulturních a kreativních odvětví. Jedná se například o odborné veletrhy, organizaci výstav a workshopů nebo podporu v oblasti maloobchodu. Nově mohou kreativci podat žádost plně elektronicky, a to přes systém Grantys. Čas na podání žádosti mají do 4. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Galerie TIC vyhlašuje open call do Galerie mladých

Galerie poskytuje finanční krytí nákladů spojených s instalací výstavy, honorář vystavujícím umělcům/umělkyním a kurátorům/kurátorkám, svoz výstavy a základní PR (včetně programových tiskovin). Zájemci se mohou hlásit do 10. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

Hledají se inovativní české projekty pro mezinárodní pitching

Kancelář Kreativní Evropa zve na speciální setkání k mezioborové výzvě Creative Innovation Lab na podporu inovativních digitálních řešení v kulturním a kreativním sektoru. Připojte se k evropským aktérům, kteří představí projekty, s nimiž se chtějí do výzvy zapojit. Pokud chcete také prezentovat svůj projekt, vyplňte přihlášku nejpozději do 27. 5. 2022.
ČÍST VÍCE

JAMU zřídila transparentní účet na podporu ukrajinských studentů

Jako jednu z forem podpory studia pro ukrajinské studenty a studentky zřídila JAMU transparentní účet pro stipendijní účely. Podpora je určena jak již studujícím, tak i studenstvu a pedagogům, kteří uprchli z Ukrajiny po napadení Ruskem. Stipendium by mělo sloužit pro zajištění výuky na obou fakultách JAMU.
ČÍST VÍCE

Zapojte se do programu The European Creators‘ Lab pro VR/AR tvůrce

The European Creators‘ Lab pořádá další ročník Development Lab 2022 pro umělce, producenty a kreativní profesionály v oblasti imerzního vyprávění a inovativních technologií. Akce se koná se od 4. do 8. 7. 2022 v Mnichově.
ČÍST VÍCE

Setkání Střed zájmu bude tentokrát mezinárodní

Kancelář Kreativní Evropa pořádá 27. 5. ve Studiu ALTA program věnovaný prostoru. Společně se 12 českými a zahraničními kulturními aktéry budou hledat odpovědi na otázky týkající se především jeho udržitelnosti, ať už finanční, ekologické nebo personální. Akce je součástí mezinárodní konference Trans Europe Halles 93#.
ČÍST VÍCE

Nový web propojuje nabídku a poptávku architektonických služeb

Web hledame-architekta.cz nabízí architektům a architektkám pravidelné informace o veřejných zakázkách na architektonické služby i o soukromých poptávkách.
ČÍST VÍCE

Je zahájená registrace na mezinárodní knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem 2022

Mezinárodní knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem se uskuteční od 19. do 23. 10. 2022. Národní stánek České republiky je organizován z pověření Ministerstva kultury ČR Moravskou zemskou knihovnou v Brně. Termín pro dodání závazných přihlášek je 31. 5. 2022.
ČÍST VÍCE

Výzva na Creative Expo Taiwan 2022

Jde o největší asijskou kulturní a kreativní událost, kterou pořádá Ministerstvo kultury Tchaj-wanu a která každoročně přitahuje téměř 500 kulturních a kreativních značek. CET 2022 se bude konat ve městě Kaohsiung, kde se uskuteční fyzické expo i online výstava.
ČÍST VÍCE

Americka galerie Locust Projects vyhlašuje výzvu o výstavní koncept

Locust Projects hledá umělce a umělkyně, kteří využijí rozsáhlé prostory hlavní galerie k realizaci ambiciózního velkoformátového projektu. Galerie přijímá pouze dosud nerealizovaná, zcela nová díla. Organizátoři uvítají témata týkající se sociální spravedlnosti: rasy, identity, genderu, základních potřeb, klimatické krize, ochrany životního prostředí apod.
ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Čtvrtý ročník festivalu Open House Brno otevře dveře jinak nepřístupných budov ve dnech 28.–29. 5.
ČÍST VÍCE

Nový vzdělávací prostor DESIGNLAB, happening modelů nebo prohlídku nových expozic chystá Moravská galerie.
ČÍST VÍCE

Devatenáctý ročník festivalu iberoamerických kultur Ibérica se uskuteční 16.–26. 6.
ČÍST VÍCE

Na Řecké sobotě se prezentují všechny organizace a instituce, které se v Brně zabývají Řeckem a řeckou kulturou.
ČÍST VÍCE

Farmářské trhy v Líšni nejsou jen o nákupech. Je to místo pro sousedské potkání, popovídání a pro kulturu.
ČÍST VÍCE

Mezinárodní festival současného divadla Divadelní svět představí to nejlepší z tvorby ve střední Evropě.
ČÍST VÍCE

Animefest je každoroční setkání fanoušků mangy a anime. Letos proběhne na výstavišti 20.–22. 5.
ČÍST VÍCE

Terén zve na premiéru inscenace Die Reise režisérky Anny Klimešové, která proběhne 19. 5. 
ČÍST VÍCE

Divadlo Líšeň uvádí 4. 6. obnovenou premiéru hry Paramisa (Chytrý hloupý Rom).
ČÍST VÍCE

V podvečer 21. 5. se znovu otevřou brány mnoha muzeí, galerií a dalších kulturních objektů v Brně i okolí.
ČÍST VÍCE

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Arménský jazzový pianista Tigran Hamasyan se dlouho věnoval buď vlastní tvorbě, nebo inspiraci arménským folklorem. Až na svém desátém albu StandArt se rozhodl pracovat s jazzovými standardy, skladbami, které fungují u většiny jazzových hudebníků jako základní průprava a jako materiál, na kterém se shodnou hráči z celého světa při společném jamování. Své aktuální album pianista představí v pátek 24. března 2023 v brněnském Sono Centru v rámci festivalu JazzFestBrno.  více

Po americkém turné Filharmonie Brno vedená šéfdirigentem Dennisem Russel Daviesem připravila minifestival tří propojených večerů s názvem Dialogy. Každý z těchto večerů nabízel ojedinělou dramaturgii s mimořádným repertoárem. Částečně se vázal ke zmiňovanému turné (např. koncert Z Ameriky do Česka). Závěrečný koncert trilogie, který se konal v pátek 10. března v Janáčkově divadle, nabídl domácímu publiku monumentální orchestrální díla z per skladatelů Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Celý koncert v přímém přenosu vysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.  více

La Cantiga de la Serena je trio z jižní Itálie, které se zaměřuje na hudbu Středomoří, chápaného jako most mezi Západem a Východem. Repertoár souboru tvoří středověké tance a písně, písně duchovní včetně poutnických, středověké světské písně i písně sefardských židů, kteří museli na konci 15. století opustit dnešní Španělsko a Portugalsko. V roce 2021 skupina vydala své třetí a zatím nejnovější album La Mar a v létě 2022 vystoupila v Brně na festivalu Maraton Hudby. Koncert si můžete připomenout i díky tomuto rozhovoru. Na naše otázky odpovídají Fabrizio Piepoli, který zpívá a hraje na italskou chitarru battente, dále Giorgia Santoro, hráčka na nejrůznější druhy fléten a píšťal včetně indické bansuri nebo irské tin whistle, a také na keltskou harfu. A konečně třetím členem je Adolfo La Volpe, který hraje na arabskou loutnu, na klasickou kytaru nebo irské buzuki.  více

Koncert s podtitulem „Soudružnost, spolupráce, podvratnost a pořádná bitka na konec“ v režii souboru Brno Contemporary orchestra (BCO) nabídl pozoruhodný program soudobé hudby. Jednalo se o tři české a jednu světovou premiéru, které zazněly v Besedním domě 27. února pod taktovkou kmenového dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr koncertního sálu nebyl náhodný. Besední dům letos slaví 150 let od otevření a těleso uspořádalo výroční, komunitní koncert k důležitému jubileu.  více

Loňské album Morytáty a romance brněnského písničkáře a televizního dramaturga Ivo Cicvárka boduje ve výročních anketách nejen v čistě folkovém žánru. Ivo svůj velký projekt natočil se svou přejmenovanou kapelou, které nyní říká Živo, a s řadou hostů. V rozhovoru vysvětluje, co se skrývá za jednotlivými písněmi výpravného alba, a hovoří také o svých dalších plánech.  více

Nejčtenější