Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc květen 2024

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc květen 2024

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážené příznivkyně, vážení příznivci brněnské kultury,

asi nemusím nikoho přesvědčovat o tom, že prostředí, které nás obklopuje, tvoří nedílnou součást kultury, kulturního života. Protože kultivovaný veřejný prostor pomáhá utvářet své uživatele a formuje vnímání světa k lepšímu. Příkladem za mnohé budiž mimořádně zdařilá proměna parku na Moravském náměstí. Moc mne těší především zájem Brňanů, ale i fakt, že si jeho rekonstrukce před pár dny připsala na své konto další významný úspěch – tentokrát mu Zvláštní cenu udělila odborná porota v soutěží Stavba roku Jihomoravského kraje 2023. Konečně, nejde o žádný objev, už naši předkové se obklopovali krásou nejen v interiérech. Přesvědčit se o tom budeme moci od 16. května, kdy bude slavnostně otevřena revitalizovaná zahrada Arnolodovy vily, která by měla nést jméno Zahrada Cecilie a Cornela Hože na počest rodiny, jež zde žila počátkem minulého století. A věřím, že stejně povedená bude již připravená proměna části parku v okolí Domu umění, který se promění v další místo oddechu a klidu v okolním hektickém ruchu města.

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Hlasujte o členech dotačních komisí v kultuře

Rozhodněte s námi o tom, jak budou vypadat odborné dotační komise v kultuře. Plnoletí uživatelé Brno iD s ověřeným full účtem můžou do19. května hlasovat o jednom ze členů hodnoticích komisí v devíti kulturních oblastech a ovlivnit tak složení kulturních dotačních komisí pro následující dva roky 2025 a 2026. Právě váš hlas může být rozhodující!

ČÍST VÍCE

 

Rozvíjejte s námi brněnskou kulturní a kreativní scénu 

Strategie kultury a kreativních odvětví je platná do roku 2025, a tak je nejvyšší čas ji nejen evaluovat, ale začít i tvorbu nové, navazující. K tomu ovšem potřebujeme i vás. Nechceme tvořit kulturní politiku tzv. od zeleného stolu, jsou pro nás klíčové vaše podněty, názory a připomínky. Zveme vás na setkání advokačních skupin pro jednotlivé kulturní a kreativní oblasti, které představují jedinečnou příležitost k diskusi o tom, co vás v souvislosti s městem ve vámi preferované oblasti zajímá, kde je prostor pro změnu, inovaci nebo další rozvoj. Diskuse povedou k nastavení konkrétních kroků pro budoucí léta.

Registrace na nejbližší setkání:

21. 5. 2024 – Hudba a hudební kluby 

10. 6. 2024 – Divadlo, performance a cirkus

17. 6. 2024 – Literatura

Těšíme se na vás!  

 

Katalog vzdělávacích institucí a aktivit v kultuře a kreativních odvětvích

Jak jsme na tom v brněnských školách s uměleckými obory? Kam se jít dál vzdělávat, i když vaší školní docházce už odzvonilo? Které kulturní organizace pořádají lektorské úvody inscenací nebo třeba dílničky?

To vše zodpoví náš nový Katalog mapující vzdělávací instituce a aktivity v kultuře a kreativních odvětvích, který vznikl při příležitosti XVIII. setkání Brněnského kulturního fóra. Aktuálně katalog obsahuje 55 samostatných institucí či kulturně-vzdělávacích projektů a 80 samostatných záznamů rozdělených do linek „Školní vzdělávání“, „Vzdělávání v kulturních a kreativních odvětvích“ a „Edukace publika“. 

ČÍST VÍCE

 

Stavba Janáčkova kulturního centra

Příprava stavby Janáčkova kulturního centra dále pokračuje. Prvostupňové rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jeho předseda minulý týden zrušil a vrátil jej k novému projednání. 

ČÍST VÍCE

 

XVIII. brněnské kulturní fórum vyzdvihlo téma vzdělávání v kultuře a kreativních odvětvích

Brněnské kulturní fórum mělo jednu z nejlepších účastí, děkujeme všem, kdo jste se s námi 16. dubna sešli na Ústavu hudební vědy. Měli jsme možnost rozšířit si obzory v oblasti vzdělávání v kultuře a kreativních odvětvích. Je radost pořádat akci k tématu, které takto rezonuje. Nestihli jste dorazit na XVIII. brněnské kulturní fórum? Nevadí, chystáme pro vás oficiální záznam celého fóra, už brzy jej najdete na webových stránkách kultura.brno.cz.

Už teď pro vás máme fotografickou ochutnávku a přístup k prezentacím z osmnáctého setkání Brněnského kulturního fóra. 

ČÍST VÍCE

 

Hledáme nového kolegu či kolegyni na místo právníka

Přidejte se do našeho týmu Odboru kultury! Momentálně hledáme právníka, který bude provádět kontroly příjemců dotací v kultuře a v našich kulturních organizacích, v nichž se bude rovněž zabývat nájmy. Hlásit se můžete nejpozději do 17. května 2024. Práce je vhodná i pro absolventy.

ČÍST VÍCE

 

Hledáme konzultanta Strategie kultury a kreativních odvětví

Rozumíte strategiím a koncepcím? Tak právě pro vás může být zajímavá veřejná zakázka, kterou jsme vypsali. Hledáme partnera pro hodnocení stávající a tvorbu navazující Strategie kultury a kreativních odvětví pro dílčí služby jako je mediace, facilitace, oponentura dokumentů nebo metodické a další konzultace. Podmínky jsou dostupné v systému pro správu veřejných zakázek E-ZAK, přes který můžete podávat své nabídky do17. května 2024 do 12:00.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Kreativní Evropa: Culture Moves Europe – druhá výzva na individuální mobilitu umělců a kulturních profesionálů

Druhá výzva na podporu individuální mobility zveřejněná v rámci programu Culture Moves Europe poskytuje finanční podporu na cestovní náklady (doprava, ubytování atd.) umělce nebo kulturního pracovníka, který má bydliště v jedné ze zemí programu Kreativní Evropa a jede do jiné země programu Kreativní Evropa, aby zde realizoval projekt s mezinárodním partnerem (organizací či jednotlivcem). 

Přihlášky je možné podávat průběžně, finální termín pro jejich zaslání je31. května 2024.

ČÍST VÍCE

 

Galerie TIC: Open Call na výstavní projekty do Galerie mladých pro rok 2025

Galerie poskytne vybraným umělcům/umělkyním finanční krytí nákladů spojených s instalací výstavy, honorář vystavujícím umělcům/umělkyním a kurátorům/kurátorkám, svoz výstavy a základní propagaci včetně programových tiskovin. Zájemci mohou zaslat vyplněnou přihlášku, popis uměleckého projektu s jeho obrazovou dokumentací a autorské portfolio do21. července 2024 na adresu galerie@ticbrno.cz
ČÍST VÍCE

 

Káznice Studios: Open Call – 7°

Open Call je určen umělcům/umělkyním, kteří chtějí v létě přijet do Moravského krasu a vytvořit zde umělecký projekt performativního, auditivního nebo jinak dočasného a neinvazivního charakteru. Zájem je speciálně o formát umělecké komentované prohlídky jeskyní, zvukové intervence nebo performance, instalace či intervence v turistické zóně, site-specific díla či land-art díla, a to vše s ohledem na přísný stupeň ochrany přírodního území Moravského krasu.

Váš umělecký projekt lze přihlásit do25. května.

ČÍST VÍCE

 

HaDivadlo: Open Call – Scénická konference HaDivadlo v proměnách času

HaDivadlo vyzývá profesionální i amatérské badatele se zájmem o minulost i současnost této instituce k účasti na experimentální scénické konferenci. Open Call je pro zájemce z řad profesionálních i amatérských badatelů v oblasti divadelní historie a dalších odborníků, studentů divadelních či uměnovědných oborů, praktikujících umělců, diváků a všech, kteří „prošli HaDivadlem“ a mají zájem sdílet své postřehy. Příspěvky mohou být odborného, vzpomínkového či esejistického charakteru, vítány jsou i příspěvky využívající audiovizuální a fotografické materiály, případně archiválie. 

Svůj příspěvek můžete přihlásit do30. června.

ČÍST VÍCE

 

Europe Beyond Access II – výzva v oblasti tance na rok 2024

Projekt Europe Beyond Access vypisuje výzvu pro neslyšící a/nebo zdravotně znevýhodněné evropské umělce/umělkyně hledající koproducenty pro své projekty založené na taneční praxi, choreografii nebo pohybu. Projekt nabízí koprodukční podporu ve výši 15 000 až 40 000 eur a možnost veřejné prezentace v partnerských organizacích a na festivalech.

Možnost přihlásit se do výzvy končí19. května.

ČÍST VÍCE

 

KUMST: workshop na granty pro kreativce – Kde vzít prachy? 

Akce je určena pro každého, kdo se živí nebo chystá živit kreativitou a přemýšlí nad možnostmi financování projektu i z jiných než vlastních zdrojů. Workshop, který pořádá kreativní hub KUMST, vám pomůže zjistit, jaké jsou možnosti. Tentokrát se workshop zaměří hlavně na granty od Kreativního Brna, Design Credits a Kreativních voucherů pro audiovizuální tvůrce. Workshop se koná29. května.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Mezinárodní festival současného divadla Divadelní svět Brno představí od 17. do 28. května to nejlepší z divadelní tvorby ve střední Evropě.

ČÍST VÍCE

Letošní 20. ročník Brněnské muzejní noci vás opět vtáhne do víru večerního kulturního města. Již 18. května můžete vyrazit na netradiční návštěvu vašich oblíbených kulturních institucí, které pro vás otevřou své brány od 18.00 do 24.00!

ČÍST VÍCE

Od 17. května do 22. června ožije dvůr Divadla Husa na provázku open-airovým festivalem Provázek. open. Letošní ročník festivalu se ponese v duchu mezigeneračních setkání. Čeká vás jedinečný program v podobě koncertů, inscenací, živých podcastů a pravidelných tančíren. 

ČÍST VÍCE

Výstava v brněnském Urban centru vám od 15. května nabídne všech 34 modelů různorodých řešení uměleckého díla i přilehlého veřejného prostranství  architektonicko-výtvarné soutěže k Poctě královny Elišce Rejčce na Starém Brně.

ČÍST VÍCE

Sedmý ročník festivalu architektury Open House Brno vám ukáže Brno, jak ho ještě neznáte. Od 18. do 19. května máte možnost navštívit až 116 budov a zúčastnit se můžete také bohatého off-programu.

ČÍST VÍCE

Jedinou zastávku v ČR udělá uznávaná americká doom-metalová kapela Bell Witch. V Kabinetu MÚZ zahraje 18. května společně s The Keening, což je sólový hudební projekt Rebeccy Vernon ze SubRosa.

ČÍST VÍCE

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Když se hovoří o českém funku, je nemožné nezmínit osobnost producenta, klávesisty a zpěváka Romana Holého, který je neodmyslitelně spjat jak s mnoha hudebními projekty, tak se současnou populární hudební scénou. V současné době živě vystupuje především s kapelami Monkey Business a J.A.R., bez kterých si lze český funk jen stěží představit. Obě kapely vystoupily v rámci Gregoryfestu 2024 ve čtvrtek 13. června v Amfiteátru Starý pivovar v brněnských Řečkovicích.  více

Nejčtenější