Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury,

děkujeme všem za účast při sběru dat do pocitové mapy, kterou jste mohli vyplňovat online i v terénu. Výsledky průzkumu zpracujeme během února a pošleme v dalším vydání newsletteru. Data potom využije náš tým k přípravě kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury.

Dále Odbor kultury MMB v rámci velkého sociologického šetření zrealizoval skupinové diskuse na téma vnímání a užívání brněnské kultury obyvateli města. Pěti skupinových diskusí se zúčastnilo celkem 30 zástupců a zástupkyň rozličných segmentů brněnské populace jak z hlediska věku, tak ekonomické aktivity. Navazovat bude rozsáhlý průzkum, který se zaměří například i na potřeby našich příspěvkových organizací.

Zkrátka a dobře, data jsou základ a my jsme rádi, že nám je pomáháte sbírat! Výsledky všech šetření budeme samozřejmě průběžně zveřejňovat, proto nezapomeňte sledovat náš profil na Facebooku a web.

Za Kulturu Brno vás zdraví,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Schválené dotace na rok 2022 již najdete na našem webu. Celkem rozdělíme do kultury téměř 66 mil. Kč.

Výsledky dotací, které schválilo Zastupitelstvo města Brna 25. 1. jsme zveřejnili zde dotace.brno.cz/schvalenedotace. Pokud byla vaše žádost schválena, budeme vás kontaktovat kvůli podpisu smlouvy. Ty se podepisují po uzavření vyúčtování dotací za předchozí rok/roky a kontrole zveřejnění účetních závěrek/přehledu o majetku a závazcích u právnických osob. Pokud vaše žádost schválená nebyla, odeslali jsme vám písemné oznámení poštou.
ČÍST VÍCE

Prohlédněte si katalog návrhů ze soutěže o vodní prvek na Dominikánském náměstí

Vítěznou podobu vodního prvku na Dominikánském náměstí asi už znáte. Výherní návrh bronzových kuželů předložili autoři Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Zajímá vás ale, jak vypadají ostatní návrhy 53 přihlášených uchazečů a uchazeček? Katalog návrhů jsme zveřejnili na našem webu Sochařské Brno.
ČÍST VÍCE
 

Přípravy kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028

V rámci přípravy kandidatury probíhají setkání mezioborových a pracovních skupin. Už proběhla setkání nad výtvarným uměním, brněnským výstavištěm nebo zapojením komunit a menšin. Ještě nás čekají skupiny zaměřené na scénické umění, design a architekturu, herní průmysl, literaturu nebo hudbu.
ČÍST VÍCE

Co bude, Brno?

Na otázku odpovídá nový web cobude.brno.cz, kde si můžete prohlédnout všechny významné projekty města Brna. Z oblasti kultury je to například Janáčkovo kulturní centrum, stavba ARENY BRNO, zpřístupnění vodojemů na Žlutém kopci nebo Kreativní centrum v Káznici na Cejlu.
ČÍST VÍCE

Výběrové řízení na ředitele/ředitelku Knihovny Jiřího Mahena v Brně trvá do konce února

Až do 28. 2. 2022 se můžete hlásit do výběrového řízení na pozici ředitele/ředitelky Knihovny Jiřího Mahena, p.o. Mezi základní předpoklady patří manažerské a organizační schopnosti, orientace v českém i světovém knihovnictví nebo znalost principů příspěvkové organizace. Součástí přihlášky by měla být i vaše koncepce strategie a vize, kam by knihovna měla dále směřovat.
ČÍST VÍCE

Oživte brněnský veřejný prostor

Právě teď je ten pravý čas na to si v klidu vyřídit všechna potřebná povolení a zarezervovat lokalitu pro vaši kulturní akci na jaro nebo léto. Využijte k tomu náš návod na webu Plug & Play.
ČÍST VÍCE

S projektem OnStage jsme se zapojili do druhého ročníku Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání

Cílem projektu OnStage je aplikovat hudební výukové programy a aktivity tak, aby napomáhaly pozitivní společenské změně. Mrkněte na naše video o projektu, které bylo součástí festivalu FUK. Ten probíhá od 2. do 22. 2.

PŘÍLEŽITOSTI

Přihlaste svou výlohu do festivalu Window Pop

Window Pop (dříve Výloha roku) je festival výloh, který propojuje design, byznys, divadlo a umění v centru Brna. Nyní pořádá open call, který se týká účasti v soutěžní přehlídce Window Pop Award. Přihlásit se mohou designéři a designérky, kteří chtějí výlohu navrhovat i obchodníci, kteří se chtějí zúčastnit se svým lokálním obchodem.
ČÍST VÍCE

Mezinárodní kongres o využití a významu hudby při rozvoji měst bude online

Odbor kultury MMB vás ve spolupráci se společností Sound Diplomacy zve na mezinárodní kongres Music Cities Convention Alberta, který se uskuteční od 10. do 11. 2. 2022 a bude streamovaný online. Vyzvedněte si svou volnou vstupenku na kongres ZDE a zúčastněte se události, která bude zkoumat využití a význam hudby v rozvoji měst. Nabídne i přednášky a prezentace na témata jako je globální politika hudebních měst, hospodářský rozvoj, zdraví, technologie, vzdělávání a mnoho dalšího.
ČÍST VÍCE

Participativní rozpočet města Brna opět přijímá návrhy nových projektů

Je tu již 6. ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Město pro tento rok vyčlenilo ze svého rozpočtu částku 35 milionů korun, která půjde na vaše nápady. Letošní novinkou je zvýšená maximální částka na podaný projekt, a to ze 3 na 5 milionů korun.
ČÍST VÍCE

Webinář k výzvě Projekty evropské spolupráce 2022

Kreativní Evropa – Kultura pořádá ve čtvrtek 10. 2. od 10 do 12 hodin webinář k nové výzvě na podporu projektů evropské spolupráce. Kromě informací o podmínkách výzvy se na webináři dozvíte, jaké projekty byly v předchozích letech podpořeny.
ČÍST VÍCE

Kurz pro žadatele o grant na Projekty evropské spolupráce 2022

Chcete získat grant na evropský kulturní projekt? Právě pro vás připravila Kancelář Kreativní Evropa – Kultura intenzivní kurz, jehož obsahem bude rozpracování vašeho konkrétního záměru projektu za účelem podání žádosti v rámci programu Evropské unie Kreativní Evropa – Kultura, výzva Projekty evropské spolupráce 2022.
ČÍST VÍCE

Urbanistický projekt roku 2022

Přihlaste vaši územně plánovací dokumentaci krajů a obcí, její změny, územní studie, další urbanistické studie a projekty řešící větší i menší celky a veřejná prostranství.
ČÍST VÍCE

Opencall pro umělce a teoretiky v oblasti nových médií

Brno Artists in Residence a Vašulka Kitchen Brno zahajují mezinárodní open call na uměleckou rezidenci pro umělce/umělkyně či teoretiky/teoretičky působící v oblasti nových médií. Přihlášky je možné posílat do 28. 2. Rezidence se uskuteční od 15. 9. do 15. 11. 2022.
ČÍST VÍCE

Získejte nové digitální dovednosti s Creative Skills Europe

Novou sérii webinářů o digitálních dovednostech (jednotlivých fázích procesu tvorby, produkce a distribuce) můžete shlédnout online na webu evropské platformy Creative Skills Europe.
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Brno si připomíná sto let od narození Jana Skácela, moravského básníka a prozaika. Tematický program je připravený v rámci série akcí SKÁCEL STO.

Moravská galerie uvedla výstavu Civilizovaná žena – díla různých autorů a autorek, známých i neznámých, z meziválečného období, ukazují různé podoby tehdejšího pojetí civilizované ženy.

Brněnský institut Paměti národa zve na únorové akce: přednášku o izraelsko-palestinském konfliktu, expozici Utonulá hvězda a debatu Podivná demokracie na téma vítězného února.

Začátkem února uvedlo Národní divadlo Brno premiéru opery Alcina. Ta v sobě skrývá jedny z nejkrásnější hudebních čísel napsaných pro lidský hlas, jejichž autorem je Georg Friedrich Händel.

Tři nové výstavy zahájí Fait Gallery vernisáží 16. 2.: Lenka Vítková – První kniha emblémů / Inge Kosková – Proud / Martin Vongrej – Kvalita světla z oddělené sféry a kvalita rotujícího světla.

Brněnský klub Fléda od února opět otevírá dveře návštěvníkům a návštěvnicím. Jarní program naváže na bohaté podzimní oslavy 20 let existence klubu. Na program mrkněte na jejich webu.

Na Mezinárodní den průvodců je letos připraveno úžasných 19 prohlídek, z nichž si vybere určitě každý, tak přijďte s TIC BRNO zahájit turistickou sezónu.

Velkolepé barokní oratorium Triumf času a pravdy G. F. Händela pro sóla, sbor a orchestr v podání Czech Ensemble Baroque je vrcholem jubilejní 10. sezony oblíbeného brněnského cyklu Bacha na Mozarta!

Dům umění města Brna zve na výstavu rezidenta programu Brno Artists in Rezidence Michal Mitro: Volta - Conditions Are Now Planetary v úterý 8. 2. od 18 hodin v G99.

Po budově bývalého Prioru vás 18. 2. provede teoretička architektury Šárka Svobodová a architekt Jaroslav Sedlák. Následovat bude autorská inscenace skupiny Boca Loca Lab v režii Jiřího Austerlitze – Lidé chodí sem a tam.

Kino Art zve na projekci oceňovaného dokumentu Jak jsem se stala partyzánkou režisérky Very Lackové. Po projekci následuje diskuze s tvůrci a protagonisty filmu.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Ostravská rodačka Nikol Bóková byla dlouho považována za jedinečný talent v oboru vážné hudby. V devíti letech si jako sólová klavíristka zahrála s Janáčkovou filharmonií a studium na konzervatoři a následně na JAMU bylo tedy samozřejmostí. Ale už během studií hudební klasiky se formoval a postupně projevovalo další její nadání a to kompoziční. Spolu se svým triem (Nikol Bóková-klavír, Martin Kocián-kontrabas, Michal Wierzgoń-bicí) nahrála v roce 2019 debutové autorské album Inner Place a ihned se prosadila mezi českou (a vlastně i evropskou) jazzovou elitu. Během covidu následovaly další dva projekty – Unravel (2020) pro stejnou jmenovanou sestavu a loňský Prometheus natočený s mimořádným nasazením v pozoruhodné studiové sestavě. Z ní a z několika následných koncertů (mimo jiné v rámci JazzFestu Brno vloni na podzim) vykrystalizovalo také zcela logické rozšíření jejího tria o univerzálního a empatického kytaristu Davida Dorůžku, Vznikl Nikol Bóková Quartet. V této sestavě se rodilo i nejnovější autorské album Elements, s nímž se pro Nikol a jejího partnera a spolutvůrce Jana Valu otevírá nová tvůrčí etapa.  více

Do prostor atria Filozofické fakulty Masarykovy univerzity na ulici Arne Nováka zavítal 22. června soubor Ensemble Opera Diversa s programem Tance v zahradách, který navázal na loni započatou sérii projektů pod širým nebem. Jako sólisté vystoupili fagotista Pavel Horák a hráč na marimbu Martin Švec. Koncert řídil dirigent Patrik Červák, který před smyčcovým orchestrem Ensemble Opera Diversa stanul vůbec poprvé.  více

Opatství na starém Brně, kde až do své smrti působil Gregor Johann Mendel, skrývá za svými zdmi několik krásných zákoutí. Jedním z nich je i Rajský dvůr, do kterého se vchází nenápadným vchodem vedle Baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Ve čtvrtek 16. června tento starobylý prostor s kamennými zdmi hostil úvodní koncert projektu Brno a jeho chrámy. Zahrála na něm Horňácká muzika Petra Mičky a jedinečným způsobem tuto akci zahájila.  více

Dnes, tedy v pátek 17. června, vystoupí v Brně v rámci festivalu Ibérica katalánská písničkářka Magalí Sare. Její aktuální album Eponja je v červnu 2022 na šestém místě prestižního žebříčku World Music Charts Europe, který sestavuje 45 evropských rozhlasových publicistů z alb z celého světa. Jako pozvánku na koncert vám přinášíme recenzi tohoto alba.  více

Po prvním úspěšném koncertu rezidenčního souboru festivalu Concentus Moraviae na zámku ve Slavkově se těleso vedené houslistou Pavlem Fischerem rozšířilo o klavíristku Katyu Apekishevu. V této sestavě v neděli 12. června ve Velkém sále mikulovského zámku představilo mnohým neznámou tvář hudebního jazyka maďarského skladatele Bély Bartóka v podobě jeho Klavírního kvintetu C dur. Spolu s Fischerem a Apekishevou vystoupili také houslistka Markéta Janoušková, violista Diede Verpoest a violoncellista Erich Oskar Hüttervíce

Nejčtenější