Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc říjen 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení příznivci brněnské kultury,

není to tak dlouho, co jsem se s mnohými z vás setkala na XVII. Brněnském kulturním fóru. Dovolte, abych ještě dodatečně poděkovala vám všem, kteří jste do Divadla na Orlí dorazili. Podle diskuse, ale i podle následných reakcí se zdá, že téma bezbariérovosti kultury padlo na úrodnou půdu. Ve městě jako Brno nebude sice asi nikdy možné odstranit všechny překážky, ale mnohé se určitě posunulo k lepšímu. O nápravu totiž usiluje Brno dlouhodobě. Každoročně například věnujeme kolem deseti milionů na drobnější úpravy ve veřejném prostoru, většinou vycházející z konkrétních podnětů. Je to však poprvé, co se zájem systémově soustředí na kulturní instituce. Informace o přístupnosti především pro lidi s pohybovým znevýhodněním některých z nich už lze nalézt v aplikaci gis.brno.cz/mapa/mapa-pristupnosti/ , ale jejich výčet není úplný. I proto chce Odbor kultury zmapovat situaci cíleně, a to včetně subjektů bez vlastních prostor. Nicméně pouze „neschůdnost“ nemusí jedinou příčinou, proč se některé skupiny Brňanů za kulturou podle vlastního výběru nedostanou. Vadit může jak jazyková bariéra, tak třeba nedostupnost informací. I to je potřeba dořešit, aby Brno nabízelo kulturu pro všechny a pro každého. 

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

XVII. Brněnské kulturní fórum vyzdvihlo důležitost přístupnosti a bezbariérovosti v kultuře

Brněnské kulturní fórum mělo jednu z nejlepších účastí, děkujeme všem, kteří jste se s námi 9. října sešli v Divadle na Orlí. Měli jsme společně možnost rozšířit si obzory v oblasti bezbariérovosti a přístupnosti brněnské kultury a díky zahraničním hostům v rámci problematiky navštívili i Maďarsko a Estonsko. Jsme rádi, že se fórum stalo počátečním krokem k vytvoření inkluzivnějšího kulturního prostředí v Brně, které by mělo být přístupné a otevřené pro všechny bez ohledu na jejich schopnosti či zdravotní stav. Moc nás těší, že řada z vás se již ozývá se svými nápady a podněty.

Nestihli jste dorazit do Divadla na Orlí na sedmnáctý ročník Brněnského kulturního fóra? Nevadí, chystáme pro vás oficiální záznam celého fóra, už brzy jej najdete na kultura.brno.cz

Už teď pro vás nicméně máme fotografickou ochutnávku.

Na Odbor kultury přišlo 301 žádostí o dotace, které nyní prochází procesem kontroly

Od 15. 8. do 30. 9. 2023 byla možnost podávat žádosti o dotace v oblasti kultury na rok 2024. Žádosti se podávaly v 9 dotačních programech. Celkem přišlo 301 žádostí. V současné chvíli probíhá posouzení formálních náležitostí

a následovat bude hodnocení odbornými hodnoticími komisemi. Předpokládaný výsledek bude znám na začátku roku 2024.

Oslavili jsme den duševního zdraví interdisciplinární konferencí Umění ve zdraví 

Ve dnech 10. 10. — 12. 10. proběhla v CO.LABSu mezinárodní interdisciplinární konferencí Umění ve zdraví, kterou jsme spolupořádali s Vizí tance. Cílem konference byl rozvoj mezioborových kompetencí uměleckých

a odborných zdravotně sociálních pracovníků skrze vzdělávání a sdílení know-how v kontextu mezioborové spolupráce současného tance, výtvarného umění a hudby. Program byl plný inspirativních přednášek, učastníci si měli možnost vyzkoušet i praxi a o jedinečné zážitky tak nebyla nouze. 

Odbor kultury v Poznani 

V rámci dnů české kultury, které se konaly 11. — 15. 10. v Poznani, partnerským městem Brna od roku 1966, jsme pro inspiraci našeho projektu Sochařské Brno zavítali do POZNAŃ VISUAL PARK 360°, kterou spravuje nadace ABC Gallery.

Odnesli jsme si inspiraci z celého programu a zasádním pro nás bylo seznámení se s jejich praxí umisťování soch do veřejného prostoru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Výběrové řízení na ředitele/ředitelku Centra experimentálního divadla v Brně

S ohledem na končící pětileté funkční období stávajícího ředitele vyhlásila Rada města Brna výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky Centra experimentálního divadla v Brně.

Pokud vám žilami proudí experimentální krev a chcete se o tuto pozici ucházet je nutné podat přihlášku do výběrového řízení nejpozději do konce roku, tedy do 31.12. 2023.

Podrobné PODMÍNKY výběrového řízení.

Katalog přístupnosti brněnské kultury

Zajímá vás přístupnost v kultuře a máte zkušenosti s výzkumy a rešeršemi? Pak pro vás máme příležitost jak se zapojit! Odbor kultury vyhlašuje veřejnou zakázku na "Katalog přístupnosti brněnské kultury". Možnost přihlásit se do výběrového řízení je do 12:00 27.10. 2023.

PODMÍNKY

 

Státní fond kultury České republiky vydal výzvu na rok 2024

Rada Státního fondu kultury pro rok 2024 vyhlásila celkem 3 výzvy k přijímání žádostí o dotaci ve třech odlišných termínech. 

Rozhodujícím termínem projektu je datum zahájení klíčového výstupu, čímž se rozumí např. zahájení festivalu, premiéra, vernisáž, křest knihy nebo CD apod.

Jeden žadatel může podat maximálně tři žádosti ročně.

ČÍST VÍCE

Brněnské divadlo Mikro-teatro rozšiřuje své řady

Profesionální kočový brněnský divadelní soubor založený v roce 2019 rozšiřuje své řady a hledá nové členy. Pokud studujete divadelní produkci, divadelní vědu, management v kultuře,
estetiku či jakýkoliv jiný obor ale zajímá vás divadlo a produkce, tak napiště do 31. 10. 2023 na mikroteatrobrno@gmail.com.

VÍCE O DIVADLE

Open call pro začínající umělce Nová krev 2024

Nová krev na scéně je program Nové sítě na podporu mladých a začínajících umělců a umělkyň, nových uměleckých skupin a absolventů uměleckých škol kteří působí v oblasti nového divadla.

Program je vhodný zejména pro ty umělce a umělecké skupiny, kteří se své autorské tvorbě chtějí intenzivně věnovat i do budoucna. Nová síť pro rok 2024 vybere 3-4 umělce, kteří si budou moci vybrat mezi podporou

ve formě ročního mentoringu nebo podporou uvádění hotového projektu, případně vznik nového. Uzávěrka pro přihlášení je do 30. 11. 2023.

PŘIHLÁŠKA

ČÍST VÍCE

Polský partner pro projekty v oblasti současného umění a inkluze

Zabýváte se tématem inkluze a nejlépe i současným uměním? Polská nadace Fundacja SWAP – Spontaniczne Warsztaty Artystyczno – Praktyczne hledá projekty týkající se kultury, umění a sociálního začleňování, kterým by mohla být partnerem. Uzávěrka je do 31. ledna 2024.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Přijďte překročit hranice svých smyslů. Odbor zdraví zve 1. 11. do OC FUTURUM na Den nevidomých. Akce je zaměřena na zažití světa nevidomých a slabozrakých formou vyzkoušení si různých běžných úkonů denní potřeby bez zraku za pomoci hmatu a sluchu, tak jako nevidomí lidé. 

ČÍST VÍCE

Meznárodní festival krátkých filmů BRNO16 se i tento říjen vrací do svého domovského Kina Art! Brněnský filmový festival přinese krátké filmy všeho druhu za doprovodu digitálních her, umění i dobré párty. Navštivte festival od 18. října do 22. října. 

ČÍST VÍCE

FAIT GALLERY 25. 10. uvede tři nové výstavy, JIŘÍ HILMAR / ANONYMNÍ FORMA ČTVERCE, JIŘÍ THÝN / MILUJ ŽIVOT, NÉPHÉLI BARBAS / THE SKY SERENE AS A VAST AQUARIUM.

ČÍST VÍCE

Kulturní centrum CO.LABS zve 28. 10. na koncert studia soudobé elektroakustické hudby mladé skladatelské brněnské generace - fixed media, live electronics; 8-kanálové zvukové prostředí.

ČÍST VÍCE

Muzeum města Brna zahájilo výstavu Druhá tvář Brna. Výstava představuje díla, a za nimi zajímavé životní osudy, čtyř nejvýznamnějších německých malířů, kteří se v 80. letech 19. století narodili v Brně, nebo v něm vyrůstali.

ČÍST VÍCE

Festival PROTOTYP 2023 se 26. 10. až 29. 10. vrací do vodojemů na Žlutém kopci a láká k objevení audiovizuální show i k prozkoumání umělecké expozice. Velkoplošné a prostorové projekce, 3D sochy v nadživotní velikosti, lentikulární obrazy i rozšířená realita.

ČÍST VÍCE

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Po Smetanově Daliborovi dorazila v pátek 5. dubna na prkna Janáčkova divadla další z oper velikánů české národní hudby – pohádková Rusalka Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Kvapila. V režii Davida Radoka, který dílo uchopil předně jako vážnou dramatickou a symbolickou operu, z níž mj. zcela vyškrtl komické postavy Hajného a Kuchtíka. Scénografie se rovněž ujal Radok, přičemž vycházel z konceptu Rusalky scénografa Larse-Ake Thessmana uvedené při inscenaci v operním domě GöteborgsOperan roku 2012. Kostýmy navrhla Zuzana Ježková, choreografii připravila Andrea Miltnerová a světelného designu se ujal Přemysl Janda. V pěveckých rolích se představili Jana Šrejma Kačírková (Rusalka), Peter Berger (Princ), Jan Šťáva (Vodník), Eliška Gattringerová (Cizí kněžna), Václava Krejčí Housková (Ježibaba), Tadeáš Hoza (Lovec) a Doubravka SoučkováIvana Pavlů a Monika Jägerová (trojice žínek). Sbor vedl Pavel Koňárek a hudebního nastudování a premiérového uvedení se chopil dirigent Marko Ivanovićvíce

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby bylo uvedení úctyhodného počtu skladeb, které zazněly ve světové premiéře. Jednou z těchto kompozic představovalo také Niedzielne rano (Nedělní ráno) skladatele Martina Smolky (*1959), které vzniklo na objednávku festivalu a v podání Cappelly Mariany. Ve složení Barbora Kabátková – soprán, Daniela Čermáková – alt, Vojtěch Semerád – tenor/umělecký vedoucí, Tomáš Lajtkep – tenor a Tomáš Šelc – baryton. Skladba zazněla v pátek 5. dubna v kostele sv. Augustina. Smolkovo dílo bylo doplněno chorálem a kompozicemi ze 13.–16. století.  více

Nejčtenější