Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled letních událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení příznivci brněnské kultury,

nejprve bych se ráda připojila také osobně k pozvání na podzimní XVII. Brněnské kulturní fórum. Nejenže považuji za opravdu důležité jeho téma věnované přístupnosti a především odstraňování dalších bariér, které možná často zbytečně odrazují některé Brňany od návštěvy kulturních akcí. Ale také proto, že budete mít možnost zeptat se mě na to, co Vás v kreativní sféře zajímá nebo co Vás trápí a v čem by vám město mohlo pomoci, abychom společně dokázali věci posouvat dopředu a k lepšímu. 

Začala nová divadelní sezona, za sebou už máme dokonce první premiéry a další nás v nejbližší době čekají. Věřím, že všechny novinky zaujmou diváky i odborníky stejně jako ty ze sezony předešlé. Nominace na Ceny Thálie dokazují, že divadlu se v Brně daří, takže srdečné blahopřání patří samozřejmě navrhovaným umělcům, ale poděkování za skvělou práci bych chtěla adresovat všem, kteří se na úspěšných titulech podíleli, a to včetně „zákulisních“ profesí.  

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Pojďte s námi diskutovat o přístupnosti brněnské kultury 

Na podzimním XVII. Brněnském kulturní fóru, které se koná 9. 10. v Divadle na Orlí, se budeme věnovat tématu přístupnosti brněnské kulturní scény. Jaké jsou její bariéry? Jaké jsou její silné stránky? Co se vůbec v Brně v oblasti přístupnosti děje? 

Brněnská kulturní scéna se má z hlediska přístupnosti čím chlubit! Fórum nabídne nejen prezentace vybraných kulturních subjektů, ale také umělecká vystoupení a mimo lokální kulturní scénu se setkáme také s příklady dobré praxe ze zahraničí díky pozvaným hostům z  Estonska a Maďarska.

Chybět nebude ani pravidelná část Otevřené fórum, ve které je možnost se paní primátorky města Brna nebo přímo nás zeptat na vše, co vás v oblasti kultury a kreativního sektoru bude zajímat. 

Pokud jste ještě neměli šanci se na Brněnské kulturní fórum zaregistrovat, stačí kliknout zde.

Umění ve zdraví 

Letošní brněnský kulturní podzim je pro nás ve znamení přístupnosti kultury

a propojení tématu zdraví a kultura obecně. Na Brněnské kulturní fórum tak navážeme mezinárodní interdisciplinární konferencí Umění ve zdraví, kterou realizujeme ve spolupráci se spolkem Vize tance, z.s. a za finanční podpory Národního plánu obnovy. Cílem konference je rozvíjet mezioborové kompetence pracovníků v kulturním a kreativním sektoru.  Konference začne 10. října, na Světový den duševního zdraví, v CO.LABSu, kde bude pokračovat i 11. října různorodými workshopy a 12. října odbornou diskusí.

Více informací a registrace na konferenci.

Tím téma ale nekončí, až od 9. do 22. října doporučujeme navštívit i festival integrované tvorby FEST IN 2023, který je nejen tematicky propojen

s Brněnským kulturním fórem.

Žádáte si o dotaci v kultuře? Poradíme vám.

Mrkněte na náš videonávod k vyplňování žádosti. Projdeme ji s vámi krok po kroku a upozorníme na vše, co byste neměli přehlédnout, včetně novinek pro rok 2024. Pokud je vám příjemnější textová podoba, veškeré metodické návody najdete na webu dotace.brno.cz/oblastkultury

Žádost o dotaci v kultuře můžete podat do 30. 9. 2023.

Pamětní deska Tomáše Eduarda Šilingera se vrátí na stejnojmenné náměstí po více jak padesáti letech

V květnu jsme vypsali veřejnou zakázku malého rozsahu o „Návrh a realizaci pamětní desky P. Tomáše Eduarda Šilingera“. která se vrátí na Šilingerovo náměstí, a to v roce, kdy si připomínáme 110. výročí úmrtí tohoto augustiniánského kněze a významného brněnského politika.
Vítězný návrh pamětní desky patří studiu MONOLIT elements s. r. o.
Vrchní část pamětní desky bude členěná na 5 panelů. Každý graficky
představuje atribut Šilingerovy práce a života.
Deska svým vzhledem volně evokuje novinový stojan. Zároveň její tvar připomíná abstraktní klín a štít. Snaží se tak vystihnout Šilingerovu rozsáhlou práci.

Slavnostní odhalení pamětní desky chystáme ke konci tohoto roku. 

Kreativní hub KUMST otevírá herní inkubátor GAMEBAZE

Po roce pilotního provozu otevírá herní inkubátor GAMEBAZE, v rámci oslav svých 3. narozenin kreativního hubu KUMST, dveře veřejnosti! 

Ať už jste zkušený vývojář či začátečník, přijďte se podívat do prostor inkubátoru a nového coworku, kde vám mladé týmy herních vývojářů představí svoje rozdělané i hratelné prototypy her.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Ministerstvo kultury zveřejnilo výzvu na podporu kultury

a kreativity v regionech

Výzva malá kulturní a kreativní centra je součástí iniciativy Národního plánu obnovy - Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. Cílem výzvy je nejpozději do 1. prosince 2025 vybudovat alespoň 15 malých center ve všech regionech České republiky. 
Centra budou středobodem kulturních a kreativních aktivit regionu, propojí umělecký, podnikatelský a občanský sektor. Dalším přínosem je větší udržitelnost kulturní infrastruktury.

ČÍST VÍCE

Knihovna Jiřího Mahena nabízí vzdělávání pro pracovníky a pracovnice v kulturním a kreativním sektoru

Od září 2023 nabízí Knihovna Jiřího Mahena v Brně vzdělávací aktivity v oblasti kulturního a kreativního sektoru. Kurzy a semináře jsou zdarma a jsou vedené zkušenými profesionály. Na kurzy a semináře konané od října do prosince je možné se přihlásit do 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Festival Prototyp 2023 – Open Call 

Prototyp je tvůrčí, vzdělávací a organizační platforma, která si dává za cíl úzce propojovat sféry umění, vědy a technologií a tvořit prostor pro jejich netradiční prezentaci. Máte nápad či uměleckou instalaci, která propojuje vědu, technologie a umění? Přihlaste se na již 9. ročník umělecko-technologického festivalu, který proběhne 26.–29. 10. 2023 v unikátním prostoru vodojemů na Žlutém kopci.

ČÍST VÍCE

Galerie G99 & Brno Artists in Residence – Open Call 2024 na rezidenci/výstavu

Rezidenční a výstavní program G99 v roce 2024 je koncipován jako série výstavních projektů, akcí a rezidenčních pobytů na téma zkoumání závislostí

a únikových strategií v kontextu umění. Prostřednictvím otevřené výzvy hledáme rozmanité přístupy, které se mohou přímo či nepřímo vztahovat k tomuto tématu.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Divadelní sezóna 2023/2024 se mílovými kroky přibližuje a Městské divadlo Brno vás zve na její zahájení premiérou nesmrtelné tragédie Williama Shakespeara Hamlet aneb Hádala se duše s tělem. Představení bude v Městském divadle Brno k vidění od 9. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Retrospektivní výstava Známky života v Pražákově paláci představí českého konceptuálního umělce Pavla Büchlera, který od počátku 80. let působí především ve Velké Británii. Na výstavu se můžete přijít podívat od 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Kreativní hub KUMST s radostí zve na své 3. narozeniny. Oslava proběhne v podobě bohatého programu od výstav po koncerty či možnosti vyzkoušení si tvorby v digitální dílně FabLab. Narozeniny KUMSTu se budou slavit od  22. 9. do 23. 9.

ČÍST VÍCE

Populární podcast Přepište dějiny míří do Brna. Jeho tvůrci pořádají 4. října besedu v káznici v Zábrdovicích. Přijďte si poslechnout živý podcast o historii místa, které se má v budoucnu stát centrem pro místní kreativce. Beseda je součástí uměleckého multižánrového festivalu Faktor K, který můžete v káznici navštívit od 4. 10. - 7. 10. 2023

ČÍST VÍCE

Nenechte si ujít Dny evropského dědictví, které se konají každé září v 50 zemích a poskytují přístup k tisícům zřídka otevřených památek. Tématem letošního brněnského ročníku, který proběhne od 15. do 17. září, je Živé dědictví. Program je zaměřen převážně na knihy a tisk jako nositele písemného dědictví.

ČÍST VÍCE

Muzeum města Brna zve na poutavou výstavu Lesem, která zavede návštěvníky na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti. Výstavu lze navštívit od 7. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Od 4. 10.  se můžete přijít podívat na výstavu Když jednoho podzimního rána studující v Domě pánů z Kunštátu k oslavě 30. výročí Fakulty výtvarných umění v Brně.

ČÍST VÍCE

V úterý 12. září bude v prostorách galerie G99 zahájen projekt kurátorské dvojice Noemi Purkrábková a Jiří Sirůček. Na výstavě s mezinárodním zastoupením Black Hole Sun budou k vidění díla, které pracují s tématem životadárné a zároveň ničivé síly slunce.

ČÍST VÍCE

foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Soubor Ensemble Opera Diversa brněnským posluchačům již několikrát představil skladby Davida Matthewse (*1943), dokonce se ve většině případu jednalo o světové či české premiéry. Ke skladatelovu letošnímu jubileu přispělo jmenované těleso, respektive jeho komorní odnož Diversa Quartet v čele s dramaturgem Jiřím Čevelou koncertem 20. září v prostorách Vily Löw–Beer. Programu sestavenému z děl skladatelů, kteří jsou úzce spojeni s osobností Davida Matthewse, včetně jeho autorské skladby, předcházela hodinová beseda za přítomnosti samotného skladatele. Matthews je skladatel britského původu s dlouholetými vazbami na brněnský okruh skladatelů a muzikologů. Kromě účasti na tzv. bytových seminářích v osmdesátých letech ho pojí také přátelství s několika osobnostmi jako je skladatel, pedagog a hobojista Pavel Zemek Novák (*1957).  více

V pondělí 18. září se v Rytířském sále Nové radnice uskutečnilo velmi neobyčejné přijetí: primátorka Markéta Vaňková iniciovala setkání více než třech desítek sbormistryň a sbormistrů, kterým tak při příležitosti projektu Rok sborů vyjádřila dík za jejich soustavný přínos k obohacování brněnské hudební scény a za mimořádnou péči o kulturní život našeho města. Fakt, že se v Brně můžeme pyšnit stovkou aktivních pěveckých sborů fungujícími napříč generacemi a profesemi, s sebou totiž nepřináší pouze velké množství koncertů či kultivaci talentů. Aktivní sborová komunita znamená pro město také početnou skupinu lidí věnujících volný čas společné tvůrčí činnosti a v neposlední řadě právě sboristé tvoří i poučené publikum pravidelně navštěvující ostatní kulturní akce.  více

Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Davisem a Českým filharmonickým sborem Brno vkročila 14. září v Janáčkově divadle do nové 68. sezony. Nadcházející koncertní sezona 2023/2024 nabídne pestrou paletu koncertních cyklů. Mnohé z večerů jsou v rámci oslav roku české hudby (2024) věnovány právě českým skladatelům a jejich (nejen) hudebnímu odkazu. Filharmonie ale také pořádá nebo se podílí na významných mezinárodních festivalech jako je například Moravský podzim, který začne prvního října. Těleso si pro svůj zahajovací koncert vybralo monumentální vokální dílo Gustava Mahlera – jeho druhou symfonii s podtitulem Vzkříšenívíce

Již nezvyklý podtitul „XI. ročník hudebních a divadelních slavností předtím, než…“ dával tušit, že jedenáctý ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti bude něčím výjimečný. Jen málokdo však nejspíše věděl, že závěrečný koncert 11. ročníku festivalu bude také jeho posledním večerem vůbec. Koncert souboru Societas Incognitorum pod uměleckým vedením Eduarda Tomaštíka, který se odehrál v sobotu 9. září v olomouckému kostele Panny Marie Sněžné, totiž uzavřel nejen letošní festivalovou řadu, ale také celou jedenáctiletou historii Olomouckých barokních slavností. V úvodní řeči však zazněl také příslib, že Volantes Orchestra (rezidenční orchestr festivalu) bude ve své činnosti nadále pokračovat. Jeho činnost by mohla určitým způsobem zaplnit tuto nově vzniklou díru na olomouckém festivalovém trhu.  více

Vlaky jako symbol odjezdu, příjezdu a návratu byly hlavním tématem druhého ročníku Mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST, který se konal na přelomu srpna a září. Čtyřdenní program v sobě propojil historické události židovských spoluobčanů odvezených z Brna do koncentračních táborů za druhé světové války s novodobými příběhy Ukrajinců, kteří do jmenovaného města před válkou utekli. Jako připomínka těchto událostí byl při zahájení festivalu na brněnském hlavním nádraží odhalen Památník zmizelých a na vybraných brněnských náměstích si mohou občané až do konce září prohlédnout výstavu Příběhy z Ukrajiny. Závěrečný koncert v režii Škampova kvarteta s podtitulem Vlaky konaný v neděli 3. září v Besedním domě byl pomyslnou tečkou za festivalem, při níž se hudebně i historicky umocnila otázka opouštění a návratů.  více

Nejčtenější