Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled letních událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení příznivci brněnské kultury,

nejprve bych se ráda připojila také osobně k pozvání na podzimní XVII. Brněnské kulturní fórum. Nejenže považuji za opravdu důležité jeho téma věnované přístupnosti a především odstraňování dalších bariér, které možná často zbytečně odrazují některé Brňany od návštěvy kulturních akcí. Ale také proto, že budete mít možnost zeptat se mě na to, co Vás v kreativní sféře zajímá nebo co Vás trápí a v čem by vám město mohlo pomoci, abychom společně dokázali věci posouvat dopředu a k lepšímu. 

Začala nová divadelní sezona, za sebou už máme dokonce první premiéry a další nás v nejbližší době čekají. Věřím, že všechny novinky zaujmou diváky i odborníky stejně jako ty ze sezony předešlé. Nominace na Ceny Thálie dokazují, že divadlu se v Brně daří, takže srdečné blahopřání patří samozřejmě navrhovaným umělcům, ale poděkování za skvělou práci bych chtěla adresovat všem, kteří se na úspěšných titulech podíleli, a to včetně „zákulisních“ profesí.  

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Pojďte s námi diskutovat o přístupnosti brněnské kultury 

Na podzimním XVII. Brněnském kulturní fóru, které se koná 9. 10. v Divadle na Orlí, se budeme věnovat tématu přístupnosti brněnské kulturní scény. Jaké jsou její bariéry? Jaké jsou její silné stránky? Co se vůbec v Brně v oblasti přístupnosti děje? 

Brněnská kulturní scéna se má z hlediska přístupnosti čím chlubit! Fórum nabídne nejen prezentace vybraných kulturních subjektů, ale také umělecká vystoupení a mimo lokální kulturní scénu se setkáme také s příklady dobré praxe ze zahraničí díky pozvaným hostům z  Estonska a Maďarska.

Chybět nebude ani pravidelná část Otevřené fórum, ve které je možnost se paní primátorky města Brna nebo přímo nás zeptat na vše, co vás v oblasti kultury a kreativního sektoru bude zajímat. 

Pokud jste ještě neměli šanci se na Brněnské kulturní fórum zaregistrovat, stačí kliknout zde.

Umění ve zdraví 

Letošní brněnský kulturní podzim je pro nás ve znamení přístupnosti kultury

a propojení tématu zdraví a kultura obecně. Na Brněnské kulturní fórum tak navážeme mezinárodní interdisciplinární konferencí Umění ve zdraví, kterou realizujeme ve spolupráci se spolkem Vize tance, z.s. a za finanční podpory Národního plánu obnovy. Cílem konference je rozvíjet mezioborové kompetence pracovníků v kulturním a kreativním sektoru.  Konference začne 10. října, na Světový den duševního zdraví, v CO.LABSu, kde bude pokračovat i 11. října různorodými workshopy a 12. října odbornou diskusí.

Více informací a registrace na konferenci.

Tím téma ale nekončí, až od 9. do 22. října doporučujeme navštívit i festival integrované tvorby FEST IN 2023, který je nejen tematicky propojen

s Brněnským kulturním fórem.

Žádáte si o dotaci v kultuře? Poradíme vám.

Mrkněte na náš videonávod k vyplňování žádosti. Projdeme ji s vámi krok po kroku a upozorníme na vše, co byste neměli přehlédnout, včetně novinek pro rok 2024. Pokud je vám příjemnější textová podoba, veškeré metodické návody najdete na webu dotace.brno.cz/oblastkultury

Žádost o dotaci v kultuře můžete podat do 30. 9. 2023.

Pamětní deska Tomáše Eduarda Šilingera se vrátí na stejnojmenné náměstí po více jak padesáti letech

V květnu jsme vypsali veřejnou zakázku malého rozsahu o „Návrh a realizaci pamětní desky P. Tomáše Eduarda Šilingera“. která se vrátí na Šilingerovo náměstí, a to v roce, kdy si připomínáme 110. výročí úmrtí tohoto augustiniánského kněze a významného brněnského politika.
Vítězný návrh pamětní desky patří studiu MONOLIT elements s. r. o.
Vrchní část pamětní desky bude členěná na 5 panelů. Každý graficky
představuje atribut Šilingerovy práce a života.
Deska svým vzhledem volně evokuje novinový stojan. Zároveň její tvar připomíná abstraktní klín a štít. Snaží se tak vystihnout Šilingerovu rozsáhlou práci.

Slavnostní odhalení pamětní desky chystáme ke konci tohoto roku. 

Kreativní hub KUMST otevírá herní inkubátor GAMEBAZE

Po roce pilotního provozu otevírá herní inkubátor GAMEBAZE, v rámci oslav svých 3. narozenin kreativního hubu KUMST, dveře veřejnosti! 

Ať už jste zkušený vývojář či začátečník, přijďte se podívat do prostor inkubátoru a nového coworku, kde vám mladé týmy herních vývojářů představí svoje rozdělané i hratelné prototypy her.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Ministerstvo kultury zveřejnilo výzvu na podporu kultury

a kreativity v regionech

Výzva malá kulturní a kreativní centra je součástí iniciativy Národního plánu obnovy - Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. Cílem výzvy je nejpozději do 1. prosince 2025 vybudovat alespoň 15 malých center ve všech regionech České republiky. 
Centra budou středobodem kulturních a kreativních aktivit regionu, propojí umělecký, podnikatelský a občanský sektor. Dalším přínosem je větší udržitelnost kulturní infrastruktury.

ČÍST VÍCE

Knihovna Jiřího Mahena nabízí vzdělávání pro pracovníky a pracovnice v kulturním a kreativním sektoru

Od září 2023 nabízí Knihovna Jiřího Mahena v Brně vzdělávací aktivity v oblasti kulturního a kreativního sektoru. Kurzy a semináře jsou zdarma a jsou vedené zkušenými profesionály. Na kurzy a semináře konané od října do prosince je možné se přihlásit do 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Festival Prototyp 2023 – Open Call 

Prototyp je tvůrčí, vzdělávací a organizační platforma, která si dává za cíl úzce propojovat sféry umění, vědy a technologií a tvořit prostor pro jejich netradiční prezentaci. Máte nápad či uměleckou instalaci, která propojuje vědu, technologie a umění? Přihlaste se na již 9. ročník umělecko-technologického festivalu, který proběhne 26.–29. 10. 2023 v unikátním prostoru vodojemů na Žlutém kopci.

ČÍST VÍCE

Galerie G99 & Brno Artists in Residence – Open Call 2024 na rezidenci/výstavu

Rezidenční a výstavní program G99 v roce 2024 je koncipován jako série výstavních projektů, akcí a rezidenčních pobytů na téma zkoumání závislostí

a únikových strategií v kontextu umění. Prostřednictvím otevřené výzvy hledáme rozmanité přístupy, které se mohou přímo či nepřímo vztahovat k tomuto tématu.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Divadelní sezóna 2023/2024 se mílovými kroky přibližuje a Městské divadlo Brno vás zve na její zahájení premiérou nesmrtelné tragédie Williama Shakespeara Hamlet aneb Hádala se duše s tělem. Představení bude v Městském divadle Brno k vidění od 9. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Retrospektivní výstava Známky života v Pražákově paláci představí českého konceptuálního umělce Pavla Büchlera, který od počátku 80. let působí především ve Velké Británii. Na výstavu se můžete přijít podívat od 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Kreativní hub KUMST s radostí zve na své 3. narozeniny. Oslava proběhne v podobě bohatého programu od výstav po koncerty či možnosti vyzkoušení si tvorby v digitální dílně FabLab. Narozeniny KUMSTu se budou slavit od  22. 9. do 23. 9.

ČÍST VÍCE

Populární podcast Přepište dějiny míří do Brna. Jeho tvůrci pořádají 4. října besedu v káznici v Zábrdovicích. Přijďte si poslechnout živý podcast o historii místa, které se má v budoucnu stát centrem pro místní kreativce. Beseda je součástí uměleckého multižánrového festivalu Faktor K, který můžete v káznici navštívit od 4. 10. - 7. 10. 2023

ČÍST VÍCE

Nenechte si ujít Dny evropského dědictví, které se konají každé září v 50 zemích a poskytují přístup k tisícům zřídka otevřených památek. Tématem letošního brněnského ročníku, který proběhne od 15. do 17. září, je Živé dědictví. Program je zaměřen převážně na knihy a tisk jako nositele písemného dědictví.

ČÍST VÍCE

Muzeum města Brna zve na poutavou výstavu Lesem, která zavede návštěvníky na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti. Výstavu lze navštívit od 7. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Od 4. 10.  se můžete přijít podívat na výstavu Když jednoho podzimního rána studující v Domě pánů z Kunštátu k oslavě 30. výročí Fakulty výtvarných umění v Brně.

ČÍST VÍCE

V úterý 12. září bude v prostorách galerie G99 zahájen projekt kurátorské dvojice Noemi Purkrábková a Jiří Sirůček. Na výstavě s mezinárodním zastoupením Black Hole Sun budou k vidění díla, které pracují s tématem životadárné a zároveň ničivé síly slunce.

ČÍST VÍCE

foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Když se zmíní cembalo, většina lidí si představí hudbu starou, zejména barokní. Ač se zdálo, že cembalu po vynálezu kladívkového klavíru odzvonilo, mnozí autoři hudby 20. století pochopili, že se jedná o nástroj, který má sice jiné zvukové vlastnosti než piano, je však stále nástrojem plnohodnotným. Pravdivost této teze se ve čtvrtek 22. února v Besedním domě pokusila dokázat Filharmonie Brno pod vedením německého dirigenta Alexandera Liebreicha. Spolu s věhlasným cembalistou Mahanem Esfahanim provedla tři skladby 20. století, které cembalo postavily do tří různých rolí.  více

Diversní jaro v roce 2024 započalo prvním orchestrálním koncertem Ensemble Opera Diversa pod taktovkou dirigenta Patrika Červáka konaným v Domě pánů z Kunštátu v úterý 20. února. Dramaturgický koncept inspirovaný mýtickými náměty z oblasti antiky, ale také fantazijního světa spisovatele a filologa Johna Ronalda Reuela Tolkiena, netradičně podpořil i improvizovaný videoart tvůrce Tomáše Hrůzy. Sólově za doprovodu orchestru vystoupil kytarista Vít Dvořáčekvíce

Také Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem se letos přidává k oslavám Roku české hudby. V Janáčkově divadle se včera uskutečnil koncert věnovaný vokálně-instrumentálním dílům dvou exilových skladatelů rozdílných epoch – Antonína Rejchy (1770–1836) a Jana Nováka (1921–1984). V rámci večera se představili Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra FialyMartina Janková (soprán), Pavla Vykopalová (mezzosoprán), Aleš Briscein (tenor) a Jiří Brückler (bas).  více

Pondělním koncertem Africa calls Europe byl v sále Konventu Milosrdných bratří zahájen XXI. ročník cyklu Barbara Maria Willi uvádí... Jak název večera napovídá, divákům bylo předvedeno propojení evropských a (nejen) afrických vlivů. O tento zajímavý dramaturgický počin se postaralo londýnské flétnové kvarteto i Flautisti ve složení Jitka KonečnáDoris KitzmantelIlona Veselovská a Monika Wimberger Devátá, ke kterému se v několika skladbách připojil perkusionista Jakub Kupčík. V první polovině večera nejdříve zazněla díla z renesanční a barokní epochy, ve druhé pak kompozice soudobých autorů.  více

Roky končící číslicí čtyři mají pro českou hudbu zásadní význam – kromě předních představitelů klasické hudby, ze kterých lze jmenovat Leoše Janáčka, Josefa Suka či Antonína Dvořáka, slaví svá jubilea také zásadní autoři české nonartificiální hudby jako například Jiří Šlitr či Karel Kryl. Tím nejzásadnějším výročím, které však letošek připadá, je bezesporu 200 let od narození zakladatele moderní české hudby Bedřicha Smetany. Národní divadlo Brno se tedy oslavy spojené s Rokem české hudby rozhodlo v projektu Smetana200 zahájit uvedením nové inscenace Smetanova Dalibora v koprodukci s Welsh National Opera. Představení režíroval David Pountney, jehož práce může být brněnským milovníkům opery známa například z inscenace Z mrtvého domu, která se uskutečnila v rámci festivalu Janáček Brno 2018. O hudební nastudování Dalibora se postaral Tomáš Hanus, který provedení při premiérovém uvedení v pátek 2. února rovněž řídil. Scénu navrhl Robert Innes Hopkins, kostýmy připravila Marie-Jeanne Lecca a světelného designu se ujal Fabrice Kebour. Postavy Smetanovy opery ztvárnili Tomasz Konieczny (Vladislav, král český), Peter Berger (Dalibor z Kozojed), Csilla Boross (Milada), Daniel Kfelíř (velitel stráže Budivoj), David Szendiuch (žalářník Beneš), Ondřej Koplík (Vítek), Jana Šrejma Kačírková (Jitka) a Petr Karas (soudce).  více

Nejčtenější