Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled letních událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení příznivci brněnské kultury,

nejprve bych se ráda připojila také osobně k pozvání na podzimní XVII. Brněnské kulturní fórum. Nejenže považuji za opravdu důležité jeho téma věnované přístupnosti a především odstraňování dalších bariér, které možná často zbytečně odrazují některé Brňany od návštěvy kulturních akcí. Ale také proto, že budete mít možnost zeptat se mě na to, co Vás v kreativní sféře zajímá nebo co Vás trápí a v čem by vám město mohlo pomoci, abychom společně dokázali věci posouvat dopředu a k lepšímu. 

Začala nová divadelní sezona, za sebou už máme dokonce první premiéry a další nás v nejbližší době čekají. Věřím, že všechny novinky zaujmou diváky i odborníky stejně jako ty ze sezony předešlé. Nominace na Ceny Thálie dokazují, že divadlu se v Brně daří, takže srdečné blahopřání patří samozřejmě navrhovaným umělcům, ale poděkování za skvělou práci bych chtěla adresovat všem, kteří se na úspěšných titulech podíleli, a to včetně „zákulisních“ profesí.  

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Pojďte s námi diskutovat o přístupnosti brněnské kultury 

Na podzimním XVII. Brněnském kulturní fóru, které se koná 9. 10. v Divadle na Orlí, se budeme věnovat tématu přístupnosti brněnské kulturní scény. Jaké jsou její bariéry? Jaké jsou její silné stránky? Co se vůbec v Brně v oblasti přístupnosti děje? 

Brněnská kulturní scéna se má z hlediska přístupnosti čím chlubit! Fórum nabídne nejen prezentace vybraných kulturních subjektů, ale také umělecká vystoupení a mimo lokální kulturní scénu se setkáme také s příklady dobré praxe ze zahraničí díky pozvaným hostům z  Estonska a Maďarska.

Chybět nebude ani pravidelná část Otevřené fórum, ve které je možnost se paní primátorky města Brna nebo přímo nás zeptat na vše, co vás v oblasti kultury a kreativního sektoru bude zajímat. 

Pokud jste ještě neměli šanci se na Brněnské kulturní fórum zaregistrovat, stačí kliknout zde.

Umění ve zdraví 

Letošní brněnský kulturní podzim je pro nás ve znamení přístupnosti kultury

a propojení tématu zdraví a kultura obecně. Na Brněnské kulturní fórum tak navážeme mezinárodní interdisciplinární konferencí Umění ve zdraví, kterou realizujeme ve spolupráci se spolkem Vize tance, z.s. a za finanční podpory Národního plánu obnovy. Cílem konference je rozvíjet mezioborové kompetence pracovníků v kulturním a kreativním sektoru.  Konference začne 10. října, na Světový den duševního zdraví, v CO.LABSu, kde bude pokračovat i 11. října různorodými workshopy a 12. října odbornou diskusí.

Více informací a registrace na konferenci.

Tím téma ale nekončí, až od 9. do 22. října doporučujeme navštívit i festival integrované tvorby FEST IN 2023, který je nejen tematicky propojen

s Brněnským kulturním fórem.

Žádáte si o dotaci v kultuře? Poradíme vám.

Mrkněte na náš videonávod k vyplňování žádosti. Projdeme ji s vámi krok po kroku a upozorníme na vše, co byste neměli přehlédnout, včetně novinek pro rok 2024. Pokud je vám příjemnější textová podoba, veškeré metodické návody najdete na webu dotace.brno.cz/oblastkultury

Žádost o dotaci v kultuře můžete podat do 30. 9. 2023.

Pamětní deska Tomáše Eduarda Šilingera se vrátí na stejnojmenné náměstí po více jak padesáti letech

V květnu jsme vypsali veřejnou zakázku malého rozsahu o „Návrh a realizaci pamětní desky P. Tomáše Eduarda Šilingera“. která se vrátí na Šilingerovo náměstí, a to v roce, kdy si připomínáme 110. výročí úmrtí tohoto augustiniánského kněze a významného brněnského politika.
Vítězný návrh pamětní desky patří studiu MONOLIT elements s. r. o.
Vrchní část pamětní desky bude členěná na 5 panelů. Každý graficky
představuje atribut Šilingerovy práce a života.
Deska svým vzhledem volně evokuje novinový stojan. Zároveň její tvar připomíná abstraktní klín a štít. Snaží se tak vystihnout Šilingerovu rozsáhlou práci.

Slavnostní odhalení pamětní desky chystáme ke konci tohoto roku. 

Kreativní hub KUMST otevírá herní inkubátor GAMEBAZE

Po roce pilotního provozu otevírá herní inkubátor GAMEBAZE, v rámci oslav svých 3. narozenin kreativního hubu KUMST, dveře veřejnosti! 

Ať už jste zkušený vývojář či začátečník, přijďte se podívat do prostor inkubátoru a nového coworku, kde vám mladé týmy herních vývojářů představí svoje rozdělané i hratelné prototypy her.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Ministerstvo kultury zveřejnilo výzvu na podporu kultury

a kreativity v regionech

Výzva malá kulturní a kreativní centra je součástí iniciativy Národního plánu obnovy - Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. Cílem výzvy je nejpozději do 1. prosince 2025 vybudovat alespoň 15 malých center ve všech regionech České republiky. 
Centra budou středobodem kulturních a kreativních aktivit regionu, propojí umělecký, podnikatelský a občanský sektor. Dalším přínosem je větší udržitelnost kulturní infrastruktury.

ČÍST VÍCE

Knihovna Jiřího Mahena nabízí vzdělávání pro pracovníky a pracovnice v kulturním a kreativním sektoru

Od září 2023 nabízí Knihovna Jiřího Mahena v Brně vzdělávací aktivity v oblasti kulturního a kreativního sektoru. Kurzy a semináře jsou zdarma a jsou vedené zkušenými profesionály. Na kurzy a semináře konané od října do prosince je možné se přihlásit do 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Festival Prototyp 2023 – Open Call 

Prototyp je tvůrčí, vzdělávací a organizační platforma, která si dává za cíl úzce propojovat sféry umění, vědy a technologií a tvořit prostor pro jejich netradiční prezentaci. Máte nápad či uměleckou instalaci, která propojuje vědu, technologie a umění? Přihlaste se na již 9. ročník umělecko-technologického festivalu, který proběhne 26.–29. 10. 2023 v unikátním prostoru vodojemů na Žlutém kopci.

ČÍST VÍCE

Galerie G99 & Brno Artists in Residence – Open Call 2024 na rezidenci/výstavu

Rezidenční a výstavní program G99 v roce 2024 je koncipován jako série výstavních projektů, akcí a rezidenčních pobytů na téma zkoumání závislostí

a únikových strategií v kontextu umění. Prostřednictvím otevřené výzvy hledáme rozmanité přístupy, které se mohou přímo či nepřímo vztahovat k tomuto tématu.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Divadelní sezóna 2023/2024 se mílovými kroky přibližuje a Městské divadlo Brno vás zve na její zahájení premiérou nesmrtelné tragédie Williama Shakespeara Hamlet aneb Hádala se duše s tělem. Představení bude v Městském divadle Brno k vidění od 9. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Retrospektivní výstava Známky života v Pražákově paláci představí českého konceptuálního umělce Pavla Büchlera, který od počátku 80. let působí především ve Velké Británii. Na výstavu se můžete přijít podívat od 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Kreativní hub KUMST s radostí zve na své 3. narozeniny. Oslava proběhne v podobě bohatého programu od výstav po koncerty či možnosti vyzkoušení si tvorby v digitální dílně FabLab. Narozeniny KUMSTu se budou slavit od  22. 9. do 23. 9.

ČÍST VÍCE

Populární podcast Přepište dějiny míří do Brna. Jeho tvůrci pořádají 4. října besedu v káznici v Zábrdovicích. Přijďte si poslechnout živý podcast o historii místa, které se má v budoucnu stát centrem pro místní kreativce. Beseda je součástí uměleckého multižánrového festivalu Faktor K, který můžete v káznici navštívit od 4. 10. - 7. 10. 2023

ČÍST VÍCE

Nenechte si ujít Dny evropského dědictví, které se konají každé září v 50 zemích a poskytují přístup k tisícům zřídka otevřených památek. Tématem letošního brněnského ročníku, který proběhne od 15. do 17. září, je Živé dědictví. Program je zaměřen převážně na knihy a tisk jako nositele písemného dědictví.

ČÍST VÍCE

Muzeum města Brna zve na poutavou výstavu Lesem, která zavede návštěvníky na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti. Výstavu lze navštívit od 7. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Od 4. 10.  se můžete přijít podívat na výstavu Když jednoho podzimního rána studující v Domě pánů z Kunštátu k oslavě 30. výročí Fakulty výtvarných umění v Brně.

ČÍST VÍCE

V úterý 12. září bude v prostorách galerie G99 zahájen projekt kurátorské dvojice Noemi Purkrábková a Jiří Sirůček. Na výstavě s mezinárodním zastoupením Black Hole Sun budou k vidění díla, které pracují s tématem životadárné a zároveň ničivé síly slunce.

ČÍST VÍCE

foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Nejčtenější