Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled letních událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení příznivci brněnské kultury,

nejprve bych se ráda připojila také osobně k pozvání na podzimní XVII. Brněnské kulturní fórum. Nejenže považuji za opravdu důležité jeho téma věnované přístupnosti a především odstraňování dalších bariér, které možná často zbytečně odrazují některé Brňany od návštěvy kulturních akcí. Ale také proto, že budete mít možnost zeptat se mě na to, co Vás v kreativní sféře zajímá nebo co Vás trápí a v čem by vám město mohlo pomoci, abychom společně dokázali věci posouvat dopředu a k lepšímu. 

Začala nová divadelní sezona, za sebou už máme dokonce první premiéry a další nás v nejbližší době čekají. Věřím, že všechny novinky zaujmou diváky i odborníky stejně jako ty ze sezony předešlé. Nominace na Ceny Thálie dokazují, že divadlu se v Brně daří, takže srdečné blahopřání patří samozřejmě navrhovaným umělcům, ale poděkování za skvělou práci bych chtěla adresovat všem, kteří se na úspěšných titulech podíleli, a to včetně „zákulisních“ profesí.  

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Pojďte s námi diskutovat o přístupnosti brněnské kultury 

Na podzimním XVII. Brněnském kulturní fóru, které se koná 9. 10. v Divadle na Orlí, se budeme věnovat tématu přístupnosti brněnské kulturní scény. Jaké jsou její bariéry? Jaké jsou její silné stránky? Co se vůbec v Brně v oblasti přístupnosti děje? 

Brněnská kulturní scéna se má z hlediska přístupnosti čím chlubit! Fórum nabídne nejen prezentace vybraných kulturních subjektů, ale také umělecká vystoupení a mimo lokální kulturní scénu se setkáme také s příklady dobré praxe ze zahraničí díky pozvaným hostům z  Estonska a Maďarska.

Chybět nebude ani pravidelná část Otevřené fórum, ve které je možnost se paní primátorky města Brna nebo přímo nás zeptat na vše, co vás v oblasti kultury a kreativního sektoru bude zajímat. 

Pokud jste ještě neměli šanci se na Brněnské kulturní fórum zaregistrovat, stačí kliknout zde.

Umění ve zdraví 

Letošní brněnský kulturní podzim je pro nás ve znamení přístupnosti kultury

a propojení tématu zdraví a kultura obecně. Na Brněnské kulturní fórum tak navážeme mezinárodní interdisciplinární konferencí Umění ve zdraví, kterou realizujeme ve spolupráci se spolkem Vize tance, z.s. a za finanční podpory Národního plánu obnovy. Cílem konference je rozvíjet mezioborové kompetence pracovníků v kulturním a kreativním sektoru.  Konference začne 10. října, na Světový den duševního zdraví, v CO.LABSu, kde bude pokračovat i 11. října různorodými workshopy a 12. října odbornou diskusí.

Více informací a registrace na konferenci.

Tím téma ale nekončí, až od 9. do 22. října doporučujeme navštívit i festival integrované tvorby FEST IN 2023, který je nejen tematicky propojen

s Brněnským kulturním fórem.

Žádáte si o dotaci v kultuře? Poradíme vám.

Mrkněte na náš videonávod k vyplňování žádosti. Projdeme ji s vámi krok po kroku a upozorníme na vše, co byste neměli přehlédnout, včetně novinek pro rok 2024. Pokud je vám příjemnější textová podoba, veškeré metodické návody najdete na webu dotace.brno.cz/oblastkultury

Žádost o dotaci v kultuře můžete podat do 30. 9. 2023.

Pamětní deska Tomáše Eduarda Šilingera se vrátí na stejnojmenné náměstí po více jak padesáti letech

V květnu jsme vypsali veřejnou zakázku malého rozsahu o „Návrh a realizaci pamětní desky P. Tomáše Eduarda Šilingera“. která se vrátí na Šilingerovo náměstí, a to v roce, kdy si připomínáme 110. výročí úmrtí tohoto augustiniánského kněze a významného brněnského politika.
Vítězný návrh pamětní desky patří studiu MONOLIT elements s. r. o.
Vrchní část pamětní desky bude členěná na 5 panelů. Každý graficky
představuje atribut Šilingerovy práce a života.
Deska svým vzhledem volně evokuje novinový stojan. Zároveň její tvar připomíná abstraktní klín a štít. Snaží se tak vystihnout Šilingerovu rozsáhlou práci.

Slavnostní odhalení pamětní desky chystáme ke konci tohoto roku. 

Kreativní hub KUMST otevírá herní inkubátor GAMEBAZE

Po roce pilotního provozu otevírá herní inkubátor GAMEBAZE, v rámci oslav svých 3. narozenin kreativního hubu KUMST, dveře veřejnosti! 

Ať už jste zkušený vývojář či začátečník, přijďte se podívat do prostor inkubátoru a nového coworku, kde vám mladé týmy herních vývojářů představí svoje rozdělané i hratelné prototypy her.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Ministerstvo kultury zveřejnilo výzvu na podporu kultury

a kreativity v regionech

Výzva malá kulturní a kreativní centra je součástí iniciativy Národního plánu obnovy - Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. Cílem výzvy je nejpozději do 1. prosince 2025 vybudovat alespoň 15 malých center ve všech regionech České republiky. 
Centra budou středobodem kulturních a kreativních aktivit regionu, propojí umělecký, podnikatelský a občanský sektor. Dalším přínosem je větší udržitelnost kulturní infrastruktury.

ČÍST VÍCE

Knihovna Jiřího Mahena nabízí vzdělávání pro pracovníky a pracovnice v kulturním a kreativním sektoru

Od září 2023 nabízí Knihovna Jiřího Mahena v Brně vzdělávací aktivity v oblasti kulturního a kreativního sektoru. Kurzy a semináře jsou zdarma a jsou vedené zkušenými profesionály. Na kurzy a semináře konané od října do prosince je možné se přihlásit do 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Festival Prototyp 2023 – Open Call 

Prototyp je tvůrčí, vzdělávací a organizační platforma, která si dává za cíl úzce propojovat sféry umění, vědy a technologií a tvořit prostor pro jejich netradiční prezentaci. Máte nápad či uměleckou instalaci, která propojuje vědu, technologie a umění? Přihlaste se na již 9. ročník umělecko-technologického festivalu, který proběhne 26.–29. 10. 2023 v unikátním prostoru vodojemů na Žlutém kopci.

ČÍST VÍCE

Galerie G99 & Brno Artists in Residence – Open Call 2024 na rezidenci/výstavu

Rezidenční a výstavní program G99 v roce 2024 je koncipován jako série výstavních projektů, akcí a rezidenčních pobytů na téma zkoumání závislostí

a únikových strategií v kontextu umění. Prostřednictvím otevřené výzvy hledáme rozmanité přístupy, které se mohou přímo či nepřímo vztahovat k tomuto tématu.

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Divadelní sezóna 2023/2024 se mílovými kroky přibližuje a Městské divadlo Brno vás zve na její zahájení premiérou nesmrtelné tragédie Williama Shakespeara Hamlet aneb Hádala se duše s tělem. Představení bude v Městském divadle Brno k vidění od 9. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Retrospektivní výstava Známky života v Pražákově paláci představí českého konceptuálního umělce Pavla Büchlera, který od počátku 80. let působí především ve Velké Británii. Na výstavu se můžete přijít podívat od 22. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Kreativní hub KUMST s radostí zve na své 3. narozeniny. Oslava proběhne v podobě bohatého programu od výstav po koncerty či možnosti vyzkoušení si tvorby v digitální dílně FabLab. Narozeniny KUMSTu se budou slavit od  22. 9. do 23. 9.

ČÍST VÍCE

Populární podcast Přepište dějiny míří do Brna. Jeho tvůrci pořádají 4. října besedu v káznici v Zábrdovicích. Přijďte si poslechnout živý podcast o historii místa, které se má v budoucnu stát centrem pro místní kreativce. Beseda je součástí uměleckého multižánrového festivalu Faktor K, který můžete v káznici navštívit od 4. 10. - 7. 10. 2023

ČÍST VÍCE

Nenechte si ujít Dny evropského dědictví, které se konají každé září v 50 zemích a poskytují přístup k tisícům zřídka otevřených památek. Tématem letošního brněnského ročníku, který proběhne od 15. do 17. září, je Živé dědictví. Program je zaměřen převážně na knihy a tisk jako nositele písemného dědictví.

ČÍST VÍCE

Muzeum města Brna zve na poutavou výstavu Lesem, která zavede návštěvníky na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti. Výstavu lze navštívit od 7. 9. 2023.

ČÍST VÍCE

Od 4. 10.  se můžete přijít podívat na výstavu Když jednoho podzimního rána studující v Domě pánů z Kunštátu k oslavě 30. výročí Fakulty výtvarných umění v Brně.

ČÍST VÍCE

V úterý 12. září bude v prostorách galerie G99 zahájen projekt kurátorské dvojice Noemi Purkrábková a Jiří Sirůček. Na výstavě s mezinárodním zastoupením Black Hole Sun budou k vidění díla, které pracují s tématem životadárné a zároveň ničivé síly slunce.

ČÍST VÍCE

foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější