Maraton hudby Brno 2020 představil první část programu

Multižánrový festival Maraton hudby Brno vstupuje do pátého ročníku. V srpnu Brno čekají čtyři dny plné hudby, která bude znít na náměstích, ve festivalových pokojích Kateřiny Šedé nebo tradičně v Alfa pasáži. Žánrové zastoupení v programu se pohybuje od groove, taneční a romské hudby přes operu, folklor, world music, klasiku nebo hudbu z muzikálů. Vystoupí například Pavel Fischer & Jakub Jedlinský, VUS Ondráš s projektem Jiřího Slavíka, Indigo Quartet, Monika Načeva, Epoque Quartet a mnozí další.

Brno, které jako jediné město v Česku nese titul Kreativní město hudby UNESCO opět rozezní hudba. Již tradiční srpnový festival Maraton hudby Brno nabídne bohatě žánrově zastoupený program s uznávanými umělci i mladými talenty. Ani letos nebudou chybět festivalové pokoje od Kateřiny Šedé, oproti minulému roku jich naopak bude ještě víc. „Bezuliční busking v loňském roce přinesl bytové koncerty přímo na ulici. Ve čtyřech otevřených pokojích bylo možné sledovat koncerty hudebníků a současně je přitom navštívit. Živou hudbu jste mohli sledovat z vany, manželské postele, nebo od jídelního stolu v kuchyni. Letos půjdeme ještě dál a v ulicích Brna najdete doslova celý rodinný dům! V dětském pokoji odstartuje poprvé v historii Maratonu hudby Brno dětský busking a ve špajzu nabídneme kombinaci hudby a gurmánského zážitku,“ popisuje autorka Kateřina Šedá.

Maraton hudby Brno 2020 se letos uskuteční od 13. do 16. srpna v centru Brna. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 13. srpna na Jakubském náměstí. Vůbec prvními interprety budou Pavel Fischer & Jakub Jedlinský, na které naváže cimbálová muzika Ivana Heráka. V dalších dnech návštěvníky festivalu čekají desítky živých vystoupení, koncertů a představení na tradičních i neobvyklých místech v centru Brna. Můžete se těšit na bubenickou show Ritmo Factory, multižánrový Epoque Quartet, na rock metalová Morčata na útěku, Moniku Načevu, Khoibu, Jana Bendiga, na sólový recitál Radka Bagára nebo večer Zdeňka Krále.

Ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Špilberk se představí VUS Ondráš s projektem Jiřího Slavíka nazvaným kRok za kRokem, folklor bude také zastoupen Tanečnou školou Šej-Haj-Hop, která nabídne výuku verbuňku a čardáše z Priepasného. Vydavatelství Indies ve svém programu oslaví 30 let působnosti a zavzpomíná na Jitku Šuranskou. Oslavovat bude také smyčcové kvarteto Indigo Quartet, které ke svým 20. narozeninám přizvalo herečku Andreu Buršovou, klavíristu Zdeňka Krále a akordeonistku Kláru Veselou. Alfa pasáž bude kromě tradiční Pianoštafety hostit také nové představení z dílny HausoperyHra o malinu. Festival také spolupracuje s Národním divadlem Brno, které v rámci jeho programu uvede představení Rusalka od Antonína Dvořáka a vůbec poprvé přinese společný recitál Romana a Tadeáše Hozových.

Do programu přispějí i jazzmani z Hannoveru, partnerského Kreativního města hudby UNESCO. Na muzikálové scéně se představí zpěváci Aleš Slanina a Lucie Bergerová z Městského divadla Brno. Sono centrum se během pátečního večera promění v taneční parket, těšit se můžete na mejdan, který rozproudí Circus Brothers. „V tuto chvíli máme domluveno přes třicet míst, na kterých se bude hrát. Chybět nebudou ta známá a oblíbená, jako Pianoštafeta v Alfa pasáži, Nekonečné varhany u Jezuitů nebo Guest stage na nádvoří Staré radnice, ale plánujeme samozřejmě i novinky. Kromě nových pouličních pokojů od Kateřiny Šedé, to bude třeba Groove nebo Muzikál stage a proběhne také tradiční spolupráce s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě,“ popisuje ředitel festivalu David Dittrich.

Stejně jako v loňských letech, tak i letos doplňujeme do Maratonu divadelní linku naším festivalem Na prknech, dlažbě i trávě. Zacílili jsme na prezentaci brněnských umělců a divadel a program komornějšího charakteru koncipovaný pro menší skupinky diváků. Je tvořen z větší části pro dětského diváka, ale také dospělí si jistě přijdou na své,“ doplňuje k programu Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Festival se odehraje na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku a na Moravském náměstí.  Vystoupí například Divadlo Líšeň, Divadlo DNO, Divadlo II. pád, Mikro-teatro nebo Divadlo Polárka.

Aktualizovaný program festivalu můžete sledovat na webu

Maraton hudby Brno 2019/ foto archiv festivalu