Maraton hudby Brno se letos rozběhne do všech hudebních žánrů

Druhý ročník multižánrového festivalu Maraton hudby Brno se blíží. Největší letní festival v Brně přivítá desítky účinkujících v mezinárodním zastoupení. V rámci festivalu dostane prostor hudba různých žánrů, od balkánské dechovky přes komorní a orchestrální klasiku, jazz, folklor, etno, rock, kapely pro děti až po netradiční bezuliční busking. Hudební program doplní trojice představení nového cirkusu Collectif Malunés, pouliční divadlo, kouzelník nebo akrobatický heliový balón.

„Maraton hudby Brno nám od loňského pilotního ročníku vyrostl do největšího letního městského hudebního festivalu. Město se na tři dny promění v obří scénu, na které se budou prolínat koncerty všech hudebních žánrů s divadelními či akrobatickými performancemi v podání českých i zahraničních umělců,“ zve Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO, které festival spolupořádá.

První den festivalu nabídne jazzový program v Sono Centru, který zahájí Vilém Spilka Quartet s projektem jazzových remakeů hitů písničkáře Honzy Nedvěda. Speciální autorský program vytvořený pro Maraton uvedou osobité hudebnice Beata Hlavenková a Dorota Barová. V závěru večera vystoupí Shai Maestro Trio se svým novým albem a také francouzský saxofonista Guillaume Perret, nedávný objev Colours of Ostrava. Páteční večer potěší také rockové duše. Ritchie Blackmore představí na Špilberku svůj projekt Blackmore´s Night. Dále bude probíhat bezuliční busking a nový cirkus.

Sobota patří projektu Špilberk Balkannn! Na pódiu se vystřídají zahraniční skupiny jako Bohemian Betyars, Russkaja a Dubioza kolektiv. Tuzemskou scénu doplní Circus Brothers a DJské duo Malalata. Tradiční hudbu českou a moravskou, ale i folklor řecké, makedonské a srbské komunity pevně zakotvené v Brně, si diváci budou moci užít ve folklorním okruhu na Moravském náměstí. Večer vyvrcholí v Divadle Husa na provázku vystoupením cimbálových muzik jako CM Petra Mičky a CM Danaj s legendárním multimediálním projektem Písničky z malířovy palety.

dubioza-kolektiv-01Dubioza Kolektiv

Neděle se spojí s klasikou. Redutu rozezní Barbara Maria Willi, která se svými hudebními hosty přichystala novou love story. Alfa pasáž bude patřit atraktivní a divácky oblíbené Pianoštafetě, na které si může zahrát opravdu kdokoli. Jezuitský kostel rozezní Nekonečné varhany pod záštitou prof. Aleny Veselé. Velkolepé finále letošního Maratonu vypukne večer na hradě Špilberk za doprovodu Filharmonie Brno, která doprovodí sopranistku Simonu Šaturovou v italském operním programu.

willi-barbara-maria-2016-03-001Barbara Maria Willi

Každý festivalový den bude probíhat jedno z unikátních představení belgicko-francouzského souboru nového cirkusu Collectif Malunés, který sbírá úspěchy po celé Evropě. V majestátním šapitó postaveném v areálu Hněvkovského třikrát předvedou působivou podívanou Šťastně až na věky.

collectif Malunes_foto_archiv_souboruCollectif Malunés

Další tři okruhy také ovládnou Brno na více dní. V pátek a v sobotu budou na velmi překvapivých místech centra města ke slyšení a k vidění muzikanti a performeři pod taktovkou Kateřiny Šedé, výtvarnice a mezinárodně respektované realizátorky projektů ve veřejných prostorech. Pro Brno nachystala první bezuliční busking s nečekaně umístěnými hudebníky. Celé tři maratonské dny bude probíhat také festival živého města Na prknech, dlažbě i trávě. V jeho rámci se diváci mohou těšit na létající balón V.O.S.A. Theatre, Divadlo II. Pád či nedělní karneval pro děti na Moravském náměstí.

Maraton hudby Brno bude probíhat od pátku 11. do neděle 13. srpna v celém městě.

Program najdete zde.

Shai Maestro Trio/ foto archiv umělců

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce