Podzimní série Alterny s ozvěnou JazzFestuBrno

Podzimní série Alterny s ozvěnou JazzFestuBrno

Klub Alterna pokračuje v tradici podzimních nedělních jazzových koncertů sérií Jazz On 2014. Hned na zahajovacím koncertě se představí trio světové extra třídy: Brian Blade, Scott ColleyBenjamin Koppel.

Tito špičkoví hráči se podíleli na projektech Herbieho Hancocka, Wayna Shortera, Boba Dylana... Samotný Brian Blade se brněnskému publiku představil před dvěma lety na JazzFestuBrno se svým projektem Mama Rosa. Scott Colley v Brně vystupoval s Johnem Scofieldem, no a Benjamin Koppel zase spolupracoval například s legendárním kontrabasistou Miroslavem Vitoušem. Koncert zahájí podzimní sezónu Alterny v úterý 30. září.

Druhou významnou událostí bude vystoupení mladé americké saxofonistky a zpěvačky Grace Kelly s jejím kvintetem v neděli 16. listopadu. Vydala vlastní CD  už jako teenager a pod vedením svého učitele Lee Konitze se z ní stala opravdová altsaxofonová „rising star“. I proto si ji přibraly ke spolupráci takové jazzové osobnosti jako Wynton Marsalis, Jamie Cullum či Dianne Reeves. Byla přizvána také k vystoupení s Lincoln Center Orchestra na slavnostním koncertě v rámci inaugurace prezidenta Baracka Obamy.

Za pozornost ovšem stojí i další koncerty. Slovenský bubeník Majo Ševčík si přizval polské přátele v čele s pianistou Piotrem Wylezolem, aby vytvořili klasické pianové jazzové trio, The Trio. Ve stejném nástrojovém obsazení se již tradičně představí Trio Roberta Balzara. Připomínáme, že s Jiřím Levíčkem za pianem. Velkou saxofonovou bitvu pak můžeme očekávat 19. října, kdy se „utká“ Ondřej ŠtveráčekOsianem Robertsem za doprovodu skvělých hudebníků. Inner Spaces, držitelé žánrového Anděla za rok 2012, přinesou neotřelý jazz pohledem mladé generace. Freejazové nálady slibuje spojení brněnských a norských hudebníků, které bude reprezentovat Didrik IngvaldsenDag Magnus. Klidné a jemné písně pak přijdou se zpěvačkou a klavíristkou Šárkou Adámkovou a její kapelou Sarah & Adams. Naopak divokou, energií nabitou show můžeme očekávat z vystoupení česko-slovenské mladé kapely Carpet Cabinet. Spíše jako bonus do této jazzové série patří i vystoupení známého brněnského bubeníka Pavla Fajta a zpěvačky a klavíristky Oony Kastner. Nejedná se o klasický jazz, ale melodické bicí Pavla Fajta a charismatický zpěv za doprovodu piana by mohl zaujmout i jazzové publikum. Celou sérii pak ukončí v neděli 7. prosince brněnská kapela Tres Quatros Kvintet, která zde pokřtí své první album natočené v rámci vítězství v soutěži Mladí ladí jazz 2013.

Na celou sérii je opět možno zakoupit permanentní vstupenku v ceně 480,- Kč. Na výjimečné koncerty 30. září (Blade, Colley, Koppel) a 16. listopadu (Grace Kelly) se permanentka nevztahuje, jejím držitelům ale klub poskytuje slevu na samostatné vstupenky ve výši 40,- Kč. Všechny koncerty začínají v klubu Alterna (Kounicova 48, Brno) ve 20.00 hod. Vstupenky na všechny koncerty je možné si zakoupit předem v klubu na baru nebo v Indies na Poštovské 2.

Grace Kelly, foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

The Trio (PL/SK)

5.10.2014, 20:00 / Alterna

NOCZ feat Dag Magnus (Nor/CZ)

12.10.2014, 20:00 / Alterna

Sarah & The Adams

26.10.2014, 20:00 / Alterna

Carpet Cabinet

9.11.2014, 20:00 / Alterna

GRACE KELLY QUINTET (USA)

16.11.2014, 20:00 / Alterna

PAVOON - Oona Kastnert & Pavel Fajt

18.11.2014, 20:00 / Alterna

Inner Spaces (CZ/PL)

23.11.2014, 20:00 / Alterna

DVA

27.11.2014, 20:00 / Alterna

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více