Rezidenčním umělcem letošního Maratonu hudby Brno je Omar Sosa

Rezidenčním umělcem letošního Maratonu hudby Brno je Omar Sosa

Festival Maraton hudby Brno 2023 dnes představil první část svého programu. V srpnu v Brně vystoupí Omar Sosa – coby rezidenční pianista festivalu, kapela Dubioza Kolektiv nebo estonské duo Puuluup.

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá a kvalitní brněnská hudební nabídka, kterou také festival cíleně představuje. 8. ročník festivalu Maraton hudby Brno ve dnech 10. – 13. srpna 2023 oživí historický střed města Brna, který promění v jednu velkou hudební scénu. Letošním rezidenčním umělcem bude světoznámý klavírista Omar Sosa. Část hudebních scén se přesune na nová místa. Vstupenky jsou již nyní k dostání prostřednictvím sítě GoOut. Do Brna zavítá jazzový klavírista z Kuby Omar Sosa, který v české premiéře nabídne hned tři jedinečná vystoupení.

Během prvního koncertu Sosa představí své jazzové kvarteto AfroCubano, které bude speciálně v rámci Maratonu hudby Brno spolupracovat s brněnskými hudebníky. Ve druhém programu mu bude hudebním partnerem bosenský multi-instrumentalista a beatboxer Stracho Temelkovski. V poslední den jeho festivalové rezidence diváci uslyší sólový klavírní recitál, který hraje jen velmi zřídka.

World music scéna letos návštěvníkům představí také nezapomenutelné estonské duo Puuluup, dva pankáče v obleku hrající hudbu určenou seriózním hipsterům, unaveným pankáčům a milovníkům tradiční hudby, kteří vůbec netuší, co je lyra hiiu kannel.

V rámci oblíbené Balkan Night se z piazzetty před Janáčkovým divadlem vracíme do krásného nádvoří hradu Špilberk, kde hlavní hvězdou večera bude legendární a energií nabitá bosenská kapela Dubioza Kolektiv.

Scéna Humor v hudbě nabídne koncert písničkáře Pavla Helana a hudební návrat sopranistky Patricie Janečkové, která vystoupí s klavíristou a skladatelem Zdeňkem Králem v pozoruhodném prostoru Cabaretu des Péchés.

Svou lokaci změní také populární jazzová scéna, která se z nádvoří Místodržitelského paláce přesune na nádvoří radnice Brna-střed. V rámci scény se představí český bubeník a skladatel Tomáš Hobzek. S originálním repertoárem přijede jedna z nejlepších maďarských jazzových zpěvaček Júlia Karosi. Směs blues a rocku představí zpěvák, kytarista a skladatel z Jihoafrické republiky Gerald Clark se svým Gerald Clark Band.

Ani letos nebudou chybět v ulicích Brna jedinečné designové pokojíky od uznávané české výtvarnice Kateřiny Šedé. Tyto nádherné pokoje se promění na malé koncertní prostory pro pouliční umělce. Jeden z nich se každý rok obmění a svou podobou reaguje na výročí či významná témata daného roku. Jaký pokoj si Kateřina Šedá připravila pro letošní rok? Zjistíte to 18. května v rámci tradičního festivalového happeningu, při kterém bude představen kompletní program festivalu.

Návštěvníci se dále mohou těšit jak na dvoudenní program vydavatelství Indies, tak na rockovou, muzikálovou či folklorní scénu, oblíbenou Pianoštafetu, Nekonečné varhany, matiné Barbary Marie Willi a řadu mimořádných talentů z projektu ZUŠ OPEN a mnoho dalšího.

Omar Sosa/ foto Ron Jones

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae přináší již dvacátým osmým rokem dramaturgicky pestré a interpretačně vybroušené večery, které navíc zasazuje nejen do koncertních sálů, ale rovněž na nádvoří či do zámeckých salónů, hradních sálů, bazilik, kostelů či synagog. Letošní 28. ročník zastřešuje téma Mezi Kroměříží a Vídní. Kulturní centrum Evropy tedy Vídeň sloužila jako sídelní město habsburských císařů a Kroměříž zase byla domovem olomouckých arcibiskupů. Na dramaturgii letošního ročníku se podílela trojice respektovaných odborníků: děkanka Hudební fakulty JAMU, cembalistka, varhanice a muzikoložka Barbara Maria Willi, historik, muzikolog a sbormistr Vladimír Maňas a Otto Biba, rakouský hudební vědec a dlouholetý ředitel vídeňského archivu Gesellschaft der Musikfreunde.  více

Letos v únoru se Filharmonie Brno vydala na nesmírně úspěšné americké turné; na programu měla výběr základních českých klasiků a současnou americkou hudbu. Orchestr vystoupil v legendární Carnegie Hall, v Ann Arbor, poté následovaly tři koncerty v Kalifornii a dále v Kansas City a v texaském Lubbocku. Na koncertech se představili někteří z vůdčích sólistů dnešní doby, jmenovitě Angélique KidjoLaurie Anderson a Christian Schmitt. To vše se odehrálo pod taktovkou šéfdirigenta a uměleckého ředitele Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese. Strávil jsem s ním několik fascinujících minut, během nichž mi o tomto velkém mezinárodním úspěchu vyprávěl.  více

Původně mělo jít o dvojalbum, na kterém Druhá tráva pracovala s britským producentem Eddiem Stevensem a které mělo přinést převzaté i autorské skladby. Vinou epidemie covidu vznikly obě části odděleně: Díl první vyšel v roce 2020 a obsahoval především coververze. Díl druhý se na trhu objevil v roce 2022 a převažují na něm skladby původní. Osoba producenta, jinak špičkového odborníka na indiepop a elektronickou hudbu, je u obou částí stejná. Přístup a způsob nahrávání se však liší a to, co kapela se Stevensem na prvním albu pouze naznačila, na „dvojce“ vyzrálo do intenzivnějších barev, zvuků a vůní.  více

Oslavy stopadesátí let brněnského Besedního domu, které se konají nejen v jeho prostorách, vynikají zajímavou dramaturgií. Ta dokáže posluchače přenést do počátků existence tohoto koncertního prostoru. Dva koncerty, které se odehrály 4. a 5. května, nesly název Janáček a Horňácká muzika. Já jsem se zúčastnila toho prvního a šlo o skutečně povedený zážitek, který mi Filharmonie Brna a Horňácká muzika Petra Mičky připravila. Páteční reprízu koncertu přenášela Česká televize. Oba večery byly vyprodané a do prodeje se dokonce přidávaly vstupenky na stání.  více

Sídlo Filharmonie Brno a jedna z nejdůležitějších historických i kulturních dominant Brna – tedy Besední dům – letos slaví 150. roků od svého vzniku. Přesně 3. dubnu 1873, kdy byla slavnostně otevřena dvorana (velký sál) budovy od architekta Theophila von Hansena, autora mj. proslulého vídeňského Musikvereinu, se tento honosný objekt stal středobodem brněnské kultury a zdejšího osobitého uměleckého života. O půldruhého století později – v pondělí 1. května 2023 – zahájila odpolední sešlost a následný koncert s podtitulem Když Smetana v Brně poprvé hrál… sérii koncertů, které vzdají hold jedinečným milníkům v kulturní historii města.  více

Nejčtenější