Vrcholem operní sezóny je Epos o Gilgamešovi a Dido a Aeneas

6. květen 2016, 15:15

Vrcholem operní sezóny je Epos o Gilgamešovi a Dido a Aeneas

Poslední premiérou této sezóny je oratorium Bohuslava Martinů a barokní opera anglického skladatele Henryho Purcella. V hlavních rolích vystoupí Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová, Jiří Brückler, Ondrej Mráz, Václav Čížek a další.

Barokní opera se vrací do repertoáru Janáčkovy opery po bezmála 30 letech. Na jejím hudebním nastudování se podílel mezinárodně uznávaný odborník na interpretaci staré hudby, dirigent a zakladatel souboru Collegium 1704 Václav Luks, členové Collegia 1704 budou součástí orchestru brněnské opery. Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů patří mezi skladatelova vrcholná díla.

Obě díla spojuje především dominance velmi náročných sborových partií a také mýtický základ obou příběhů. Epos o Gilgamešovi, nejstarší známé literární dílo, vypráví o přátelství mezi sumerským vládcem Gilgamešem a přírodním mužem Enkiduem. Příběh o Dido a Aeneovi najdeme ve Vergiliově Aeneidě a je dodnes považován za jedno z největších milostných dramat.

V režii operního šéfa Janáčkovy opery Jiřího Heřmana a pod hudebním vedením Marka Ivanoviće a Václava Lukse se v roli Gilgameše se představí Jiří Brückler a jako Enkidu Ondrej Mráz. Dále Markéta Cukrová coby Dido a Jiří Brückler v roli Aenea. Výtvarné pojetí scény zpracoval Dragan Stojčevski, kostýmy pak Alexandra Grusková. Premiéra se uskuteční 13. května 2016 od 19:00 v Janáčkově divadle Brno.

Více o chystané premiéře se dozvíte na Čaji o páté s režisérem inscenace Jiřím Heřmanem a dramaturgyní Patricií Částkovou v Domě pánů z Kunštátu 8. května 2016 od 17:00 nebo v rámci doprovodné akce Krok za oponu, a to 10. června od 11:00 nebo 12. června od 15:00 přímo na jevišti Janáčkova divadla.

 

Foto Martin Olbrzymek

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas

13.5.2016, 19:00 / Janáčkovo divadloJen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více