Operní a koncertní podzim Ensemble Opera Diversa

Operní a koncertní podzim Ensemble Opera Diversa

Soubor Ensemble Opera Diversa chystá v podzimní části sezóny nejen premiéry i reprízy jevištních děl, ale také koncerty s vynikajícími sólisty. Kromě opakování oblíbeného Dýňového démona posluchače čekají také sólové recitály Richarda Nováka a Viléma Veverky. Díky spolupráci s Národním divadlem Brno se drtivá většina produkcí uskuteční v Redutě na Zelném trhu v Brně.

Sezónu otevírá zcela výjimečný recitál basisty Richarda Nováka s klavíristkou Alicí Rajnohovou. Zatím poslední recitál tohoto fenomenálního pěvce se uskutečnil již před třemi roky. Ten aktuální je připomínkou šedesáti let aktivní kariéry Richarda Nováka, ale také poctou Roku české hudby. V programu zaznějí díla Vítězslava Nováka, Jaroslava Křičky, Vítězslavy Kaprálové, Jana NovákaJosefa Berga (18. 9. v 19.00).

Po delší době uvádí Ensemble Opera Diversa také oblíbené miniopery tvůrčího tandemu Pavel Drábek – Ondřej Kyas. Výběr obzvláště explozivních minioper pod názvem Minioperní miny se v režii Tomáše Studeného odehraje neobvykle v atriu brněnské Reduty, v hlavních rolích s Hanou Škarkovou, Alešem Janigou a dalšími (24. 9. v 19.00).

Zcela unikátním projektem pokračuje Ensemble Opera Diversa v tradici koncertů soudobé duchovní hudby. Pod taktovkou Gabriely Tardonové zaznějí skladby Davida Matthewse, Františka Emmerta, Jaroslava Šťastného alias Petera Grahama, Roberta HejnaraOndřeje Kyase. Vedle premiérového uvedení Chrámového koncertu pro basklarinet a orchestr (sólista Pavel Zlámal) Petera Grahama a Te Deum laudamus pro sbor (Ensemble Versus), soprán, varhany a orchestr od Ondřeje Kyase bude koncert výjimečný také přítomností všech pěti autorů (kostel sv. Augustina v Brně, 7. 10. v 19.00).  

Říjen si, přinejmenším v operním Brně, už také skoro nelze představit bez Dýňového démona ve vegetariánské restauraci. Tento oblíbený gastronomický gesamtkunstwerk Pavla Drábka a Ondřeje Kyase bude tentokrát uveden v kapacitně příznivějším Divadelním sále Reduty. Tato úspěšná kulinární opera však nesytí tóny, vůněmi a chutěmi jen smysly, obsahově je neméně bohatá. Stává se možná i určitým  obřadem, jímž se loučíme s létem a smiřujeme s podzimem. Režisér a šéfkuchař v jedné osobě přímo na jevišti připravuje výtečný pokrm z dýně a při tom mu sekunduje zpívající pár majitelů restaurace, démon čerstvě zaříznuté dýně, pinkl, sbor kuchyňského personálu a sedmičlenný orchestr. Na závěr se k nim připojí i obecenstvo a představení plynule přejde v neformální raut. V hlavních rolích Lucie Kašpárková, Hana Škarková, Jan ŠťávaJakub Tuček; režie Tomáš Studený, dirigentka Gabriela Tardonová (16. 10. v 19.00).

Poctou skladateli Františku Emmertovi je společný koncert sborů VersusVox Iuvenalis. V bazilice na Starém Brně zazní z obou chrámových kůrů renesanční moteta a v premiéře Emmertův sborový cyklus Nirmal Hridaj, jako sólistka se představí opět Hana Škarková (21. 10. v 19.00).

Třetí a poslední z řady diversních orchestrálních koncertů k Roku české hudby 2014 se tentokrát nesoustředí výlučně na brněnské autory. Osou programu jsou dvě premiéry – zcela nové skladby Ondřeje Štochla, napsané pro Ensemble Opera Diversa a vynikajícího hobojistu Viléma Veverku – a Suita pro hoboj a klavír Pavla Haase v úpravě pro hoboj a smyčce, vytvořené pro tuto příležitost Ondřejem Kyasem. Zaznějí však také skladby pro smyčcový orchestr od Gideona Kleina, Jana NovákaZdeňka Pololáníka. Dirigent Ondrej Olos, hoboj Vilém Veverka (18. 11. v 19.00).

Podzimní část diversní sezóny symbolicky zakončí dvě komorní hry Pavla Drábka, pro něž Ondřej Kyas napsal několik písní. Everyman čili Kdokoli vznikl původně jako rozhlasová hra, adaptace středověké morality o Člověku a Smrti, která se však  zcela současně dotýká otázky, nakolik jsme vyrovnáni s vlastní smrtelností.  Premiérový Leviatan je adaptací povídky Josepha Rotha, prazvláštně hořkého příběhu korálkáře Nissena Piczenika. Hru napsal Pavel Drábek ve spolupráci Markem McLaughlinemLizzy Steel.

Více průběžně na www.operadiversa.cz

EOD v Redutě, Richard Novák, foto archiv souboru

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Se svou novou operou Ponava (Ztracené řeky) se Ensemble Opera Diversa posunul k vážné a působivé alegorii o současném světě. Jmenuje se podle brněnské podzemní řeky, ale není o Brně. Je o světě a spodních proudech, které jsou neviditelné, ale věrné a stále nablízku.  více


Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více