Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury,

dovolte mi srdečně popřát vše nejlepší do nového roku, hlavně hodně kulturních zážitků. My jsme rok zahájili pokračováním v intenzívní práci na přípravě kandidatury Brna do soutěže o Evropské hlavní město kultury. Nově můžete sledovat všechny novinky na Facebooku a Instagramu Brno 2028. Pokračujeme taky v navazování mezinárodních kontaktů a příští týden se s týmem chystáme na zahájení oslav do našeho partnerského města Kaunasu, který je Evropským městem kultury pro rok 2022. V Litvě nás čeká několik důležitých schůzek zejména s francouzskými městy, která se mezi sebou stejně jako Brno poperou o titul EHMK pro rok 2028. Na domácí půdě mezitím rozjíždíme expertní kulaté stoly, jejichž cílem je vybrat téma brněnské kandidatury.

Pilně pracuje i Odbor kultury MMB, který stihl v rekordním čase zpracovat žádosti o dotace na rok 2022, které letos budeme schvalovat už v lednovém zastupitelstvu. Výsledky neprodleně zveřejníme na dotačním webu.

Mnoho dobrého Vám přeje Váš radní pro kulturu, 
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Kulturní dotace pro rok 2022 bude schvalovat lednové zastupitelstvo

Žádosti o dotace pro rok 2022 budeme předkládat Zastupitelstvu města Brna, které se koná 25. 1. 2022 a během února zveřejníme výsledky na dotace.brno.cz/schvalenedotace. Zároveň vás vyzveme buď k podpisu dotační smlouvy, nebo vám zašleme sdělení o neschválení dotace.
ČÍST VÍCE

Nastává čas zúčtování 

Jste příjemci dotace za rok 2021? Nezapomeňte na Odbor kultury MMB včas dodat vyúčtování vašeho projektu nebo celoroční činnosti. Čas máte do 31. 1. 2022 (platí pro celoroční činnosti a projekty realizované v prosinci 2021). Všechny formuláře a návody najdete na dotačním webu.
ČÍST VÍCE

Spouštíme nový web o tom, jak Brno podporuje výuku hudby

Cílem projektu OnStage je zavádět nové metody hudebního vzdělávání dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením, což se nám v Brně daří již na dvou základních školách. Více o projektu najdete na zbrusu novém webu onstage.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Otevírá se kreativní galerie připravená pomoct firmám nakopnout spolupráci s kreativci z jižní Moravy 

Potřebujete změnit design produktu, vytvořit video nebo vyladit web? Do konce ledna se můžete přihlásit na kreativnivouchery.cz a získat až 100 000 Kč na spolupráci s kreativcem vašeho výběru.
ČÍST VÍCE

Nový dotační titul přilákal řadu kreativců různého zaměření 

V září minulého roku vypsal Odbor strategie a spolupráce MMB nový dotační program s názvem Pro Kreativní Brno. Jeho cílem je podpora kreativců, kteří v roce 2022 plánují projekty pro veřejnost podporující podnikavost či edukaci. Celkem bylo podáno 15 žádostí, které prochází hodnocením komise. Dále bude jejich finanční podporu v lednu schvalovat městské zastupitelstvo. Kompletní výsledky budeme znát přibližně na začátku února.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury spustilo prohlašování nových památkových zón v Brně

Ministerstvo kultury koncem minulého roku vydalo návrh nových památkových zón v Brně. Týká se území čtvrtí Brno-střed, Brno-sever, Žabovřesky a Královo Pole.
ČÍST VÍCE

Posílejte nám tipy do sekce „Co se děje v brněnské kultuře“

Pořádáte v Brně kulturní akci a chcete o ní dát vědět? Napište nám na e-mail kultura@brno.cz a my ji zařadíme do našeho pravidelného newsletteru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu, kterou lze využít především na obnovu nemovitých kulturních památek lidové architektury, například zemědělských usedlostí, chalup, kapliček, božích muk, venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků či zahrad. Zažádat si můžete do 31. 1. 2022.
ČÍST VÍCE

Dotační program pro akce připomínající výročí Gregora Johanna Mendela

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu v programu Podpora připomenutí a oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela v roce 2022. Dotace je určena pro projekty s tematickou, historickou či regionální návazností na oslavy výročí, k nimž tvoří doprovodný kulturní program a jejichž jádrem je veřejná kulturní služba (kulturní akce pro veřejnost, příprava a vydání publikace apod.).
ČÍST VÍCE

Projekt Becoming Czech hledá umělce a umělkyně z řad migrantů žijících v České republice

Divadelní platforma Terén hledá umělce, umělkyně nebo kolektivy se zkušeností s migrací, ideálně s první generací v České republice. Vítají etablované i neetablované tvůrce a tvůrkyně – přijímají přihlášky od kohokoli s tvůrčím nápadem. Čas se přihlásit máte do konce ledna.
ČÍST VÍCE

Letní škola Resonances IV SciArt vyhlásila open call na rok 2022

Jste umělec nebo umělkyně tvořící na poli mezi uměním a vědou, vaše práce oslovuje různorodé publikum a máte blízko k vědeckému výzkumu? Pak je open call přesně pro vás. Letošní téma je NaturArchy: Towards a Natural Contract. Letní škola se odehrává v Itálii od 20. do 24. 6. 2022.
ČÍST VÍCE

Hudební cena Vinyla vyhlašuje výzvu pro mladé producenty a producentky

Cena Vinyla a Bastl Instruments vyhlašují společný open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu elektronické tuzemské hudební scény. Výzva je určena pro začínající producentky a producenty. Přihlásit se lze formou nahrávky/tracku o maximální délce 10 minut.
ČÍST VÍCE

Sdílejte dobrou architektonickou praxi v Evropské unii

Jedním ze způsobů jak podporovat zájem o architekturu a zlepšování prostředí je sdílení dobré praxe. Kromě sdílení v rámci Česka je důležité dát o sobě vědět také v rámci Evropy. Česká komora architektů vyzývá k zaslání doporučení na své či cizí realizace vhodné k prezentaci za hranicemi.
ČÍST VÍCE

Divadlo Polárka vyhlašuje otevřenou výzvu pro studenty a studentky divadelních škol

Cílem platformy Start-up je vytvořit v Polárce prostor pro začínající tvůrce a tvůrkyně za férových a důstojných podmínek. Z přihlášených projektů vyberou ten nejlepší, nejpoctivější a nejslibnější. Poskytnou zázemí, produkci, rozpočet, herce a herečky a podporu.
ČÍST VÍCE

Akademie IDU vzdělává kulturní manažery

Další ročník vzdělávacího programu Akademie IDU pro kulturní manažery je zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership. Kurz je určen vedoucím pracovníkům a pracovnicím (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací.
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Možnosti interpretace prostoru je nový formát výstavních projektů vily Tugendhat. Poslední ze série sedmi interpretací je Helena Lukášová, jejíž výstava začíná právě dnes.

Výstava Hračky na hradě patří hlavně dětem. Navštívit ji se svými ratolestmi můžete na Špilberku do konce února.

Brána zahrady věčnosti aneb výstava návrhů ze soutěže o hlavního vstup Ústředního hřbitova je až do konce ledna v Urban centru.
 
 Večer tříkrálový – lyrika nejhlubšího zrna. Tak označuje Mahenovo divadlo svou inscenaci hry Williama Shakespeara. Premiéru má 28. 1.

Zrcadlo, které vzbuzuje pozornost, přemýšlení, otázky? Brněnský umělec Petr Jedlička zve na výstavu svých velkoformátových obrazů do Art Gallery Brno.

Filmový festival Írán:ci uvede v Kinu Art tři skutečně mimořádné íránské filmy, které si v roce 2021 získaly diváky i kritiky na celém světě.

Inscenaci o slavném brněnském logikovi Kurtu Gödelovi Ein Strudel und Nekonečno představí ve čtvrtek 13. 1. v Hvězdárna a planetárium Brno.

Ještě do konce ledna lze v Moravské galerii navštívit výstavu mladých umělců ze soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého.

Snímky Marka Audyho z roku 2019 zachycují islandskou přírodu v plné kráse. Výstavu Island – země ledu a ohně v premiéře v historické stereovizi připravilo Technické muzeum.

První letošní premiérou v Divadle Bolka Polívky bude one-women stand up s Annou Polívkovou. Na Proslov můžete zajít ve středu 12. 1.

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

V úterý 22. listopadu uplynulo 20 let od úmrtí významného muzikologa, pedagoga, redaktora a vedoucího Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity – profesora Jiřího Fukače (15. ledna 1936 – 22. listopadu 2002).  více

Pro zahájení své 11. koncertní sezony v sále Divadla Husa na provázku si hudební soubor Brno Contemporary Orchestra vybral tématiku Ticha – a to nejen jako akustického jevu, ale i stejnojmenné rodiny. Tímto oslím můstkem dramaturgie večera propojila nejen Eufemias mysterion – Tajemství ticha – Miloslava Kabeláče, ale i světovou premiéru písně Jany Vöröšové Bau mir ein Haus, jejíž námětem a inspirací se stala brněnská rodačka Anna Ticho. Na koncertě Inkluze ticha (21. listopadu) vystoupili jako sólisté sopranistka Irena Troupová a violoncellista Josef Klíč, orchestr řídil kmenový dirigent souboru Pavel Šnajdrvíce

Folklor sice ve své prapůvodní podobě patří na venkov, ale už od roku 1892, kdy Leoš Janáček zorganizoval známý Lidový koncert, ho mohou Brňané vídat i v honosných městských sálech. Stejně tomu bylo i 19. listopadu, kdy v Mahenově divadle oslavil své třicátiny slovenský folklorní soubor Púčik.  více

Dvě velké inscenace Janáčkových oper na letošní festival Janáček Brno přijely z ciziny, a to s kompletním ansámblem včetně orchestrů. V obou případech se orchestry představily i na samostatných koncertech. Oba večery byly interpretačně špičkové, ale také osobitě pojaté. Oba večery řídili přední světoví dirigenti střední generace, oba původem z Moravy.  více

Minulou středu měli návštěvníci mezinárodního festivalu Janáček Brno možnost shlédnout skladatelovu operu Káťa Kabanová v nastudování Národního divadla Praha. Následujícím operním představením, které se v rámci 8. ročníku přehlídky uskutečnilo, se v Janáčkově divadle stala opět Káťa Kabanová v interpretaci Grand Théâtre de Genève a v koprodukci s Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf Duisburg a souboru Orchestre de la Suisse Romande. Režie se chopila Tatjana Gürbaca, scénu navrhl Henrik Ahr, kostýmy připravila Barbara Drosihn a světelný design Stefan Bolliger. V titulní roli se představila Corinne Winters, jejího milého Borise Grigorjeviče ztvárnil Aleš Briscein, manžela Tichona Magnus Vigilius a jeho matku Kabanichu Elena Zhidkova. Role mladičké Varvary se ujala Ena Pongrac, učitele Váňy Kudrjáše Sam Furness a postavy kupce Dikoje Tomas Tomasson. Sbor vystoupil pod vedením Alana Woodbridge a hudebního nastudování, stejně jako samotného řízení, se chopil dirigent Tomáš Netopilvíce

Osmý ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno 2022 nabízí několik dramaturgických linií. Jedna z nich poukazuje na Janáčkovu lásku k Rusku, které také několikrát navštívil, a na skladatelovu náklonnost k myšlence panslavismu. Není tedy divu, že letošní program nesoutěžní přehlídky se zaměřil na uvádění děl ruských skladatelů. Týkalo se to také koncertu v divadle Reduta, kde v režii ansámblu Brno Contemporary Orchestra zazněl různorodý program zahrnující skladby ovlivněné pozdním romantismem.  více

Festival Janáček Brno není pouze přehlídkou rozmanitých režisérských a dirigentských interpretací Janáčkových operních děl. Mohli se o tom návštěvníci jeho osmého ročníku přesvědčit při sobotním Duchovním koncertu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. Program sestávající z Janáčkovy Chorální fantazie, proslulého Otčenáše a neméně pozoruhodných kompozic Hospodine! a Zdrávas Maria doplnila Mše Igora Stravinského. V rámci večera vystoupili harfenistka Dominika Svozilová, tenorista Aleš Briscein, basista Ondřej Musil, sbor Canticum Ostrava se sólisty Marcelou Gurbaľovou (soprán), Janem Rychtářem (alt), Petrem Němcem (tenor), Alešem Pirnosem (tenor) a Romanem Vlkovičem (bas), dále pak posluchači Hudební Fakulty Janáčkovy akademie múzických umění: Zuzana Čurmová (soprán), Alžběta Symerská (alt), trumpetisté Petr ČižinskýRadek Juračka a Radek Hrdlička, trombonisté Ondřej MotalRadim HromádkoJaroslav Petráš a Jaroslav Broža, tubista Vít Andrýsek, fagotistky Teresa Bínová a Natálie Khemlová, hobojistky Alexandra Bláhová a Amaliia Ivanus, hráčka na anglický roh Yelyzaveta Chkhartishvili, houslista Marián Hrdlička a varhanice Petra Kujalová. Sbor řídil Jurij Galatenko. Vše znělo pod taktovkou Jakuba Kleckeravíce

Hostování Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) s ambiciózním programem na festivalu Janáček Brno patřil páteční večer. Janáčkovo koncertní dílo není obsáhlé a pro jeho festivalovou prezentaci je důležité, aby se mu dostalo jasných dramaturgických souvislostí. Po Šumařově dítěti tak následoval čtvrtý klavírní koncert Antona Rubinštejna, jeden z hitů doby, kdy Janáček teprve tříbil svůj hudební jazyk. Po pauze pak přítomní slyšeli Vokální symfonii Vladimíra Sommera, jejíž vznik a první provedení po uplynutí tří dekád od Janáčkovy smrti podstatně ovlivnily chápání soudobého českého symfonismu.  více

Ačkoliv osmý ročník představuje u hudebních festivalů většinou ještě stále ranou fázi vývoje, mezinárodní přehlídka Janáček Brno se za sedm ročníků své existence vypracovala v jednu z nejzásadnějších operních a hudebních akcí tohoto typu nejen u nás, ale i v širším evropském prostoru. Letošním programem se prolíná téma Quo vadis jakožto citace z duchovní kantáty Felikse Nowowiejského, oblíbeného díla Leoše Janáčka. Nese s sebou velké humanistické poselství, které se zrcadlí v Janáčkově tvorbě, zejména v dílech se slovanskou inspirací. Mezi ta patří i opera Z mrtvého domu, která ve spojení s Glagolskou mší zahájila ve středu 2. listopadu v Janáčkově divadle letošní třítýdenní oslavy skladatelova hudebního odkazu. Již tradičně patří zahájení festivalu souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno, který nyní na premiéře vystoupil pod taktovkou Jakuba Hrůši, který je zodpovědný také za samotné hudební nastudování. Režie, stejně jako světelného designu, se chopil Jiří Heřman, umělecký šéf opery Národního divadla Brno. Choreografii navrhnul Jan Kodet, scénu připravil Tomáš Rusín, kostýmy pak Zuzana Štefunková Rusínová. V hlavních pěveckých rolích vystoupili Kateřina KněžíkováPavol KubáňRoman HozaPeter BergerGianluca Zampieri a další.  více

Nejnovějším přírůstkem do koncertní řady pořádané brněnským souborem Ensemble Opera Diversa se stal komorní recitál houslisty Milana Paľy a klavíristky Kataríny Paľové s názvem Pokánie. Program, který v neděli 30. října ve vile Stiassni zazněl, představil v rámci dušičkového diptychu díla skladatelů Valentina Bibika a nedávno zesnulého Romana Bergera, jehož Adagio č. 2 „Pokánie“ inspirovalo i název večera.  více

Lidověk je první sólové album Matěje Metoděje Štrunce, mladého herce, zpěváka a hudebníka původem z Brna, frontmana kapely Ateliér, syna cimbalisty Dalibora a houslistky Kateřiny Štruncových ze skupin Cimbal Classic a Javory. Jablko skutečně nepadlo daleko od stromu, ale zároveň se přiblížilo ke stromům jiným a zabarvilo se originálními barvami.  více

Městské divadlo Brno uvedlo na své Hudební scéně českou premiéru muzikálu Medicus španělských autorů Ivána Macíase a Félixe Amadora. Režisér Stanislav Moša před diváky postavil současné dílo, které v mnoha ohledech snese přívlastek velké. Nešetří se tady hudbou, počtem postav a výpravou. Bombastický výsledek naštěstí nepřekryl základní téma ambiciózního, hudebně i výtvarně velkolepého opusu, kterým je síla vědění i lásky.  více

První koncert z nové, komorně laděné linie souboru Ensemble Opera Diversa včera nabídl v kavárně PF Café domácí i zahraniční tvorbu. Dramaturgickým specifikem bylo využití nového smyčcového kvarteta Diversa Quartet, sestaveného z vedoucích nástrojových sekcí smyčcového orchestru ve složení: 1. housle – Barbara Tolarová, 2. housle – Jan Bělohlávek, viola – David Křivský, violoncello – Iva Wiesnerová. Projekt vzešel z nedostatku provádění i tvoření kvartetní tvorby v českém hudebním prostoru a proto je kladený důraz na uvádění především tuzemských skladatelů.  více

Brazilský písničkář s (nejen) japonskými kořeny Luiz Murá se na Moravě poprvé představil před pěti lety, kdy vystoupil na Folkových prázdninách v Náměšti se svou tehdejší mezinárodní kapelou Miramundo. Letos v létě přijel do Brna. Nikoli jako hudebník, ale jako pořadatel klubových koncertů v Barceloně, kde posledních několik let žije. Jako oficiální zahraniční delegát se zúčastnil dvoudenního Central European Jazz Showcase v divadle Husa na provázku. Během jeho pobytu v Brně jsme sympatickému světoběžníkovi, který je stále v první řadě hudebníkem, položili několik otázek. Už proto, že Luizův minulý pobyt na Moravě se odrazil na jeho nejnovějším sólovém albu.  více

V téměř tříhodinovém dvojkoncertu písničkářky Lucie Redlové a hudebního projektu Hrubá Hudba si ve čtvrtek brněnská Fléda dosyta užila lidových písniček. Obě části večera spojovala osobnost Jiřího Hradila v roli muzikantské, producentské, ale hlavně tvůrčí. Jak v tónech Hrubé hudby s Muzikou Petra Mičky, tak v Lucčině čistém folku byl celou dobu přítomen. Evidentní to mohlo být spíše v písních, ve kterých muzikanti hráli bez něj. Ve folkloru je to samozřejmé, u starších písniček Lucie Redlové bylo patrné, že zní jinak.  více

Nejčtenější

Kritika

Pro zahájení své 11. koncertní sezony v sále Divadla Husa na provázku si hudební soubor Brno Contemporary Orchestra vybral tématiku Ticha – a to nejen jako akustického jevu, ale i stejnojmenné rodiny. Tímto oslím můstkem dramaturgie večera propojila nejen Eufemias mysterion – Tajemství ticha – Miloslava Kabeláče, ale i světovou premiéru písně Jany Vöröšové Bau mir ein Haus, jejíž námětem a inspirací se stala brněnská rodačka Anna Ticho. Na koncertě Inkluze ticha (21. listopadu) vystoupili jako sólisté sopranistka Irena Troupová a violoncellista Josef Klíč, orchestr řídil kmenový dirigent souboru Pavel Šnajdrvíce