Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury,

dovolte mi srdečně popřát vše nejlepší do nového roku, hlavně hodně kulturních zážitků. My jsme rok zahájili pokračováním v intenzívní práci na přípravě kandidatury Brna do soutěže o Evropské hlavní město kultury. Nově můžete sledovat všechny novinky na Facebooku a Instagramu Brno 2028. Pokračujeme taky v navazování mezinárodních kontaktů a příští týden se s týmem chystáme na zahájení oslav do našeho partnerského města Kaunasu, který je Evropským městem kultury pro rok 2022. V Litvě nás čeká několik důležitých schůzek zejména s francouzskými městy, která se mezi sebou stejně jako Brno poperou o titul EHMK pro rok 2028. Na domácí půdě mezitím rozjíždíme expertní kulaté stoly, jejichž cílem je vybrat téma brněnské kandidatury.

Pilně pracuje i Odbor kultury MMB, který stihl v rekordním čase zpracovat žádosti o dotace na rok 2022, které letos budeme schvalovat už v lednovém zastupitelstvu. Výsledky neprodleně zveřejníme na dotačním webu.

Mnoho dobrého Vám přeje Váš radní pro kulturu, 
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Kulturní dotace pro rok 2022 bude schvalovat lednové zastupitelstvo

Žádosti o dotace pro rok 2022 budeme předkládat Zastupitelstvu města Brna, které se koná 25. 1. 2022 a během února zveřejníme výsledky na dotace.brno.cz/schvalenedotace. Zároveň vás vyzveme buď k podpisu dotační smlouvy, nebo vám zašleme sdělení o neschválení dotace.
ČÍST VÍCE

Nastává čas zúčtování 

Jste příjemci dotace za rok 2021? Nezapomeňte na Odbor kultury MMB včas dodat vyúčtování vašeho projektu nebo celoroční činnosti. Čas máte do 31. 1. 2022 (platí pro celoroční činnosti a projekty realizované v prosinci 2021). Všechny formuláře a návody najdete na dotačním webu.
ČÍST VÍCE

Spouštíme nový web o tom, jak Brno podporuje výuku hudby

Cílem projektu OnStage je zavádět nové metody hudebního vzdělávání dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením, což se nám v Brně daří již na dvou základních školách. Více o projektu najdete na zbrusu novém webu onstage.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Otevírá se kreativní galerie připravená pomoct firmám nakopnout spolupráci s kreativci z jižní Moravy 

Potřebujete změnit design produktu, vytvořit video nebo vyladit web? Do konce ledna se můžete přihlásit na kreativnivouchery.cz a získat až 100 000 Kč na spolupráci s kreativcem vašeho výběru.
ČÍST VÍCE

Nový dotační titul přilákal řadu kreativců různého zaměření 

V září minulého roku vypsal Odbor strategie a spolupráce MMB nový dotační program s názvem Pro Kreativní Brno. Jeho cílem je podpora kreativců, kteří v roce 2022 plánují projekty pro veřejnost podporující podnikavost či edukaci. Celkem bylo podáno 15 žádostí, které prochází hodnocením komise. Dále bude jejich finanční podporu v lednu schvalovat městské zastupitelstvo. Kompletní výsledky budeme znát přibližně na začátku února.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury spustilo prohlašování nových památkových zón v Brně

Ministerstvo kultury koncem minulého roku vydalo návrh nových památkových zón v Brně. Týká se území čtvrtí Brno-střed, Brno-sever, Žabovřesky a Královo Pole.
ČÍST VÍCE

Posílejte nám tipy do sekce „Co se děje v brněnské kultuře“

Pořádáte v Brně kulturní akci a chcete o ní dát vědět? Napište nám na e-mail kultura@brno.cz a my ji zařadíme do našeho pravidelného newsletteru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu, kterou lze využít především na obnovu nemovitých kulturních památek lidové architektury, například zemědělských usedlostí, chalup, kapliček, božích muk, venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků či zahrad. Zažádat si můžete do 31. 1. 2022.
ČÍST VÍCE

Dotační program pro akce připomínající výročí Gregora Johanna Mendela

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu v programu Podpora připomenutí a oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela v roce 2022. Dotace je určena pro projekty s tematickou, historickou či regionální návazností na oslavy výročí, k nimž tvoří doprovodný kulturní program a jejichž jádrem je veřejná kulturní služba (kulturní akce pro veřejnost, příprava a vydání publikace apod.).
ČÍST VÍCE

Projekt Becoming Czech hledá umělce a umělkyně z řad migrantů žijících v České republice

Divadelní platforma Terén hledá umělce, umělkyně nebo kolektivy se zkušeností s migrací, ideálně s první generací v České republice. Vítají etablované i neetablované tvůrce a tvůrkyně – přijímají přihlášky od kohokoli s tvůrčím nápadem. Čas se přihlásit máte do konce ledna.
ČÍST VÍCE

Letní škola Resonances IV SciArt vyhlásila open call na rok 2022

Jste umělec nebo umělkyně tvořící na poli mezi uměním a vědou, vaše práce oslovuje různorodé publikum a máte blízko k vědeckému výzkumu? Pak je open call přesně pro vás. Letošní téma je NaturArchy: Towards a Natural Contract. Letní škola se odehrává v Itálii od 20. do 24. 6. 2022.
ČÍST VÍCE

Hudební cena Vinyla vyhlašuje výzvu pro mladé producenty a producentky

Cena Vinyla a Bastl Instruments vyhlašují společný open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu elektronické tuzemské hudební scény. Výzva je určena pro začínající producentky a producenty. Přihlásit se lze formou nahrávky/tracku o maximální délce 10 minut.
ČÍST VÍCE

Sdílejte dobrou architektonickou praxi v Evropské unii

Jedním ze způsobů jak podporovat zájem o architekturu a zlepšování prostředí je sdílení dobré praxe. Kromě sdílení v rámci Česka je důležité dát o sobě vědět také v rámci Evropy. Česká komora architektů vyzývá k zaslání doporučení na své či cizí realizace vhodné k prezentaci za hranicemi.
ČÍST VÍCE

Divadlo Polárka vyhlašuje otevřenou výzvu pro studenty a studentky divadelních škol

Cílem platformy Start-up je vytvořit v Polárce prostor pro začínající tvůrce a tvůrkyně za férových a důstojných podmínek. Z přihlášených projektů vyberou ten nejlepší, nejpoctivější a nejslibnější. Poskytnou zázemí, produkci, rozpočet, herce a herečky a podporu.
ČÍST VÍCE

Akademie IDU vzdělává kulturní manažery

Další ročník vzdělávacího programu Akademie IDU pro kulturní manažery je zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership. Kurz je určen vedoucím pracovníkům a pracovnicím (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací.
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Možnosti interpretace prostoru je nový formát výstavních projektů vily Tugendhat. Poslední ze série sedmi interpretací je Helena Lukášová, jejíž výstava začíná právě dnes.

Výstava Hračky na hradě patří hlavně dětem. Navštívit ji se svými ratolestmi můžete na Špilberku do konce února.

Brána zahrady věčnosti aneb výstava návrhů ze soutěže o hlavního vstup Ústředního hřbitova je až do konce ledna v Urban centru.
 
 Večer tříkrálový – lyrika nejhlubšího zrna. Tak označuje Mahenovo divadlo svou inscenaci hry Williama Shakespeara. Premiéru má 28. 1.

Zrcadlo, které vzbuzuje pozornost, přemýšlení, otázky? Brněnský umělec Petr Jedlička zve na výstavu svých velkoformátových obrazů do Art Gallery Brno.

Filmový festival Írán:ci uvede v Kinu Art tři skutečně mimořádné íránské filmy, které si v roce 2021 získaly diváky i kritiky na celém světě.

Inscenaci o slavném brněnském logikovi Kurtu Gödelovi Ein Strudel und Nekonečno představí ve čtvrtek 13. 1. v Hvězdárna a planetárium Brno.

Ještě do konce ledna lze v Moravské galerii navštívit výstavu mladých umělců ze soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého.

Snímky Marka Audyho z roku 2019 zachycují islandskou přírodu v plné kráse. Výstavu Island – země ledu a ohně v premiéře v historické stereovizi připravilo Technické muzeum.

První letošní premiérou v Divadle Bolka Polívky bude one-women stand up s Annou Polívkovou. Na Proslov můžete zajít ve středu 12. 1.

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Roky zakončené číslicí 4 jsou pro českou kulturu důležitým symbolem. Nejinak je tomu i letos, kdy si v rámci Roku české hudby 2024 připomínáme významná výročí spjatá s některými kulturními institucemi a řadou jmen známých hudebních skladatelů a umělců. Tím nejskloňovanějším je bezesporu Bedřich Smetana (1824–1884), u něhož si připomínáme hned dvě jubilea – dvě stě let od narození a sto čtyřicet let od úmrtí. K oslavám se samozřejmě připojila i Filharmonie Brno, která připravila pro diváky dva koncerty s názvem Smetana 200 konané 29. února a 1. března v Janáčkově divadle. Recenze se pojí s prvním z nich. Orchestr vystoupil pod taktovkou švýcarského dirigenta Michaela Tabachnika a mimo jiné doprovodil mladého tuzemského klavíristu Marka Kozáka. Program se však nevztahoval pouze ke tvorbě Bedřicha Smetany, naopak dal vyniknout kontextu autorovy doby skrze díla Ferenze Lizsta a Richarda Wagnera.  více

Čtyřicetidenní postní doba, v níž se právě nacházíme, značí pro většinu z nás přípravu slavení Velikonoc. Tento čas představuje příležitost k vlastnímu zamyšlení a ztišení v podobě modliteb. Sbor Ensemble Versus se mimo jiné věnuje duchovní a liturgické hudbě, pro letošní postní období si připravil ojedinělý komponovaný večer, jenž se uskutečnil ve středu 28. února v kostele sv. Augustina. Propracovanost a výjimečnost koncertu se propisovala nejen do pěveckých čísel, ale také do improvizací olomouckého varhaníka Karla Martínka a režie Kateřiny Křivánkovévíce

Koncerty Brno Contemporary Orchestra (BCO) lze jen stěží označit za tradiční. Jsou ale vystoupení, která se i tomuto vymykají a hranici ještě posouvají. Takovým byl úterní koncert pojmenovaný Ministerstvo pravdy: vyprávění o hudbě, která neumí budovat lepší zítřky. BCO pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra provedlo v budově bývalého OV KSČ tři kompozice na první pohled odlišné přesto propojené. Před začátkem programu posluchači vyslechli hlavní rozhlasové zpravodajství z 26. února 1974. U pamětníků tento krok mohl vyvolat lehce nahořklou nostalgii, pro mladší šlo o krásnou ukázku vysílání v období těžké normalizace.  více

Přihodilo se vám někdy, že jste byli přítomni události a už v jejím průběhu jste si uvědomili, že se stáváte součástí historického okamžiku? Tento povznášející pocit jsem už znala, a proto mám radost, že jsem ho mohla prožít znovu na koncertě s názvem Na pomezí žánrů, který se konal 23. února v HaDivadle. U příležitosti 102. výročí narození rozhlasového barda Jaromíra Nečase a jako úvodní koncert oslav 100 let vysílání ho uspořádal Český rozhlas Brno v čele s folklorním dramaturgem Jaroslavem Kneislem.  více

Když se zmíní cembalo, většina lidí si představí hudbu starou, zejména barokní. Ač se zdálo, že cembalu po vynálezu kladívkového klavíru odzvonilo, mnozí autoři hudby 20. století pochopili, že se jedná o nástroj, který má sice jiné zvukové vlastnosti než piano, je však stále nástrojem plnohodnotným. Pravdivost této teze se ve čtvrtek 22. února v Besedním domě pokusila dokázat Filharmonie Brno pod vedením německého dirigenta Alexandera Liebreicha. Spolu s věhlasným cembalistou Mahanem Esfahanim provedla tři skladby 20. století, které cembalo postavily do tří různých rolí.  více

Diversní jaro v roce 2024 započalo prvním orchestrálním koncertem Ensemble Opera Diversa pod taktovkou dirigenta Patrika Červáka konaným v Domě pánů z Kunštátu v úterý 20. února. Dramaturgický koncept inspirovaný mýtickými náměty z oblasti antiky, ale také fantazijního světa spisovatele a filologa Johna Ronalda Reuela Tolkiena, netradičně podpořil i improvizovaný videoart tvůrce Tomáše Hrůzy. Sólově za doprovodu orchestru vystoupil kytarista Vít Dvořáčekvíce

Také Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem se letos přidává k oslavám Roku české hudby. V Janáčkově divadle se včera uskutečnil koncert věnovaný vokálně-instrumentálním dílům dvou exilových skladatelů rozdílných epoch – Antonína Rejchy (1770–1836) a Jana Nováka (1921–1984). V rámci večera se představili Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra FialyMartina Janková (soprán), Pavla Vykopalová (mezzosoprán), Aleš Briscein (tenor) a Jiří Brückler (bas).  více

Pondělním koncertem Africa calls Europe byl v sále Konventu Milosrdných bratří zahájen XXI. ročník cyklu Barbara Maria Willi uvádí... Jak název večera napovídá, divákům bylo předvedeno propojení evropských a (nejen) afrických vlivů. O tento zajímavý dramaturgický počin se postaralo londýnské flétnové kvarteto i Flautisti ve složení Jitka KonečnáDoris KitzmantelIlona Veselovská a Monika Wimberger Devátá, ke kterému se v několika skladbách připojil perkusionista Jakub Kupčík. V první polovině večera nejdříve zazněla díla z renesanční a barokní epochy, ve druhé pak kompozice soudobých autorů.  více

Roky končící číslicí čtyři mají pro českou hudbu zásadní význam – kromě předních představitelů klasické hudby, ze kterých lze jmenovat Leoše Janáčka, Josefa Suka či Antonína Dvořáka, slaví svá jubilea také zásadní autoři české nonartificiální hudby jako například Jiří Šlitr či Karel Kryl. Tím nejzásadnějším výročím, které však letošek připadá, je bezesporu 200 let od narození zakladatele moderní české hudby Bedřicha Smetany. Národní divadlo Brno se tedy oslavy spojené s Rokem české hudby rozhodlo v projektu Smetana200 zahájit uvedením nové inscenace Smetanova Dalibora v koprodukci s Welsh National Opera. Představení režíroval David Pountney, jehož práce může být brněnským milovníkům opery známa například z inscenace Z mrtvého domu, která se uskutečnila v rámci festivalu Janáček Brno 2018. O hudební nastudování Dalibora se postaral Tomáš Hanus, který provedení při premiérovém uvedení v pátek 2. února rovněž řídil. Scénu navrhl Robert Innes Hopkins, kostýmy připravila Marie-Jeanne Lecca a světelného designu se ujal Fabrice Kebour. Postavy Smetanovy opery ztvárnili Tomasz Konieczny (Vladislav, král český), Peter Berger (Dalibor z Kozojed), Csilla Boross (Milada), Daniel Kfelíř (velitel stráže Budivoj), David Szendiuch (žalářník Beneš), Ondřej Koplík (Vítek), Jana Šrejma Kačírková (Jitka) a Petr Karas (soudce).  více

Podívat se na jednu z brněnských ikon nezvyklou optikou se snaží nová hudební inscenace Cabaret Janáček. Hudebního génia a inovátora v žánrově neobvyklém projektu propojili arthub Tamuza a Cabaret des Pechés, na jehož komorním jevišti se před diváky u stolků odehrál hodinový průřez Janáčkovým životem s nejznámějšími úryvky z jeho děl. A to vše za se děje za asistence mima, tří pěvců (lyrický a dramatický soprán s barytonem) s pianistkou a vše je navrch hned natřikrát alternováno.  více

Jako romantický muzikál podle bestselleru Johanny Spyri inzeruje Městské divadlo Brno svoji poslední novinku Heidi. Česká premiéra známého „příběhu děvčátka z hor“ ale dopadla všelijak. Nová hudební inscenace je totiž už ve svém originálním muzikálovém zpracování barvotiskovým kýčem, z jehož přeslazené schematičnosti málem až rozbolí zuby. Lineární režie Stanislava Moši tyto sladkobolné valéry v hudebním díle dvou německojazyčných autorů, skladatele a textaře Michaela Schanzeho a scenáristy Hanse Dietera Schreeba, při jeho prvním tuzemském uvedení ještě podtrhla.  více

Co bylo ve Vídni konce 18. a počátku 19. století hráno představila ve čtvrtek 25. ledna v Besedním domě Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem. V císařském městě, jakožto jedním z hybatelů kulturních dějin, se scházeli umělci pracující jak pro samotný dvůr nebo dvorskou šlechtu, tak posléze i pro bohaté měšťanstvo. Na programu večera tedy zazněla díla od zvučných jmen jako je Franz Schubert, Ludwig van Beethoven či Vojtěch Matyáš Jírovec. V rámci koncertu se publiku v Schubertových písních také představil německý tenorista Christoph Prégardienvíce

Komorní řada čtyř koncertů Filharmonie Brno nabízí divákům nejen netradiční a často i málo hraná díla, ale také pohled do jednotlivých oddělení orchestru. Výjimkou nebyl ani středeční koncert v Besedním domě, kde se posluchačům představili bicisté z řad členů Filharmonie (Lukáš KrejčíPetr HladíkMaxmilian Jopp), Orchestrální akademie Filharmonie Brno (Anežka NovákováMartin Kučík) a studentů Janáčkovy akademie múzických umění (Adéla Spurná j. h., David Paša j. h., Jakub Kub j. h.). Pod pedagogickým, uměleckým a také dirigentským vedením Martina Opršála hráči nastudovali rozmanitý, technicky i interpretačně náročný program, k němuž si mimo jiné přizvali houslistu Milana Paľuvíce

Mimořádným koncertem pro produkční společnost PARMA recordings doplnil Brno Contemporary Orchestra pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra probíhající sezónu s názvem Neviditelná města. V premiérovém koncertním provedení zahrál šestici kompozic z alba Dimensions Vol. 4, které vyšlo v březnu minulého roku. V neděli v sále ŠVČ Lužánky se tak na programu objevila rozmanitá kolekce děl šesti uznávaných soudobých skladatelů.  více

První letošní koncert abonentní řady Filharmonie v divadle I nabídnul divákům kompozice českých skladatelů Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka tak ve čtvrtek 11. 1. v Janáčkově divadle obecenstvu připomněla, že letopočet 2024 bude patřit velkolepým oslavám Roku české hudbyvíce

Nejčtenější

Kritika

Roky zakončené číslicí 4 jsou pro českou kulturu důležitým symbolem. Nejinak je tomu i letos, kdy si v rámci Roku české hudby 2024 připomínáme významná výročí spjatá s některými kulturními institucemi a řadou jmen známých hudebních skladatelů a umělců. Tím nejskloňovanějším je bezesporu Bedřich Smetana (1824–1884), u něhož si připomínáme hned dvě jubilea – dvě stě let od narození a sto čtyřicet let od úmrtí. K oslavám se samozřejmě připojila i Filharmonie Brno, která připravila pro diváky dva koncerty s názvem Smetana 200 konané 29. února a 1. března v Janáčkově divadle. Recenze se pojí s prvním z nich. Orchestr vystoupil pod taktovkou švýcarského dirigenta Michaela Tabachnika a mimo jiné doprovodil mladého tuzemského klavíristu Marka Kozáka. Program se však nevztahoval pouze ke tvorbě Bedřicha Smetany, naopak dal vyniknout kontextu autorovy doby skrze díla Ferenze Lizsta a Richarda Wagnera.  více