Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury,

dovolte mi srdečně popřát vše nejlepší do nového roku, hlavně hodně kulturních zážitků. My jsme rok zahájili pokračováním v intenzívní práci na přípravě kandidatury Brna do soutěže o Evropské hlavní město kultury. Nově můžete sledovat všechny novinky na Facebooku a Instagramu Brno 2028. Pokračujeme taky v navazování mezinárodních kontaktů a příští týden se s týmem chystáme na zahájení oslav do našeho partnerského města Kaunasu, který je Evropským městem kultury pro rok 2022. V Litvě nás čeká několik důležitých schůzek zejména s francouzskými městy, která se mezi sebou stejně jako Brno poperou o titul EHMK pro rok 2028. Na domácí půdě mezitím rozjíždíme expertní kulaté stoly, jejichž cílem je vybrat téma brněnské kandidatury.

Pilně pracuje i Odbor kultury MMB, který stihl v rekordním čase zpracovat žádosti o dotace na rok 2022, které letos budeme schvalovat už v lednovém zastupitelstvu. Výsledky neprodleně zveřejníme na dotačním webu.

Mnoho dobrého Vám přeje Váš radní pro kulturu, 
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Kulturní dotace pro rok 2022 bude schvalovat lednové zastupitelstvo

Žádosti o dotace pro rok 2022 budeme předkládat Zastupitelstvu města Brna, které se koná 25. 1. 2022 a během února zveřejníme výsledky na dotace.brno.cz/schvalenedotace. Zároveň vás vyzveme buď k podpisu dotační smlouvy, nebo vám zašleme sdělení o neschválení dotace.
ČÍST VÍCE

Nastává čas zúčtování 

Jste příjemci dotace za rok 2021? Nezapomeňte na Odbor kultury MMB včas dodat vyúčtování vašeho projektu nebo celoroční činnosti. Čas máte do 31. 1. 2022 (platí pro celoroční činnosti a projekty realizované v prosinci 2021). Všechny formuláře a návody najdete na dotačním webu.
ČÍST VÍCE

Spouštíme nový web o tom, jak Brno podporuje výuku hudby

Cílem projektu OnStage je zavádět nové metody hudebního vzdělávání dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením, což se nám v Brně daří již na dvou základních školách. Více o projektu najdete na zbrusu novém webu onstage.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Otevírá se kreativní galerie připravená pomoct firmám nakopnout spolupráci s kreativci z jižní Moravy 

Potřebujete změnit design produktu, vytvořit video nebo vyladit web? Do konce ledna se můžete přihlásit na kreativnivouchery.cz a získat až 100 000 Kč na spolupráci s kreativcem vašeho výběru.
ČÍST VÍCE

Nový dotační titul přilákal řadu kreativců různého zaměření 

V září minulého roku vypsal Odbor strategie a spolupráce MMB nový dotační program s názvem Pro Kreativní Brno. Jeho cílem je podpora kreativců, kteří v roce 2022 plánují projekty pro veřejnost podporující podnikavost či edukaci. Celkem bylo podáno 15 žádostí, které prochází hodnocením komise. Dále bude jejich finanční podporu v lednu schvalovat městské zastupitelstvo. Kompletní výsledky budeme znát přibližně na začátku února.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury spustilo prohlašování nových památkových zón v Brně

Ministerstvo kultury koncem minulého roku vydalo návrh nových památkových zón v Brně. Týká se území čtvrtí Brno-střed, Brno-sever, Žabovřesky a Královo Pole.
ČÍST VÍCE

Posílejte nám tipy do sekce „Co se děje v brněnské kultuře“

Pořádáte v Brně kulturní akci a chcete o ní dát vědět? Napište nám na e-mail kultura@brno.cz a my ji zařadíme do našeho pravidelného newsletteru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu, kterou lze využít především na obnovu nemovitých kulturních památek lidové architektury, například zemědělských usedlostí, chalup, kapliček, božích muk, venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků či zahrad. Zažádat si můžete do 31. 1. 2022.
ČÍST VÍCE

Dotační program pro akce připomínající výročí Gregora Johanna Mendela

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu v programu Podpora připomenutí a oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela v roce 2022. Dotace je určena pro projekty s tematickou, historickou či regionální návazností na oslavy výročí, k nimž tvoří doprovodný kulturní program a jejichž jádrem je veřejná kulturní služba (kulturní akce pro veřejnost, příprava a vydání publikace apod.).
ČÍST VÍCE

Projekt Becoming Czech hledá umělce a umělkyně z řad migrantů žijících v České republice

Divadelní platforma Terén hledá umělce, umělkyně nebo kolektivy se zkušeností s migrací, ideálně s první generací v České republice. Vítají etablované i neetablované tvůrce a tvůrkyně – přijímají přihlášky od kohokoli s tvůrčím nápadem. Čas se přihlásit máte do konce ledna.
ČÍST VÍCE

Letní škola Resonances IV SciArt vyhlásila open call na rok 2022

Jste umělec nebo umělkyně tvořící na poli mezi uměním a vědou, vaše práce oslovuje různorodé publikum a máte blízko k vědeckému výzkumu? Pak je open call přesně pro vás. Letošní téma je NaturArchy: Towards a Natural Contract. Letní škola se odehrává v Itálii od 20. do 24. 6. 2022.
ČÍST VÍCE

Hudební cena Vinyla vyhlašuje výzvu pro mladé producenty a producentky

Cena Vinyla a Bastl Instruments vyhlašují společný open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu elektronické tuzemské hudební scény. Výzva je určena pro začínající producentky a producenty. Přihlásit se lze formou nahrávky/tracku o maximální délce 10 minut.
ČÍST VÍCE

Sdílejte dobrou architektonickou praxi v Evropské unii

Jedním ze způsobů jak podporovat zájem o architekturu a zlepšování prostředí je sdílení dobré praxe. Kromě sdílení v rámci Česka je důležité dát o sobě vědět také v rámci Evropy. Česká komora architektů vyzývá k zaslání doporučení na své či cizí realizace vhodné k prezentaci za hranicemi.
ČÍST VÍCE

Divadlo Polárka vyhlašuje otevřenou výzvu pro studenty a studentky divadelních škol

Cílem platformy Start-up je vytvořit v Polárce prostor pro začínající tvůrce a tvůrkyně za férových a důstojných podmínek. Z přihlášených projektů vyberou ten nejlepší, nejpoctivější a nejslibnější. Poskytnou zázemí, produkci, rozpočet, herce a herečky a podporu.
ČÍST VÍCE

Akademie IDU vzdělává kulturní manažery

Další ročník vzdělávacího programu Akademie IDU pro kulturní manažery je zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership. Kurz je určen vedoucím pracovníkům a pracovnicím (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací.
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Možnosti interpretace prostoru je nový formát výstavních projektů vily Tugendhat. Poslední ze série sedmi interpretací je Helena Lukášová, jejíž výstava začíná právě dnes.

Výstava Hračky na hradě patří hlavně dětem. Navštívit ji se svými ratolestmi můžete na Špilberku do konce února.

Brána zahrady věčnosti aneb výstava návrhů ze soutěže o hlavního vstup Ústředního hřbitova je až do konce ledna v Urban centru.
 
 Večer tříkrálový – lyrika nejhlubšího zrna. Tak označuje Mahenovo divadlo svou inscenaci hry Williama Shakespeara. Premiéru má 28. 1.

Zrcadlo, které vzbuzuje pozornost, přemýšlení, otázky? Brněnský umělec Petr Jedlička zve na výstavu svých velkoformátových obrazů do Art Gallery Brno.

Filmový festival Írán:ci uvede v Kinu Art tři skutečně mimořádné íránské filmy, které si v roce 2021 získaly diváky i kritiky na celém světě.

Inscenaci o slavném brněnském logikovi Kurtu Gödelovi Ein Strudel und Nekonečno představí ve čtvrtek 13. 1. v Hvězdárna a planetárium Brno.

Ještě do konce ledna lze v Moravské galerii navštívit výstavu mladých umělců ze soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého.

Snímky Marka Audyho z roku 2019 zachycují islandskou přírodu v plné kráse. Výstavu Island – země ledu a ohně v premiéře v historické stereovizi připravilo Technické muzeum.

První letošní premiérou v Divadle Bolka Polívky bude one-women stand up s Annou Polívkovou. Na Proslov můžete zajít ve středu 12. 1.

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Závěr postní doby ústí do pašijového týdne s připomínkou Kristova utrpení, jehož motiv byl také hlavní dramaturgickou myšlenkou koncertu Ensemble Opera Diversa s názvem Lamento. Středeční večer 29. března patřil dílům věnujícím se lamentacím českých a britských skladatelů. Příhodně si těleso pro tento koncert zvolilo prostor barokního sálu Konventu Milosrdných bratří, který postní atmosféru umocňoval.  více

Arménský jazzový pianista Tigran Hamasyan se dlouho věnoval buď vlastní tvorbě, nebo inspiraci arménským folklorem. Až na svém desátém albu StandArt se rozhodl pracovat s jazzovými standardy, skladbami, které fungují u většiny jazzových hudebníků jako základní průprava a jako materiál, na kterém se shodnou hráči z celého světa při společném jamování. Své aktuální album pianista představí v pátek 24. března 2023 v brněnském Sono Centru v rámci festivalu JazzFestBrno.  více

Po americkém turné Filharmonie Brno vedená šéfdirigentem Dennisem Russel Daviesem připravila minifestival tří propojených večerů s názvem Dialogy. Každý z těchto večerů nabízel ojedinělou dramaturgii s mimořádným repertoárem. Částečně se vázal ke zmiňovanému turné (např. koncert Z Ameriky do Česka). Závěrečný koncert trilogie, který se konal v pátek 10. března v Janáčkově divadle, nabídl domácímu publiku monumentální orchestrální díla z per skladatelů Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Celý koncert v přímém přenosu vysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.  více

La Cantiga de la Serena je trio z jižní Itálie, které se zaměřuje na hudbu Středomoří, chápaného jako most mezi Západem a Východem. Repertoár souboru tvoří středověké tance a písně, písně duchovní včetně poutnických, středověké světské písně i písně sefardských židů, kteří museli na konci 15. století opustit dnešní Španělsko a Portugalsko. V roce 2021 skupina vydala své třetí a zatím nejnovější album La Mar a v létě 2022 vystoupila v Brně na festivalu Maraton Hudby. Koncert si můžete připomenout i díky tomuto rozhovoru. Na naše otázky odpovídají Fabrizio Piepoli, který zpívá a hraje na italskou chitarru battente, dále Giorgia Santoro, hráčka na nejrůznější druhy fléten a píšťal včetně indické bansuri nebo irské tin whistle, a také na keltskou harfu. A konečně třetím členem je Adolfo La Volpe, který hraje na arabskou loutnu, na klasickou kytaru nebo irské buzuki.  více

Koncert s podtitulem „Soudružnost, spolupráce, podvratnost a pořádná bitka na konec“ v režii souboru Brno Contemporary orchestra (BCO) nabídl pozoruhodný program soudobé hudby. Jednalo se o tři české a jednu světovou premiéru, které zazněly v Besedním domě 27. února pod taktovkou kmenového dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr koncertního sálu nebyl náhodný. Besední dům letos slaví 150 let od otevření a těleso uspořádalo výroční, komunitní koncert k důležitému jubileu.  více

Loňské album Morytáty a romance brněnského písničkáře a televizního dramaturga Ivo Cicvárka boduje ve výročních anketách nejen v čistě folkovém žánru. Ivo svůj velký projekt natočil se svou přejmenovanou kapelou, které nyní říká Živo, a s řadou hostů. V rozhovoru vysvětluje, co se skrývá za jednotlivými písněmi výpravného alba, a hovoří také o svých dalších plánech.  více

Dvanáct studentů, šest skladatelů, šest skladeb, střet šesti naprosto odlišných světů. I tak by se dal popsat projekt Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) ve spolupráci s Royal Conservatoire The Hague (RC). Dle úvodních slov prorektora pro strategie a rozvoj JAMU a pedagoga kompozice na Katedře kompozice a multimediální tvorby Ivo Medka, projekt trvá již šestým rokem a je založen na výběru tří skladatelů z obou škol. Kromě nich se také pro každý ročník vybírá originální obsazení – letos sestavené z houslí, violoncella, elektrické kytary, trombonu, příčné flétny a bicích nástrojů – opět namíchané po třech lidech z obou zemí a doplněno o dirigenta. Spolupráce vyvrcholila pátečním koncertem v Komorním sále Hudební fakulty JAMU.  více

Tento rok tomu bude přesně tři sta let, co dvorní vicekapelník císaře Karla VI. Antonio Caldara zkomponoval pro oslavu jmenin císařovny Alžběty Kristýny gratulační serenatu La concordia de' pianeti (Harmonie planet). Císařský pár však měl ještě jeden významný důvod k oslavě. Alžběta Kristýna čekala potomka a naděje manželů se upínali k mužskému dědici trůnu. Že vláda bude souzena Marii Terezii, tehdy ještě nikdo netušil. Novodobé koncertní premiéry, která se uskutečnila 7. února v brněnském Besedním domě se ujal orchestr Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta a uměleckého vedoucího souboru Romana Válka. Sbor řídila sbormistryně Tereza Válková. Rolí planet, které opěvují císařovnu se ujali Dagmar Šašková (Venuše), Hana Blažíková (Diana), Andreas Scholl (Jupiter), Valer Sabadus (Apollon), Franco Klisovic (Mars), Jaroslav Březina (Merkur) a Adam Plachetka (Saturn).  více

V polovině 20. let 20. století se začala psát historie jedné z nejsvéráznějších čtvrtí Brna. Ve vytěženém pískovcovém lomu se postupně usazovali dělníci z nedaleké cihelny. O pár let později už na tomto místě s výhledem na tehdy vznikající veletržní areál a Staré Brno bylo možné napočítat stovku domků. Čtvrť existuje dodnes a nese název Kamenná kolonie. V neděli 5. února se v Kamence, jak ji Brňané nazývají, konala už tradiční fašanková obchůzka.  více

Ještě koncem ledna byly v Galerii města Blanska zahájeny dvě výstavy. Obě částečně vychází z našich kořenů, ale i lidové kultury. Krojové veselí s cimbálovkou na nich však rozhodně nečekejte. Svá díla zde vystavuje Eva Juračková a David Severa. Absolvovala jsem první část doprovodného programu k výstavám, který se odehrál prvního února v prostorách galerie. V debatě na téma Folklor a ochrana přírody se zde s návštěvníky sešla ředitelka ekologické Nadace Veronica Helena Továrková.  více

Téměř po třiceti letech se na brněnské jeviště vrací opereta Veselá vdova maďarského skladatele s moravskými kořeny Franze Lehára. Inscenace režijního tandemu Magdalena Švecová a Martin Pacek měla premiéru 3. února v Janáčkově divadle.  více

Naloučany jsou malá obec na řece Oslavě v kraji Vysočina a mají svého fotografa. Portréty zdejších obyvatel se díky němu dostaly do Knihovny amerického kongresu a staly se tak součástí největší sbírky tohoto média od jeho počátků. Necelé dvě stovky místních jsou na to náležitě hrdí. Proto společnými silami uspořádali svému fotografovi akci, na kterou jen tak nezapomenou nejen oni, sám pan fotograf, ale i všichni ostatní návštěvníci, kteří se rozhodli zvlněnou zasněženou krajinou dojet až před místní kulturní dům.  více

Ve zrekonstruovaném sále největší české Sokolovny na Kounicově ulici v Brně se setkali folklorní nadšenci z celé Moravy. Tradiční už sedmdesátý první ples zde v sobotu 21. ledna uspořádal Slovácký krúžek Brno. Propojily se tak dva spolky s hlubokou prvorepublikovou tradicí. Dohromady jim to ladilo, jako by po celou tu dobu až dodnes patřily k sobě.  více

Městské divadlo Brno vyrukovalo s českou premiérou muzikálu Matilda podle slavné, stejnojmenné knihy Roalda Dahla, jednoho z nejprodávanějších autorů světa. Rodinné představení v režii Petra Gazdíka v hledišti aspiruje na podívanou pro všechny věkové kategorie. Na jevišti však v této náročné produkci vítězí děti v čele s představitelkou hlavní role Maruškou Juráčkovou, jejíž výkon budí nejen co do kvantity textu, kvality zpěvu a zvládání pohybu respekt. Pro spravedlnost: dětské role jsou však třikrát alternovány a jejich představitelé prošli stejnou přípravou.  více

Noam Vazana, vystupující pod přezdívkou Nani, je izraelská zpěvačka, která se věnuje písním v židovském jazyce ladino. Na album Andalusian Brew z roku 2017 shromáždila lidové písně, z nichž některé slýchala jako malá od své babičky. V roce 2021 natočila své první autorské album s písněmi v ladinu, nazvané Ke Haber. Na podzim 2022 vystoupila v Brně v klubu Music Lab v duu s brněnským perkusistou Jakubem Škrhou. Před koncertem vznikl následující rozhovor.  více

Nejčtenější

Kritika

Závěr postní doby ústí do pašijového týdne s připomínkou Kristova utrpení, jehož motiv byl také hlavní dramaturgickou myšlenkou koncertu Ensemble Opera Diversa s názvem Lamento. Středeční večer 29. března patřil dílům věnujícím se lamentacím českých a britských skladatelů. Příhodně si těleso pro tento koncert zvolilo prostor barokního sálu Konventu Milosrdných bratří, který postní atmosféru umocňoval.  více