Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury,

dovolte mi srdečně popřát vše nejlepší do nového roku, hlavně hodně kulturních zážitků. My jsme rok zahájili pokračováním v intenzívní práci na přípravě kandidatury Brna do soutěže o Evropské hlavní město kultury. Nově můžete sledovat všechny novinky na Facebooku a Instagramu Brno 2028. Pokračujeme taky v navazování mezinárodních kontaktů a příští týden se s týmem chystáme na zahájení oslav do našeho partnerského města Kaunasu, který je Evropským městem kultury pro rok 2022. V Litvě nás čeká několik důležitých schůzek zejména s francouzskými městy, která se mezi sebou stejně jako Brno poperou o titul EHMK pro rok 2028. Na domácí půdě mezitím rozjíždíme expertní kulaté stoly, jejichž cílem je vybrat téma brněnské kandidatury.

Pilně pracuje i Odbor kultury MMB, který stihl v rekordním čase zpracovat žádosti o dotace na rok 2022, které letos budeme schvalovat už v lednovém zastupitelstvu. Výsledky neprodleně zveřejníme na dotačním webu.

Mnoho dobrého Vám přeje Váš radní pro kulturu, 
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Kulturní dotace pro rok 2022 bude schvalovat lednové zastupitelstvo

Žádosti o dotace pro rok 2022 budeme předkládat Zastupitelstvu města Brna, které se koná 25. 1. 2022 a během února zveřejníme výsledky na dotace.brno.cz/schvalenedotace. Zároveň vás vyzveme buď k podpisu dotační smlouvy, nebo vám zašleme sdělení o neschválení dotace.
ČÍST VÍCE

Nastává čas zúčtování 

Jste příjemci dotace za rok 2021? Nezapomeňte na Odbor kultury MMB včas dodat vyúčtování vašeho projektu nebo celoroční činnosti. Čas máte do 31. 1. 2022 (platí pro celoroční činnosti a projekty realizované v prosinci 2021). Všechny formuláře a návody najdete na dotačním webu.
ČÍST VÍCE

Spouštíme nový web o tom, jak Brno podporuje výuku hudby

Cílem projektu OnStage je zavádět nové metody hudebního vzdělávání dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením, což se nám v Brně daří již na dvou základních školách. Více o projektu najdete na zbrusu novém webu onstage.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Otevírá se kreativní galerie připravená pomoct firmám nakopnout spolupráci s kreativci z jižní Moravy 

Potřebujete změnit design produktu, vytvořit video nebo vyladit web? Do konce ledna se můžete přihlásit na kreativnivouchery.cz a získat až 100 000 Kč na spolupráci s kreativcem vašeho výběru.
ČÍST VÍCE

Nový dotační titul přilákal řadu kreativců různého zaměření 

V září minulého roku vypsal Odbor strategie a spolupráce MMB nový dotační program s názvem Pro Kreativní Brno. Jeho cílem je podpora kreativců, kteří v roce 2022 plánují projekty pro veřejnost podporující podnikavost či edukaci. Celkem bylo podáno 15 žádostí, které prochází hodnocením komise. Dále bude jejich finanční podporu v lednu schvalovat městské zastupitelstvo. Kompletní výsledky budeme znát přibližně na začátku února.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury spustilo prohlašování nových památkových zón v Brně

Ministerstvo kultury koncem minulého roku vydalo návrh nových památkových zón v Brně. Týká se území čtvrtí Brno-střed, Brno-sever, Žabovřesky a Královo Pole.
ČÍST VÍCE

Posílejte nám tipy do sekce „Co se děje v brněnské kultuře“

Pořádáte v Brně kulturní akci a chcete o ní dát vědět? Napište nám na e-mail kultura@brno.cz a my ji zařadíme do našeho pravidelného newsletteru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu, kterou lze využít především na obnovu nemovitých kulturních památek lidové architektury, například zemědělských usedlostí, chalup, kapliček, božích muk, venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků či zahrad. Zažádat si můžete do 31. 1. 2022.
ČÍST VÍCE

Dotační program pro akce připomínající výročí Gregora Johanna Mendela

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu v programu Podpora připomenutí a oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela v roce 2022. Dotace je určena pro projekty s tematickou, historickou či regionální návazností na oslavy výročí, k nimž tvoří doprovodný kulturní program a jejichž jádrem je veřejná kulturní služba (kulturní akce pro veřejnost, příprava a vydání publikace apod.).
ČÍST VÍCE

Projekt Becoming Czech hledá umělce a umělkyně z řad migrantů žijících v České republice

Divadelní platforma Terén hledá umělce, umělkyně nebo kolektivy se zkušeností s migrací, ideálně s první generací v České republice. Vítají etablované i neetablované tvůrce a tvůrkyně – přijímají přihlášky od kohokoli s tvůrčím nápadem. Čas se přihlásit máte do konce ledna.
ČÍST VÍCE

Letní škola Resonances IV SciArt vyhlásila open call na rok 2022

Jste umělec nebo umělkyně tvořící na poli mezi uměním a vědou, vaše práce oslovuje různorodé publikum a máte blízko k vědeckému výzkumu? Pak je open call přesně pro vás. Letošní téma je NaturArchy: Towards a Natural Contract. Letní škola se odehrává v Itálii od 20. do 24. 6. 2022.
ČÍST VÍCE

Hudební cena Vinyla vyhlašuje výzvu pro mladé producenty a producentky

Cena Vinyla a Bastl Instruments vyhlašují společný open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu elektronické tuzemské hudební scény. Výzva je určena pro začínající producentky a producenty. Přihlásit se lze formou nahrávky/tracku o maximální délce 10 minut.
ČÍST VÍCE

Sdílejte dobrou architektonickou praxi v Evropské unii

Jedním ze způsobů jak podporovat zájem o architekturu a zlepšování prostředí je sdílení dobré praxe. Kromě sdílení v rámci Česka je důležité dát o sobě vědět také v rámci Evropy. Česká komora architektů vyzývá k zaslání doporučení na své či cizí realizace vhodné k prezentaci za hranicemi.
ČÍST VÍCE

Divadlo Polárka vyhlašuje otevřenou výzvu pro studenty a studentky divadelních škol

Cílem platformy Start-up je vytvořit v Polárce prostor pro začínající tvůrce a tvůrkyně za férových a důstojných podmínek. Z přihlášených projektů vyberou ten nejlepší, nejpoctivější a nejslibnější. Poskytnou zázemí, produkci, rozpočet, herce a herečky a podporu.
ČÍST VÍCE

Akademie IDU vzdělává kulturní manažery

Další ročník vzdělávacího programu Akademie IDU pro kulturní manažery je zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership. Kurz je určen vedoucím pracovníkům a pracovnicím (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací.
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Možnosti interpretace prostoru je nový formát výstavních projektů vily Tugendhat. Poslední ze série sedmi interpretací je Helena Lukášová, jejíž výstava začíná právě dnes.

Výstava Hračky na hradě patří hlavně dětem. Navštívit ji se svými ratolestmi můžete na Špilberku do konce února.

Brána zahrady věčnosti aneb výstava návrhů ze soutěže o hlavního vstup Ústředního hřbitova je až do konce ledna v Urban centru.
 
 Večer tříkrálový – lyrika nejhlubšího zrna. Tak označuje Mahenovo divadlo svou inscenaci hry Williama Shakespeara. Premiéru má 28. 1.

Zrcadlo, které vzbuzuje pozornost, přemýšlení, otázky? Brněnský umělec Petr Jedlička zve na výstavu svých velkoformátových obrazů do Art Gallery Brno.

Filmový festival Írán:ci uvede v Kinu Art tři skutečně mimořádné íránské filmy, které si v roce 2021 získaly diváky i kritiky na celém světě.

Inscenaci o slavném brněnském logikovi Kurtu Gödelovi Ein Strudel und Nekonečno představí ve čtvrtek 13. 1. v Hvězdárna a planetárium Brno.

Ještě do konce ledna lze v Moravské galerii navštívit výstavu mladých umělců ze soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého.

Snímky Marka Audyho z roku 2019 zachycují islandskou přírodu v plné kráse. Výstavu Island – země ledu a ohně v premiéře v historické stereovizi připravilo Technické muzeum.

První letošní premiérou v Divadle Bolka Polívky bude one-women stand up s Annou Polívkovou. Na Proslov můžete zajít ve středu 12. 1.

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Radek Zapadlo je brněnský jazzový saxofonista, který působí například ve skupinách Two-Generation Trio nebo Vilém Spilka Quartet. Kromě toho stojí v čele vlastní kapely Four in Blue, která funguje v obsazení saxofon, kytara, varhany a bicí. Debutové album této skupiny vyšlo jako první titul nového brněnského vydavatelství Bivak Records.  více

Pres Veselé je chodníček, aj po něm jezdil na kole nebo chodil s typicky opřenou basou na rameni Jaroslav Smutný. Od středy 5. ledna 2022 už ho tam ale nepotkáte. Sběratel lidových písní, muzikant, zpěvák a hlavně tělem, duší i srdcem zapálený milovník folkloru nás totiž právě onoho dne opustil. Svým úsilím a neutuchající vášní dokázal vzkřísit dávno zapomenuté písně, které následně ožily a znovu se staly součástí repertoáru lidových muzik. Písně, které sám složil, v některých případech navíc zlidověly.  více

Na počátku třetího adventního týdne dýchla slavnostní atmosféra při společném vystoupení Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Koncert se konal v Konventu milosrdných bratří v Brně a představil dvě alba, která tato tělesa společně natočila.  více

Jevištní adaptaci jedné z nejslavnějších filmových komedií Světáci představilo pod stejným názvem Městské divadlo Brno. Na zdejší činoherní scéně vznikla sice pocta ikonickému snímku, ale také průměrná a spotřební hudební komedie, jejíž nová písničková náplň, způsob vyprávění i herecké výkony neskutečné jiskrnosti originálu nedosahují. Není navíc moc jasné, koho, čím a jak chce tento legrační obrázek ze socialistických dob oslovit.  více

Když přibližně před třemi lety hudební těleso Brno Contemporary Orchestra uvádělo v sále Konventu Milosrdných bratří šestivětý cyklus Má vlast vzniklý na objednávku orchestru a vycházející ze Smetanovy stejnojmenné symfonické básně, bylo tomu ke stému výročí vzniku naší republiky. Skladatelé Petr Kofroň, Marek Piaček, Miloš Štědroň, Pavel Zemek Novák, Miroslav Tóth a Daniel Forró si „rozebrali“ původní věty (v některých případech spíše tematické inspirace) Smetanovy Mé vlasti a pokusili se sdělit, jak tato hudba rezonuje u dnešních autorů. V říjnu 2021 vyšla pod hlavičkou Navona Records (NV6349) nahrávka „nové“ Mé vlasti šestice skladatelů a Brno Contemporary Orchestra (řídí Pavel Šnajdr) pod názvem My Country – A cycle of symphonic poems after Bedřich Smetanavíce

Dlouho odkládaná premiéra skladby The Basement Sketches (Sklepní skici) skladatele Michala Nejtka, jejíž provedení bylo plánováno už na loňský červen 2020 a která vznikla přímo na objednávku Filharmonie Brno, konečně zazněla ve čtvrtek 25. listopadu v sále Besedního domu. Spolu se Sklepními skicami zazněly i Variace na Haydnovo téma B dur op. 56a Johannese Brahmse a Violoncellový koncert op. 22 Samuela Barbera. Kromě hráčů brněnské filharmonie vystoupili také violoncellista Matt Haimovitz a klavíristka Nikol Bóková. Dramaturgický pestrý večer složený ze tří výrazně odlišných hudebních děl i dobových kontextů řídil šéfdirigent tělesa Dennis Russell Daviesvíce

V pořadí druhý koncert slavnostní desáté sezóny hudebního tělesa Brno Contemporary Orchestra nazvaný Kamenné mantry představil v pondělí 22. listopadu v brněnském pavilonu Anthropos skladby Fausta Romitelliho, Michala Rataje, Miloslava Ištvana a nedávno zesnulého (brněnským posluchačům dobře známého) litevského skladatele Bronia Kutavičiuse. Vedle samotného orchestru vystoupili také sopranistka Irena Troupová, hráč na marimbu Martin Opršál a recitátor Pavel Zajíc, který nahradil v programu původně uvedeného Otakara Blahu. Koncert pořádaný ve spolupráci s Moravským zemským muzeem řídil umělecký vedoucí tělesa Pavel Šnajdrvíce

Součástí Českého rozhlasu Brno je už téměř sedmdesát let také folklorní redakce. V rozhovoru s jejím současným dramaturgem, ale také cimbalistou a pedagogem Jaroslavem Kneislem se dozvíte, co se v nově zrekonstruované budově brněnského rozhlasu právě chystá. A dále vám kupříkladu prozradíme, proč by měl každý milovník lidové hudby ladit tuto stanici právě v listopadu.  více

Sváteční večer 28. října oslavila část brněnských folklorních nadšenců v honosném prostoru Mahenova divadla. Hned dvakrát po sobě zde stejným programem oslavil své půlkulaté čtyřicáté páté výročí Dětský národopisný soubor brněnský Valášek.  více

Tvorba britského skladatele Benjamina Brittena tvoří zásadní část současné operní produkce. V celosvětovém měřítku dokonce jde o nejčastěji inscenovaného autora narozeného ve 20. století. Operou, která určila směr také dalším Brittenovým hudebně-dramatickým dílům, se stal Peter Grimes na libreto Montagu Slatera a na motivy básně George Crabbea. A právě titulem Peter Grimes zahájilo Národní divadlo Brno svoji operní část sezóny 2021/2022. Příběh hrubiána a drsného rybáře, kterému zahynou brzy po sobě hned dva malí učedníci a on v důsledku toho odplouvá na moře, kde potápí svoji loď a s ní i sebe, měl československou premiéru právě v Brně v červnu roku 1947. Po takřka 75 letech nyní opět ožívá v režii Davida Radoka a v hudebním nastudováním Marka Ivanoviće v Janáčkově divadle příběh o rybářské vesnici, zášti, krutosti a pomluvách. V titulní roli se představil tenorista Joachim Bäckström a ovdovělou učitelku Ellen Orfordovou, která nalezla v Grimesovi zalíbení, ztvárnila sopranistka Jana Šrejma Kačírková. Není to poprvé, co se tito dva setkávají na společném pódiu – právě s Markem Ivanovićem a Davidem Radokem totiž spojili již dříve své síly při inscenaci Juliette / Lidský hlas. Dále vystoupili Jana Hrochová (Tetička), Andrea Široká (Neteř), Tereza Kyzlinková (Neteř), Svatopluk Sem (Balstrode), Jitka Sapara-Fischerová (Paní Nabob Sedleyová), Jan Šťáva (Swallow), Vít Nosek (Bob Boles), Petr Levíček (Horace Adams), David Nykl (Hobson), Jiří Hájek (Ned Keene), Ivo Šiler (Dr. Crabbe) a další.  více

Slavný román Jane Eyrová od spisovatelky Charlotte Brontëové inspiroval řadu umělců. Mimořádná próza patří k vrcholům romantické literatury. O jejím významu svědčí také přes třicet filmových, televizních a muzikálových adaptací. A právě v české premiéře uvedlo o víkendu Městské divadlo Brno (MdB) její muzikálové zpracování. Inscenace režiséra Petra Gazdíka představuje silné a působivé hudební divadlo, které zaujme hudebním nastudováním, pěveckými i hereckými výkony, ale také kostýmním, scénografickým i pohybovým zpracováním.  více

Pod „šifrou“ 29/2 (čti „Dvacátý devátý únor“) se skrývá kapela, která vznikla tak trochu z legrace. Použila kompoziční postupy, které by při psaní písní vůbec neměly fungovat. Sjednotila muzikanty, kteří si už z podstaty snad ani nemohou navzájem rozumět. A přitom vzniklo album velmi silných písní, které při vší experimentálnosti mají hlavu a patu a funguji i jako celek.  více

Hudební festival Moravský podzim včera došel do finále – v průběhu sedmnácti dní zazněla hudba skladatele Jana Nováka, díla světových minimalistů i tvorba arménských umělců. A právě arménská dramaturgická linka 51. ročník festivalu v sále Janáčkova divadla uzavřela. Nejednalo se však o arménskou hudbu v nastudování Filharmonie Brno, která festival pořádá, ale o skutečnou Arménskou filharmonii v čele s dirigentem Eduardem Topčjanem. Jako sólista vystoupil violista Luca Ranieri a zazněla díla Tigrana Mansurjana, Aveta Terterjana a Arama Chačaturjana. Koncert se konal při příležitosti 30. výročí arménské nezávislosti a byl zaštítěn J. E. Ashotem Hovakimianem, velvyslancem Arménské republiky v tuzemsku.  více

Letošní ročník hudebního festivalu Moravský podzim se svým tematickým ukotvením ani okrajově nedotýká skladatelského odkazu Antonína Rejchy. Jeho Umění variace aneb 57 variací pro klavír (L’Art de varier ou 57 Variations pour le piano-forte), op. 57, věnované knížeti Louisi-Ferdinandovi Pruskému, se však objevilo na program úterního koncertu 12. října v Besedním domě. Není se čemu divit: Filharmonie Brno, která festival pořádá, se propagaci díla tohoto českého rodáka poměrně intenzivně věnuje ve svých abonentních koncertech či nedávno vydanou nahrávkou skladatelovy Lenory. Tento rok si navíc připomínáme výročí 185 let od Rejchova úmrtí. S celovečerním cyklem variací vystoupil srbsko-americký klavírista Ivan Ilić, který momentálně pracuje na pětidílné řadě kompaktních disků s názvem Reicha Rediscovered, z níž třetí a momentálně nejnovější přírůstek vyšel v lednu tohoto roku.  více

Brněnskému kytaristovi Milanu Kašubovi, se kterým v poslední době koncertuje, připravila knihu k osmdesátinám. Současně dala dohromady další knížku s vlastními texty a ilustracemi. Vyšlo jí živé album a průběžně připravuje videoklipy, ve které jsou její texty tlumočeny do českého znakového jazyka. Zpěvačka, textařka a výtvarnice Dáša Ubrová prožívá pestré tvůrčí období.  více

Nejčtenější

Kritika

Jevištní adaptaci jedné z nejslavnějších filmových komedií Světáci představilo pod stejným názvem Městské divadlo Brno. Na zdejší činoherní scéně vznikla sice pocta ikonickému snímku, ale také průměrná a spotřební hudební komedie, jejíž nová písničková náplň, způsob vyprávění i herecké výkony neskutečné jiskrnosti originálu nedosahují. Není navíc moc jasné, koho, čím a jak chce tento legrační obrázek ze socialistických dob oslovit.  více