Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury,

dovolte mi srdečně popřát vše nejlepší do nového roku, hlavně hodně kulturních zážitků. My jsme rok zahájili pokračováním v intenzívní práci na přípravě kandidatury Brna do soutěže o Evropské hlavní město kultury. Nově můžete sledovat všechny novinky na Facebooku a Instagramu Brno 2028. Pokračujeme taky v navazování mezinárodních kontaktů a příští týden se s týmem chystáme na zahájení oslav do našeho partnerského města Kaunasu, který je Evropským městem kultury pro rok 2022. V Litvě nás čeká několik důležitých schůzek zejména s francouzskými městy, která se mezi sebou stejně jako Brno poperou o titul EHMK pro rok 2028. Na domácí půdě mezitím rozjíždíme expertní kulaté stoly, jejichž cílem je vybrat téma brněnské kandidatury.

Pilně pracuje i Odbor kultury MMB, který stihl v rekordním čase zpracovat žádosti o dotace na rok 2022, které letos budeme schvalovat už v lednovém zastupitelstvu. Výsledky neprodleně zveřejníme na dotačním webu.

Mnoho dobrého Vám přeje Váš radní pro kulturu, 
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Kulturní dotace pro rok 2022 bude schvalovat lednové zastupitelstvo

Žádosti o dotace pro rok 2022 budeme předkládat Zastupitelstvu města Brna, které se koná 25. 1. 2022 a během února zveřejníme výsledky na dotace.brno.cz/schvalenedotace. Zároveň vás vyzveme buď k podpisu dotační smlouvy, nebo vám zašleme sdělení o neschválení dotace.
ČÍST VÍCE

Nastává čas zúčtování 

Jste příjemci dotace za rok 2021? Nezapomeňte na Odbor kultury MMB včas dodat vyúčtování vašeho projektu nebo celoroční činnosti. Čas máte do 31. 1. 2022 (platí pro celoroční činnosti a projekty realizované v prosinci 2021). Všechny formuláře a návody najdete na dotačním webu.
ČÍST VÍCE

Spouštíme nový web o tom, jak Brno podporuje výuku hudby

Cílem projektu OnStage je zavádět nové metody hudebního vzdělávání dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením, což se nám v Brně daří již na dvou základních školách. Více o projektu najdete na zbrusu novém webu onstage.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Otevírá se kreativní galerie připravená pomoct firmám nakopnout spolupráci s kreativci z jižní Moravy 

Potřebujete změnit design produktu, vytvořit video nebo vyladit web? Do konce ledna se můžete přihlásit na kreativnivouchery.cz a získat až 100 000 Kč na spolupráci s kreativcem vašeho výběru.
ČÍST VÍCE

Nový dotační titul přilákal řadu kreativců různého zaměření 

V září minulého roku vypsal Odbor strategie a spolupráce MMB nový dotační program s názvem Pro Kreativní Brno. Jeho cílem je podpora kreativců, kteří v roce 2022 plánují projekty pro veřejnost podporující podnikavost či edukaci. Celkem bylo podáno 15 žádostí, které prochází hodnocením komise. Dále bude jejich finanční podporu v lednu schvalovat městské zastupitelstvo. Kompletní výsledky budeme znát přibližně na začátku února.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury spustilo prohlašování nových památkových zón v Brně

Ministerstvo kultury koncem minulého roku vydalo návrh nových památkových zón v Brně. Týká se území čtvrtí Brno-střed, Brno-sever, Žabovřesky a Královo Pole.
ČÍST VÍCE

Posílejte nám tipy do sekce „Co se děje v brněnské kultuře“

Pořádáte v Brně kulturní akci a chcete o ní dát vědět? Napište nám na e-mail kultura@brno.cz a my ji zařadíme do našeho pravidelného newsletteru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu, kterou lze využít především na obnovu nemovitých kulturních památek lidové architektury, například zemědělských usedlostí, chalup, kapliček, božích muk, venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků či zahrad. Zažádat si můžete do 31. 1. 2022.
ČÍST VÍCE

Dotační program pro akce připomínající výročí Gregora Johanna Mendela

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační výzvu v programu Podpora připomenutí a oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela v roce 2022. Dotace je určena pro projekty s tematickou, historickou či regionální návazností na oslavy výročí, k nimž tvoří doprovodný kulturní program a jejichž jádrem je veřejná kulturní služba (kulturní akce pro veřejnost, příprava a vydání publikace apod.).
ČÍST VÍCE

Projekt Becoming Czech hledá umělce a umělkyně z řad migrantů žijících v České republice

Divadelní platforma Terén hledá umělce, umělkyně nebo kolektivy se zkušeností s migrací, ideálně s první generací v České republice. Vítají etablované i neetablované tvůrce a tvůrkyně – přijímají přihlášky od kohokoli s tvůrčím nápadem. Čas se přihlásit máte do konce ledna.
ČÍST VÍCE

Letní škola Resonances IV SciArt vyhlásila open call na rok 2022

Jste umělec nebo umělkyně tvořící na poli mezi uměním a vědou, vaše práce oslovuje různorodé publikum a máte blízko k vědeckému výzkumu? Pak je open call přesně pro vás. Letošní téma je NaturArchy: Towards a Natural Contract. Letní škola se odehrává v Itálii od 20. do 24. 6. 2022.
ČÍST VÍCE

Hudební cena Vinyla vyhlašuje výzvu pro mladé producenty a producentky

Cena Vinyla a Bastl Instruments vyhlašují společný open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu elektronické tuzemské hudební scény. Výzva je určena pro začínající producentky a producenty. Přihlásit se lze formou nahrávky/tracku o maximální délce 10 minut.
ČÍST VÍCE

Sdílejte dobrou architektonickou praxi v Evropské unii

Jedním ze způsobů jak podporovat zájem o architekturu a zlepšování prostředí je sdílení dobré praxe. Kromě sdílení v rámci Česka je důležité dát o sobě vědět také v rámci Evropy. Česká komora architektů vyzývá k zaslání doporučení na své či cizí realizace vhodné k prezentaci za hranicemi.
ČÍST VÍCE

Divadlo Polárka vyhlašuje otevřenou výzvu pro studenty a studentky divadelních škol

Cílem platformy Start-up je vytvořit v Polárce prostor pro začínající tvůrce a tvůrkyně za férových a důstojných podmínek. Z přihlášených projektů vyberou ten nejlepší, nejpoctivější a nejslibnější. Poskytnou zázemí, produkci, rozpočet, herce a herečky a podporu.
ČÍST VÍCE

Akademie IDU vzdělává kulturní manažery

Další ročník vzdělávacího programu Akademie IDU pro kulturní manažery je zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership. Kurz je určen vedoucím pracovníkům a pracovnicím (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací.
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Možnosti interpretace prostoru je nový formát výstavních projektů vily Tugendhat. Poslední ze série sedmi interpretací je Helena Lukášová, jejíž výstava začíná právě dnes.

Výstava Hračky na hradě patří hlavně dětem. Navštívit ji se svými ratolestmi můžete na Špilberku do konce února.

Brána zahrady věčnosti aneb výstava návrhů ze soutěže o hlavního vstup Ústředního hřbitova je až do konce ledna v Urban centru.
 
 Večer tříkrálový – lyrika nejhlubšího zrna. Tak označuje Mahenovo divadlo svou inscenaci hry Williama Shakespeara. Premiéru má 28. 1.

Zrcadlo, které vzbuzuje pozornost, přemýšlení, otázky? Brněnský umělec Petr Jedlička zve na výstavu svých velkoformátových obrazů do Art Gallery Brno.

Filmový festival Írán:ci uvede v Kinu Art tři skutečně mimořádné íránské filmy, které si v roce 2021 získaly diváky i kritiky na celém světě.

Inscenaci o slavném brněnském logikovi Kurtu Gödelovi Ein Strudel und Nekonečno představí ve čtvrtek 13. 1. v Hvězdárna a planetárium Brno.

Ještě do konce ledna lze v Moravské galerii navštívit výstavu mladých umělců ze soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého.

Snímky Marka Audyho z roku 2019 zachycují islandskou přírodu v plné kráse. Výstavu Island – země ledu a ohně v premiéře v historické stereovizi připravilo Technické muzeum.

První letošní premiérou v Divadle Bolka Polívky bude one-women stand up s Annou Polívkovou. Na Proslov můžete zajít ve středu 12. 1.

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Po Smetanově Daliborovi dorazila v pátek 5. dubna na prkna Janáčkova divadla další z oper velikánů české národní hudby – pohádková Rusalka Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Kvapila. V režii Davida Radoka, který dílo uchopil předně jako vážnou dramatickou a symbolickou operu, z níž mj. zcela vyškrtl komické postavy Hajného a Kuchtíka. Scénografie se rovněž ujal Radok, přičemž vycházel z konceptu Rusalky scénografa Larse-Ake Thessmana uvedené při inscenaci v operním domě GöteborgsOperan roku 2012. Kostýmy navrhla Zuzana Ježková, choreografii připravila Andrea Miltnerová a světelného designu se ujal Přemysl Janda. V pěveckých rolích se představili Jana Šrejma Kačírková (Rusalka), Peter Berger (Princ), Jan Šťáva (Vodník), Eliška Gattringerová (Cizí kněžna), Václava Krejčí Housková (Ježibaba), Tadeáš Hoza (Lovec) a Doubravka SoučkováIvana Pavlů a Monika Jägerová (trojice žínek). Sbor vedl Pavel Koňárek a hudebního nastudování a premiérového uvedení se chopil dirigent Marko Ivanovićvíce

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby bylo uvedení úctyhodného počtu skladeb, které zazněly ve světové premiéře. Jednou z těchto kompozic představovalo také Niedzielne rano (Nedělní ráno) skladatele Martina Smolky (*1959), které vzniklo na objednávku festivalu a v podání Cappelly Mariany. Ve složení Barbora Kabátková – soprán, Daniela Čermáková – alt, Vojtěch Semerád – tenor/umělecký vedoucí, Tomáš Lajtkep – tenor a Tomáš Šelc – baryton. Skladba zazněla v pátek 5. dubna v kostele sv. Augustina. Smolkovo dílo bylo doplněno chorálem a kompozicemi ze 13.–16. století.  více

Velké finále 31. ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby se již pomalu a jistě blíží – pomyslný odpočet trojice posledních koncertů zahájil čtvrteční večer 4. dubna v kostele sv. Janů s podtitulem Kantiléna: Zemek Novák, Graham, Emmert. Jak je již z názvu zjevné, dramaturgii koncertu tvořila díla Pavla Zemka Nováka, Petera Grahama a Františka Gregora Emmerta. Stejně patrné však již není, že skladby Zemka Nováka a Grahama se po více než třiceti letech – a právě na 31. ročníku festivalu – dočkaly své světové premiéry. Není bez zajímavosti, že původně měly skladby zaznít společně v rámci vigilie o Bílé sobotě. Samotné interpretace duchovních kompozic brněnských skladatelů se ujaly sopranistky Aneta Podracká Bendová a Jana Vondrů, s nimiž vystoupili varhaník Petr Kolář, dětský sbor Kantiléna pod vedením sbormistra Michala Jančíka a soubor Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdravíce

Podobně jako každý rok, byl i v rámci letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby jeden z večerů věnován sólovému varhannímu recitálu. V úterý 2. dubna za varhany ve starobrněnské bazilice Nanebevzetí Panny Marie usedl původem slovenský varhaník Marek Paľa a provedl výběr z varhanních skladeb českých autorů vrcholného a pozdního romantismu, čímž doplnil stávající Rok české hudby. Několik děl úterního programu navíc zaznělo v přinejmenším brněnské premiéře.  více

Neodmyslitelnou součástí Velikonočního festivalu duchovní hudby jsou tři večery tzv. tenebrae obsahem navracející se ke křesťanským obřadům ve Svatém týdnu. Tento rok temné hodinky připadly na středu 27. března – pátek 29. března, a jak už je tradicí, konají se v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Letos jsou tyto tři večery výjimečné především z hlediska dramaturgie, jelikož si pořadatelé festivalu objednali nové zhudebnění liturgických textů. Recenze se ohlíží za prvním ze tří večerů, při kterém ve světové premiéře zazněla díla od skladatelů Zdeňka Klaudy a Lukáše Hurníka. Provedení se ujali zpěváci Kristýna Fílová (soprán), Zuzana Čurmová (soprán), Alžběta Symerská (alt), Ondřej Holub (tenor) a Jiří Miroslav Procházka (bas) za doprovodu varhanního pozitivu a sbormistrovského dohledu Zdeňka Klaudy a recitace P. Jana Pacneravíce

Propojení, jednota, rozjímání – těmito slovy lze popsat hudební večer v režii Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena a varhaníka Tomáše Thona, který se včera uskutečnil v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v brněnském Kostele sv. Tomáše. Nejen zpěv gregoriánského chorálu, ale také díla skladatele Petra Ebena (1929–2007) na hodinu zvukově a barevně opanovala i oživila chrámový prostor.  více

Koncertem s názvem Ensemble Inégal: Zelenka včera v kostele sv. Janů zahájil 31. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, tentokrát s přízviskem Terroir. Toto napůl záhadné slovo, které se s oblibou používá v souvislosti s vínem, pochází z latinského označení pro zemi, půdu a nese v sobě souhrn všech vlivů, zejména pak přírodních podmínek konkrétního místa na zde pěstované rostliny. Tento výraz je tedy metonymicky přenesená na program letošního ročníku VFDH, neboť se skládá výhradně z děl tuzemských autorů, čímž doplňuje probíhající Rok české hudbyvíce

Největší doménou Filharmonie Brno je bezesporu pořádání koncertů klasické hudby. Přesto se občas pod její hlavičkou odehraje koncert, který se tomuto okruhu vymyká a naláká i posluchače, kterým je bližší spíše hudba populární, zejména jazzová. Jednou z těchto akcí byl recitál klavíristy Bojana Z, který se odehrál v úterý 19. března v sále Besedního domu.  více

Posledním projektem Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stalo uvedení dvou českých jednoaktových oper: V studni Viléma Blodka (1834–1874) a Polapená nevěra Otmara Máchy (1922–2006). Hudební fakulta se při jejich realizaci spojila s Ateliérem divadla a výchovy pro neslyšící Divadelní fakulty JAMU a vznikl projekt, který se snaží hudbu přiblížit právě neslyšícím. Toto spojení se ovšem na prknech Divadla na Orlí neuskutečnilo poprvé. Již dříve zde byly uvedeny inscenace, které fungovaly na podobném principu: například Hudba pro oči (2014) se skladbami Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů nebo Pojď se mnou do světa – písně Jiřího Bulise tlumočené do českého znakového jazyka (2020). Nyní recenzovaný projekt měl premiéry 16. a 17. března v Divadle na Orlí.  více

Pro čtvrtý abonentní koncert cyklu Filharmonie doma, který se odehrál 14. března v Besedním domě a nesl označení Mozartiana, zvolila Filharmonie Brno, tentokrát pod vedením česko-japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho, čtyři skladby z 18.–20. století. Tato díla dramaturgicky spojuje buď přímo vznik v období klasicismu nebo inspirace hudebními postupy pro toto období typickými. Jako sólistka se v první polovině koncertu představila flétnistka Martina Venc Matušínskávíce

Nejčtenější

Kritika

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více