Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc listopad

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a vůbec všech kulturních akcí v Brně. Tentokrát se zaměřuje také na kandidaturu města Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.

Milí přátelé,

zdravím Vás opět po měsíci s čerstvými zprávami ze světa (nejen) brněnské kultury. Vy, co jste s námi byli na XIII. Brněnském kulturním parlamentu, už asi víte, že jsme vybrali dvojici, která povede kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Pomalu přibývají i další členové a členky týmu, a proto nic nebrání tomu pustit se do příprav kandidatury plnou parou. Začali jsme sbíráním podnětů od lidí pomocí pocitové mapy. Naším cílem je zapojit celé Brno! Ohodnoťte kulturu v Brně i vy a dejte nám vědět, jaká témata jsou pro město důležitá. Podněty nadále sbíráme také přes e-mail kultura@brno.cz.

Součástí příprav kandidatury je samozřejmě i mezinárodní spolupráce, proto jsem minulý týden navštívil polské město Lodž, kde mají cenné zkušenosti s revitalizací industriálních areálů (v Brně Zbrojovka, Mosilana...). Téma architektury a památkové obnovy rezonovalo i v rámci opencallu na Brněnském kulturním parlamentu, stejně jako téma hudby. Proto jsem se v Krakově zúčastnil konference o hudbě Tak brzmi miasto a seznámil se zde s kulturními aktéry z estonského Tallinnu, který se čerstvě zařadil  po bok Brna do kreativní sítě měst UNESCO v oblasti hudby. Místní festival Tallinn Music Week 2022 zrovna hledá hudebníky a hudebnice všech žánrů z celého světa, šanci tak máte i vy. Více podrobností najdete níže v sekci příležitosti. Rádi bychom navázali kontakt i s Tartu 2024 a dalšími městy, které mají s EHMK zkušenosti. Sledujte i nadále náš newsletter, web nebo Facebook, kde přinášíme to nejnovější z brněnské kultury.

Váš radní pro kulturu
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Představujeme dvojici, která povede kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Šárka Berková, manažerka kandidatury, a Marcela Straková, programová manažerka EHMK 2028, nám v krátkém rozhovoru ještě před třináctým Brněnským kulturním parlamentem představily svoji vizi a další kroky procesu přípravy.
ČÍST VÍCE

Ohodnoťte kulturu v Brně. Vyplňte pocitovou mapu a pomozte nám zjistit, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Vaše odpovědi nám umožní vytvořit si reálný obrázek o tom, jakým směrem by se Brno mělo ubírat do budoucna a kde spočívá jeho hlavní potenciál. Získaná data využijeme zejména při přípravě kandidatury Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury. 
ČÍST VÍCE

Ve středu 3. 11. 2021 jsme se sešli v kreativním hubu KUMST na třináctém setkání Brněnského kulturního parlamentu, abychom představili první kroky, které Brno zatím podniklo k vysněnému cíli, kterým je titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Děkujeme všem za účast, diskuzi i skvělou atmosféru, ze které bylo jasné, že Brno CHCE být městem kultury. Pokud jste některou část nestihli, můžete se podívat na záznam, včetně dopoledních prezentací opencallu.
ČÍST VÍCE

Nová dotační pravidla, která budou platit pro všechny dotační výzvy Magistrátu města Brna, schválilo v listopadu Zastupitelstvo města Brna. Pravidla slouží k zajištění jednotného postupu při poskytování programových či individuálních dotací z rozpočtu města Brna. 
ČÍST VÍCE

Další ročník participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás je tu. I letos můžete hlasovat o projektech, které byste v Brně chtěli podpořit. V oblasti kultury můžete vybírat třeba z amfiteátru na přehraděMendel pointu na Špilberku nebo opravy památek v Líšni.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Letos se opět otevírá program Kreativní vouchery Brno, který podporuje spolupráci mezi firmami a poskytovateli kreativních služeb na projekty až do výše 100 000 Kč. Chcete být součástí kreativní galerie profesionálů? Nabídněte grafické služby, perfektní fotografie, video, přehlednější web nebo třeba návrh nového produktu či celé budovy desítkám jihomoravských firem. Registrovat se můžete do 30. 11. 2021.
ČÍST VÍCE

IDU otevírá vzdělávací program Akademie IDU 2022 pro kulturní manažery, který bude zaměřený na strategické myšlení, plánování a leadership. Kurz je určen vedoucím pracovníkům (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací. Hlásit se můžete do 15. 1. 2022. 
ČÍST VÍCE

Přihlaste se na Tallinn Music Week 2022. Estonský festival vítá umělce všech žánrů z celého světa, aby se ucházeli o šanci zahrát si na jednom z nejuznávanějších mezinárodních hudebních festivalů v Evropě. Festival v Tallinu, který je součástí sítě kreativních měst UNESCO v oblasti hudby, stejně jako Brno, se bude konat od 4. do 8. 5. 2022.
ČÍST VÍCE

Kreativní hub KUMST Brno nabízí coworkingové prostory. Jednotlivé dny si můžete rezervovat na jejich webu. Pracovat tu můžete každý pracovní den od devíti do půl páté.
ČÍST VÍCE

Výzvu k předkládání návrhů na vytvoření nového udržitelného inovačního partnerství k posílení evropských kulturních a kreativních sektorů a průmyslových odvětví (CCSI) vyhlásil Evropský inovační a technologický institut. Výzva je určená pro konsorcia organizací a vedoucí představitele průmyslu a odvětví CCSI, kteří spojují vzdělávání, výzkum a podnikání. 
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury pokračuje v participativním přístupu k Národnímu plánu obnovy. Hlavním cílem říjnové veřejné konzultace bylo pokračování spolupráce se zástupci sektoru a územními partnery při přípravě a realizaci programů. Na záznam události, použitou prezentaci a anotace plánovaných výzev se můžete podívat na webu ministerstva.
ČÍST VÍCE

Další akce ze série Střed zájmu, které pořádá Kancelář Kreativní Evropa, se tentokrát zaměří na téma rovnosti žen a mužů v kulturních oborech a organizacích. Akce se koná dne 6. 12. 2021. 
ČÍST VÍCE

Hledáte finanční prostředky k zajištění umělecké rezidence, návštěvy partnerů, stínování partnerských institucí, účasti na konferencích a veletrzích? Kancelář Kreativní Evropa připravila webinář o finančních nástrojích na pokrytí zahraničních cest pro umělce a umělkyně a pracovníky a pracovnice v kultuře. Kromě Evropských programů (Kreativní Evropa, i-Portunus a Erasmus+) představili i další finanční a informační zdroje. Na záznam webináře se můžete podívat na jejich webu. 
ČÍST VÍCE 

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

32. výročí událostí 17. listopadu 1989 oslaví festival Brněnský sedmnáctý. Především na náměstí Svobody, ale i v dalších místech Brna si společně se studenty brněnských univerzit a občany Brna můžete připomenout význam sametové revoluce.

V rámci festivalu Brněnský sedmnáctý se můžete přijít podívat na inscenaci Putin lyžuje, kterou uvede Divadlo Líšeň na Moravském náměstí u Jošta. Jevištní reportáž Putin lyžuje zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě.

Monografická výstava Ester Krumbachové v Domě umění, která má odkazovat k celoživotnímu dílu autorky, začíná 24. 11. Výstava uvede například fotografie a ukázky filmů z autorčiny tvorby, která bude doplněna o další zajímavý obsah umělců a umělkyň inspirujících se právě dílem Ester Krumbachové. Vernisáž proběhne 23. 11.

Součástí známého brněnského festivalu Janáček Brno budou do konce listopadu operní koncerty s odkazem k dílu Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka v Janáčkově divadle. Mimo jiné proběhne také recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance v divadle Reduta.

Od listopadu do poloviny prosince probíhají v Technickém muzeu v Brně cykly přednášek s názvem O nové Brno II. Přijde si zde na své každý se zájmem o moderní architekturu a design. Přednášky začínají vždy v 17:00 a jsou prezentovány odborníky z Muzea města Brna a Slezského zemského muzea.

Na začátku prosince mohou příznivci cestování zavítat na Travel stand-up festival, který se uskuteční ve dnech od 3. do 5.12. v Expediční klubovně.

Na cestovní vlně se budete moci svézt také 6. 12. v univerzitním kině ScalaBrno navštíví známý český cestovatel Ladislav Zibura a představí svou novou knihu Prázdniny v Česku.

Queer Film Fest Mezipatra probíhá v Brně až do 20.11. Program Mezipater bude opět nabitý těmi nejlepšími hranými a dokumentárními snímky. Součástí festivalu budou i večírky, poutavé diskuze nebo Industry sekce s účastí talentovaných queer filmařek a filmařů. Tématem 22. ročníku je příznačně Oslava života.

Vánoční atmosféru pomohou přiblížit komorní koncerty v brněnské vile Löw-Beer. 8. 12. se představí polský kytarista Marcin Dylla, 16. 12. dvojice Svěcený a Bláha s houslemi, kytarou a repertoárem významných evropských skladatelů.

Vašulka Kitchen Brno zve na listopadové přednášky teoretiků a teoretiček současného umění se zaměřením na video art a nová média. Vystoupí islandská teoretička a kurátorka Margrét Elísabet Ólafsdottir z Univerzity výtvarných umění v Reykjaviku a Robert Horvitz, americký mediální umělec a teoretik žijící v Praze.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Když přibližně před třemi lety hudební těleso Brno Contemporary Orchestra uvádělo v sále Konventu Milosrdných bratří šestivětý cyklus Má vlast vzniklý na objednávku orchestru a vycházející ze Smetanovy stejnojmenné symfonické básně, bylo tomu ke stému výročí vzniku naší republiky. Skladatelé Petr Kofroň, Marek Piaček, Miloš Štědroň, Pavel Zemek Novák, Miroslav Tóth a Daniel Forró si „rozebrali“ původní věty (v některých případech spíše tematické inspirace) Smetanovy Mé vlasti a pokusili se sdělit, jak tato hudba rezonuje u dnešních autorů. V říjnu 2021 vyšla pod hlavičkou Navona Records (NV6349) nahrávka „nové“ Mé vlasti šestice skladatelů a Brno Contemporary Orchestra (řídí Pavel Šnajdr) pod názvem My Country – A cycle of symphonic poems after Bedřich Smetanavíce

Dlouho odkládaná premiéra skladby The Basement Sketches (Sklepní skici) skladatele Michala Nejtka, jejíž provedení bylo plánováno už na loňský červen 2020 a která vznikla přímo na objednávku Filharmonie Brno, konečně zazněla ve čtvrtek 25. listopadu v sále Besedního domu. Spolu se Sklepními skicami zazněly i Variace na Haydnovo téma B dur op. 56a Johannese Brahmse a Violoncellový koncert op. 22 Samuela Barbera. Kromě hráčů brněnské filharmonie vystoupili také violoncellista Matt Haimovitz a klavíristka Nikol Bóková. Dramaturgický pestrý večer složený ze tří výrazně odlišných hudebních děl i dobových kontextů řídil šéfdirigent tělesa Dennis Russell Daviesvíce

V pořadí druhý koncert slavnostní desáté sezóny hudebního tělesa Brno Contemporary Orchestra nazvaný Kamenné mantry představil v pondělí 22. listopadu v brněnském pavilonu Anthropos skladby Fausta Romitelliho, Michala Rataje, Miloslava Ištvana a nedávno zesnulého (brněnským posluchačům dobře známého) litevského skladatele Bronia Kutavičiuse. Vedle samotného orchestru vystoupili také sopranistka Irena Troupová, hráč na marimbu Martin Opršál a recitátor Pavel Zajíc, který nahradil v programu původně uvedeného Otakara Blahu. Koncert pořádaný ve spolupráci s Moravským zemským muzeem řídil umělecký vedoucí tělesa Pavel Šnajdrvíce

Součástí Českého rozhlasu Brno je už téměř sedmdesát let také folklorní redakce. V rozhovoru s jejím současným dramaturgem, ale také cimbalistou a pedagogem Jaroslavem Kneislem se dozvíte, co se v nově zrekonstruované budově brněnského rozhlasu právě chystá. A dále vám kupříkladu prozradíme, proč by měl každý milovník lidové hudby ladit tuto stanici právě v listopadu.  více

Sváteční večer 28. října oslavila část brněnských folklorních nadšenců v honosném prostoru Mahenova divadla. Hned dvakrát po sobě zde stejným programem oslavil své půlkulaté čtyřicáté páté výročí Dětský národopisný soubor brněnský Valášek.  více

Tvorba britského skladatele Benjamina Brittena tvoří zásadní část současné operní produkce. V celosvětovém měřítku dokonce jde o nejčastěji inscenovaného autora narozeného ve 20. století. Operou, která určila směr také dalším Brittenovým hudebně-dramatickým dílům, se stal Peter Grimes na libreto Montagu Slatera a na motivy básně George Crabbea. A právě titulem Peter Grimes zahájilo Národní divadlo Brno svoji operní část sezóny 2021/2022. Příběh hrubiána a drsného rybáře, kterému zahynou brzy po sobě hned dva malí učedníci a on v důsledku toho odplouvá na moře, kde potápí svoji loď a s ní i sebe, měl československou premiéru právě v Brně v červnu roku 1947. Po takřka 75 letech nyní opět ožívá v režii Davida Radoka a v hudebním nastudováním Marka Ivanoviće v Janáčkově divadle příběh o rybářské vesnici, zášti, krutosti a pomluvách. V titulní roli se představil tenorista Joachim Bäckström a ovdovělou učitelku Ellen Orfordovou, která nalezla v Grimesovi zalíbení, ztvárnila sopranistka Jana Šrejma Kačírková. Není to poprvé, co se tito dva setkávají na společném pódiu – právě s Markem Ivanovićem a Davidem Radokem totiž spojili již dříve své síly při inscenaci Juliette / Lidský hlas. Dále vystoupili Jana Hrochová (Tetička), Andrea Široká (Neteř), Tereza Kyzlinková (Neteř), Svatopluk Sem (Balstrode), Jitka Sapara-Fischerová (Paní Nabob Sedleyová), Jan Šťáva (Swallow), Vít Nosek (Bob Boles), Petr Levíček (Horace Adams), David Nykl (Hobson), Jiří Hájek (Ned Keene), Ivo Šiler (Dr. Crabbe) a další.  více

Slavný román Jane Eyrová od spisovatelky Charlotte Brontëové inspiroval řadu umělců. Mimořádná próza patří k vrcholům romantické literatury. O jejím významu svědčí také přes třicet filmových, televizních a muzikálových adaptací. A právě v české premiéře uvedlo o víkendu Městské divadlo Brno (MdB) její muzikálové zpracování. Inscenace režiséra Petra Gazdíka představuje silné a působivé hudební divadlo, které zaujme hudebním nastudováním, pěveckými i hereckými výkony, ale také kostýmním, scénografickým i pohybovým zpracováním.  více

Pod „šifrou“ 29/2 (čti „Dvacátý devátý únor“) se skrývá kapela, která vznikla tak trochu z legrace. Použila kompoziční postupy, které by při psaní písní vůbec neměly fungovat. Sjednotila muzikanty, kteří si už z podstaty snad ani nemohou navzájem rozumět. A přitom vzniklo album velmi silných písní, které při vší experimentálnosti mají hlavu a patu a funguji i jako celek.  více

Hudební festival Moravský podzim včera došel do finále – v průběhu sedmnácti dní zazněla hudba skladatele Jana Nováka, díla světových minimalistů i tvorba arménských umělců. A právě arménská dramaturgická linka 51. ročník festivalu v sále Janáčkova divadla uzavřela. Nejednalo se však o arménskou hudbu v nastudování Filharmonie Brno, která festival pořádá, ale o skutečnou Arménskou filharmonii v čele s dirigentem Eduardem Topčjanem. Jako sólista vystoupil violista Luca Ranieri a zazněla díla Tigrana Mansurjana, Aveta Terterjana a Arama Chačaturjana. Koncert se konal při příležitosti 30. výročí arménské nezávislosti a byl zaštítěn J. E. Ashotem Hovakimianem, velvyslancem Arménské republiky v tuzemsku.  více

Letošní ročník hudebního festivalu Moravský podzim se svým tematickým ukotvením ani okrajově nedotýká skladatelského odkazu Antonína Rejchy. Jeho Umění variace aneb 57 variací pro klavír (L’Art de varier ou 57 Variations pour le piano-forte), op. 57, věnované knížeti Louisi-Ferdinandovi Pruskému, se však objevilo na program úterního koncertu 12. října v Besedním domě. Není se čemu divit: Filharmonie Brno, která festival pořádá, se propagaci díla tohoto českého rodáka poměrně intenzivně věnuje ve svých abonentních koncertech či nedávno vydanou nahrávkou skladatelovy Lenory. Tento rok si navíc připomínáme výročí 185 let od Rejchova úmrtí. S celovečerním cyklem variací vystoupil srbsko-americký klavírista Ivan Ilić, který momentálně pracuje na pětidílné řadě kompaktních disků s názvem Reicha Rediscovered, z níž třetí a momentálně nejnovější přírůstek vyšel v lednu tohoto roku.  více

Brněnskému kytaristovi Milanu Kašubovi, se kterým v poslední době koncertuje, připravila knihu k osmdesátinám. Současně dala dohromady další knížku s vlastními texty a ilustracemi. Vyšlo jí živé album a průběžně připravuje videoklipy, ve které jsou její texty tlumočeny do českého znakového jazyka. Zpěvačka, textařka a výtvarnice Dáša Ubrová prožívá pestré tvůrčí období.  více

Novinkou Městského divadla Brno je hudební inscenace První rande. Co vše se může stát na prvním dostaveníčku naslepo, se dozvíte v této svižné muzikálové komedii, která měla premiéru před sedmi lety na Broadwayi. Její brněnská podoba v evropské premiéře a v režii Stanislava Moši představuje vtipné, herecky svižné, plnokrevné a hudebně přitažlivé divadlo.  více

Jedním z koncertů hudebního festivalu Moravský podzim, které jsou věnovány památce skladatelského – a v tomto případě i básnického – odkazu Jana Nováka, se stal páteční večer s názvem Ludicra. V sále Besedního domu zaznělo v provedení violoncellisty Štěpána Filípka a ansámblu Brno Contemporary Orchestra pod vedením Pavla Šnajdra pět světových premiér na latinskou poezii Jana Nováka z částečně autobiograficky laděné sbírky Ludicra. Novákovu poezii zhudebnili Jakub Rataj, Lenka Nota, Barry Wan, David Carpenter a Jana Vöröšová.  více

Barvitá dramaturgie letošního ročníku festivalu Moravský podzim vsadila také na tradiční francouzské písně v podání souboru Le Poème Harmonique, který řídí loutnista, kytarista a dirigent Vincent Dumestre. Renomovaný soubor představil program Na palácových schodech (Aux marches du palais), kterým si již dávno získal světový věhlas u posluchačů i kritiků. Brněnské publikum jej vyslechlo včera v Besedním domě.  více

Hudební festival Moravský podzim v Janáčkově divadle vykročil do druhé padesátky. Program jeho včera zahájeného 51. ročníku připomíná především skladatelský odkaz Jana Nováka, jehož stoleté narozeninové jubileum připadá na tento rok. Kromě Novákových děl v provedení nejrůznějších ansámblů a sólistů zazní také díla amerických, českých a ruských minimalistů. Dramaturgickou trojici letošního ročníku uzavírá hudba z Arménie, která vyvrcholí závěrečným festivalovým koncertem Arménské filharmonie. Včerejší zahájení festivalu ale obstarala pořadatelská Filharmonie Brno v čele s Dennisem Russellem Daviesem. Dále vystoupili zpěvačka Angélique Kidjo a varhaník Christian Schmittvíce

Nejčtenější

Kritika

Dlouho odkládaná premiéra skladby The Basement Sketches (Sklepní skici) skladatele Michala Nejtka, jejíž provedení bylo plánováno už na loňský červen 2020 a která vznikla přímo na objednávku Filharmonie Brno, konečně zazněla ve čtvrtek 25. listopadu v sále Besedního domu. Spolu se Sklepními skicami zazněly i Variace na Haydnovo téma B dur op. 56a Johannese Brahmse a Violoncellový koncert op. 22 Samuela Barbera. Kromě hráčů brněnské filharmonie vystoupili také violoncellista Matt Haimovitz a klavíristka Nikol Bóková. Dramaturgický pestrý večer složený ze tří výrazně odlišných hudebních děl i dobových kontextů řídil šéfdirigent tělesa Dennis Russell Daviesvíce