Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc listopad

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a vůbec všech kulturních akcí v Brně. Tentokrát se zaměřuje také na kandidaturu města Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.

Milí přátelé,

zdravím Vás opět po měsíci s čerstvými zprávami ze světa (nejen) brněnské kultury. Vy, co jste s námi byli na XIII. Brněnském kulturním parlamentu, už asi víte, že jsme vybrali dvojici, která povede kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Pomalu přibývají i další členové a členky týmu, a proto nic nebrání tomu pustit se do příprav kandidatury plnou parou. Začali jsme sbíráním podnětů od lidí pomocí pocitové mapy. Naším cílem je zapojit celé Brno! Ohodnoťte kulturu v Brně i vy a dejte nám vědět, jaká témata jsou pro město důležitá. Podněty nadále sbíráme také přes e-mail kultura@brno.cz.

Součástí příprav kandidatury je samozřejmě i mezinárodní spolupráce, proto jsem minulý týden navštívil polské město Lodž, kde mají cenné zkušenosti s revitalizací industriálních areálů (v Brně Zbrojovka, Mosilana...). Téma architektury a památkové obnovy rezonovalo i v rámci opencallu na Brněnském kulturním parlamentu, stejně jako téma hudby. Proto jsem se v Krakově zúčastnil konference o hudbě Tak brzmi miasto a seznámil se zde s kulturními aktéry z estonského Tallinnu, který se čerstvě zařadil  po bok Brna do kreativní sítě měst UNESCO v oblasti hudby. Místní festival Tallinn Music Week 2022 zrovna hledá hudebníky a hudebnice všech žánrů z celého světa, šanci tak máte i vy. Více podrobností najdete níže v sekci příležitosti. Rádi bychom navázali kontakt i s Tartu 2024 a dalšími městy, které mají s EHMK zkušenosti. Sledujte i nadále náš newsletter, web nebo Facebook, kde přinášíme to nejnovější z brněnské kultury.

Váš radní pro kulturu
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Představujeme dvojici, která povede kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury 2028. Šárka Berková, manažerka kandidatury, a Marcela Straková, programová manažerka EHMK 2028, nám v krátkém rozhovoru ještě před třináctým Brněnským kulturním parlamentem představily svoji vizi a další kroky procesu přípravy.
ČÍST VÍCE

Ohodnoťte kulturu v Brně. Vyplňte pocitovou mapu a pomozte nám zjistit, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Vaše odpovědi nám umožní vytvořit si reálný obrázek o tom, jakým směrem by se Brno mělo ubírat do budoucna a kde spočívá jeho hlavní potenciál. Získaná data využijeme zejména při přípravě kandidatury Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury. 
ČÍST VÍCE

Ve středu 3. 11. 2021 jsme se sešli v kreativním hubu KUMST na třináctém setkání Brněnského kulturního parlamentu, abychom představili první kroky, které Brno zatím podniklo k vysněnému cíli, kterým je titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Děkujeme všem za účast, diskuzi i skvělou atmosféru, ze které bylo jasné, že Brno CHCE být městem kultury. Pokud jste některou část nestihli, můžete se podívat na záznam, včetně dopoledních prezentací opencallu.
ČÍST VÍCE

Nová dotační pravidla, která budou platit pro všechny dotační výzvy Magistrátu města Brna, schválilo v listopadu Zastupitelstvo města Brna. Pravidla slouží k zajištění jednotného postupu při poskytování programových či individuálních dotací z rozpočtu města Brna. 
ČÍST VÍCE

Další ročník participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás je tu. I letos můžete hlasovat o projektech, které byste v Brně chtěli podpořit. V oblasti kultury můžete vybírat třeba z amfiteátru na přehraděMendel pointu na Špilberku nebo opravy památek v Líšni.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Letos se opět otevírá program Kreativní vouchery Brno, který podporuje spolupráci mezi firmami a poskytovateli kreativních služeb na projekty až do výše 100 000 Kč. Chcete být součástí kreativní galerie profesionálů? Nabídněte grafické služby, perfektní fotografie, video, přehlednější web nebo třeba návrh nového produktu či celé budovy desítkám jihomoravských firem. Registrovat se můžete do 30. 11. 2021.
ČÍST VÍCE

IDU otevírá vzdělávací program Akademie IDU 2022 pro kulturní manažery, který bude zaměřený na strategické myšlení, plánování a leadership. Kurz je určen vedoucím pracovníkům (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací. Hlásit se můžete do 15. 1. 2022. 
ČÍST VÍCE

Přihlaste se na Tallinn Music Week 2022. Estonský festival vítá umělce všech žánrů z celého světa, aby se ucházeli o šanci zahrát si na jednom z nejuznávanějších mezinárodních hudebních festivalů v Evropě. Festival v Tallinu, který je součástí sítě kreativních měst UNESCO v oblasti hudby, stejně jako Brno, se bude konat od 4. do 8. 5. 2022.
ČÍST VÍCE

Kreativní hub KUMST Brno nabízí coworkingové prostory. Jednotlivé dny si můžete rezervovat na jejich webu. Pracovat tu můžete každý pracovní den od devíti do půl páté.
ČÍST VÍCE

Výzvu k předkládání návrhů na vytvoření nového udržitelného inovačního partnerství k posílení evropských kulturních a kreativních sektorů a průmyslových odvětví (CCSI) vyhlásil Evropský inovační a technologický institut. Výzva je určená pro konsorcia organizací a vedoucí představitele průmyslu a odvětví CCSI, kteří spojují vzdělávání, výzkum a podnikání. 
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury pokračuje v participativním přístupu k Národnímu plánu obnovy. Hlavním cílem říjnové veřejné konzultace bylo pokračování spolupráce se zástupci sektoru a územními partnery při přípravě a realizaci programů. Na záznam události, použitou prezentaci a anotace plánovaných výzev se můžete podívat na webu ministerstva.
ČÍST VÍCE

Další akce ze série Střed zájmu, které pořádá Kancelář Kreativní Evropa, se tentokrát zaměří na téma rovnosti žen a mužů v kulturních oborech a organizacích. Akce se koná dne 6. 12. 2021. 
ČÍST VÍCE

Hledáte finanční prostředky k zajištění umělecké rezidence, návštěvy partnerů, stínování partnerských institucí, účasti na konferencích a veletrzích? Kancelář Kreativní Evropa připravila webinář o finančních nástrojích na pokrytí zahraničních cest pro umělce a umělkyně a pracovníky a pracovnice v kultuře. Kromě Evropských programů (Kreativní Evropa, i-Portunus a Erasmus+) představili i další finanční a informační zdroje. Na záznam webináře se můžete podívat na jejich webu. 
ČÍST VÍCE 

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

32. výročí událostí 17. listopadu 1989 oslaví festival Brněnský sedmnáctý. Především na náměstí Svobody, ale i v dalších místech Brna si společně se studenty brněnských univerzit a občany Brna můžete připomenout význam sametové revoluce.

V rámci festivalu Brněnský sedmnáctý se můžete přijít podívat na inscenaci Putin lyžuje, kterou uvede Divadlo Líšeň na Moravském náměstí u Jošta. Jevištní reportáž Putin lyžuje zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě.

Monografická výstava Ester Krumbachové v Domě umění, která má odkazovat k celoživotnímu dílu autorky, začíná 24. 11. Výstava uvede například fotografie a ukázky filmů z autorčiny tvorby, která bude doplněna o další zajímavý obsah umělců a umělkyň inspirujících se právě dílem Ester Krumbachové. Vernisáž proběhne 23. 11.

Součástí známého brněnského festivalu Janáček Brno budou do konce listopadu operní koncerty s odkazem k dílu Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka v Janáčkově divadle. Mimo jiné proběhne také recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance v divadle Reduta.

Od listopadu do poloviny prosince probíhají v Technickém muzeu v Brně cykly přednášek s názvem O nové Brno II. Přijde si zde na své každý se zájmem o moderní architekturu a design. Přednášky začínají vždy v 17:00 a jsou prezentovány odborníky z Muzea města Brna a Slezského zemského muzea.

Na začátku prosince mohou příznivci cestování zavítat na Travel stand-up festival, který se uskuteční ve dnech od 3. do 5.12. v Expediční klubovně.

Na cestovní vlně se budete moci svézt také 6. 12. v univerzitním kině ScalaBrno navštíví známý český cestovatel Ladislav Zibura a představí svou novou knihu Prázdniny v Česku.

Queer Film Fest Mezipatra probíhá v Brně až do 20.11. Program Mezipater bude opět nabitý těmi nejlepšími hranými a dokumentárními snímky. Součástí festivalu budou i večírky, poutavé diskuze nebo Industry sekce s účastí talentovaných queer filmařek a filmařů. Tématem 22. ročníku je příznačně Oslava života.

Vánoční atmosféru pomohou přiblížit komorní koncerty v brněnské vile Löw-Beer. 8. 12. se představí polský kytarista Marcin Dylla, 16. 12. dvojice Svěcený a Bláha s houslemi, kytarou a repertoárem významných evropských skladatelů.

Vašulka Kitchen Brno zve na listopadové přednášky teoretiků a teoretiček současného umění se zaměřením na video art a nová média. Vystoupí islandská teoretička a kurátorka Margrét Elísabet Ólafsdottir z Univerzity výtvarných umění v Reykjaviku a Robert Horvitz, americký mediální umělec a teoretik žijící v Praze.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Závěr postní doby ústí do pašijového týdne s připomínkou Kristova utrpení, jehož motiv byl také hlavní dramaturgickou myšlenkou koncertu Ensemble Opera Diversa s názvem Lamento. Středeční večer 29. března patřil dílům věnujícím se lamentacím českých a britských skladatelů. Příhodně si těleso pro tento koncert zvolilo prostor barokního sálu Konventu Milosrdných bratří, který postní atmosféru umocňoval.  více

Arménský jazzový pianista Tigran Hamasyan se dlouho věnoval buď vlastní tvorbě, nebo inspiraci arménským folklorem. Až na svém desátém albu StandArt se rozhodl pracovat s jazzovými standardy, skladbami, které fungují u většiny jazzových hudebníků jako základní průprava a jako materiál, na kterém se shodnou hráči z celého světa při společném jamování. Své aktuální album pianista představí v pátek 24. března 2023 v brněnském Sono Centru v rámci festivalu JazzFestBrno.  více

Po americkém turné Filharmonie Brno vedená šéfdirigentem Dennisem Russel Daviesem připravila minifestival tří propojených večerů s názvem Dialogy. Každý z těchto večerů nabízel ojedinělou dramaturgii s mimořádným repertoárem. Částečně se vázal ke zmiňovanému turné (např. koncert Z Ameriky do Česka). Závěrečný koncert trilogie, který se konal v pátek 10. března v Janáčkově divadle, nabídl domácímu publiku monumentální orchestrální díla z per skladatelů Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Celý koncert v přímém přenosu vysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.  více

La Cantiga de la Serena je trio z jižní Itálie, které se zaměřuje na hudbu Středomoří, chápaného jako most mezi Západem a Východem. Repertoár souboru tvoří středověké tance a písně, písně duchovní včetně poutnických, středověké světské písně i písně sefardských židů, kteří museli na konci 15. století opustit dnešní Španělsko a Portugalsko. V roce 2021 skupina vydala své třetí a zatím nejnovější album La Mar a v létě 2022 vystoupila v Brně na festivalu Maraton Hudby. Koncert si můžete připomenout i díky tomuto rozhovoru. Na naše otázky odpovídají Fabrizio Piepoli, který zpívá a hraje na italskou chitarru battente, dále Giorgia Santoro, hráčka na nejrůznější druhy fléten a píšťal včetně indické bansuri nebo irské tin whistle, a také na keltskou harfu. A konečně třetím členem je Adolfo La Volpe, který hraje na arabskou loutnu, na klasickou kytaru nebo irské buzuki.  více

Koncert s podtitulem „Soudružnost, spolupráce, podvratnost a pořádná bitka na konec“ v režii souboru Brno Contemporary orchestra (BCO) nabídl pozoruhodný program soudobé hudby. Jednalo se o tři české a jednu světovou premiéru, které zazněly v Besedním domě 27. února pod taktovkou kmenového dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr koncertního sálu nebyl náhodný. Besední dům letos slaví 150 let od otevření a těleso uspořádalo výroční, komunitní koncert k důležitému jubileu.  více

Loňské album Morytáty a romance brněnského písničkáře a televizního dramaturga Ivo Cicvárka boduje ve výročních anketách nejen v čistě folkovém žánru. Ivo svůj velký projekt natočil se svou přejmenovanou kapelou, které nyní říká Živo, a s řadou hostů. V rozhovoru vysvětluje, co se skrývá za jednotlivými písněmi výpravného alba, a hovoří také o svých dalších plánech.  více

Dvanáct studentů, šest skladatelů, šest skladeb, střet šesti naprosto odlišných světů. I tak by se dal popsat projekt Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) ve spolupráci s Royal Conservatoire The Hague (RC). Dle úvodních slov prorektora pro strategie a rozvoj JAMU a pedagoga kompozice na Katedře kompozice a multimediální tvorby Ivo Medka, projekt trvá již šestým rokem a je založen na výběru tří skladatelů z obou škol. Kromě nich se také pro každý ročník vybírá originální obsazení – letos sestavené z houslí, violoncella, elektrické kytary, trombonu, příčné flétny a bicích nástrojů – opět namíchané po třech lidech z obou zemí a doplněno o dirigenta. Spolupráce vyvrcholila pátečním koncertem v Komorním sále Hudební fakulty JAMU.  více

Tento rok tomu bude přesně tři sta let, co dvorní vicekapelník císaře Karla VI. Antonio Caldara zkomponoval pro oslavu jmenin císařovny Alžběty Kristýny gratulační serenatu La concordia de' pianeti (Harmonie planet). Císařský pár však měl ještě jeden významný důvod k oslavě. Alžběta Kristýna čekala potomka a naděje manželů se upínali k mužskému dědici trůnu. Že vláda bude souzena Marii Terezii, tehdy ještě nikdo netušil. Novodobé koncertní premiéry, která se uskutečnila 7. února v brněnském Besedním domě se ujal orchestr Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta a uměleckého vedoucího souboru Romana Válka. Sbor řídila sbormistryně Tereza Válková. Rolí planet, které opěvují císařovnu se ujali Dagmar Šašková (Venuše), Hana Blažíková (Diana), Andreas Scholl (Jupiter), Valer Sabadus (Apollon), Franco Klisovic (Mars), Jaroslav Březina (Merkur) a Adam Plachetka (Saturn).  více

V polovině 20. let 20. století se začala psát historie jedné z nejsvéráznějších čtvrtí Brna. Ve vytěženém pískovcovém lomu se postupně usazovali dělníci z nedaleké cihelny. O pár let později už na tomto místě s výhledem na tehdy vznikající veletržní areál a Staré Brno bylo možné napočítat stovku domků. Čtvrť existuje dodnes a nese název Kamenná kolonie. V neděli 5. února se v Kamence, jak ji Brňané nazývají, konala už tradiční fašanková obchůzka.  více

Ještě koncem ledna byly v Galerii města Blanska zahájeny dvě výstavy. Obě částečně vychází z našich kořenů, ale i lidové kultury. Krojové veselí s cimbálovkou na nich však rozhodně nečekejte. Svá díla zde vystavuje Eva Juračková a David Severa. Absolvovala jsem první část doprovodného programu k výstavám, který se odehrál prvního února v prostorách galerie. V debatě na téma Folklor a ochrana přírody se zde s návštěvníky sešla ředitelka ekologické Nadace Veronica Helena Továrková.  více

Téměř po třiceti letech se na brněnské jeviště vrací opereta Veselá vdova maďarského skladatele s moravskými kořeny Franze Lehára. Inscenace režijního tandemu Magdalena Švecová a Martin Pacek měla premiéru 3. února v Janáčkově divadle.  více

Naloučany jsou malá obec na řece Oslavě v kraji Vysočina a mají svého fotografa. Portréty zdejších obyvatel se díky němu dostaly do Knihovny amerického kongresu a staly se tak součástí největší sbírky tohoto média od jeho počátků. Necelé dvě stovky místních jsou na to náležitě hrdí. Proto společnými silami uspořádali svému fotografovi akci, na kterou jen tak nezapomenou nejen oni, sám pan fotograf, ale i všichni ostatní návštěvníci, kteří se rozhodli zvlněnou zasněženou krajinou dojet až před místní kulturní dům.  více

Ve zrekonstruovaném sále největší české Sokolovny na Kounicově ulici v Brně se setkali folklorní nadšenci z celé Moravy. Tradiční už sedmdesátý první ples zde v sobotu 21. ledna uspořádal Slovácký krúžek Brno. Propojily se tak dva spolky s hlubokou prvorepublikovou tradicí. Dohromady jim to ladilo, jako by po celou tu dobu až dodnes patřily k sobě.  více

Městské divadlo Brno vyrukovalo s českou premiérou muzikálu Matilda podle slavné, stejnojmenné knihy Roalda Dahla, jednoho z nejprodávanějších autorů světa. Rodinné představení v režii Petra Gazdíka v hledišti aspiruje na podívanou pro všechny věkové kategorie. Na jevišti však v této náročné produkci vítězí děti v čele s představitelkou hlavní role Maruškou Juráčkovou, jejíž výkon budí nejen co do kvantity textu, kvality zpěvu a zvládání pohybu respekt. Pro spravedlnost: dětské role jsou však třikrát alternovány a jejich představitelé prošli stejnou přípravou.  více

Noam Vazana, vystupující pod přezdívkou Nani, je izraelská zpěvačka, která se věnuje písním v židovském jazyce ladino. Na album Andalusian Brew z roku 2017 shromáždila lidové písně, z nichž některé slýchala jako malá od své babičky. V roce 2021 natočila své první autorské album s písněmi v ladinu, nazvané Ke Haber. Na podzim 2022 vystoupila v Brně v klubu Music Lab v duu s brněnským perkusistou Jakubem Škrhou. Před koncertem vznikl následující rozhovor.  více

Nejčtenější

Kritika

Závěr postní doby ústí do pašijového týdne s připomínkou Kristova utrpení, jehož motiv byl také hlavní dramaturgickou myšlenkou koncertu Ensemble Opera Diversa s názvem Lamento. Středeční večer 29. března patřil dílům věnujícím se lamentacím českých a britských skladatelů. Příhodně si těleso pro tento koncert zvolilo prostor barokního sálu Konventu Milosrdných bratří, který postní atmosféru umocňoval.  více